Just a Pilgrim

Başlatan ZGeralt, 29 Mart, 2019, 17:27:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZGeralt

JUST A PILGRIM

Garth Ennis'in yazdığı Carlos Esquerra'nın çizdiği bir post-apokaliptik hikaye "Just a Pilgrim". İlk basımı 2002 yılında, bendeki ise 2009 baskısı.

"The Burn" adı verilen felaket sonrası  akarsular ve denizler kurumuş, dünya çölleşmiş ve nüfusun büyük çoğunluğu hayatını kaybetmiştir. Bu tip hikayelerden alışık olduğumuz şekilde sağ kalan az sayıdaki insanların bir kısmı çeteleşmiş ve yağmacılık yapmaktadır. Bir kısmı ise "yaşanabilir" bir yer bulmak adına göçebe hayatı sürmektedir.

Hikayemiz böyle bir kafileye bir yağmacı çetesinin saldırması ile başlar ve "Hacı'nın"  (Pilgrim'in burada en doğru çevirisi Hacı diye düşünüyorum) müdahalesi ile yağmacılar püskürtülür. Bu olay sonrasında kafiledekiler teşekkür eder ve ismini sorarlar, ancak  "just a pilgrim" yanıtını verir,  o "sadece bir hacıdır". Hacı'nın kafileye katılması ile hikaye tam anlamıyla başlar.

Garth Ennis okuyanların aşina olduğu mizah, şiddet ve eleştiri öğeleri bu eserde de bolca mevcut. Ancak diğer hikayeleri gibi tabularla fazla oynamıyor, şiddetin dozajı da düşük. Yarattığı kıyamet sonrası atmosferi,dünyanın bu gidişle karşılaşması muhtemele olan iklim krizini hatırlatıyor. Yazar buradan yola çıkmış olabilir  ancak derdinin bu olmadığını söyleyebilirim. Ayrıca, tasvir edilen dünyayı da Mad Max'e benzettim, Mad Max'i sevdiğimden olsa gerek burada da atmosfer hoşuma gitti.

Gördüğüm en garip anti-kahramanlardan biri olan Hacı'nın davranışlarını ve aldığı kararları sürekli sorgulamak durumunda kalıyorsunuz. Hikayenin tadını çok kaçıracağını düşündüğümden hiç detay vermek istemiyorum, sadece gerçekten "normalin çok dışında" bir karakter ve yaptıklarını sorgulatmasını beğendiğimi söyleyebilirim.

Hikayeyi genel olarak beğensem de özellikle ikinci kısımda biraz sıkıldığımı söylemeliyim, özellikle bu türe meraklıysanız yeni bir şey  sunmadığını da eklemek istiyorum.

Esquerra'nın çizimleri hoşuma gitti. Özellikle "Hacı'nın" resmedilişini beğendim.

Ennis severleri tatmin edecek bir hikaye ancak beklentimi  tam anlamıyla karşıladığını da söyleyemem. Ben Hacı'nın karakterine daha fazla yoğunlaşmasını tercih ederdim açıkçası. Çünkü hikayenin bu yönü ile okuyucuyu ikiye bölmesi çok muhtemel. Hikayenin "koyu dindarlık" kısmına dokunduğu yerler de bana biraz kısa geldi, gerçi eser zaten bir ciltten oluşuyor, haksızlık etmek de istemiyorum.

Goodreads puanı 3.69/5 , benim puanım 7/10.

İyi okumalar.

hanac

Nomad

İlk 10 sayfasını üstünkörü okudum.
Solomon Kane'in tüfeklisi gibi geldi bana karakter.
Haftasonu fırsat bulursam okur, birşeyler yazarım buraya.

gamlıbaykuş

Okunulası birşeye benziyor. Kapak, çizimler ve renk güzelmiş. Başka kapak örnekleri de var mı Hasan abi?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hanac

Alıntı yapılan: gamlıbaykuş - 30 Mart, 2019, 17:14:34
Okunulası birşeye benziyor. Kapak, çizimler ve renk güzelmiş. Başka kapak örnekleri de var mı Hasan abi?

Yukarıdaki kapak 2009 de Dynamite'dan çıkan TPB kapağı

Mayıs-Eylül 2001 de çıkan 5 fasikülü (Just a Pilgrim serisi) ve

Mayıs-Ağustos 2002 de çıkan 4 fasikülü (Just a Pilgrim: Garden of Eden serisi) içermektedir

2001 Just a Pilgrim fasikül kapakları

2002 Just a Pilgrim: Garden of Eden fasikül kapakları

kharon

Alıntı yapılan: ZGeralt - 29 Mart, 2019, 17:27:23
JUST A PILGRIM

Garth Ennis'in yazdığı Carlos Esquerra'nın çizdiği bir post-apokaliptik hikaye "Just a Pilgrim". İlk basımı 2002 yılında, bendeki ise 2009 baskısı.

Kalemine saglik ZGeralt, hem Ennis'in hem de Ezquerra'nin bende yeri ayri.
Ama maalesef henuz okuyamadim bu eseri. Hala listemde.

2000AD gunlerinde zaman zaman isbirligi yapan ikili Ennis'in Amerika'ya transferinden sonra da kimi zaman ortak isler yaptilar.
Ennis Amerika'da pek bilinmeyen ustayi mumkun mertebe islerinde kullanmaya calisti (ornegin Preacher'in , Hitman'in bazi sayilarini cizdi Ezquerra)
sonrasinda da ufak tefek isler kisa isler yaptilar "Just a Pilgrim" gibi. 

En kisa zamanda okumayi hedefliyorum, tesekkurler.

ZGeralt

Alıntı yapılan: kharon - 18 Nisan, 2019, 17:54:36
Kalemine saglik ZGeralt, hem Ennis'in hem de Ezquerra'nin bende yeri ayri.
Ama maalesef henuz okuyamadim bu eseri. Hala listemde.

2000AD gunlerinde zaman zaman isbirligi yapan ikili Ennis'in Amerika'ya transferinden sonra da kimi zaman ortak isler yaptilar.
Ennis Amerika'da pek bilinmeyen ustayi mumkun mertebe islerinde kullanmaya calisti (ornegin Preacher'in , Hitman'in bazi sayilarini cizdi Ezquerra)
sonrasinda da ufak tefek isler kisa isler yaptilar "Just a Pilgrim" gibi. 

En kisa zamanda okumayi hedefliyorum, tesekkurler.

Ben teşekkür ederim :) Okuduğunuzda yorumlarınızı bekliyorum.