Ana Menü

Kit Carson

Başlatan Ramzy, 16 Ekim, 2009, 00:25:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ramzy

Hepinizin çok iyi bildigi gibi Kit Carson Teks'in en önemli yan karakterlerinden bir tanesi. Ayni zamanda da çok meshur bir Ranger, belki de en az Teks kadar. Teks ile olan diyaloglari çogu zaman maceralara renk katiyor, genelde ciddi seyler konussalar da birbirlerine olan hitaplari zaman zaman komik olabiliyor, yeri gelince gayet alayci olabiliyorlar.

Bir de gerçekte yasamis bir Kit Carson var. Teks'teki Kit Carson Navajo'larin dostu, fakat gerçekteki Kit Carson istemeden de olsa onlara karsi savasmis ve bir nevi sonlarini hazirlamis. Serinin yaraticilari acaba gerçekteki Kit Carson'un "istedigi gibi davrandigi halde nasil birisi olacagi" üzerine mi yaratmislar Teks'teki Kit Carson'u? Pek anlayamadim bu durumu. Bilgisi olan var mi?

hanac

Gercek Kit Carson Navajolarin basbelasi imis. bkz. http://en.wikipedia.org/wiki/Kit_Carson

Demek ki Bonelli, guzel bir dusunce ile Navajolarin lideri Teks'in yanindaki en yakinina bu ismi vererek bir sekilde onlardan ozur dilemis.

Sitki Siyril

Kit Carson hakkinda en çok merak ettigim konu,  Tex'in oglu Kit'in isminin Kit Carson'dan mi geldigidir. Carson "oglum Kit koyalim iste, benim babaannemin ismi de kit'ti, mis gibi isim" seklinde kafalamis midir Tex'i, yoksa TEx dostuna jest olsun diye mi koymustur bilemiyorum.  Gerçi Kit dogdugunda tanismiyorlardi bildigim kadariyla. Kit Willer demisken de, yerli bir kadin olan Lilith ile Tex Willer'in oglu olan Kit Willer'in melez olmamasi da arada aklima gelip kötü kötü düsündürüyor beni...

Ramzy

Kit Willer melez degil mi? Birkaç macerada "melez" denilerek asagilandigini hatirliyorum ben.

"he helped organize the New Mexico volunteer infantry, and fought against Navajo natives, against his will, but by order of the U.S. Army. By 1864, about 8000 Navajo had surrendered to the U.S. Army, while another 8000 hid in the back country. Kit Carson finally went home to his family. After the Civil War, Carson moved to Colorado, where he died."

Diyor wikipedia'da. Yani istegi karsisinda savasmis Navajo'lara karsi.

hanac

Benim bildigim kadari ile Teks uzmani Can Amca dir.

Kendisinden bizi bu konularla ilgili aydinlatmasini rica ediyorum,

1. Teks deki Kit Carson'un tarihteki Carson ile baglantisi nedir ?

2. Teks'in oglu'nun adi nasil Kit oldu ?

Melezlikle ilgili olay net, onu ben bile biliyorum.

Evet, melezdir.  :)

can amca

Hasa, uzmanlik ne haddimize. Ben sadece "iyi bir okur"um. Uzman olmak için ayni OGLAK yayinlarinin çikardigi "gece kartali tex willer" isimli yayindaki gibi, her macerada kim ne demis, kim ne yemis ayri ayri istatistigini tutmak lazim. Benim böyle bir huyum yok, zamanim da yok; yalnizca okudugum maceralarda öne çikan olaylar varsa akilda tutmaya çalisiyorum.

Kit Willer sorusuna gelince aklimda kalanlari internette buldugum bilgiler ile karistirarak söyle söyleyebilirim:

Kit Willer'in isim babasi Kit Carson'dur ve kendisi melezdir. Lilith ile evlilikten sonra geçen maceralardan birinde Kit'den bahsedilir fakat görünmez (Hangi macera bakmam lazim). Daha sonra birden yillar sonraya atlanir ve Kit'i okçuluk alistirmasi yaparken Carson'un sapkasini delerken görürüz. Yine birden yillar sonraya atlanir ve Kit babasinin yaninda delikanlidir. Bu arada Kit egitim almasi için askeri okula gönderilmistir. Daha sonra ise Navajo'larin arasinda babasi ile yasamaya devam etmistir.

Kit Carson'un adi da tarihte yasamis bir sahsiyetten alinmistir ama ÇR'daki sahsiyet ile bunun disinda bir bagi yoktur. Bonelli ile yapilmis bir röportaj okudugumu hatirliyorum bu konu ile ilgili ama nerede bulamadim. Bulursam yazarim.

darkwood

Hala yayini devam eden Oglak yayinlarinin aylik ciltlerini takip eden dostlarimiz bilir. Bu serinin; Yazari Boselli ve çizimi Marcello'ya ait olan ve 7.sayidan basliyarak 7-8 ve 9 nolu sayilarda "yine Tex Süper Cilt 2 ve 3 te" yer alan Kit Carson ile ilgili bir macera vardir. Maceranin ilk cildinin adi da Carson'dur, daha sonra Montanali Kaçaklar ve Bannock'ta Son Hesaplasma diye bu macera devam eder. Bu maceranin, hikayesi içinde Kit Carson un Tex ile tanismadan önce, bir çete ile ilgili basindan geçen ve yarim kalan bir macerasi vardir. Kit Carson, bir gün anilarinda kalan bu olaylari kendisine hatirlatan birisi ile karsilasir ve macera baslar..  Bu maceraya önce yalniz basina atilir. Daha sonra Tex ve oglu Kit Willer de buna dahil olur.
Bugün bu macerayi tekrar okudum gerçekten müthis bir hikaye. Filmi bile çekilebilir. Okumayan arkadaslara tavsiye ederim, muhakkak okusunlar,
Darkwood Sakinleri..

Ramzy

Montanali Kaçaklar ve Bannock'ta Son Hesaplasma isimli maceralari okumustum. Gerçekten müthisti. Yalniz okuyali neredeyse 9 sene olmustur, hala aklimda. Tekrar tekrar bile okunasi bir macera...

emre ozdamarlar

6. özel Teks albumu (Buyuk Soygun) ile verilen Macera Cizgi'de Kit Carson uzerine bir yazi varmis.

Ramzy

Bu konuda da aydinlanmis olduk. Tesekkürler.