Suicide Squad (2016) - DCEU Film 3

Başlatan dean, 15 Ekim, 2014, 23:06:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Ben asla gitmeyi planladığım bir film hakkında herhangi bir sinema sitesindeki eleştiriyi okumam. Kendim karar vermek isterim. Tek istisna burası.  O da bazen benim kafada birileri var mı diye bakmak için.

dean

Alıntı yapılan: bugraltu - 03 Ağustos, 2016, 10:59:11
Tamam BvS beklenenin yuzlerce kat altindaydi ama Ultron'un ortalama 70 puan ile ciktigi bir sitede bu filmlerin boyle acinasi puanlar almasi sadece isguzarlikla aciklanabilir.

Age of Ultron'un Bvs'den daha iyi bir film olduğu gerçeği ile de açıklanabilir. Ultron içerik anlamında tatmin etmemiş olabilir. Lakin BvS gibi berbat bir kurguya sahip değil. Tease edeceğiz diye çorbaya dönen bir film de değil. O kadar karakteri filme katıp karakterleri gram tanıtmayip seyirci ile dalga geçen bir filmde değil. Filmin en önemli olayını Martha ile çözen bir film ise hiç degil.

dean

David Ayer'in "f*ck marvel" sözünden sonra filmin düşük notlarını ve olumsuz yorumlarını görünce şöyle bir kahkaha attığımı itiraf etmeliyim. Ama işe duygusal yönden bakmayı bırakınca Suicide Squad'ında eleştirmenler tarafından beğenilmemesine üzüldüm. Çünkü önemli olan iyi marvel filmi yada iyi dc filminden öte iyi çizgi roman uyarlamalarının çıkması. Herhangi bir şirket kötü filmler yapmaya devam ederse bundan tür zarar görecek. Bu da kimsenin istemeyeceği bi'şey. DCEU şu ana kadar eleştirmen bazında 3'de 0 yaptı. İçinde Superman'lerin, Batman'lerin, Wonder Woman'ların, Joker'lerin geçtiği filmler bir Ant-Man kadar bile olumlu eleştiri alamıyorsa Dc ekibinin oturup ciddiği anlamda düşünmesi gerekir. Snyder geçen sene Ant-Man ile dalga geçiyordu. Demek ki o kadar büyük konuşmamak gerekiyormuş. Batman v Superman'den sonra umutlar Suicide Squad'da demiştik. Şimdi ise umutlar Wonder Woman'da diyoruz. Tabi ki artık umut kaldıysa. 

Nightrain

DCEU'nun namusunu kurtaracak yegane film Wonder Woman'dır. O da kötü çıkarsa, DCEU pılını pırtını toplayıp kapısını kapatsın.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

bugraltu

Alıntı yapılan: dean - 03 Ağustos, 2016, 12:10:15
  Age of Ultron'un Bvs'den daha iyi bir film olduğu gerçeği ile de açıklanabilir. Ultron içerik anlamında tatmin etmemiş olabilir. Lakin BvS gibi berbat bir kurguya sahip değil. Tease edeceğiz diye çorbaya dönen bir film de değil. O kadar karakteri filme katıp karakterleri gram tanıtmayip seyirci ile dalga geçen bir filmde değil. Filmin en önemli olayını Martha ile çözen bir film ise hiç degil.

Warner Bros'u anlayamıyorum. Elinin altında onlarca iyi yönetmen,yazar ve yüzlerce oyuncu var. Milyarlarca dolar bir kaynak var. Sonsuz sayıda referans materyal var. Yapsana işte artık güzel filmleri ardı ardına. Çok mu zor genelin beğeneceği, iyi senaryolu, iyi kurgulu bir film yapmak, hakkaten anlayamıyorum. Nasıl hala tartışılacak, bölecek bir film yapıyorlar vallahi aklım almıyor.

