Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 16 Eylül, 2009, 13:16:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilke

Arkadaşlar,

haklısınız fakat benim bahanem de şu: 1500 adet basılan 1. sayının 1. baskısı. tamı tamına 23 ayda bitti. ayda kaç taneden bashediyoruz? sanırım 61 tane.

Kaldı ki Conan'ı İngilizce toparlayıp basmak oldukça kolay. Herhangi bir editörlük düzeltisi de yapmıyor Dark Horse. Olanı üst üste koyup basıyor. Bence geç bile kaldılar. şimdiye bütün seriyi bitirmeleri gerekirdi.

burda en büyük sorun çeviri. Bilmem herkesin haberi var mı ama Emre Yavuz'un ve benim ana gelir kaynağımız Marmara Çizgi değil. Yarı hobi yarı ek gelir amaçlı yaptığımız bir iş bu. Bunun üzerine bir de Conan'ın ağdalı ve bol yazılı dilinin çevirisinin zorluğu devreye girince işler uzadıkça uzuyor. dizgiden veya son okumalardan bahsetmiyorum bile.

fakat yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. 3 senede 4 sayı çıkarmanın özrü değil bu yazdığım. kesinlikle hızlanmak gerekiyor. 5. cilt çıkıyor bugün yarın. 6. cildin çevirisinin %80i bitti. 2 aya kalmadan o da çıkacak. devamını daha hızlı getirmeye çalışacağız.

niye 2'ye bölünüyor sorusuna gelince. 560 sayfalık kitabı 2'ye böldüğünüzde de zaten 280 sayfa ediyor. biz bir sayı için yeterli olduğunu düşünüyoruz. zaten farklı düşünen arkadaşlar da orijinalinden takip ediyorlar seriyi.

umarım net açıklayabilmişimdir düşüncelerimi.

hennessy

Öncelikle ne kadar takılsamda her daim başarılı olmasını istediğim kardeşim İlke'ye de hak veriyorum inşallah bana takılıyorum diye kızmıyordur.

-haklısınız fakat benim bahanem de şu: 1500 adet basılan 1. sayının 1. baskısı. tamı tamına 23 ayda bitti. ayda kaç taneden bashediyoruz? sanırım 61 tane.burda en büyük sorun çeviri. Bilmem herkesin haberi var mı ama Emre Yavuz'un ve benim ana gelir kaynağımız Marmara Çizgi değil. Yarı hobi yarı ek gelir amaçlı yaptığımız bir iş bu. Bunun üzerine bir de Conan'ın ağdalı ve bol yazılı dilinin çevirisinin zorluğu devreye girince işler uzadıkça uzuyor. dizgiden veya son okumalardan bahsetmiyorum bile.

Ne kadar acı 70 milyon'luk ülkede sadece 61 ad.ayda.Tüketimde rekor kıran milletimiz sadece 61 ad.conan almış 2 senede ayda ortalama üzücü gelde kitap basda para kazanda emek verde ki Conan hakketten emek verilerek çevriliyor çok konuşma var.

-fakat yazdıklarım yanlış anlaşılmasın. 3 senede 4 sayı çıkarmanın özrü değil bu yazdığım. kesinlikle hızlanmak gerekiyor. 5. cilt çıkıyor bugün yarın. 6. cildin çevirisinin %80i bitti. 2 aya kalmadan o da çıkacak. devamını daha hızlı getirmeye çalışacağız.

Şimdi ikinci raund 3 senede 4 kitap çıkarınca nasılsa gerisi gelmez bu kitabın deyip alan kısımda azalıyor biraz daha özenli olmalı yayın evi İlke nin örümcek adamını örnek almalı :)

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Gambit

ben olaya o kadar anlayisli bakamiyorum

Conan Turkiye de yillarca basildi, hala en temiz seriyi tanesi 4-5 TL dan alabilyorsunuz

ben sahsen Conan ile buyumus birisi olarak hala almadim marmara ciltleri. Ihtiyac hissetmiyorum henuz. Bu durumda niye 61 tane basildi diye cok da sasirmamak lazim diye dusunuyorum

hennessy

Gambitim saygı duyarım ama tekrar sıralı olarak bir cilt halinde baskıya az buluyorum koleksiyoncu açısından yoksa sende haklısın
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Gambit

hennesy cim Turkiye de koleksiyoncu diye bir kavram yok. Varsa da tek tuk benim gordugum. O yuzden o sistem de islemiyor iste

ilke

altay1944

23 ayda 1500 adet bitmiş...Sevineyim mi üzüleyim mi?Ben henüz almadım .O kadar istikrarsız yayınları ancak seri bitince ve bulabilirsem alıyorum.Birkaç gün önce sipariş geçtim.Bulursam alırım.Ha !Almasam ne kaybederim .Sonuçta yıllara yayılan bir seri.Topu topu dört kitap çıkmış...Keyif kırmak amacıyla yazmıyorum.Çıksın her ay veya iki ayda bir kesin alırım.İstikrar istiyorum ben.Ve galiba 5 hatta 6.sayı çıkınca alırım artık.
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Nightrain

3 ayda 1 çıksın, ona razıyım ben. Hatta 3 ayda 1 çıksın, ciltleri bölmesinler. :P ::)
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

darkwood

Marmara Çizginin beklediğiiz kitaplarından Barbar Conan'in Vahsi Kilici 5.cilt nihayet yayınlandı ve dün Kadıköyde satışa sunuldu..
Arkadaşlara duyurulur...
Darkwood Sakinleri..

trutalbruth

Sayın İlke'nin açıklamalarından benim anladığım şu;

"Asıl işlerimizden arta kalan kısıtlı zamanda, satanlar dururken satmayan bir kitaba gösterebileceğimiz maksimum ilgi bu kadar."

