Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Alıntı yapılan: caretta - 23 Ocak, 2017, 22:36:10
Memoispinoz dostum benden atik davranarak listeyi yapmış.Keşke resim daha büyük ve net olsaydı.Uzak-yakın iki
gözlükle zor seçebiliyorum.Şimdi akşam akşam bana iş çıktı.İsmi saptanamayan numaraları bulmak!14 numara Sasquatch zira
Guaimas dost değildi üstelik öldü.40 numara Buffalo Bill.6 numara John Walcott mu?Sanırım bu resimde yaşayan dostlar yer almış.
John Walcott da ölü.15 numara Oğlak Aylık Seri 58-60 sayılarda karşılaştığımız Çavuş Quincannon.

Merhaba Atilla Bey,
Büyük resim için aşağıdaki linke sağ tıklayıp bağlantıyı farklı kaydet deyip istediğiniz yere (tercihen masaüstü) kaydedebilirsiniz.

http://texwillerblog.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/01/Identifique-as-personagens-do-Mundo-de-Tex.jpg

Bu da renklisi:
http://texwillerblog.com/wordpress/wp-content/uploads/2017/01/Personagens-do-Mundo-de-Tex.jpg

köstebek

Atilla abi,
tepede bulutlardakiler rahmetli olanlar, sanırım... Cennetten aşağıyı gözlüyorlar... Orada üstteki yerli herhalde kayınpeder, alttakilerden biri lillith olmalı, ama diğer iki squaw kim ola ki? Bulutlu kısmın sol tarafındaki atlardan biri Dinamit ise diğeri kimin atı?Bulutlu kısmın hemen altındaki köpek ise Teks'in bir ara yanında gezdirdiği köpek olmalı, maceranın sonuna doğru vurulup öldürülmüştü. Hangi maceraydı, hayvanın adı neydi unuttum?
Yine bulutlu kısmın sağındaki üç silahşörü de hiç sökemedim?

@Memospinoz,
İsimleri bizim gibi yaşlıların anlayacağı şekilde Türkçelerine "apdeyt" etsene... Örneğin Red Arrow, tahminen Kızıl Ok olmalı. Satan da Şeytan ...gibi

caretta

10:Ely Parker
28:Lena Parker
12:Otel Sahibi Mike Tracy
     51 numara Satan ise Karson'un kucağındaki 26 numara köpek kim?7 numaralı
kızılderili;45-46 numaraları da hatırlamıyorum.23 numaranın da doğru adı General
Phil Davis.Flagstafflı gazeteci,Lanetli Dick,Tucson şerifi Rupert de fotoğrafta var mı
acaba?Sadece bir macerada görülen kadın şerif Susan Mc İntire?Bir de adını şu
an hatırlamadığım Pinkerton Ajanı vardı.Köstebek Bey cennetteki squawlardan birisi
Tiger Jack'ın aşık olduğu Taniah olabilir.Cennetlik 54-55-56 numaraları ben de hatırlamadım.

köstebek

Abi, cennetlik silahşorlardan biri, genç Tex'e silah kullanmayı öğreten, babasının  çiftliğindeki yaşlı eski asker olabilir mi? Adını daha önce konuşmuştuk, ama şimdi bir türlü hatırlayamıyorum...

memospinoz

Alıntı yapılan: caretta - 24 Ocak, 2017, 00:25:04
10:Ely Parker
28:Lena Parker
12:Otel Sahibi Mike Tracy
     51 numara Satan ise Karson'un kucağındaki 26 numara köpek kim?7 numaralı
kızılderili;45-46 numaraları da hatırlamıyorum.23 numaranın da doğru adı General
Phil Davis.Flagstafflı gazeteci,Lanetli Dick,Tucson şerifi Rupert de fotoğrafta var mı
acaba?Sadece bir macerada görülen kadın şerif Susan Mc İntire?Bir de adını şu
an hatırlamadığım Pinkerton Ajanı vardı.Köstebek Bey cennetteki squawlardan birisi
Tiger Jack'ın aşık olduğu Taniah olabilir.Cennetlik 54-55-56 numaraları ben de hatırlamadım.

Satan, 51 değil 26 numara.

köstebek

Maalesef belgeler yanıldığınızı söylüyor Memospinoz bey,

Şeytan'cık rahmete kavuştuğu için gökyüzünde 51 numara....

