Ana Menü

Ne okuyoruz?

Başlatan kadri kerem, 26 Eylül, 2012, 22:19:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Alıntı yapılan: pizagor - 22 Kasım, 2016, 20:10:16
Azılı Koontz hayranı hanac'ın şiddetli tavsiyesi idi. 8,5 ile başlayıp 7,5/10 puanlamasıyla bitirdiğim bir kitap oldu. Sürükleyici bir ilk bölüm, yerlerde sürünen bir peşisıra. Keşke o ikinci bölüm hiç yazılmasaymış. Hanac'ın da tekrar okusa 'bir gençlik hatasıymış!' diyeceğine eminim :)

33 yaşındayım, 20 sene önce okumuştum. Konusunu ve başkarakter Slim'i hayal meyal hatırlıyorum. Çocukken okurken etkilenmiştim de şimdi oturup tekrar okuyacak  kadar ne zamanım var ne de sabrım. Bu arada dün başladığım kitabı zamanında yazdığım çeşitli esinlemelerle dolu şu anakronistik şiirimle anlatıyım: 8) ;)

İLK TÜRK KRONONOTU
Seyahat ya Resulallah dedim, vurdum zamana gezdim alemi ebat
An'ı bırakıp kanatlandım maziye ve bilahare atiye heyhat ki ne heyhat
Ne telefon kulübesi ne Delorean ne Tardis
Tek bineğim zihnimmiş, yaşasın H.G. Wells
Ufuk çizgimi çektim, vardım kainatın ucuna
Sığmazken hayat bir ömre, kafi gelmez ki zaman yolculuğuna

fuzuni.blogspot.com/2012/02/ilk-turk-krononotu.html
Crom! Ölüleri Say...

V

Alıntı yapılan: V - 17 Kasım, 2016, 14:34:31
Silo'yu okuyorum...

Silo bitti. Devam kitabı "Vardiya " yı okuyorum.
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Arkhelos 'tan Kimmeryalı Conan'ın Yükselişi.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Alıntı yapılan: pizagor - 23 Kasım, 2016, 18:52:15

Telefonla aradığınızda bambaşka bir yer çıkan ve tek kitap yayınlayıp kayıplara karışan Arkhelos Yayınevi. Keşke devamı da gelseydi de külliyat tamamlansaydı...
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 23 Kasım, 2016, 18:52:15

90 sayfalık , kısa öykülerden oluşan bir kitap ama muhteşem. 'Kılıçtaki Anka Kuşu' dışındaki diğer öyküleri farklı çevirmenlerden okumuş olmama rağmen her Conan kitabı gibi kesinlikle tavsiye ediyorum. Keşke tüm külliyatı adamakıllı yayınlayan biri çıksa!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hennessy

AKLINDAN BİR SAYI TUT'un yazarı JOHN VERDON'dan...

New York'un en gözde dedektifiyken, basının kendisine yakıştırdığı isimden hep rahatsız olmuştu: Süper Dedektif. Bir bulmacayla karşılaştığında, mutlaka çözmek isterdi. Gurney'e göre her bulmacanın çözümü için mutlaka bir ipucu vardı.

Peki ya bu sefer yoksa?

Düğün günü öldürülen bir gelin... Ve olaya tanıklık eden yüzlerce davetli. Cinayeti kimin işlediği ortada, herkes kendinden emin ama ya hepsi zekice bir illüzyonla yanıltılıyorsa... Cinayet silahı dahil birçok detayda sürpriz akıl oyunlarını gördüğünde, Gurney tam bir psikopatla karşı karşıya olduğunu anlar.

Gurney şeytanın bile aklına gelmeyecek yöntemleri, soruları ve keskin bakış açısıyla soruşturmaya bambaşka bir boyut kazandıracaktır. Kim daha zeki; Gurney mi, yoksa müthiş bir illüzyondan ibaret katil mi? John Verdon'dan, akıl oyunlarının iç içe geçtiği, sıra dışı bir roman.

"Nitelikli bulmaca severler için paha biçilemez bir kitap."
CNN.com

"Yine ilki kadar şaşkınlık verici bir olay ve yine dahice çözümler."
Publishers Weekly

"John Verdon gizemli bir olayın akıl almaz örgüsünü işlerken hikayenin en beklenmedik anında ortaya çıkıveren, şeytani bir kurnazlığa sahip. Yazarın büyük ilgi gören AKLINDAN BİR SAYI TUT kitabından sonra beklediğinize değecek."
Washington Post

Polisiye roman sevenlerin okumasını tavsiye ederim. Biraz gereğinden fazla uzatılmış ve son finali daha iyi olabilirdi. Güzel bir polisiye kendini okutuyor.

7/10

Ne zamandır merak ettiğim yüksek şatodaki adam kitabına başladım.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Belki de biz yalnızca iyilerin kazanabileceğine inanmalıyız artık.

Bir baba ve iki kızını karşı karşıya getiren dev bir antika reprodüksiyon şirketi ve sırlarla örtülü bir ölüm zinciri...

Gecenin bir yarısı gerçekleşen korkunç patlama sırasında, ailesinin sahip olduğu Connelly İnce Antika Reprodüksiyonları'nda;

Kate Connelly'nin ne işi vardı?

Şirketten emekli Gus Schmidt neden onunla birlikteydi?

Yıllar evvel kaybolan Tracey Sloane'ın tüm bunlarla bağlantısı neydi?

