Daredevil: Yeniden Doğuş - Arkabahçe

Başlatan Nightrain, 24 Ekim, 2019, 10:11:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peder clemente

Alıntı yapılan: rumar80 - 15 Şubat, 2020, 09:18:31
  Sevgili dostum yazınızın önünde saygıyla eğiliyorum. En sevdiğim ve arşivimde yıllardır duran bu güzel macera temelinde Daredevil öyküsünü ve macerayı çok güzel anlatmışsınız. Ellerinize sağlık. Gerçekten mutlaka okunması gereken bir macera. İzniniz olursa bir iki ekleme yapmak isterim:
   Öncelikle Kingpin ve Elektra orijinlerini korkusuz macerasından alarak dağıtmanız çok güzel olmuş. Her ne kadar bu macerayı da Frank Miller yazmış olsa da, Elektra'yı okuyucu ile ilk buluşturan Daredevil aylık seride yine Miller'dır. Yani bir şekilde Elektra'nın babasıdır. Aylık seride ilk tanışmalarında Elektra Korkusuz'daki kadar kontrol dışı değildir. Babasının başına gelenlerden sonra o da aşağıya yuvarlanmaya başlar, Matt ile ilişkisini bitirip ülkesine döner.
    Frank Miller öncesi Daredevil aslında Marvel için çok ta parlak giden bir seri değildir. Black Widow'un ekibe katılması, Matt ile aşk yaşamaları vs gibi "sıçramalar" yapsa da satışlar çok ta iyi gitmemektedir. Frank Miller çizer olarak kadroya girdiğinde seri iki ayda bir basılmaktadır. Çizer olarak ekibe giren Miller bir süre sonra yazarlığı da yapmaya başlar. Kendisinin de daha sonra belirteceği gibi önce sağlam bir düşman bulması gerekir. Bu amaçla da Örümcek adamın düşmanları arasında yer alan Kingpin'i sıradan bir mafya liderinden New York'u çepeçevre saran suç ağının merkezindeki kişi haline getirir, yine sıradan sayılabilen bir kötü olan Bullseye'ı daha farklı ve ölümcül biri haline sokar. Ben Urich karakterini hikayeye yedirir. Tabi ki Elektra ve Stick karakterlerini yaratır ve Matt'in orijinin zenginleştirir. Bu konuda o kadar başarılı olur ki, Marvel kısa bir süre sonra satışların da etkisi ile seriyi aylık formata çevirir. Ayrıca karakteri öyle bir yola sokmuştur ki; sonrasında seriyi yazan yazarların çoğu bu çizgiden çıkmayacak ve geliştirmeye çalışacaktır.
     Son olarak ta reborn öyküsünün bir tür benzeri Daredevil üçüncü sezonda kullanılmıştır. Hatta Matt'in yarı ölü içine konup nehre atıldığı taksinin çıkarılışı ve Kingpin'e içinde ceset olmadığının haberi bile detay olarak sunulmuştur.
     Bir kez daha emeğiniz için teşekkür ediyor ve başka yazılarınızı da okumak için can atıyorum.
    Sevgiler.

Rumar80 dostum,
Elektra'nın ilk ortaya çıkışını, Daredevil serisinin tarihsel gelişimini ve Frank Miller ile yaşadığı dönüm noktasını, serinin yükselişe geçmesini; Frank Miller'in seriye katkılarını anlatmanız benim için değerli bir yardım oldu. Sağolun. Yazı hakkındaki olumlu görüşleriniz çok teşvik edici... O yüzden ben teşekkür ederim

Alıntı yapılan: Nomad - 15 Şubat, 2020, 13:33:44
Bir başyapıtı hakkıyla tanıtan harika bir yazı olmuş.
Tebrikler üstadım.