Ancak, söylediğimin de arkasındayım. AoU ilkinin neredeyse kopyasıydı, beylik laflarına kadar. Açıkçası ben artık bu tarz klişe film de görmek istemiyorum. Zorlama milyon espri, tamamen tahmin edilebilir senaryo, ucuz aksiyon sahneleri vs. hepsi Ultron'da vardı. İlk filmin kaymağını yemeye çalışan, Winter Soldier gibi bir filmden sonra asla çıkmaması gereken bir filmdi. Kaldı ki, fragmanlarında gösterilen havanın tam tersi bir havaya sahip olması meselesi ayrı bir konu.

Film büyük ölçüde kurgu ve senaryo demek olsa da, iyi montajlanmış diye de ortalama bir filmi alıp BvS'den 3 kat iyi(puan olarak) bir konuma sokmak popülariteden yararlanmaya çalışmaktır. AoU'nun hakkı 50-60 puandır. Güzel kurgulanmamış, senaryosu zayıf BvS'nin de 35-40 civarıdır zannımca. Ama BvS'nin 20 olup, AoU'nun 70 olması sadece içerik anlamında tatmin etmemesi ile açıklanamaz.

Marvel açık bir şekilde sinematik evren olayını başlatmış olmanın kaymağını yiyor. DC'de bu durumda artık her çıkardığı filmin bir Mad Max, bir Guardians yada bir Deadpool olması gerekirken bir türlü bunu beceremiyor. İş malesef dönüp dolaşıp, sizin BvS konusunda bahsettiğiniz aceleci olmaya geliyor. Filmlerin sırası bir yana, hadi hemen filmleri yapalım geçelim, paraya yetişelim kafasında başladıkları için, bir Kevin Feige'nin eksikliği, takım çalışması, kurguda ve senaryoda profosyonelliğin eksikliği çok hissediliyor. DC artık treni kaçırdı. Her ne kadar Man of Steel'in pek çok çizgi roman filminden iyi olduğunu düşünsem de, insanlar durumu belirttiğiniz gibi 3'de 0 görüyor. İyi bir başlangıç, hele ki MCU'nun bu popülaritesinden sonra iyi bir başlangıç çok önemliydi. Iron Man 2, Thor 1-2 vs kötü filmler olsa da, Iron Man ile başlayıp, Avengers ile şahlanan sinematik evrende unutulup gittiler. Ama daha işin başında batırınca kimse unutmuyor. Ben Suicide Squad'ın da gişede bekleneni vermeyeceğini düşünüyorum. DC Zack Synder kabağına sinematik evren kurdurtmanın cezasını çeksin dursun.

Mrtekin

Dc filmleri canavar gibi gişe yaptıkları müddetçe; eleştirmenlerin ne dediği çok da umurlarında olmaz. Zamanla stratejilerini oturturlar. Marvel bu işlere erken başlamanın kaymağını yiyor, hepsi bu. Yoksa AoU, BvS'ye göre çok süper bir film değil. Hatta diğer Marvel filmlerine göre baya başarısız bence.

David Ayer de kötü yönetmen değildir; ben filmden umutluyum.

Son not; bir Netflix'in Daredevil'i patlatması ve olayın farklı boyutlara evrilmesi, Marvel'in başarısı değil. Demek ki işin sırrı; Kahraman'a Hakkı'nı verecek yaratıcı ekipte bitiyor. Dc'de deneye deneye doğru yolu bulur. Biraz Türk mantığı gibi gidiyorlar şu an. Yani; kervan yolda düzülür misali. :)

Ezcümle; filmlerinden stratejilerini destekleyecek parayı kazandıkları müddetçe; sıkıntı yaşamazlar. Zamanla oturturlar diye düşünüyorum. Asıl rekabet de o Zaman başlar.
They drew first blood...

lampard

DC fanları rt'a karşı imza kampanyası falan başlatmışlar. BvS zamanı da "siz kötü diyorsunuz ama şu kadar gişe yaptı" falan diyorlardı, valla garip kafalar :) Bence DCEU için en mantıklı şey gelecek filmleri kontratları vs iptal edip yeniden başlamak :) Bundan sonra Dcden arada 1-2 film çıkar mı ona bakacağız. O kadar Batman severim, extended version çıktı izlemedim bile, o kadar soğuttular

Nightrain

BvS "çok karanlık" eleştirileri alınca, Warner Bros ekstra sahneler çekmişti SS için. Filmde kötü dedikleri yerlerde sonradan eklenen sahnelermiş. Yani ilk haliyle vizyona girseymiş, ortaya daha iyi bir film çıkacakmış.

