Fırsat Reyonu...

Başlatan pizagor, 02 Ocak, 2012, 17:02:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ahmet Oktay

Kitap, doğrudan yayıncıdan çıkarken KDV olmayacakmış. Yani D&R veya okuyucu YKY'den alırken KDV'siz alacak, ama aracıdan alan KDV'li alacak.

http://turkyaybir.org.tr/kitap-satislarinda-uygulanacak-kdv-istisnasi-hakkinda-onemli-bilgilendirme/?fbclid=IwAR0IJ3q8Y6_KJycpyM_xKslQaqRJJDJy2vCbYVBvba1mvZQydNS4JCgzFQU#.XFVNpcF1NPZ

Mrtekin

Alıntı yapılan: Ahmet Oktay - 02 Şubat, 2019, 10:58:47
Kitap, doğrudan yayıncıdan çıkarken KDV olmayacakmış. Yani D&R veya okuyucu YKY'den alırken KDV'siz alacak, ama aracıdan alan KDV'li alacak.

http://turkyaybir.org.tr/kitap-satislarinda-uygulanacak-kdv-istisnasi-hakkinda-onemli-bilgilendirme/?fbclid=IwAR0IJ3q8Y6_KJycpyM_xKslQaqRJJDJy2vCbYVBvba1mvZQydNS4JCgzFQU#.XFVNpcF1NPZ

Bir başka deyişle; internet satışları da olan (ve de yayımcılık sertifikasına sahip) JBC, Arkabahçe ve Gerekli Şeyler'in kendilerinden kitap aldığımızda KDV ödemeyeceğiz.

They drew first blood...

Ahmet Oktay

Alıntı yapılan: Mrtekin - 02 Şubat, 2019, 12:11:01
Bir başka deyişle; internet satışları da olan (ve de yayımcılık sertifikasına sahip) JBC, Arkabahçe ve Gerekli Şeyler'in kendilerinden kitap aldığımızda KDV ödemeyeceğiz.

Evet, isimleri temsili olarak verdim, aynı şey tüm yayıncı ve aracılar için geçerli. İmkanı olup doğrudan yayıncıdan alan ödemiyor kısaca. Doğrudan yayıncıya ulaşamıyor, aracıdan alıyorsanız o zaman ödüyorsunuz.

Nightrain

Yalnız benim anlamadığım bir şey var; Yayıncılar kağıt vb. şeyler alırken KDV ödeceyecek ama biz kitap alırken KDV ödemeyeceğiz? Bu durumda yayınevi zarara girmiyor mu?
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Şubat, 2019, 13:03:16
Yalnız benim anlamadığım bir şey var; Yayıncılar kağıt vb. şeyler alırken KDV ödeceyecek ama biz kitap alırken KDV ödemeyeceğiz? Bu durumda yayınevi zarara girmiyor mu?

Girmiyor. Yayıncının ödediği, zaten nihai maliyetin (satış fiyatının) içinde. Maliyete eklenen KDV ise, son tüketiciyi yani okuru esas alır, okuru vergilendirir. Yayımcı, Kdv toplanmasında bir nevi aracı durumda. Bunu da direkt ve aracılı olarak ikiye ayırmışlar.
They drew first blood...

memospinoz

Pazartesi günü babil.com sitesinde tüm İthaki kitapları %45 indirimli. Bilimkurgu, fantastik ve Sandman, Watchmen, Preacher eksiği olanlara duyurulur.  ;D

eyoruk

Alıntı yapılan: Mrtekin - 02 Şubat, 2019, 13:55:41
Girmiyor. Yayıncının ödediği, zaten nihai maliyetin (satış fiyatının) içinde. Maliyete eklenen KDV ise, son tüketiciyi yani okuru esas alır, okuru vergilendirir. Yayımcı, Kdv toplanmasında bir nevi aracı durumda. Bunu da direkt ve aracılı olarak ikiye ayırmışlar.
Peki online alışveriş siteleri ? Onlar bir değişiklik yapar mı ? Zaten çoğu zaman %30+ indirim sağlıyorlar ,

Mrtekin

Açıkçası okura yansıyacak artı bir durum olabileceğini düşünmüyorum.

Kağıt üzerinden alınan KDV artı ÖTV düşmedikçe ya da sisteme yeni okur gelmedikçe; fiyatların aşağıya gideceğini rüyamızda görürüz.

İnternet ve de fuar indirimi kovalamaya devam.:-)
They drew first blood...

eyoruk

Mesela yayınevlerı ? Yky İş Bankası mağazaları oraların fiyatları değişmez mi ? Sonuçta ana dağıtıcı orası. Gereklı Şeyler mağazası falan ?
Online alışveriş sitelerindeki %40 indirim oranları nasıl oluyor ,nelerden kısıyorlar bır de bunu sormus olayım.

