Marvel Cinematic Universe

Başlatan dean, 17 Haziran, 2015, 14:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saki

Dostumuz dean a bir soru somak isterim. Neden Homecoming, Far from home ve No way home MCU filmleri, öteki Spider-Man filmleri, Amazing I, II ve diğerleri MCU degil, diyelim ki Iron man ve Thor gibi, Sony oldukları için mi, Avengers mi var bu üç filmde yada başka bişey mi?

dean

Spider-Man'in live action film hakları uzun zamandır Sony'e ait. Spider-Man (2002) Spider-Man 2 (2004), Spider-Man 3 (2007), The Amazing Spider-Man (2012) ve The Amazing Spider-Man 2 (2014) Sony'nin kendi başına çektiği filmler. O yüzden bu filmler MCU içerisinde değiller. 2015 yılında yapılan anlaşma ile Marvel Studios ve Sony, Spider-Man'in MCU filmlerinde de görünmesine karar verdi. Yeni bir oyuncu cast edildi ve karakter MCU içerisinde reboot edildi. Spider-Man: Homecoming (2017), Spider-Man: Far From Home (2019) ve Spider-Man: No Way Home (2021) Marvel Studios tarafından Sony için çekilen filmlerdir ve bu yüzden MCU içerisindedir. Dörcüncü filmde şu an geliştirme aşamasında.

Saki

Cast edilen yeni oyuncu Tom Hollland yani. Çok sevimli bir çocuk...

dean

MCU'da bazı önemli değişimler kapıda. The Multiverse Saga başladığından beri her zamankinden daha fazla evren ile ilgili şikayetler duymaya başlamıştık. Özellikle bütünsel hikayenin The Infinity Saga kadar iyi olmadığı ve bazı tekil filmlerin genel anlamda kalitesinin düştüğüne dair.

Şahsen bu eleştirilere 2021 yılındaki yapımlar üzerine fazla katılmadım ama 2022 yılına ait yapımlarda kalite düşüşü bariz şekilde artmaya başladı. Özellikle Thor: Love and Thunder ve She-Hulk'ın MCU çatısı altında çıkan en kötü yapımlar olduğunu düşünüyorum. Yeni Ant-Man filmi The Multiverse Saga'nın en önemli filmlerinden biri olması gerekirken en iyi tabirle vasat kaldı. Eleştirel ve ekonomik anlamda sınıfı geçemedi. Hal böyle olunca Disney en sonunda düğmeye bastı.

En başından bu düşüşün sebebine bakmamız lazım. Bunun en önemli sebebi CEO Bob Chapek'in Disney+ için kontrol edilebilirliği mümkün olmayacak sayıda Marvel Studios'tan içerik istemesi. Dizi sayısındaki korkunç artış projelerin total kalitesini muazzam seviyede etkiledi. Marvel Studios'un kalite kontrol mekanizması büyük yara aldı. Süreç dahilinde projelerdeki yaratıcı ekibin adet sayısının artmasıyla kalitesi de düşmeye başladı. MCU içerisinde proje üretememesi gereken düşük seviyeli yazarlar ve yönetmenler projelerde kendilerini buldular.

Sayı olarak şöyle örnekler verebiliriz. Marvel'ın eleştirel ve gişe anlamında en verimli olduğu dönem phase 3 dönemiydi. O dönem yılda 3 film ortalaması yakalanmıştı. 2021 yılına gelindiğinde 4 film ve 5 dizi gördük. Bu filmlerin ve dizilerin bir kısmı 2020'den kalmıştı. Zira o sene covid yüzünden hiçbir şey yayınlanamadı. 2022'de ise tam performans 3 film 3 dizi ve 2 special yayınlandı. Bunların neredeyse yarısı ciddi eleştiriyle karşılaştı. 2022 yılındaki en büyük sorun ise pre-production'daki yapımlarda görüldü. Neredeyse her projede sıkıntı vardı. Blade çekimlere haftalar kala bir yıl ertelendi. Yazar ve yönetmenini kaybetti. Echo dizisinin hazırlıklar yapılmadan prodüksiyona girdiği haberi geldi. What If ikinci sezondan hiç haber gelmedi. Agatha'nın hikaye anlamında sorunları vardı. Thor: Love and Thunder, Black Panther: Wakanda Forever ve Ant-Man and the Wasp: Quantumania gibi filmleri ciddi şekilde VFX sorunları vardı. İşte o zaman bu proje sayısının kontrol edilebilirliğinin ortadan kalktığını gördük. Artık müdahale zamanı gelmişti.

