Ülkemizde Fumetti ölüyor mu?

Başlatan Ralph, 14 Ekim, 2015, 23:16:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Saint2

Allah hepimize uzun ömür versin inşallah o zaman.

DAMPYR

Lal yıllardır fumettiden ekmek yiyiyor bitse oda mangaya geçerdi herhalde bunu yapmadığına göre fumetti hala dimdik ayakta demektir.Ha Azmı satıyor o ayrı bi konu tabi kimse zarar etmek istemez ama hala sürdürdüğüne göre kazanç ve kar var demektir...

Saki

Fumetti ölmez, ni Türkiyede ni daha geniş bölgede,  yani Balkanlarda, Facebookta yüzlerce Fumetti grupları var, bir grupta 1000 üye var, benim yaşıma gelmiş olanlar, herhalde en çok nostaljiden dolayı sadece ve sadece Zagor, Teks, Komandant Mark, Çelik Blek, Kaptan Miki, Mister No, Marti Misterija, Kit Taylor okuyorlar  :D

YzbVolkan

Izmir kitap fuarinda, Cizgu Dusler standinda kendini Genel Yayin Yonetmeni olarak tanitan  comics sorimlusu  arkadas siz fumetticiler hepitopu 2000 kisiniz o yuzden bir hiçsiniz demis( Kaynak Facebook, Çizgi Romancilar grubu). Biraz gerginlik olmuş.

Sòzleri kirici olsa da malesef gercegi yansitiyor. Zagor bile 2000 satmiyor. Lal Tex de umdugu rakamlari bulamamis . Biraz tutan Manga 10 bin satiyor. Herkes Manga basiyor. Bizim kusagin sonu geliyor sanki. Bakalim Lal ve Mylos ne kadar dayanacak.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

noir

Ne olursa olsun hiç hoş değil bu şekilde cevap verilmesi. Benim yaşım genç sayılır, fumetti okuyucusu da değilim, ancak ben bile ülkemizde çizgi roman yayıncılarının bugüne gelebilmelerinde fumetticilerin çok önemli katkısı olduğunun farkındayım. Evet şu an piyasaya manga hakim ve fumettiler düşük satış rakamların sahip ama yine de tüm okuyucularına saygı duymak zorundalar.

DAMPYR

Çizgi Düşlere gelen Müdür fumettiden hiç hoşlanmıyor halbuki yıllarca fumettinin ekmeğini yediler, Tekse gelince Lal Kitap sürdürürde Mylosun pek dayanabileceğini sanmıyorum

Saki

Sadece 2000 fumetti okuru kaldiysa bu gerçekten üzücü, ancak comics genel yayın yönetmenine, yani kültür sektöründe çalışan birine böyle sözler hiç yakışmaz...

Kinowa59

Fumetti okurlarına, " siz bir hiçsiniz " yakıştırması yapan türü belirsiz yaratığa, M.celaleddin i Rumi' nin çok bilinen sözcükleriyle cevap vereyim. Ne demiş M.c. Rumi: " lafa bakarım laf mı diye, lafı söyleyene bakarım adam mı diye " 

altay1944

Fumetti ölür mü bilemem ama sanırım yeni akım fumettileri basacak arkası sağlam bir yayımevine gereksinim var. Sürekli tartışılır durum fumetti okuyucusu kimdir diye. Ezbere bütün eski fumettileri okuyan ama yeni fumettilere kapalı bir grup mudur? Tartışılır. Daha ülkemizde basılmayan onlarca gerçekten çizim ve konu ile güzel fumettiler var. Niye eski fumettileri basmakta ısrarcı davranır yayınevleri anlamak mümkün değil.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

gargaris

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 16 Mart, 2023, 12:07:55Izmir kitap fuarinda, Cizgu Dusler standinda kendini Genel Yayin Yonetmeni olarak tanitan  comics sorimlusu  arkadas siz fumetticiler hepitopu 2000 kisiniz o yuzden bir hiçsiniz demis( Kaynak Facebook, Çizgi Romancilar grubu). Biraz gerginlik olmuş.

