Jbc Yayıncılık : Yorumlar , Eleştiriler , Temenniler

Başlatan Jedmau, 22 Kasım, 2011, 16:07:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tulgan

Alıntı yapılan: pizagor - 23 Mayıs, 2017, 21:31:44
Sanıyorum Amerika'da bunun uygulaması oluyor. O varyant kapak sadece o dükkanlarda ve dükkanın internet satışında olabiliyor. Ama benim esas dikkat çekmek istediğim ki bu çok sık yapıldı ve yapılıyor, sadece çizgiromanevlerinde satılan varyant kapaklar ki meşhur kitap sitelerinden çizgiromanlarını alan geniş bir kitle bunlardan mahrum kalıyor. Dolayısıyla itiraz ediyorsak, 'ilkesel olarak' diğerine de itiraz etmemiz gerektiğini düşünüyorum  :)

Şahsi fikrimce kapaklar çizgi roman dükkanlarına özellik katması amacıyla da yapılıyor ve katıyor da, sonuçta bulunduğu şehirde çizgi roman dükkanı olmayanlar için de dükkanların web siteleri var. Buralardan alışveriş mümkün.

Çizgi roman dükkanlarını sevin, koruyun :)

hennessy

Yani şunu mu anlıyorum Batman 21 sayı varyant kapağı New York'ta var iken ne bileyim başka eyalette yok mu?
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

tulgan

Alıntı yapılan: hennessy - 23 Mayıs, 2017, 21:47:51
Yani şunu mu anlıyorum Batman 21 sayı varyant kapağı New York'ta var iken ne bileyim başka eyalette yok mu?

Yani, adını buradan bile bildiğimiz Midtown Comics tarzı dükkanlar tabii ki internetten de satıyor abi. Bilmediğim konuda fikir belirtmeyeyim ama Midtown Comics varyantının başka dükkanlara gittiğini sanmıyorum, o varyantlar özel olarak çiziliyor sonuçta.

hennessy

Alıntı yapılan: tulgan - 23 Mayıs, 2017, 21:53:11
Yani, adını buradan bile bildiğimiz Midtown Comics tarzı dükkanlar tabii ki internetten de satıyor abi. Bilmediğim konuda fikir belirtmeyeyim ama Midtown Comics varyantının başka dükkanlara gittiğini sanmıyorum, o varyantlar özel olarak çiziliyor sonuçta.

Sevgili kardeşim Yıldıray'ın çizdiği özel kapağı anlarım. Bu kapak sadece Türkiye'ye özel mi çizildi?

tulgan

Alıntı yapılan: hennessy - 23 Mayıs, 2017, 21:54:21
Sevgili kardeşim Yıldıray'ın çizdiği özel kapağı anlarım. Bu kapak sadece Türkiye'ye özel mi çizildi?

Ben pizagor'un dediklerine istinaden konuşuyorum hâlâ abi, o kısmını Ertan bey bilir. Bir şey diyemem.

pizagor

Yanlış anlaşılmasın, ben bazı varyant kapakların sadece çizgiromanevlerinde ya da belirli bir dükkanda satılmasına karşı değilim.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

afu

ben jbc olsam  ;D
varyant kapakları sitemde önceden yayınlar, ön sipariş açardım. tüm okurlar da istediğini seçer alırdı. bir nebze mali yükü de halletmiş olurdum.
sadece çizgi roman evlerine de belli adette dağıtırdım.  ;)

Jedmau

Herkese Merhaba,

Daha önce pek çok mecrada ve burada yazdığım üzere bu variantlar sadece eğlence amaçlı JBC ekibine ve eş dosta özel olarak basılmıştı. Basım adetleri inanılmaz düşük tutulmuş ve satışa açık yayınlar değildi. Daha sonra internette biraz yaramazlık yapmak için bu kapaklardan ufak görseller hazırlayıp paylaşmıştık. Çok ciddi bir ilgi oluştu ve insanlar 250-300 TL hatta birisi tam tamına 462,5 TL var hepsini göndereyim diye teklif etmişti. Biz de ne yaptık ? Hemen tamam deyip bunları sattık.