Bu arada Atilla Abi, yine bulutlar arasındaki iki at Dinamit ve Şeytan (İtalyancası Diablo??) olabilir mi? bizimkinin ya da oğlunun Şeytan diye bir atı var mıydı?
Atları gökte gösterdiğine göre onlar da rahmete kavuşmuş gibiler

köstebek

Caretta Beyciğime bir not ve birkaç soru:

yine yukarıdaki üç rahmetli squaw meselesi..
Belgelere göre (sağdan sola doğru yazarsak): en sağdaki lilith, en soldaki Taniah (Kaplan Jack'in squawı), ortadaki de fiore di Luna imiş (dilimize Ay Çiçeği olarak çevrilebilir?)
soru şu: Bu hanımefendiyi ve Türkçedeki adını hatırladın mı abi?

caretta

Köstebek Bey bulutlardaki üç şilahşörden 56 numara (sarkık beyaz bıyıklı)Gunny Bill olmalı.Tex'e silah kullanmayı öğreten
çiftlik kahyası.54 numara da Tex'in kardeşi Sam olabilir.Dinamit'in nasıl birdenbire ortadan kaybolduğunu bilemiyorum.60'lı
orijinal sayılarda Dinamit vardı.Tommiks'in atı Napolyon veya Swing'in atı Şirin gibi belirgin bir özelliği yok.Güçlü,dayanıklı,
zeki,  cins bir at.Diğer iki atı hiç çıkaramadım.Satan (Şeytan)adlı köpek de 51 numaraysa Karson'un kucağındaki köpek?Kit Willer'in
benekli bir atı vardı.Galiba adı da "Şeytan"idi.

caretta

Kit Willer'in hafızasını kaybettiği bir macera vardı.Ay Çiçeği yanılmıyorsam o macerada Kit'i bulan bir Ute yerlisi idi.Macerada ölüyormuydu bakmam lazım.

köstebek

O zaman yukarıdaki cennetlikler konusunda anlaşmış durumdayız. Yine tepedeki rahmetliler gunny, Ken ve Sam willer (bizimkinin babası ve abisi aklıma gelmedi ya, ben ona yanıyorum)

Carson'un kucağındaki köpeğin adı Stracci diye geçiyor (google translate'e göre İngilizcesi tatters, Türkçesi paçavralar demekmiş?) Artık Ceylan baskılarında ne diye geçiyor, hangi macerada ortaya çıkıyor top sende...
Oğlak yayınlarının bastığı bir Tex willer kitabı vardı. Orada sanki Teks2in sahiplendiği ama öldürülen bir köpeğin hikâyesini okumuştum gibi hatırlıyorum. Unutmazsam akşam evde bakarım...

Nemo

Memospinoz tebrik ederim :)

Biraz da benden katki:

7- Juan Raza
10- Ely parker
11-Bingo
12-Mac parland
15-Damned Dick
21-John Walcott
27- Donna Parker
28-Lena Parker
29-Sammy Durango
43- Floyd martin
:)

Özel Alfa Ajanı

köstebek

Nemo beyciğim,
öyle sadece isim yazıp geçmek var mı? Juan Raza kimdir, ne yapmıştır, küçük küçük notlarla süslemek lazım buraları...

Caretta Beyciğim,

Evet, Oğlak'ın bastığı Tex kitabında Karcon'un kucağındaki köpeğin izini buldum. Oğlak Tekslerin ilk üç sayısında (401-402) Klaatu'nun Altınları macerasında geçiyor. Tex tarafından bulunuyor ve yine onun tarafından "Paçavra" adı veriliyormuş. Macerayı bir daha okudum, bu arada...

caretta

Paçavra adlı köpeği hatırladım Köstebek Bey.Şimdi memoispinoz,siz,Nemo ve benim belirlediğimiz isimler var.56'lık bir yeni liste yapalım ve bulduğumuz isimleri karşılarına yazalım.Bulunmayanlar belirlenmiş olsun.Ben bazı isimlerin hangi maceralarda geçtiklerini hatırlayamadım.Örneğin
Allison,Sammy Durango,Köpekbalığı Tom Kenyon,gibi.Anne Oakley Buffalo Bill'li Vahşi Batı Gösterisindeki keskin nişancı kızdı galiba.Ufak tefek yazım
hatalarını da düzeltebilir;kahramanların tam ad ve soyadlarını da yazabiliriz.Gazeteci Martin Floyd,General Phil Davis gibi.Nemo dostum 15 numaraya
Damned Dick,ben Çavuş Quincannon dedim.Damned Dick hiç Kuzey üniforması giymemişti.15 numara Damned Dick'e çok benziyor.Ben üniforması
yüzünden çavuş Quincannon dedim.Ama elindeki içki damacanası da Dick'i çağrıştırıyor.Şu John Walcott da aklımı kurcalıyor.Her iki numara da çok benziyor ama rahmetliler yukarda bulutların arasında iseler John aşağıda olmamalı.Peki o kişi John Walcott değilse kim?Üstelik dost?Bu arada John Walcott'un geçtiği o şahane Ticci çizimi macerayı hatırlayalım:Orijinal 297-299 sayılar.Ceylan 69'luk Seri 53-57 sayılar.
     İlginç bir çalışma oluyor.Bu resmi başka forumlarda yayınlasak inanın bu kadar isabetli tahminler olamazdı.Bu da Altın Madalyon'un Teks zenginliği ve dikkatli okurlarının olmasından...

köstebek

1-Tex
2-Kit Carson
3-Kit Willer
4-Kaplan Jack
5-Timothy O'Sullivan
6-Mike Tracy
7. Juan Raza
8-Gros-Jean
9-Pat McRyan
10. Ely Parker
11-Bingo