Daredevil: Yeniden Doğuş - Arkabahçe

Başlatan Nightrain, 24 Ekim, 2019, 10:11:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

peder clemente

Alıntı yapılan: yidar - 25 Şubat, 2020, 15:54:19
Önce kitabı okudum. Olayları çözdüm. Daha sonra sizin yazınızı okuyunca olayları daha güzel kavradım.
Yazınız için çok teşekkür ederim. Ellerinize kaleminize sağlık.

Ben teşekkür ederim sevgili Yidar. İncelemeyi okuyup, görüşünüzü yazılı olarak belirtmeniz güzel hareket.

peder clemente

Yazının sonuna, yazıyı tamamlayacağını düşündüğüm "son söz" niteliğinde bir paragraf ekledim.

peder clemente

Daredevil'in orijin hikayesinin başında, "Hell's Kitchen=Cehennem Mutfağı"nın anlatıldığı kısma ekleme yaptım.

peder clemente

İnceleme yazımda, Kingpin'i anlattığım bölümde: Konuyla ilgili çizgi romanlardan , Daredevil dizisinden ve bazı filmlerden yararlanarak, Kingpin'in geçmişini ve kişiliğini anlatan eklemeler yaptım.

Nomad

Kitabı geçenlerde tekrardan okudum.
Peder Clemente nin muhteşem yazısı (Önceki sayfalarda okunabilir. Ben de birgün böyle dolu dolu efsane yazılar yazacağım. Şimdilik ısınıyorum   :P ) eseri tekrardan okumak için itkilemişti beni.
Ancak fırsat buldum.
İyi kitap ama çok fena türk filmi ya.
Spoiler sayılmaz, bilindik şeyler zaten anlattıklarım ama takıntısı olan okumasın aşağıdaki satırları.
Kingpin bizimkinin kimliğini öğrenince hayatını altüst etmeye karar verir. (bittin olm sen)
Büyük suç dehasının tüm aklına gelen yalancı şahitlik yapacak bir polis, evine bomba, banka hesaplarına dondurma.
Bizim köşedeki torbacıya 100 kağıt ateşlesem bundan daha fazlasını yapar bir insana.
Ehem, nerede kalmıştık.
Bizimki mal, mülk, kariyer gidince bir de ex aşklarından biri Foggy ye yanlayınca dibi görür. (amca dediğin baba yarısı Emrah )
Sonra anası elinden tutar, ayağa kaldırır. (anam, güzel anam. nasıl kıydılar sana(orijin e gönderme) )
Delikanlı gazeteci Urich ile beraber masumiyetini ispatlar, Kingpin in oyununu bozar. (bu anam için, bu babam için)
Arka planda suç, kokuşmuşluk, sosyal adaletsizlik, azim, irade, medya, vatanserverlik,  ahlak vs vs birsürü bam teline dokunuluyor. (konulu film)
Hikaye su gibi akıyor, keyifle okunuyor.
Batman Knightfall un duygu aroması fazla hali. (nasıl tanım lan bu. Kendimden tiskindim) Ama Bruce un çöküşü de, çıkışı da çok daha destansı. Bane Kingpin den daha güzel plan yapıyor, daha güzel de dövüyor. Ahan da efsane kapağı burada serinin. (Daredevil konusunda Batman ı öven biri olarak bir kez daha tiskindim kendimden) Tabi Bane in hedefi Gotham+Batman iken Kingpin in hedefi sadece Daredevil. Bu da gidişatı şekillendiren şey hikayede. Aroma farkı bundan.

İkinci okumamda nedense ibo/küçük emrah/cüneyt arkın filmi izliyor gibi hissettim hep Yeniden Doğuş u. Yazıya da sirayet etti zaten.
Yeşilçam a ve emektarlarına selam olsun buradan.

Çizimler hikayenin ve dönemin ruhunu yansıtan başarıda. (diyecek bişeyim yok, boş yapıyorum. Ruh falan diyorum ki her yola gelsin, derin anlamlar yüklensin)
Renklendirme de güzel. Paint terk ten hallice. Ama sene 1900 küsur. Dijital olarak sadece casio saat var. Matbaaya gelmemiş henüz dijital. Patates baskıda normaldir sanırım bu renkler. Neyse bilen aydınlatsın. Tiftruk, patates, klişe vs hangi baskıysa ben de öğreneyim. 

Cilt, saman (tamam tamam ivory mi ne haltsa ondan) kağıt, kapak falan filan baskı güzel.
Nostaljik bööle, kımıl kımıl değil.
Fiyat standart arka bahçe tarifesi, pahalı.

Neyse özete geçelim; duygusal filtrelerinizin geçirgenliği değişkendir, modunuza göre kitap okuyun.
Modunuz yerindeyse verir çoşkuyu, verir duyguyu ağlatır bu kitap.
Değilse Matt Murdock deyince bundan sonra gözünüzün önüne ağlak suratlı, yerçekimine meydan okuyan kaşlı küçük emrah gelir.
Fena.

rumar80

İlginç bir yazı olmuş. Ellerine sağlık amca hııı.

Nomad

Alıntı yapılan: rumar80 - 17 Haziran, 2020, 14:02:05
  İlginç bir yazı olmuş. Ellerine sağlık amca hııı.
Sağolasın üstadım.
Hayata bakışım bana da ilginç geliyor bu aralar. Normal olan ne kaldı bu 2020 de  :)
Hepimiz kafayı kırdık zaten.
Bir delinin hatıra defteri tadında yazıyorum, onu geçtim aynı şekil bir de yaşıyorum.

rumar80

İlk bir ay ne kitap, ne de çizgi roman. Hatta ne film ne de dizi. Televizyon açık. Boş boş bakıyordum. Sonra bir gün nasıl olduysa tekrar okumaya başladım. Eski günlerdeki gibi değil ama yavaş yavaş.
Dengemiz alt üst oldu. Tekrar eski hale gelir mi? Bence zor. Ne kadar yaklaşabilirsek o kadar kâr. Ama ona da izin vermeyecekler gibi.

İdrava

Bir bendemi oldu diyordum... bu covid olayından beri kitap okuma alışkanlığım sıfırlandı sayılır. Hiç bir şey yapmak gelmiyor içimden... kitapları almaya devam ediyorum ama okumuyorum. almamın sebebi belkide normalleşme uğraşımdır.

Nomad

Yazıyı elden geçirdim az.
İş yerinde susmayan telefonlarla eksik gedik yazmıştım.
Ağzını yüzünü düzelttim biraz.

Bilal ceylan

dayıcomics

Bu güzel yazı için teşekkürler Ömür hocam  :)