Şubat 2011 Yayınları Satış Rakamları

Başlatan pearl jam, 10 Haziran, 2011, 22:17:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gamlıbaykuş

Şubat ve Mart ayı benim açımdan verimsiz geçmişti hatırlıyorum. Şubat ayında Sadece Planet Hulk ve Hızır Bey'i almışım. Aslında geriden takip ettiğim yayınlar çok fazka bu da anket sonuçlarını etkilyor. Örneğin Zagor Km'ler ve Yeni Seri' de biraz gerideyim, sonra Mİster No ve Kaptan Swing'de de aynı durum söz konusu. Elimden geldiğince tamamlamaya çalıyorum. Şubat anketinde sadece 2 tana aldığım yayın gözükebilir ama 200 küsür lira harcadığımı hatırlıyorum...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hanac

Önemli Hatırlatma:

Anket bir ara yanlışlıkla sıfırlandı.

Dolayısıyla ilk gün oyunu kullananlardan yeniden oy bekliyoruz.

Ekrem / gamlibaykus

O zaman Mart 2011 anketine geçmekte acele etmeyelim.

Gerekirse 2010 yayınlarına geçeriz.

Ayrıca Ocak 2011 ayı oylamayı kaçıranlar bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3338.0.html

HacıGeraltEmmi

Kitapların satış hızlarını görme açısından güncelden devam edilirse daha sağlıklı olur sanki.  ::) 2010 Yayınları içinse aylara göre değil de yıl bazlı birşey düşünülebilir...

tommikser

Bence sadece bu ay biraz bizi sınırlıyor.Ama bu şekilde de olması gerekir.Neden sınırlanıyor derseniz ben bu ay az yayın aldım ama ben hiç bir zaman 200 liranın aşağısına düşemedim.
O kadar yayın eksiğim var ki onlara anca 1 yıl sonra belki yetişebilirim.Zagor KM ve Tex'ler en başa bela yayınlar benim gibi 10 yıl geriden gelince böyle oluyor.Aslında 2010 yılı için bir anket yapmak lazım ama oda ne kadar zor olur değil mi?Dünyanın yayını var.Ama gene de 2010 satışını çıkarmak lazım iyi bir veri olur elimizde.

pearl jam

Kullanılan Oy Sayısı : 34

1- Planet Hulk - 2............: 17 ( %50 )

2- Büyülü Rüzgar - 101...: 14 ( % 41 )

3- Mister No KM - 54.......: 13 ( % 38 )

Zagor - 107.................  13

4- Hızır Bey - 2................: 11 ( % 32 )

Kerry...........................: 11

Efsanevi Tex -9............: 11

Ocak ayı sonuçlarıyla beraber bir değerlendirme yaparsak;

Yeni yayınlar daha geniş bir kitleye ulaşırken eski dostların da halen sadık bir okuyucu kitlesi var

Yeni yayınlar risklidir. Eski yayınların satış garantisi vardır. Anket sonuçlarına göre bu iki bilindik düşünceden ilki yanlış, ikincisi doğru çıktı. Belki erken ama iki aylık sonuçlara bakıldığında yeni yayınların hepsi de talep görmüş durumda. Eski yayınların da belli bir satış garantisi var ama şu ana kadar yakaladıkları satış oranı en fazla %38. Ancak bu kitapların her ay yeni sayılarının yayımlandığı ve her ay bu satışlara ulaştığı düşünülürse yayınevlerinin ihtiyacı olan sıcak parayı da halen en iyi bu kitaplar karşılıyor.

Diğer yandan İki aydır % 50 ve üstüne çıkan kitapların tümü yeni yayınlar. Kerry bile eleştirilen baskı boyutu ve kalitesine rağmen iyi satmış. 1001 romanın diğer kitapları ile aynı kalitede basılsaydı o da muhtemelen %50 nin üzerine çıkacaktı. Bu da gösteriyor ki çizgi roman okuyucusunun artması için yenilere mutlaka ihtiyaç var. Bir de Türkiye' de frankofon satmaz diye bir düşünce vardı, sanırım o da yavaş yavaş tarih oluyor. Tarihi Türk çizgi romanlarının gördüğü talep de dikkat çekici.

pizagor

30'da 21 yaparak, bu ayda yine güzel performans sergilemişim :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pearl jam

Yukarıda yazdıklarıma ek olarak Ocak ayı sonuçlarını da belirtmekte fayda var.

