Batman: Yeni Dünya Cilt 1 - JBC Yayıncılık

Başlatan Jedmau, 20 Şubat, 2014, 12:29:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ras Al Ghul

Mrtekin

Valla, gordon tiplemesi de sarmadı. Frank miller, Zero yeardaki, gordon tiplemesi ile karşılaştırdıgımda biraz yavan kaldı.
They drew first blood...

Ras Al Ghul

Jedmau

Yeni dünya an itibari ile 2.400 adedi devirdi , 0 iade

hanac

Alıntı yapılan: Jedmau - 14 Ağustos, 2014, 18:13:39
Yeni dünya an itibari ile 2.400 adedi devirdi , 0 iade

Tebrikler Ertan, yakında bu da Deadpool gibi 2. baskıya girer.

3. baskı da nasip olur inşallah.

Mrtekin

Maşallah diyelim, nazar değmesin, 0 iade ha, bu bence Türkiye çr piyasasında bir rekor....
They drew first blood...

Jedmau

lampard

BSD yarışma yazım :)

BATMAN: EARTH ONE (Spoiler İçerir)

Batman: Earth One, DC'nin orijinal devamlılığı dışında çıkan, yazarlığını Geoff Johns'un, çizerliğini Gary Frank'in üstlendiği bir Batman doğuş hikâyesi. Ayrıca 2000'lerde çehresi oldukça değişen süper kahraman dünyasındaki "karakteri yeniden tanımlama" furyasının yeni bir halkası. Hikâye bir "alternatif evren"de geçtiği için yazara alabildiğine özgürlük vadediyor. Ancak Batman için çok iyi hisler beslemediği (ya da bazıları için Batman'i anlamadığı) bir sır olmayan Johns, Batman efsanesini beceriksiz ve şımarık bir zengin çocuğunun intikam arayışına dönüştürerek kullanmayı seçmiş.

"GREEN LANTERN: Bir saniye... Sen sadece yarasa kostümü giymiş sıradan bir adam değilsin, değil mi? Kafa mı buluyorsun benimle?!"

Yukarıda gördüğümüz panel, Geoff Johns'un yazarlığını yaptığı Justice League #1'den. Bu panel, yazarın Earth One'da Batman/Bruce Wayne'e  karşı takındığı tavrı özetler nitelikte. Bildiğiniz kendini fiziksel ve mental olarak mükemmelleştirmek için yıllarca dünyanın en karanlık köşelerinde seyahat etmiş ve eğitim almış, obsesif ve ilkeli suç savaşçısını unutun. Bu, şımarıklığı yüzünden anne-babasının ölümüne neden olmuş, okul yollarında Harvey Dent tarafınden kabadayılığa uğramış, topal bir savaş gazisi olan kâhyasından dövüşmeyi öğrenmiş(!) ve tek motivasyonu intikam olan bir zengin çocuğu. Johns öyle bir karakter çizmiş ki ne Bruce Wayne ve yaşadığı trajediyle empati kurabiliyoruz (çünkü tam bir züppe) ne de Batman'e hayranlık besleyebiliyoruz (eğitimsiz, strateji ve zekâdan yoksun, en kötüsü de adalet değil intikam peşinde). Batman hikâyenin sonunda anne babasının ölümünün belediye başkanı Oswald Cobblepot'ın planı olmayıp rastgele bir olay olduğunu öğrenmesiyle daha kahraman bir hüviyet kazanıyor. Peki böyle bir karakter gelişimi sizi ne kadar tatmin eder? Biri size Mozart'ın 20'li yaşlarında doğru düzgün piyano bile çalamadığını, daha sonra bildiğimiz müzik dehasına dönüştüğünü anlatsa ona inanır mıydınız?