Marvel Studios'ta bunlar olurken bu problemin mimarı olan CEO Bob Chapek elbette Disney'in diğer bütün faaliyet alanlarını da çok kötü yönetti. Chapek artık Disney'de istenmeyen bir isimdi. Bir sabah ani bir yönetim kurulu kararıyla kovuldu. Onun yerine hemen tarihin en iyi iş adamlarından biri olan eski Disney CEO'su Bob Iger geri geldi. Chapek'in bozduğu bütün şeyleri tamir etmeye başladı.

Konumuz olan Marvel Studios'a dönersek nitelik nicelikten büyüktür anlayışına geri dönüyoruz. Probleme sebebiyet veren kürekle dizi anlayışını bırakıyoruz. 2023 yılında ilk duyuruya göre 5 dizi yayınlanacaktı. Bu 2'ye indi mesela. Diğer 3 dizinin çok ciddi anlamda produksiyon sorunları vardı. Şimdi bunlar tamir edilecek. Animasyon departmanı tekrardan gözden geçirilecek. MCU'nun animasyonda yapması gereksiz yere yük bindiren bir durumdu. Muhtemelen animasyon sayısı çok aza indirilecek. Belki de orta vadede tamamen vazgeçilecek. Film sayısı durumu göre değişiklik gösterecek olsa da artı acele edilmeyecek. Ne olduğu belirsiz kişiler yazar ya da yönetmen olarak önemli yerlerde olmayacak. Blade, Thunderbolts ve Fantastic Four'un yazarlarının değişmesi tesadüf değil. İlk duyurulduğunda bile çok erken görünen Avengers filmleri yeniden takvimlenecek. Muhtemelen araya olması gereken bazı devam filmleri girecek. 2023 yılı önceki iki seneye göre çok sakin geçecek ama devamı için tekrar işler yarına oturmaya başlayacak.

dayıcomics

MCU'da işler rayına mayına oturmaz bu saatten sonra. Beklentinizi en düşük seviyede tutun.

dean

Guardians of the Galaxy Volume 3 sonrası yeni liste.

1- Avengers: Infinity War
2- Captain America: The Winter Soldier
3- Black Panther
4- Guardians of the Galaxy Volume 3
5- Captain America: Civil War
6- Avengers: Endgame
7- Black Panther: Wakanda Forever
8- Doctor Strange in the Multiverse of Madness
9- Spider-Man: No Way Home
10- Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
11- Doctor Strange
12- Eternals
13- Avengers: Age of Ultron
14- Thor: Ragnarok
15- Spider-Man: Homecoming
16- Guardians of the Galaxy
17- Iron Man
18- Spider-Man: Far From Home
19- Guardians of the Galaxy Vol. 2
20- The Avengers
21- Captain America: The First Avenger
22- Ant-Man and the Wasp
23- Thor
24- Ant-Man
25- Ant-Man and the Wasp: Quantumania
26- Black Widow
27- Captain Marvel
28- The Incredible Hulk
29- Iron Man 2
30- Thor: The Dark World
31- Iron Man 3
32- Thor: Love and Thunder

pizagor

Her ne kadar bizler baş tacı etsek de sevmeyeni de var. Geçenlerde Sözcü bu karşı görüşteki sinema ünlülerini derlemişti:

CHRISTIAN BALE
Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü (Thor: Love and Thunder) yıldızı geçen yıl bir röportajda filmde oynama deneyimi hakkında pek de hoş şeyler söylemedi:
"Demek istediğim, bunun tanımı monotonluktur. İyi insanlarınız var. Bu konuda benden çok daha deneyimli başka aktörleriniz de var. Bir günü diğerinden ayırt edebilir misin? Kesinlikle değil. Ne yapacağın hakkında hiçbir fikrin yok. Bir seti diğerinden ayırt bile edemedim."

JAMES CAMERON
Titanik ve Avatar gibi kült yapımlara imza atan yönetmen James Cameron, MCU'nun karakter oluşturma yaklaşımını eleştirdi:
"Bu büyük, muhteşem filmlere baktığımda, Marvel ve DC karakterlerinin kaç yaşında olduğu önemli değil. Hepsi üniversitedeymiş gibi davranıyor. İlişkileri var ama aslında yok. Çocukları için asla durulmuyorlar. Oysa bunlar bizi gerçekten köklendiren ve bize güç, sevgi ve amaç veren şeyler. Bu karakterler bunu deneyimlemiyor ve bence film yapmanın yolu bu değil."