Madalyalı Vietnam gazisi, evsiz Clyde Hotchkiss patlamanın olduğu gece neden orada bulunuyordu?

Yardımsever Jamie Gordon'ı kim öldürdü?

Peki ya Kate ağır komadayken ve Gus ölmüşken sır perdesini kim aralayacak?

Hırsın, çekişmenin ve benlik bulma savaşının hüküm sürdüğü bu tatmin edici eserinde Mary Higgins Clark, yıllardır kendisini çoksatan yazar yapan dâhiyane yeteneğini bir kez daha kanıtlıyor.

Konusu çok güzel olan ama maalesef sonuna kadar durmadan geçmişe götürüp bir şey katmayan eser. Bestsel olmuş bir kitap ama benim için son zamanlarda okuduğum en kötü polisiye kitabı idi.

5/10

kalidor

Deli Gücük, Hayal Et Öyküleri, Demir Dövme Öyküleri ile İskit'in GİO ödüllü yazarı Murat Başekim'den 8. yüzyılda Avrupa'nın karanlık ve soğuk ormanlarında geçen bir Avar macerası, "Karanlık Çağ"...

Kitabın tanıtım bülteninden:

"Kış 776.
Carolus Magnus Şarlman'ın demir zırhlı Frank İmparatorluğu Batı'da kılıç kudretiyle yükselirken kıtaya murat-basekim-karanlik-cagtutunmaya çalışan Emeviler son bir saldırı başlatır.

Doğu ve Batı arasında sıkışmış, pişmanlıklarla dolu bir adam. Karanlık bir entrika. Korkunç bir sır. Tehlikeli bir serüven.

Ve de...
Ama dur! Sinsi tasarılarımı burada açıklamamı beklemiyorsun herhalde, değil mi ey kardeşim? Eminim sen, bu kitabın budala kahramanından daha akıllısındır. Sürprizlerimi bozacak ve şeytani planımı bir kitabın arka kapağında ifşa edecek değilim. Kitaplardan nefret ederim. Ama eğer bizimle gelmekte ısrarlıysan ve gizlenmiş olanı öğrenmek istiyorsan sıkı tutun. Çünkü kurallar değişecek...

Şafakta yola çıkıyoruz. Zırhlan!"
Crom! Ölüleri Say...

Levent Suberk

Tenten ve Edebiyatın Gizemi - Tom McCarthy - Notos Kitap

Madame Curie - Soner Tuna - Yordam Kitap

Tenten incelemesi felsefe yönü ağır basan bir kitap. İçinde cinsellikle ilgili bölümlerde var. Nedendir bilinmez, Tenten söz konusu olunca gereksiz bir şekilde cinsellik konusu hep açılır. Tenten yalnızca çocuklar için bir çizgi roman. Cinsellikle bir ilgisi yok. Yetişkinlik olunca mı, bazı insanların aklı garip bir şekilde sağa sola kaydığından mıdır nedir, bazan cinsellikle ilgili tuhaf düşünceler ortaya çıkabiliyor.

Madame Curie, son zamanlarda yayınlanan çizgi romanların tümü gibi iyi çizgilere sahip bir kitap. Bizde 90'lı senelerde gazete tefrikaları ve çizgi roman dergileri sona erince, çizerler doğrudan tek bir konuda tek bir kitap hazırlamaya başladılar, iyi de oldu. Eskiden de örnekleri vardı, mesela Barbaroslar gibi tarihsel çizgi romanlar. Ama tüm bu romanlara bir gazete desteği vardı. Şimdi ise çizerler bu gazete desteğinden mahrum. Çizip yayınlayıp para kazanmak yürek ister. Soner Tuna işte bu yürekli insanlardan biri.

Nightrain

Maymunlar Gezegeni.

Son 20 sayfasi kaldı. Yarin bitiririm. Cok iyi be! Kitap bitsin 68 yapımı filmini izleyeceğim. Sonrada 2011 ve 2014 yapimi filmlere geçeceğim.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hennessy

Nazi Almanyası ve Japon İmparatorluğu II. Dünya Savaşı'nı kazanmışlardır. Dünyanın çeşitli yerlerine kukla hükümetler kurarlar. ABD'nin bir kısmını Japonya işgal etmiştir. İtalya tüm Akdeniz'i ele geçirmiştir. SSCB dağıtılarak yok edilmiştir. Dünyada Almanya ve Japonya arasında soğuk savaş başlar. Hitler'in yerine gelen Bormann Ay, Venüs ve Mars'ta koloniler kurdurur.

Maalesef hayal kırıklığına uğradım merakla okumayı beklenen bir kitap içi boş bir hikaye çıktı. Okumak için vakit ayırmayın. 5/10

gamlıbaykuş

Keşke ben de almadan okusaydın Murat abi  :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Nightrain

Maymunlar Gezegeni bitti. Nefis oğlu nefis bir kitaptı. Şimdi Ben Robot'a başladım.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

seastar1000

Ben Robot u yillar once Milliyet yayinlarindan ciktiginda okumustum Bu kez o tadi vermedi
Yaslanmisiz herhalde Begeni degisiyor

darbove

everest yayıncılıktan ''manga shakespeare'' adı altında çevrilmiş melez mangaları okuyorum. Gayet sanatsal konuşmalar var ve doğal olarak tiyatro tadında. Umarım hızlıca biter de gerekli şeylerin sarı liste ve siyah listeye yelken açarım. :D
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.