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 04 Ağustos, 2016, 10:20:55
BvS "çok karanlık" eleştirileri alınca, Warner Bros ekstra sahneler çekmişti SS için. Filmde kötü dedikleri yerlerde sonradan eklenen sahnelermiş. Yani ilk haliyle vizyona girseymiş, ortaya daha iyi bir film çıkacakmış.

Aynen. Aynı zamanda Warner ve David Ayer iki farklı kurgu hazırlamış. Vizyona giren Ayer + Warner kurgusuna ek çekimlerin eklendiği kurguymuş. Jared Leto'nunda baya bi' sahnesi kesilmiş. Batman v Superman: Dawn of Justice ve Suicide Squad'ın kurgu masasında kaybedilmesi kabul edilemez. Aynı hata iki kere yapılmamalı. Warner Bros.'un amacını anlamak artık mümkün olmamaya başladı.

xmenac

Ultimate Edition için epey içerik kaldı demek ki. :)

Bu arada eleştirmen yorumlarıyla izleyici yorumlarını ayrı bir şekilde değerlendirmekte yarar var. Muhtemelen pek çoğu sinema sanatı üzerinden değerlendirmelerde bulunuyor. Çizgi roman uyarlaması izleyeceğiz en nihayetinde, önemli olan izlediğimiz filmden keyif almamız. Bu karakterleri beyaz perdede görmek bile epey keyifli bir süreç. Sinemaya yeni bir soluk getirmesini ya da kendi türünde başyapıt olmasını beklemiyorum şahsen.

Nightrain

Alıntı yapılan: dean - 04 Ağustos, 2016, 15:12:55
  Aynen. Aynı zamanda Warner ve David Ayer iki farklı kurgu hazırlamış. Vizyona giren Ayer + Warner kurgusuna ek çekimlerin eklendiği kurguymuş. Jared Leto'nunda baya bi' sahnesi kesilmiş. Batman v Superman: Dawn of Justice ve Suicide Squad'ın kurgu masasında kaybedilmesi kabul edilemez. Aynı hata iki kere yapılmamalı. Warner Bros.'un amacını anlamak artık mümkün olmamaya başladı.

Ilerde director's cut cikar umarim. :)

dean

Çinde yabancı film kotası var. Yanılmıyorsam bu kota yılda 50 film. 51. Yabancı filmi vizyona sokamiyorlar. Suicide Squad ise 50 film arasına girecek kadar iyi bir film bulunmamış. Gerçekten film Çin'de vizyona girmezse ciddi bir gişe kaybı olur.

Mrtekin

http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-37008775

Film gişede çok iyi bir açılış yaptı ve GoG'u solladı. Dc, bu sefer şeytanın bacağını kırmış gibi görünüyor. Haklı çıkmaktan dolayı mutluyum.

Bir analizci olayı çok güzel özetlemiş. "Kritikleri bankaya koyamazsınız ama parayı koyarsınız." :)
They drew first blood...

dean

Alıntı yapılan: Mrtekin - 08 Ağustos, 2016, 21:26:19
Film gişede çok iyi bir açılış yaptı ve GoG'u solladı.

Ağustos açılış rakamında geçti evet. Ama kalite olarakta sollayabilse. Hatta sollamayi bırak yanına bile yaklasabilse çok daha fazla gişe yaparlardı. İkinci haftasında çok büyük bir düşüşte yolda. Totalde geçmesi çok zor.

Mrtekin

Görücez.

Cuma günü filmi gördükten sonra çok daha iyi bir karşılaştırma yapabileceğiz. Görmeden elalemin eleştirileri doğrultusunda körlemesine fikir yürütmenin bir anlamı yok, bence.

David Ayer'e de kalitesiz film çekiyor demek ??? Adam'ın "Fuck Marvel" dediği kadar varmış...
They drew first blood...