Haklı. Diyecek hiç bir şey yok. Ben olsam hiç yapmam.

Lal'e kızıyordum klasik seriyi yarım bıraktığı için ama o güzelim kitaplardan 10 tane anca satmıştır kesin. Yoksa Martin'leri çatır çatır basıyor demek ki satıyor. Ne gerek var Alfa'nın Conan'ları dururken yeni Conan basmaya.

Hem çeviri dediğiniz nedir ki bakın Alfa ne güzel çevirmiş;

"Do you have a name, or do I have to call you "girl" all night long?"
"I... I am Tetra, a Brythunian."
"That I can see."

"Senin adın nedir kızım?"
"Adım Tetra!"
"İyi gel!"

Budur abi niye kasıyorsunuz ki?

20 liraya 280 sayfa mis gibi kağıda mis gibi basılmış Conan niye alalım deli miyiz biz? Alfa'nın 5 liraya 82 sayfa ultra dandik kağıda berbat ötesi basılmış, 583 kişinin elinden geçmiş, kıçı başı yamulmuş Conan'larını almak varken.

Kusura bakmayın ama bu memlekette Conan'ın satılmadığı için basılamaması veya geç basılması ve bu yüzden kötü alternatiflere bağımlı kalıyor olmak beni kahrediyor.

Gambit

Alfa yayinlari, ki zamaninda conan yayinlari ile beni cizgi romana bagimli hale getirmistir, hic bir sekilde kotu alternatif degildir. Bundan 20 sene onceki kalite ile simdiki matbaa ve basim kalitesini tartismak dogru degil. Ayni seyi 20 sene sonra bir baskasi marmara conan lar icinde yapabilir

Ceviri olayina da cok takilmamak lazim. Tek bir ornek ne kadar genel kapsari bi kenara biraksak dahi, begenilmeyen alfa yayinlari 20 sene once bir ogrenci olarak benm bile zorlanmadan alabildigim kuse kapak ile (o zamanlar lukstu) her hafta aksatmadan aslanlar gibi conan basiyordu.HER HAFTA

Daha once yazdigim gibi ben e neredeyse cikan tum conanlar oldugu icin su anda daha iyi tercumeliymis, daha iyi baskiliymis diye acil ihtyac hissetmedigim bir yayini almam, heleki devam edip etmeyecegini bilmiyorsam

kalidor

Süleyman tercüme konusunda bence yanılıyorsun. Alfa ve Ali Recan yaklaşık 20 sene Türkiye'de yememiş içmemiş Conan basmıştır ama en uzun soluklu serisi olan 204'lük seride gerek durmadan değişen ebatlar ve sayfa sayıları gerek bazı serilerdeki tercümelerin özensiz yapılması ile dört dörtlük koleksiyonluk bir serisi yapamamışlardır. Marmara Çizgi'yi düzensiz yayın periyodu konusunda durmadan eleştirmeme ve serinin de biteceğine de inanmama rağmen satışlar iyi olursa hızlanırlar, tüm cilt çıkarırlar umuduyla orjinal SSOC'lari almaya başlamama rağmen ilk çıktığı günden alıyorum. Satışların az olması ise şaşırıyorum. Çünkü Conan Türkiye'de çizgiromanları ve filmleriyle tanınan bir kahraman ve ülkemizde fantazi edebiyatı oldukça rağbet gören bir tür. Dark Horse Conan'ın teliflerini alıp seriye yeni yazar ve çizerlerle yeni bir hava vermese Conan büyük ihtimal ABD'de de bile bitmişti. Şu anki satışlarına bakınca da zaten birkaç TPB ilk 100'ün arasına zor giriyor.
Crom! Ölüleri Say...

Gambit

yok ben Alfa mukemmel bir koleksiyon serisi yapmistir demiyorum zaten. Her seyin basinda yolun ortasinda ebat degisiyorsa koleksiyon serisinden cikar zaten bir seri,  tercumeye falan bakmadan.

ben Conan gibi efsanevi bir karakterin bu kadar az satmasinin sebebinin, Alfa yayinlari zamaninda yeterince ve hatta bolca basilmis, ve piyasa da hala bulunabiliyor olmasina bagliyorum.  Yeni karakter saglamsa her zaman eski karakterden daha cok satacaktir, bu asikar. Bakin mesela bir blacksad, 2. baskiyi yapti, belki 3. yu de yapar zaman icinde. Conan az satiyorsa piyasada cok kolay bulunabiliyor olmasindandir.

herkes koleksiyon yapayim, duzgun seriye sahip olayim gibi seylere dikkat etmiyor, veya onemsemiyor. Butcelerde cabasi. Adamin elinde conan varsa, yeni cikan seri sirali olmus, sirasiz olmus, tercume iyi kotu olmus bakmadan pas geciyor olabilir

HacıGeraltEmmi

Ben mi yanlış biliyorum? SSOC ilk iki cilt zaten 2. baskısını yaptı.

hanac

Alıntı yapılan: designer73 - 24 Nisan, 2012, 11:15:21
Ben mi yanlış biliyorum? SSOC ilk iki cilt zaten 2. baskısını yaptı.

Doğru biliyorsun.