FRANCIS FORD COPPOLA
Baba (Godfather) ve Kıyamet (Apocalypse Now) filmlerine imza atan efsanevi yönetmen, 2019'da Marvel filmlerini tartışırken sözlerini esirgemedi.
Meslektaşı Martin Scorsese'ye katılarak, "Martin Scorsese Marvel filmlerinin sinema olmadığını söylerken haklı, çünkü biz sinemadan bir şeyler öğrenmeyi bekliyoruz, bir şeyler kazanmayı bekliyoruz, biraz aydınlanma, biraz bilgi, biraz ilham. Bu filmleri tekrar tekrar izleyip bir şey çıkaran birileri olduğunu sanmıyorum. Martin bunun sinema olmadığını söylerken nazikti. Bunun aşağılık bir şey olduğunu söylemedi."

STEPHEN DORFF
Blade yıldızı Stephen Dorff, 2021'de verdiği bir röportajda Marvel filmlerine yönelik sert eleştiriler yaparken Black Widow oyuncusu Scarlett Johansson'dan utandığını belirtti:
"Bana çöp gibi görünüyor. Kötü bir video oyununa benziyor. O insanlar adına utanıyorum. Scarlett adına utanıyorum! Beş, yedi milyon dolar aldığından eminim ama onun adına utanıyorum. Ben o filmlerde oynamak istemiyorum. Gerçekten istemiyorum. Geleceğin Kubrick'i olacak o çocuk yönetmeni bulacağım ve onun için oynayacağım."
Dorff bir başka röportajında da "Demek istediğim, Tanrı onları korusun. Çok para kazanıyorlar ama filmleri berbat. Ve kimse onları hatırlamayacak" dedi.

ROBERT DOWNEY JR.
Iron Man'de Tony Stark rolünü defalarca canlandıran Robert Downey Jr, MCU'nun başarısının büyük bir kısmını üstlenebilir; serideki 10 filmde esprili kahramanı canlandırdı.
Ancak New York Times ile yakın zamanda yapılan bir röportajda seriye biraz gölge düşürdü. MCU'da geçirdiği yıllardan sonra Oppenheimer'da rol almaktan bahseden Downey, şunları söyledi: "Sahip olduğunuz bir kasın körelip körelmediğini merak etmeye başlıyorsunuz."

ANTHONY HOPKINS
Sinema dünyasının efsane isimlerinden Hopkins, 2011 yapımı Thor'da İskandinav tanrısı Odin rolünü üstlenerek MCU filmlerinde rol aldı.
Ancak bir röportajında rolünü küçümseyerek şunları söyledi: "Bana zırh giydirdiler; bana sakal bıraktılar. Tahta otur; biraz bağır. Eğer yeşil bir ekranın önünde oturuyorsanız, bunu oynamanın bir anlamı yok."

KEN LOACH
Ünlü film yapımcısı Ken Loach, 2019'da Marvel filmlerini hamburgere benzeterek eleştirilere katıldı:
"Bunlar hamburger gibi mal olarak üretiliyorlar ve bu iletişim kurmakla ya da hayal gücümüzü paylaşmakla ilgili değil. Bu, büyük bir şirkete kâr getirecek bir mal üretmekle ilgili. Bunlar piyasa için ve sinema sanatıyla hiçbir ilgileri yok. William Blake 'Para konuşulduğunda sanat imkansızdır' der."
GASPAR NOE
Ünlü Fransız film yapımcısı Gaspar Noé, 2022'de verdiği bir röportajda Marvel filmlerini sert ifadelerle kınadı:
"Bu şunun gibi: Hitler mi Nazi Almanya'sını yarattı, yoksa Nazi Almanyası mı Hitler'i yarattı? Marvel filmlerinin Amerikalıları aptallaştırdığını mı düşünüyorsunuz, yoksa tüm Amerika o kadar aptallaşıyor ki kendi zihinlerini temsil edecek aptal filmlere mi ihtiyaç duyuyor?"

