Blankets - Craig Thompson (BAOBAB)

Başlatan hanac, 22 Ağustos, 2022, 10:33:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Yayın haklarını alırken sözleşmede bunun şartını koymuşlar deseler şaşırmam.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ZGeralt

Katı dindar Evanjelist Hristiyan bir ailede ve oldukça muhafazakar hatta yobaz denilebilecek bir kasabada yetişen yazarın çocukluğu, ilk aşkı ve travmaları gibi konuları anlatan Craig Thompson'ın otobiyografisi. Maruz kaldığı korkunç olayla başa çıkmaya çalışan bir çocuğun hikayesi aslında bu eser.

Baskıcı bir ortamda yaşadıkları yoksulluk  ve  travmalara rağmen eserin dili hiçbir zaman duygu sömürüsüne kaçmıyor hatta Thompson'un derdi suçlu aramak gibi de gelmedi bana. Elbette bazı suçlular var ama bu eseri bir hesaplaşma veya yüzleşme hikayesi gibi yorumlamadım, daha çok bir iç dökme gibi geldi bana.

Romantik eserleri pek sevmem ve herhangi bir aşk öyküsünden de çok nadiren etkilenirim, buradaki aşk hikayesi de oldukça sıradan ancak Thompson'ın ilk aşkını anlatışı ve resmedişi kitabın en beğendiğim bölümlerinden biri oldu diyebilirim. İlk gençliğinde hemen herkesin yaşadığı o anlamsız "yüceltmeyi" çok naif ve çok gerçekçi aktardığını düşünüyorum.

Epeyce kalın bir çizgi roman olmasına rağmen bir oturuşta bitirdim. Yazarın daha önce çevrilen Habibi isimli çizgi romanını da beğenmiştim ama Blankets'i kesinlikle daha çok beğendim. Kendine her kitaplıkta yer bulabilecek eserlerden biri olduğunu düşünüyorum.

KenParker

Çizimler bana göre olmasa da okuması güzeldi. Sadece biraz gereksiz uzamış. Yani 590 sayfa yerine aynı hikaye 400 sayfada çıkabilirmiş.

KenParker

hanac

Alıntı yapılan: KenParker - 24 Şubat, 2023, 00:40:12Link nedense çalışmıyor.

Forum güncellenince eski linklerin hepsi öldü.

Burada siz yenilemişsiniz, teşekkürler.