Mrtekin

Alıntı yapılan: eyoruk - 03 Şubat, 2019, 00:03:41
Mesela yayınevlerı ? Yky İş Bankası mağazaları oraların fiyatları değişmez mi ? Sonuçta ana dağıtıcı orası. Gereklı Şeyler mağazası falan ?
Online alışveriş sitelerindeki %40 indirim oranları nasıl oluyor ,nelerden kısıyorlar bır de bunu sormus olayım.

Hiçbirşeyden kısmıyorlar. Herşey yayınevlerinin sırtında. Online siteler ya da çr satan dükkanlar, yayınevlerinden "en az" %50 indirimli, konsinye alıyorlar. Sitede verilen indirim oranı, ile %50 arasındaki fark, karları oluyor. Parayı da, yayınevlerine en az 4 ay sonra ödüyorlar.

Bir başka deyişle, dağıtım adına, yayınevlerinin katlanmak zorunda kaldıkları maliyet, en az "%50". Sitede %50 üzerinde indirim var ise, demek ki, site, bunun da üzerinde bir indirimle çekmiş diye de düşünebilirsiniz. Gördüğümüz tüm kampanyaları esasen yayımevleri yapıyor.

Maliyeti aşağı çekebilecek tek şey; esasen, okur sayısının artması. Yani; hepi topu belki de 5000 (gayet fazla da söylemiş olabilirim. Çünkü genelde son comics basımları 2000 üzerinde.) kişiye sıkışmış, kağıt ithal edilmek zorunda (ve de üstüne bir de ötv bindirilmiş.) kalındığı için fiyat değişken, telif ödenmek zorunda olduğu için fiyat değişken ve de dağıtım sorununu çözememiş bir piyasadan mantıklı bir fiyat türetilmesi zor bence.
They drew first blood...

darbove

idefixte ölümcül sınıf ile reborn %65 üzeri indirimde kaçırmayın derim. Başlık amacından sapmış. :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Nightrain

Ölümcül Sınıf'ın çevirisi iyi değilmiş diye duydum. Reborn'u aldım. Zaten tek cilt. Cilt 1 diye geçse bile Mark Millar efendi devamını kim bilir ne zaman yazar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

BKM'de YKY ürünleri %40 indirimli. Eşik yok, tüm siparişlerde kargo bedava.

İthaki'nin kitapları da %40 indirimli.
They drew first blood...

eyoruk

Alıntı yapılan: Mrtekin - 03 Şubat, 2019, 13:34:58
BKM'de YKY ürünleri %40 indirimli. Eşik yok, tüm siparişlerde kargo bedava.

İthaki'nin kitapları da %40 indirimli.
YKY 'için bu ara pas geçerim.Çünkü diğer Marvel eksiklerini tamamlamayı planlıyorum.YKY den çıkan ve aslında tükenmek üzere olan baskı bende olmayan yok.Biraz daha zaman verebilirim

eyoruk

Alıntı yapılan: Mrtekin - 03 Şubat, 2019, 02:26:06
Hiçbirşeyden kısmıyorlar. Herşey yayınevlerinin sırtında. Online siteler ya da çr satan dükkanlar, yayınevlerinden "en az" %50 indirimli, konsinye alıyorlar. Sitede verilen indirim oranı, ile %50 arasındaki fark, karları oluyor. Parayı da, yayınevlerine en az 4 ay sonra ödüyorlar.

Bir başka deyişle, dağıtım adına, yayınevlerinin katlanmak zorunda kaldıkları maliyet, en az "%50". Sitede %50 üzerinde indirim var ise, demek ki, site, bunun da üzerinde bir indirimle çekmiş diye de düşünebilirsiniz. Gördüğümüz tüm kampanyaları esasen yayımevleri yapıyor.

Maliyeti aşağı çekebilecek tek şey; esasen, okur sayısının artması. Yani; hepi topu belki de 5000 (gayet fazla da söylemiş olabilirim. Çünkü genelde son comics basımları 2000 üzerinde.) kişiye sıkışmış, kağıt ithal edilmek zorunda (ve de üstüne bir de ötv bindirilmiş.) kalındığı için fiyat değişken, telif ödenmek zorunda olduğu için fiyat değişken ve de dağıtım sorununu çözememiş bir piyasadan mantıklı bir fiyat türetilmesi zor bence.
Anlıyorum.Çok teşekkürler.