SIMON PEGG
Görevimiz Tehlike yıldızı Simon Pegg, Marvel filmlerinin sinemaya giden izleyicileri çocuklaştırdığını öne sürdü:
"Bilimkurgu ve bu tür sinemanın büyük bir hayranı olduğumu itiraf ediyorum. Ama bir yanım topluma şimdiki haliyle bakıyor ve zevklerimiz yüzünden çocuklaştığımızı düşünüyorum. Aslında hepimiz çok çocukça şeyler tüketiyoruz; çizgi romanlar, süper kahramanlar... Yetişkinler bu şeyleri izliyor ve ciddiye alıyor! Bu da odağımızı gerçek dünyadaki sorunlardan uzaklaştırıyor. Filmler eskiden zorlu, duygusal yolculukları anlatırdı. Şu anda Hulk'un bir robotla kavga ettiği gerçeğinden başka hiçbir şey düşünmüyoruz."

SEAN PENN
Sean Penn de verdiği bir röportajda, Marvel filmlerinin pek çok yetenekli insanın kariyerinde fazlasıyla yer kapladığından ve çok fazla zaman harcadığından yakındı.

MARTIN SCORSESE
Marvel Sinema Evreni'ne karşı en ateşli eleştiren isimlerin başında yer alan Scorsese, Bu evrenin hiçbir filminin sinema olmadığını defalarca dile getirdi.
Scorsese, Marvel'ı o kadar çok hedef aldı ki Marvel hayranlarının tepkileriyle de karşılaştı.
Ünlü yönetmen bir röportajında şunları söyledi: "Denedim, biliyor musun? Ama bu sinema değil. Dürüst olmak gerekirse, bu koşullar altında ellerinden gelenin en iyisini yapan oyuncularla, son derece iyi yapılmış olsalar da aklıma gelen en yakın yer tema parkları. Duygusal ve psikolojik deneyimleri başka bir insana aktarmaya çalışan insanoğlunun sineması değil."

QUENTIN TARANTINO
Tarantino da MCU'dan şikayetçi olan isimler arasında. Ünlü yönetmen, 2022 tarihli bir röportajında "Hollywood'un Marvellaştırılmasını" eleştirdi.
Bir başka röportajında da modern film yapımcılarının süper kahraman filmlerinin sona ereceği günü sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/tum-dunya-hayran-ama-onlar-degil-marvela-savas-acan-12-unlu/

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

noir

Ben de son zamanlarda hem marvel hem dc filmlerinin gidişatından, grldikleri noktadan memenum değilim. Ancak bu yorumları yapanlar da ne sinemaya ne insanlığa hiçbir şey katmayan yapımlarda rol aldıklarını unutmuşlar galiba. Ve her yapım illa kişiye bir şeyler katmak zorunda değil. İnsan bazen kafasını dağıtmak, sadece vakit geçirmek istiyor. Eğer Marvel filmlerinin hasılatlarını kıskanıyorlarsa da ellerini kollarını bağlayan yok, kalkıp daha fazla hasılat getirecek film yapsınlar biz de izleyelim.

Nightrain

Yönetmenleri anlarım da oyuncuların laf etmesini anlamıyorum. Hopkins en son Transformers'ta rol almıştı. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

pizagor

Bana kalırsa dertleri hasılattan ziyade bu filmlerin gündem ve vizyon dominasyonu. Popüler kültüre başka hiç bir filmin ya da film serisinin başaramadığı kadar çok ve uzun süreli nüfuz ediyor MCU. Yeni film çıktıkça eskilerin de yeniden gündeme gelmesi, tekrar izlenmesi vs. ortada güzel planlanmış bir oyun var açıkçası.

Saki

ROBERT DOWNEY JR. hakkında tamamen katılıyorum. Espirisi de var, tarzı da var. Tony Stark benim için her zaman 1. numara olacak. DOWNEY bitanedir!!!

pizagor

dean

"Superhero Fatigue" mevzusu bu sene Hollywood'taki en büyük tartışma konusu. Süper kahraman filmlerinin gişesinin büyük düşüş yaşamasından kaynaklanıyor. Bunun yanında da Oppenheimer ve Barbie gibi filmlerinde büyük gişe başarısı kazanması var.