Peki diğer Gotham sakinleri Geoff Johns'un kaleminden nasıl nasiplenmişler? Benim için her zaman sağduyusu ve koruyucu tavırlarıyla Bruce'un suçla savaştaki aşırılıklarına ve kendine zarar veren eylemlerine karşı bir denge unsuru olan Alfred, "bad-ass" bir savaş gazisine, Harvey Bullock sunduğu dedektiflik TV şovu iptal edilince tekrar şöhret kazanmak ve manşet olmak için suç şehri Gotham'a gelmiş genç, yakışıklı bir dedetife, idealizm ve ahlâk simgesi olarak bildiğimiz Jim Gordon ise karısını kaybetmiş, kızını korumak için suça ve çürümüşlüğe göz yuman bir dedektife dönüştürülmüş. Peki bu değişimlerin atmosfer ve hikâyeye bir katkısı var mı? Cevap, hayır.  Yazar karakterleri sadece değiştirmek için değiştirmiş. Hikâye ilerledikçe tıpkı Batman gibi Bullock ve Gordon'u da bildiğimiz çizgiye doğru çekiyor ancak bu karakter değişimleri de oldukça yüzeysel ve tatmin edicilikten uzak. Daha önce 9 yıl cinayet masasında çalışmış Harvey Bullock'u Gotham'da gördüğü tek bir cinayet mahallî dağılmış ve alkolik bir adama çevirmeye yetiyor.  Kızını korumak için suça göz yumup tehditlere boyun eğen Gordon ise, kızının en tehlikede olduğu anda hiç sevmediği Bullock'un telkiniyle kahraman polis olmaya karar veriyor. Hikâyenin bu kısımları Gary Frank'in sinematik çizimleriyle beraber tam bir 3. Sınıf Hollywood polisiyesine dönüşmüş.

Batman Earth One, baştan sona retcon'larla dolu bir alternatif evren hikâyesi olarak Batman mitine bir derinlik katmakla hiç ilgilenmiyor. Sadece değiştirmek uğruna değiştirilmiş ve ruhundan koparılmış bu hikaye, DC için yeni nesli kazanmak için yapılan bir bestseller projesi, Geoff Johns için de "Batman aslında kostümlü sıradan bir adam" düşüncesini daha yüksek sesle dile getirebileceği bir platform olmuş. Her ne kadar kötü de olsa bir Batman kitabını elime aldığımda oluşan o sıra dışı his ve heyecanı yaşayamadığım tek Batman hikayesi diyebilirim. Çünkü her ne kadar yazar "olayın kalbine indiğini" ve "bir Bruce Wayne hikâyesi yazdığını" iddia etse de bence buna bir Bruce Wayne ya da bir Batman hikâyesi demek çok zor.

Chuck

Elinize sağlık bir çok noktada katıldım yazdıklarınıza, çizgiromanı okurken Johns'un Batman'e zoru mu var diye az sormamıştım kendime. Dövüşmeyi Alfred'in öğretmesi belki de Ras Al Ghul'un yok sayılması demektir diye üzülmüştüm. :(
Ayrıca yazınız, diliniz gayet iyi yarışmada başarılar :D
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

lampard

Alıntı yapılan: Neco - 08 Eylül, 2014, 19:45:19
Elinize sağlık bir çok noktada katıldım yazdıklarınıza, çizgiromanı okurken Johns'un Batman'e zoru mu var diye az sormamıştım kendime. Dövüşmeyi Alfred'in öğretmesi belki de Ras Al Ghul'un yok sayılması demektir diye üzülmüştüm. :(
Ayrıca yazınız, diliniz gayet iyi yarışmada başarılar :D

Teşekkürler :)

tommikser

Kaleminizin güçlü ve temiz olduğunu söylemek isterim.Övgü ne kadar gerekli ise yergi de gerekli.Yerginizin doğruluğu her zaman tartışılabilir yalnız yakın ve net anlatımınızla yerinizi ve eleştirisel perspektifinizi sevdiğimi söylemek isterim.Yapabilirseniz Deadpool da da bu şekilde bir yazınızı görmek isterim.Kaleminize sağlık...

Sakızlı Ohannes Paşa

Jbc'nin yayınladığı batman hikayeleri içinde açık ara en zayıf olanı. Superman earth one ne kadar güzelse bu da o kadar kötü. Supermandan de hiç hazzetmem yani. Sinemaya aktarılsa yönetmeni joel schumacher olur.

lampard

Alıntı yapılan: tommikser - 08 Eylül, 2014, 20:43:36
Kaleminizin güçlü ve temiz olduğunu söylemek isterim.Övgü ne kadar gerekli ise yergi de gerekli.Yerginizin doğruluğu her zaman tartışılabilir yalnız yakın ve net anlatımınızla yerinizi ve eleştirisel perspektifinizi sevdiğimi söylemek isterim.Yapabilirseniz Deadpool da da bu şekilde bir yazınızı görmek isterim.Kaleminize sağlık...

Teşekkürler. Maalesef Deadpool okumuyorum ya :)

Jedmau

Mayıs'ta Amerikada 2. sayı çıkacak , son 50 adet falan kaldı elimizde. 2. baskı 2. kitap çıktıktan sonra olabilir , bu yüzden almayanlar kaçırmasın.

@Serhan

2.Sayıda inşallah 1 deki gibi kalın yazı hataları olmaz. Çok görüntü bozuklukluğu oluşturuyor.
1.nin 2.Basımında inşallah düzelterek basarlar