Nomad dostum,
yazıyı okuduğunuz ve beğeninizi yazdığınız için ben teşekkür ederim.

alan ford

Yazıyı okurken yine aklıma geldi. Gözüpek ne güzel bir çeviriydi, nereden çıktı bu Korkusuz. Pelerinlili taytlı tayfasıyla ilişkimi bitirdim, bitiriyorum ama bu sayıya bir ayrıcalık tanıyacağız anlaşılan.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

peder clemente

Alıntı yapılan: alan ford - 15 Şubat, 2020, 19:28:50
  Yazıyı okurken yine aklıma geldi. Gözüpek ne güzel bir çeviriydi, nereden çıktı bu Korkusuz. Pelerinlili taytlı tayfasıyla ilişkimi bitirdim, bitiriyorum ama bu sayıya bir ayrıcalık tanıyacağız anlaşılan.

Alan Ford dostum,
Mutlaka alıp arşive katmanızı ve okumanızı öneriyorum. Pişman olmazsınız.

yalcinerol345

Az önce okudum. Hikaye çok güzeldi. Çizimler de iyiydi. Adam mükemmel sahneler çizmiş. Süper kahraman sevmeyenlere de rahatlıkla tavsiye ederim.

Kauss

Yeniden Doğuş'un HC'sine değer mi ? Açıkcası Arkabahçe'nin pek yayınlarını almayı tercih etmiyorum. Özellikle de HC'sini. Bu cildin normalde softcoverını alacağım ama yorumlarınız için HC'sini mi alsam diye düşünüyorum :)

darkwood

Çıkar çıkmaz bir solukta okumuştum bu kitabı, anlatıldığı gibi çizim ve hikaye olarak gayet başarılıydı.
Almayanlara tavsiye ederim.
Darkwood Sakinleri..

rumar80

Hardcover/softcover olayları beni aşıyor. Sadece şunu söyleyebilirim ki gerek konu gerekse çizim ile mutlaka okunması gereken bir çizgi roman.

hanac

Bu güzel yazı için teşekkürler Pederim.

Ben de bu Gözüpek'e oldum olası ısınamadım.

peder clemente

Yazıları düzenlemeniz  ve  resimlerin boyutlarını ayarlamanızla inceleme yazısı, daha güzel ve estetik olmuş; ben teşekkür ederim Hanac dostum.Ayrıca yazıyı başlığa taşıdığınız ve link verdiğiniz için çok sağolun.

peder clemente

"Daredevil:Born Again" başlığında Rumar 80 ve Connyapku arkadaşlarımın yazdıklarından yararlanarak, Karen Page'in geçmişine eklemeler yaptım.Karen Page'in başına önceden neler gelmiş hususu daha anlaşılır oldu.

ZGeralt

Yine nefis bir yazı olmuş, elinize sağlık.
Daredevil benim en sevdiğim süper kahramanlardan biri, o yüzden ekstra bir ilgi ve keyifle okudum.

peder clemente

Alıntı yapılan: ZGeralt - 20 Şubat, 2020, 14:55:40
Yine nefis bir yazı olmuş, elinize sağlık.
Daredevil benim en sevdiğim süper kahramanlardan biri, o yüzden ekstra bir ilgi ve keyifle okudum.

Okuduğunuz ve yazılı olarak fikrinizi belirttiğiniz için ben teşekkür ederim ZGeralt dostum.

kharon

harika bir yazi yine @peder , tesekkurler.

sampiyon filmiyle olan ilgiyi hic bilmiyordum...

bu arada Netflix dizisinin ne kadar basarili bir uyarlama oldugunu bir daha takdir ettim yaziyi okuyunca.

peder clemente

Alıntı yapılan: kharon - 21 Şubat, 2020, 02:34:58
harika bir yazi yine @peder , tesekkurler.

sampiyon filmiyle olan ilgiyi hic bilmiyordum...

bu arada Netflix dizisinin ne kadar basarili bir uyarlama oldugunu bir daha takdir ettim yaziyi okuyunca.

Okuduğunuz ve görüşünüzü yazdığınız için ben teşekkür ederim Kharon dostum.Yazı için epey boks filmi izledim.Başka filmleri ve boksörleri de yazacaktım ancak zamanım yetmedi.

yidar

Önce kitabı okudum. Olayları çözdüm.Daha sonra sizin yazınızı okuyunca olayları daha güzel kavradım.
Yazınız için çok teşekkür ederim. Ellerinize kaleminize sağlık.