Ben mevzunun "superhero fatigue" olduğunu düşünmüyorum. Bence mevzu "bad movie fatigue". Son 2-3 yılda ama özellikle 2023 zirve olacak şekilde kötü filmler izliyoruz. Bu sadece süper kahraman filmleri içinde geçerli değil. Genel anlamda blockbuster filmlerin kalitesi olağanüstü derecede düştü. Ben hayatımda ilk defa bu sene film izleme  heyecanımı kaybettim. Bu sene bir kere bile sinemaya gitmedim. Sıkıntı sadece süper kahraman filmlerinde olsa sadece onların gişesi düşer ama genel anlamda korkunç bir gişe tablosu var ve bu filmler franchise'larının kalite olarak en kötü filmleri.

- Ant-Man and the Wasp: Quantumania
- The Marvels
- Shazam: Fury of Gods
- The Flash
- Blue Bettle
- Indiana Jones and the Dial of Destiny
- Mission: Impossible - Dead Reckoning Part One
- Fast X
- Transformers: Rise of the Beasts
- The Little Mermaid
- Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

Yukarıda yazdığım filmlerin hepsi gişede eksi yazdı. Şimdi bu filmlerin kalitesi gişelerinden bağımsız olarak zaten çok kötü. İçlerinde en iyisi Mission: Impossible, o da son 3 filme göre serinin en zayıfı.

- Guardians of the Galaxy Vol. 3
- Spider-Man: Across the Spider-Verse

Filmleri ise geçrek bir blockbuster parası kazandı. Ama en önemli şey bu filmlerin net şekilde yukarıdaki filmlerden çok daha kaliteli olması. Son 6 ay çok büyük grevlerle geçti. Hem yazar sendikası olan WGA, hem de oyuncu sendikası olan SAG-AFTRA grevleri yüzünden 6 ay film ve dizi çekilemedi. Hollywood'ta büyük sıkıntılar var. Grev bitti. Yeni anlaşmalar yapıldı. Umarım olumlu yönde adımlar atılacak. Ama buradaki sadece tek bir taraftan gelen kalitesizleşme değil. Total bir kalitesizleşme var. Hollywood'un daha iyi filmler yapması lazım.

Bir diğer problem ise filmlerin bütçelerinin kar elde edemeyecek kadar büyümesi saçmalığı. Artık bu seviye öyle bir noktaya vardı ki normal şartlarda çok iyi gişeler stüdyolara kar getirmemeye başladı. Örneğin Indiana Jones'un bütçesi 300 milyonun üstünde. Mission: Impossible 290 milyon, The Marvels 270 milyon. Böyle bütçeler olamaz. Mantıklı değil. Para kazanmak olanaksız bu bütçelerle.

Filmlerin bütçesi diye bahsettiğimiz zaman aslında prodüksiyon bütçesinden bahsediyoruz. Bu bütçeye oyunculara verilen para ve marketing dahil değil. Kazanılan gişenin de ortalama olarak yarısı stüdyoya döner. Diğer yarısı sinemalara kalır. Yine ortalama olarak "break even" olması ve filmin parasını çıkarması için bütçenin iki buçuk ya da üç katı gişe yapması lazım. E yani sen şimdi filmin bütçesini 300 milyon yaparsan ne olacak 850-900 milyon mu kazanacaksın. Buradaki mantık nedir ? Her film 300 milyon hattında dolaşmaya başladı. Bunun da acilen çözülmesi lazım.

dean

The Marvels felaketi sonrası yeni liste.

1- Avengers: Infinity War
2- Captain America: The Winter Soldier
3- Black Panther
4- Guardians of the Galaxy Volume 3
5- Captain America: Civil War
6- Avengers: Endgame
7- Black Panther: Wakanda Forever
8- Doctor Strange in the Multiverse of Madness
9- Spider-Man: No Way Home
10- Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
11- Doctor Strange
12- Eternals
13- Avengers: Age of Ultron
14- Thor: Ragnarok
15- Spider-Man: Homecoming
16- Guardians of the Galaxy
17- Iron Man
18- Spider-Man: Far From Home
19- Guardians of the Galaxy Vol. 2
20- The Avengers
21- Captain America: The First Avenger
22- Ant-Man and the Wasp
23- Thor
24- Ant-Man
25- Ant-Man and the Wasp: Quantumania
26- Black Widow
27- Captain Marvel
28- The Incredible Hulk
29- Iron Man 2
30- Thor: The Dark World
31- Iron Man 3
32- The Marvels
33- Thor: Love and Thunder

dean

Jonathan Majors suçlu bulundu. Kararın ardından Marvel Studios, Majors'ı Kang rolünden kovdu. Karakterin recast edilip edilmeyeceği henüz belli değil.