Kullanılan Oy Sayısı : 57

1- Greystorm -2.........................: 38 ( % 67 )

2- Yürüyen Ölüler - 5.................: 33  ( % 58 )

3- Volto Nascosto -2..................: 32  ( % 56 )

4- The New Avengers...............: 28  ( % 49 )

5- Büyülü Rüzgar - 100..............: 26  ( % 46 )

pearl jam

İlk sayısının kapağı gözüme bilgisayar oyunu grafiği gibi göründüğünden ( bir de saç stiline gıcık olduğumdan  ;D ) onca "itki" ye rağmen almamakta direndiğim Greystorm'u  artık kesinlikle alacağım. Bu kadar insan yanılıyor olamaz değil mi? :),

Bu arada 2010 yılı anketi zor ama imkansız değil. Her hafta 3 ayı ankete açsak 1 ayda biter. İstenirse ben uğraşırım en azından :)

rumar80

Alıntı yapılan: designer73 - 13 Haziran, 2011, 11:44:33
Kitapların satış hızlarını görme açısından güncelden devam edilirse daha sağlıklı olur sanki.  ::) 2010 Yayınları içinse aylara göre değil de yıl bazlı birşey düşünülebilir...

Ben de Abbas'a katılıyorum. 2011 yılı için aylık satış anketi çok güzel. Geriye dönüğe yönelik bir ankete gerek yok bence. Hem o konuda da 2010'un en iyilerini seçtik. İnsanlar o ankette okumadıkların oy vermedi. Bence 2010 artık geride kalsın. Önümüze bakalım

rumar80

Alıntı yapılan: pearljam - 13 Haziran, 2011, 14:38:26
İlk sayısının kapağı gözüme bilgisayar oyunu grafiği gibi göründüğünden ( bir de saç stiline gıcık olduğumdan  ;D ) onca "itki" ye rağmen almamakta direndiğim Greystorm'u  artık kesinlikle alacağım. Bu kadar insan yanılıyor olamaz değil mi? :)

KESİNLİKLE yanılmıyorlar.

gamlıbaykuş

Oyumu yeniden kullandım Hasan abi, böyle durumları kaçırmam abi :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hanac

35 üye toplam 238 çizgiroman almış.

Ortalama 7 eder, yaklaşık % 23 eder.

Burada da Ocak daki sonuç çıkıyor.

Yani okuyucu çıkan çizgiromanlardan sadece 1 tanesini alıyor, 3 tanesini eliyor.

HacıGeraltEmmi

Yayınların içinde bizlere hitap etmeyen (veya şöyle diyelim: filmlerin popularitesinden (örn. Avatar Aang, Pers Prensi, Tron Efsanesi) vs. etkilenerek çizgi romanını alabilecek kitleyi hedeflemiş) yayınlar,
Ntv yayınlarının rüzgarı ile piyasadan pay kapma çabasıyla zorlama basılmış yayınlar da var. (içlerinde iyileri de vardır muhakkak, ki ntv den çıkanları henüz almasam bile incelemiş ve gayet başarılı olduklarını görmüştüm)...
Yani forumda belki satışları düşük gözükse bile bu tür yayınların asıl hedef kitlelerine ulaştığını düşünüyorum. Kimbilir belki de onlar sayesinde gerçek çizgi romanı keşfedip bizlere katılacak yeni okuyucularda kazanıyoruzdur. Yayınevleri piyasa hazır kımıldamışken ara vermez, aynı süratle yeni okuyucuyu hedefleyen yayınlarda çıkarırlarsa ben satış ivmesinin yukarılara tırmanacağından eminim.
Aslında gönül ister herbir yayından birer adet almayı, fakat buna ne maddi olanaklarımız ne de kitaplıklarımız müsade etmez maalesef.  :-\
Çizgi romana gönül veren, alan, satan, takas eden tüm yurttaşlarımı sevgiyle kucaklarım  ;D

hennessy

kaptan swing im de aradan sıyrılıp gidiyor hey eskilerin eskitemediği kahramanım sen iyiki varsın
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Büyülü Rüzgar hem Ocak da hem Şubat da Zagor ve Mister No'dan daha çok satmış gözüküyor.

Bu bizim foruma özgü mü acaba ?

İlyas'a ve Altan'a bunu soracağım, acaba onlarda da durum aynı mı.