Son cümle hariç olaylar bu şekilde gelişti. Bizde mağazayı açarken elimizde bulunan fazlaları okuyucularımıza ufak bir jest yapmak için bunları rafa koyup açılışa özel indirimle sattık veya hediye ettik.

Buraya kadar herşey normal iken bu variant kapakların fahiş fiyatlara satıldığını öğrendik ama öyle böyle değil , neredeyse 3 sıfırlı rakamlara. Bizde peki made bu şekilde bir talep var insanlar seviyor , biz bazı yayınlara variant kapak basalım o zaman dedik. Batman Superman 3 ve Batman 6 için hazırlattık.

Şimdi şu sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum.

Bu variantları Mağazamızdan satıyoruz , eee internete'de koyuyoruz. Yani Ankara'da olmasınızda internetten girip alabiliyorsunuz. Şu vakit almak isteyen girip alabilir , burada sizi rahatsız eden asıl olay ne ? Bence onu konuşalım , yani ben illa şu mağazadan alıcam diye bir inadınızdan dolayı o mağazaya vermek zorunda mıyız ? Hadi bu kısmı atlayalım...

Arka Bahçe , Pow için özel kapak bastığında bu konuşmalar yapıldı mı ?

İki gün sonra başka bir yayınevi sadece kendine özel bir kapak basarsa yine bu kadar konuşulacak mı ? Hatta yapıldı bile sanırım.

Ben yine çok yakın bir zamanda bir variant kapak çıkartmak istiyorum , bu kapaktan sadece 4 tane basacağım ve satmayacağım , yine bu tepkilere maruz kalacakmıyım ? ( Evet cidden 4 adet basacağım )

Variant Kapaklar çok mu muhteşem , yoksa sevgili Dostum Harun ve beni en delirten okuyucumuz Nightrain ( seviyoruz seni :) ) in düşündüğü gibi asıl kapaklarımı tercih edeceksiniz?

Rebirth zamanı bir dükkana özel kapak yapmak istiyorum ? Ankara ve diğer Istanbul'da yaşamayanlar bu işe tepki verecekmi ? Veya kavgalı olduğunuz dükkana özel çıkarsa bu kapak yine owwww wowowowww denilecek mi ?

Bu sorular cevapları hiçbir yere varmayacak : iki kuruş keyfimiz, az buçuk egomuz, yapılacak onlarca işimiz ve basılacak yüzlerce kitabımız var.

Herkese Kolay Gelsin

Sevgiler
Ertan

frodo

Varyantlar internette olduktan sonra bence bir sıkıntı yok kimin sattığı ilgilileri ilgilerdirir  çevremde çizgi roman dükkanı olmadığı için internet tek alternatifim  varyant sadece dükkanda olsa bakıp bakıp iç geçireceğiz mesela Ertan abinin dediği eski kendilerine bastığı varyantları sadece mağazada sattıkları için alamamıştım ama şimdiki uygulamaları sayesinde durum değişti umarım devamda eder.   :)
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

darbove

O açılıştaki 3 kapak evlat acısı gibi yarası derin. :D Bütçe açabilirsem siteden batman superman ve batman varyantları almaya çalışacağım. Belki ilerde o 3 kapağı da ararım tabi insanın nefsi her şeyi ister. :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Nightrain

Alıntı yapılan: Jedmau - 23 Mayıs, 2017, 23:29:30

Ben yine çok yakın bir zamanda bir variant kapak çıkartmak istiyorum , bu kapaktan sadece 4 tane basacağım ve satmayacağım , yine bu tepkilere maruz kalacakmıyım ? ( Evet cidden 4 adet basacağım )

Birisi bana. :P

Alıntı yapılan: Jedmau - 23 Mayıs, 2017, 23:29:30
Variant Kapaklar çok mu muhteşem , yoksa sevgili Dostum Harun ve beni en delirten okuyucumuz Nightrain ( seviyoruz seni :) ) in düşündüğü gibi asıl kapaklarımı tercih edeceksiniz?