Bu sözü söyleyen arkadaşın görev aldığı yayınevi daha düne kadar fumettinin amiral gemisini basıyordu...
Telif elden gidince mi "hiç" olduk yani...

pizagor

Alıntı yapılan: altay1944 - 16 Mart, 2023, 16:55:46Fumetti ölür mü bilemem ama sanırım yeni akım fumettileri basacak arkası sağlam bir yayımevine gereksinim var. Sürekli tartışılır durum fumetti okuyucusu kimdir diye. Ezbere bütün eski fumettileri okuyan ama yeni fumettilere kapalı bir grup mudur? Tartışılır. Daha ülkemizde basılmayan onlarca gerçekten çizim ve konu ile güzel fumettiler var. Niye eski fumettileri basmakta ısrarcı davranır yayınevleri anlamak mümkün değil.

Kavramları netleştirsek bir de: bu tartışmayı sürdüren grup fumettici değil westernci aslında. Hatta sadece bonelli westernci. Kendini bu başlıkta fumettici olarak tanımlayan kaç okur Dylan Dog okuyor, Dampyr, Brendon, bir şaheser olan Nathan Never okuyor? Oldukça seyrek olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla yorumlarını da fumetti çerçevesinde değil bonelli westernci olarak değerlendiriyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Saki

Alıntı yapılan: altay1944 - 16 Mart, 2023, 16:55:46Sürekli tartışılır durum fumetti okuyucusu kimdir diye. Ezbere bütün eski fumettileri okuyan ama yeni fumettilere kapalı bir grup mudur?

Yaşadığım yerdeki durumu anlatayım, Makedonya, Sırbitan ve Hrvatistanda çok ama çok ve en çok fumetti okuyan insanlar var, belki 100 000 lerce kişi, ama izlenimim da şu ki en çok nostalji sebebiyle eski fumettiler okunulur ve yeni fumettilere insanlar kapanıktır, ben de aynı öyle  :(

DAMPYR

Alıntı yapılan: pizagor - 16 Mart, 2023, 19:24:39Kavramları netleştirsek bir de: bu tartışmayı sürdüren grup fumettici değil westernci aslında. Hatta sadece bonelli westernci. Kendini bu başlıkta fumettici olarak tanımlayan kaç okur Dylan Dog okuyor, Dampyr, Brendon, bir şaheser olan Nathan Never okuyor? Oldukça seyrek olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla yorumlarını da fumetti çerçevesinde değil bonelli westernci olarak değerlendiriyorum.
Ben Dylan okuyorum yani okumaya başladım bi zamanlar Dylandan hiç hoşlanmıyordum sonra korkuyu çok sevdiğim için Dylana bir şans vermek istedim.Ve bundan pişman olmadım özellikle maxiler çok güzel ana seri bazen yavan olsada genede güzel gidiyor, Yanlız birşeyde haklısın Fumetti okuru yeniliklere yeni çıkan eserlere karşı pek sıcak bakmıyor varsa yoksa Tay yayınları eserleri belki bundan dolayı az satıyor...

Kinowa59

Sayın pizagor ve Dampyr dostlara Bodrum, Gümüşlük beldesinden  "uzun yürüyüş" molası verdiğim tepelerden günaydın diyerek sözlerime başlıyorum.  Siz, iki değerli forum üyesinin de iletilerini sürekli okuyorum. Hem bilgileniyorum, hem de beğenerek takip ediyorum. Sayın pizagor ve Dampyr' in yazılarında kendimi gördüm. Acaba, neden biz yaşlı kuşak Western tutkunu okuyucular Manga, comick vs gibi diğer çizgi roman alanlarına yabancı kalıyoruz. Kendi penceremden baktığımda, sayın pizagor'un işaret ettiği çizgi romanlardan yalnızca Dampyr'I takip ettiğimi görüyorum. YKY Superman ve Batman serilerini aldığım hâlde bir türlü tam olarak okuyamıyorum. Okusam da anlamıyorum.  (Kitaplığımda Superman' in 1967 ceylan yayınları serisinden 12 adet fasikül de bulundurduğum halde.)  Red kit, tenten ve Asteriks serisini ise severek takip ediyorum. Kimbilir, belki de benim çocukluk ve gençlik yıllarımda ( 1960_ 70 li yıllar ) sayın pizagor'un işaret ettiği çizgi romanlar olmadığı için uzak duruyorumdur.

ghostrider

Ölmez ama siyah beyaz baskı fiyatı renkli kağıt baskısı kadar pahalı olmamalıdır.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.