2023 Mart - Çizgi Roman Listesi

Başlatan TKnKT, 01 Mart, 2023, 19:35:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Alıntı yapılan: pizagor - 21 Mart, 2023, 10:57:17Ne yalan söyleyeyim ben de birçok mangaya karşı bu kadar keskin olmasa da benzer hisler besliyorum. Beğendiklerim, keyifle okuduklarım illaki var ama büyük kısmı bana hitap etmiyor. Yıldız Bekçisi Köpek gibi ağlaya ağlaya okuduklarım da var, Deathnote Öldür ilk 'story arc'ı gibi ya da Öldür Yeter gibi çok yaratıcı bulduklarım da. Ama maalesef bazılarını kafam, algım almıyor.

Bu da bizi aslında manga'nın en güçlü olduğu alana çekiyor; Sınırsız manga seçeneği. Dünya'da da olduğu gibi Türkiye'de de amiral gemi bazı title'lar var. Naruto, One Piece ve Bleach son 25 yılın belki de en büyük markaları. Onun öncesinde Dragon Ball, günümüzde Demon Slayer, Jujutsu Kaisen, Attack On Titan, Chainsaw Man vb. Yalnız burada önemli olan konu bu saydıklarımızın shonen türü olması. Shonen en popüler manga türü ama baktığımız zaman ciddi bir kısmı her story arc'ta güç upgrade'i alıp, rakibi pataklama üzerine kurulu. Yani battle manga. En azından yüzeyde olan kısım. Bu saydıklarımın yine önemli bir kısmı son derece derin ve nitelikli anlatılar. Eğer bu manga anlatısı beğenilmiyorsa diğer anlatılara şans verilmesi lazım diye düşünüyorum.

Manga okumayı sevmeyen Türkiyedeki çizgi roman seven dostlarımızda genelde ülkemizde ilk çıkan bazı mangaları denediklerini ama ondan sonra mangaya soğuk yaklaştıklarını görüyorum. Belli bir okuma alışkanlığı kazanmış bir okuyucunun hızlıca shonen'lere girmesi zor. Bir noktadan sonrada çok gerekli değil. Burada diğer bir manga türü olan Seinen mangalar devreye giriyor. Türkiye'de Old Boy, Monster, Akira, Oyasumi Punpun, Lone Wolf and Cub gibi çok nitelikli sadece manga olarak değil edebiyat olarak da çok değerli mangalar basıldı. Türkiye'de henüz yayınlanmayan Vagabond, Blade of the Immortal, 20th Century Boys, Berserk (ilk dört cilt yayınlanabildi) Dorohedoro, Pluto, Mushishi vb. gibi mangalar. Çizgi romana tür olarak değil edebi eser olarak yaklaşan herkesin bu mangaları edebiyat anlamında taktir edeceğine inanıyorum. Keyifli okumalar yapabileceklerini düşünüyorum.

Ülkemizde Shonen ve seinen ile de kısıtlı kalmadık. Josei ve Shojo mangalarda çıkıyor. Özellikle Shojo'da ciddi bir artış var. Okuyucu açısından Yaoi mangada çok isteniyor ama henüz erken gibi. Ama bir iki ufak tefek göz kırpma var  :) o da olacak gibi. Yani demeye çalıştığım manga aşırı derecede geniş ve nitelikli seçenekler sunuyor. Herkesin kendisine göre okuyabileceği, keyif alacağı hikayeler elbette var.

aitor03

Manga takip etmemeyi anlayabiliyorum ama okumamayı, tamamen uzak durmayı, hatta para verseler okumam diyenleri anlamıyorum. Kişisel fikrim tabii, herkesin beğenisi kendine.

Aslında bu söylemin tuhaf bulduğum tarafı, memleketin orta yaşı (45+) geçmiş çizgi roman sevdalılarının şöyle bir düşününce aslında fumetti, frankofon, comics +üzerine cartoon ve animelerle büyümüş olması. Gençliğimde denk gelmediğim için mesafeliydim mangaya ama Akira, Alita, Ghost in the Shell gibi yapımları görüyordum. Tıpkı çocukluğumda KumKum, Marco, Esteban gibi örnekleri seyrettiğim gibi. Şimdilerde bir zamanlar seyredip hayran olduğum yapımların ve nicelerinin çizgi örneklerinin yavaş yavaş piyasada belirdiğini görünce (iflah olmaz bir Frankofoncu olmama rağmen) heyecanlanıyorum. O kadar güzel, öyle nadide eserler var ki aralarında bu akımın memlekete çok çok daha önce gelmemesine hayıflanıyorum. Ha, global pazarda Japonlar yerine keşke Franko-Belçika ekolü ağırlığını koysaydı demiyor muyum? Arada diyorum elbette ama çağımızın (hızlı) tüketime yönelik dinamikleri nihayetinde "seni seçtim Pikaçu!" demiş, anlayışla karşılıyorum.