Bende sizi seviyorum. :) Delirtmelerim devam edecek. ;D

Bu arada her zaman gönlüm orijinal kapaktan yana. Varyant olayınıbana göre değil.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Jedmau

Alıntı yapılan: darbove - 24 Mayıs, 2017, 00:16:31
O açılıştaki 3 kapak evlat acısı gibi yarası derin. :D Bütçe açabilirsem siteden batman superman ve batman varyantları almaya çalışacağım. Belki ilerde o 3 kapağı da ararım tabi insanın nefsi her şeyi ister. :D

Kaldıysa internet sitemize koyacağız , bu hafta sayım yapılacak.

hennessy

-Bu variantları Mağazamızdan satıyoruz , eee internete'de koyuyoruz. Yani Ankara'da olmasınızda internetten girip alabiliyorsunuz. Şu vakit almak isteyen girip alabilir , burada sizi rahatsız eden asıl olay ne ? Bence onu konuşalım , yani ben illa şu mağazadan alıcam diye bir inadınızdan dolayı o mağazaya vermek zorunda mıyız ? Hadi bu kısmı atlayalım...

Tabi ki vermek zorundasınız neden sizin işiniz çizgi roman satmak ve onu okuyuculara en iyi şekilde ulaştırmaktır. Batman seven okuyucu benim gibi alış veriş yaptığı mağazada varyant kapağı görmek ister.

-Arka Bahçe , Pow için özel kapak bastığında bu konuşmalar yapıldı mı ?

Ben Batman fanıyım benim işim Batman ile ilgili hassas olmamdır. Onun için JBC'ye yazarım sorarım.

-İki gün sonra başka bir yayınevi sadece kendine özel bir kapak basarsa yine bu kadar konuşulacak mı ? Hatta yapıldı bile sanırım.

Konu Batman oldu mu ben konuşacağım. Kendine özel derken benim anladığım Yıldıray ÇINAR gibi özel kapaklardır. O tarz kapakların sadece o dükkanda satılmasını makul karşılarım.

Ama DC'nin varyant kapağının sadece o dükkanda ve internette satılması, okur herşeyi sevdiği yerlerden almayı isteye bilir. Bunu da yayın evinin düşünmesi lazım gerek diye düşünüyorum

--Ben yine çok yakın bir zamanda bir variant kapak çıkartmak istiyorum , bu kapaktan sadece 4 tane basacağım ve satmayacağım , yine bu tepkilere maruz kalacakmıyım ? ( Evet cidden 4 adet basacağım )

Satmayacağnız bir şey için kimse size tepki vermeye hakkı yoktur.

-Variant Kapaklar çok mu muhteşem

Varyant kapakların muhteşem olup olmamasından çok biriktirici olarak benim arşivimde olması önemlidir.

darbove

The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Jedmau

Alıntı yapılan: hennessy - 24 Mayıs, 2017, 14:33:37
-Bu variantları Mağazamızdan satıyoruz , eee internete'de koyuyoruz. Yani Ankara'da olmasınızda internetten girip alabiliyorsunuz. Şu vakit almak isteyen girip alabilir , burada sizi rahatsız eden asıl olay ne ? Bence onu konuşalım , yani ben illa şu mağazadan alıcam diye bir inadınızdan dolayı o mağazaya vermek zorunda mıyız ? Hadi bu kısmı atlayalım...

Tabi ki vermek zorundasınız neden sizin işiniz çizgi roman satmak ve onu okuyuculara en iyi şekilde ulaştırmaktır. Batman seven okuyucu benim gibi alış veriş yaptığı mağazada varyant kapağı görmek ister.

Öyle bir zorunluluğumuz , inşallah bir gün bir yayınevi açarsınız ve bu yazdıklarınızı kendiniz uygularsınız , hayat adil değil her zaman istediğiniz olmaz.

Jedbang için özel basılan variantlar olursa başka hiç bir yere verilmeyecek , aynı şekilde diğer mağazalar içinde basarsak sadece onlara vereceğiz.