not: Spy X Family basılmış. Kızım severek izliyor animesini. Ben de ucundan takip ediyorum onunla birlikte. Absürt anları, sevimli (minnoş) tarafları, hayli abartılı birtakım sekanslarıyla hiç fena değil bence. Mangasını alayım da koyayım kitaplığına :)

caretta

Lal Kitabın bu ayki yayınları takriben ne zaman çıkar acaba?

darbove

Paragraf paragraf yazı yazdım sonra aklıma western fumettiden başka fumetti okumayan insanlara (böyle bir güruh var, eğer kendinizi bunu güruh dışında görüyorsanız alınganlık yapmayın) manga veya comicsi anlatmamın ne kadar gereksiz olduğunun farkına varıp sildim.  Fumetti okudum. Fumettide güzel eserler (okur isem ken parker'ı okumak istiyorum) ve konular olduğunu biliyorum. Para verseler okurum merak etmeyin. ;D  Sadece bana hitap etmiyor.  ;)
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Kinowa59

Merhaba sayın darbove. Aldığım ağır ilaçlar nedeniyle birkaç gündür forumda,  ancak okuyucu olarak yer alabiliyorum. Bu nekahet dönemimde tarihsel anıları içeren kitaplardan yapılan alıntıları  forumda okumaktan ne kadar huzur bulduysam, sizin, Western fumetti den başka bu tarzın dışında yayın okumayan çizgi roman severleri güruh ( aşağı görülen, başı bozuk, cahil ) olarak nitelemenizden de o kadar üzüntü duydum. Beğenerek ve bilgilenerek okuduğum güzel iletilerinizi, keşke böyle bir yakıştırmayla itici kılmasaydınız.

darbove

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 22 Mart, 2023, 00:09:36Merhaba sayın darbove. Aldığım ağır ilaçlar nedeniyle birkaç gündür forumda,  ancak okuyucu olarak yer alabiliyorum. Bu nekahet dönemimde tarihsel anıları içeren kitaplardan yapılan alıntıları  forumda okumaktan ne kadar huzur bulduysam, sizin, Western fumetti den başka bu tarzın dışında yayın okumayan çizgi roman severleri güruh ( aşağı görülen, başı bozuk, cahil ) olarak nitelemenizden de o kadar üzüntü duydum. Beğenerek ve bilgilenerek okuduğum güzel iletilerinizi, keşke böyle bir yakıştırmayla itici kılmasaydınız.
Hayal kırıklığına uğratmış olduğum için üzgünüm. Bu "güruh"a mensup arkadaşların/abilerin mangaya her laf ettiğinde ne yazık ki ben de çok üzülüyorum ve alınıyorum. Zamanında uygun bir dille hevesli bir şekilde düşüncelerimi ifade ettim ve bakış açılarını değiştirmeye çalıştım sonrasında da boşa kürek çektiğimi fark ettim.
Bu yüzden kısasa kısas diyebilirim. Yoksa normal şartlar altında bu kadar hırçın bir karakterde değildim. Eskiden nispeten forumun "Altın" zamanlarında olan vizyon sahibi üyelerin göçmesi ve forumun fumetti muhabbetinden öteye geçmemesi ne yazık ki hevesimi kırmış durumda. Ferzan rumuzlu üyemizin ve birkaç zevkine güvendiğim abilerin iletileri dışında sadece bu bülten başlığını takip ediyorum. Yer yer beni rahatsız edici söylemleri sürekli görmezden gelsem de bir yerden sonra üzülerek söylüyorum ki dozajını kaçırmış ileti girmeme engel olamıyorum.

Sevgiler
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

rumar80

Gerçekten çizgi roman okuru benim gibi belli bir yaşın üzerindeki kişiler gözlerini fumetti (daha da neti western fumetti) ile açtı. O yüzden onların yeri kalbimde ayrıdır. Ancak zamanla diğer çizgi roman türlerini de okuma şansı bulmuş biri olarak şahsi fikrim. Çok satsa bile Western fumettinin belli bir şablona takılı kaldığıdır. Arada bazı yazarlar (Ör: Boselli) farklı bir tat getirmeye çalışsa da genel durum böyle. Oysa ülkemizde de yayınlanmış oldukça güzel başka fumettiler de var.
   Manga konusuna gelince... Belki Dean'in dediği gibi bir anda böyle bir tür ile karşılaşmak yüzünden olsa gerek ben de çok fazla manga oku(ya)madım. Death note ve Lone wolf tabi ki okudum ve keyif aldım. Ama bir iki farklı denemem yarım kaldı bu gerçek. Ama okur muyum? Bir gün belki. Yalnız bundaki sebep daha çok maddi. Günümüzde çizgi romanın geldiği yer belli. Artık ucuz bir eğlence aracı değil (ucuz ne kaldıysa) Bir de üstüne benim orjinal comics toplama ve okuma tutkum girince ülkemizde çıkan bazı çizgi romanlara "ara" vermek zorunda kaldım. Buna mangalar da dahil bazı fumettiler de. Hatta comicsler de.
    Sonuç olarak severiz sevmeyiz çizgi romanın alt türleri olması bir gerçek ve her dönemin kendi trendleri var. Bu trendleri kabullenmek ve saygı duymaktan başka da çaremiz yok. Umarım herkesin keyifle ve rahatça çizgi roman okuyacağı günlere geri döneriz.
     Sevgiler   

Mrtekin

Tüm türleri karınca kararınca ve de bütçesi elverdiğince takip etmeye çalışan biri olarak, bu tür ekol tartışmalarını artık gereksiz ve fazla kırıcı bulmaya başladım. Olaya sanat temelli ve zevk, renk meselesi diye bakmayı öğrenmemiz lazım. Her ayın portföyünde, insanı mutlu edecek kadar da; çeşitlilik bulunmakta. Yani alabiliyor iseniz, dert, sorun edecek bir durum yok.

Türkiye'deki kök sorun, alım gücünün giderek düşmesi, ezcümle kitap giderek pahalandığı için erişememek ve de okuyamamak. Bir başka deyişle, çizgi romanın giderek lüks bir tüketim ürünü olması. Bu açıdan manga ve fumetti okurları çok daha şanslı. En azından görece olarak, takip ettiğiniz yayınları daha ucuza alabiliyorsunuz. Bir frankofon ya da comics okuyucusu fiyatlar açısından sizin kadar şanslı değil artık. Bakın ne güzel bir ortak paydada buluşturdum sizi:-)

Ekol tartışmasına gelene kadar, daha çözülmesi gereken bir dolu sorun var, memleketin kültür, sanat ve yayımcılık hayatında.
They drew first blood...

hanac

Forum kurallarımızı bütün üyelere tekrar hatırlatalım

http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=2236.0

Lütfen forumumuzda herhangi bir çizgi roman ekolünü öne çıkarıp diğer ekolleri küçümseyerek, aşağılayarak, yayınının gereksizliğini belirterek, okuyucuyu soğutma yönünde imalarda bulunarak ekol tartışması yapmayınız. Aksi takdirde mesaj silinir, tekrarında hem mesaj silinir hem üye uyarı alır. 3. tekrarında ise üyenin faaliyetleri durdurulur.

Kinowa59

Biraz evvel Lal kitap yetkilisi ile TLF konuştum. Zagor klasik cilt 129 ve diğer aylık, iki aylık serilerin önümüzdeki hafta dağıtımda olacağını söyledi.

YzbVolkan

Tesekkurler Bayram bey. Klasik Texi sordunuz mu.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

DAMPYR

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 22 Mart, 2023, 16:51:59Tesekkurler Bayram bey. Klasik Texi sordunuz mu.
o işe girmediler sanırım...

DAMPYR

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 22 Mart, 2023, 14:44:52Biraz evvel Lal kitap yetkilisi ile TLF konuştum. Zagor klasik cilt 129 ve diğer aylık, iki aylık serilerin önümüzdeki hafta dağıtımda olacağını söyledi.
işte bu güzel haber, 2 aylık seri dediği dönüşümlü yayınlanan zagor km ve mister no km herhalde...

orhan şafak

Tex willer 64 sayfa çok yetersiz biliyorsunuz bunlar cilt degil fasiküldür hiç etik birşey değil bu 30 parça sayfa için iki ay beklemek nedir bu yahu 1978 1979 yıllarina gerimi döndük ama nedense Zagor ve Mister no KM lar maşallah tuğla gibi kitaplarla devam bundan şikâyetçi değilim tabiki de teks altın seriye de bir an evvel el atmalarını bekliyoruz.

YzbVolkan

Alıntı yapılan: DAMPYR - 22 Mart, 2023, 20:12:36işte bu güzel haber, 2 aylık seri dediği dönüşümlü yayınlanan zagor km ve mister no km herhalde...
Zagor piu , 2 aylik seri
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.