Marvel Cinematic Universe

Başlatan dean, 17 Haziran, 2015, 14:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 21 Kasım, 2016, 09:41:57
Avengers 3'te bilmem kaç tane karakter olacak dediler. Eğer içlerinden biri Adam Warlock değilse yazıklar olsun! Soul Stone, Adam Warlock'da olmalı.

Tabi ki. Sen al hikayeyi nereden nerelere getir. 10 senede zengin sanayiciden Infinity Gauntlet'a kadar gel. Adam Warlock'ı çıkarma. Kesinlikle olmaz. Adam Warlock çıkmalı.

Nightrain

Kurt Russell'i Ego yapacaklarına Adam Warlock yapsalar daha iyi olurdu. Gezegenden baba mı olur yahu! ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

lampard

Bir soru daha :) Infinity War'da çrdeki gibi gauntleti tamamlamış, herkesi yamultan bi Thanos mu göreceğiz yoksa taşları toplamaya çalışırken durdurulan ya da filmin genelinde tamamlayan ve sonradan durdurulan mı. Taşları toplamasını anlatsalar bayağı uzun sürer sanki final aksiyonuyla beraber tek filme sığmaz(sığabilir belki ama her taş farklı yerde karman çorman bi senaryo olur), direk tamamlamış haline de zıplamaları abes olur olayı anlatmadan. 2. filmin part 2 değil farklı bir film olacağını söylediler malum, nasıl bir şey göreceğiz çok hayal edemiyorum ben.

dean

Alıntı yapılan: lampard - 21 Kasım, 2016, 17:42:08
Bir soru daha :) Infinity War'da çrdeki gibi gauntleti tamamlamış, herkesi yamultan bi Thanos mu göreceğiz yoksa taşları toplamaya çalışırken durdurulan ya da filmin genelinde tamamlayan ve sonradan durdurulan mı. Taşları toplamasını anlatsalar bayağı uzun sürer sanki final aksiyonuyla beraber tek filme sığmaz(sığabilir belki ama her taş farklı yerde karman çorman bi senaryo olur), direk tamamlamış haline de zıplamaları abes olur olayı anlatmadan. 2. filmin part 2 değil farklı bir film olacağını söylediler malum, nasıl bir şey göreceğiz çok hayal edemiyorum ben.

Part 2 olayı ortadan kalktı ama dediklerine göre halen 3. ve 4. Avengers filmleri birbirleri ile son derece bağlantılı olacak. Harry Potter ya da Hunger Games gibi makasla ortadan kesilmiş filmler olmayacak ama Pirates of the Caribbean 2 ve 3 gibi olacak. Yani kendi içerisinde başlayan biten ama birbirleriyle bağlantılı filmler olacak. Tamamen ayrı hikayeler işlemesi aynı anda çekildiği için olanaksız görünüyor.

Bu bağlamda ben Avengers: Infinity War, filminin Thanos'un taşları toplama mücadelesi ve Avengers'ın bunu durdurmaya çalışması üzerine şekilleneceğini düşünüyorum. Her taşa film ayıran hatta bazı taşlara iki film ayıran Marvel, filmin başında taşları tamamlamış bir Thanos çıkarırsa bence çok talihsiz bir hata yapar. Filmlere yayılan, senelerce süren bir kurgu bence zedelenmiş olur. Zira halen taşların kökenini, derinliğini, çalışma prensiplerini, Thanos'un neden bunları istediğini ve taşların evrendeki yerini tatmin edici derecede anlatıldığını düşünmüyorum. Keza Dünya kahramanları Infinity Stone'ları Age of Ultron filminde bir kerecik duydu o kadar. Infinity War filminde kahramanlarımız işte bu soruları çözerken paralelde de Thanos'un uzaydaki ilerlemesi, taşları toplaması ve ağır ağır Dünya'ya gelişi anlatılacaktır. Zira iki taş Dünya'da. Zaten o yüzden de hepsi tamamlanmış çıkamaz. Kafamda Time Stone'u almak için muhteşem bir Thanos vs. Doctor Strange mücadelesi tasarladım. Bana onu göstermezlerse acayip hayal kırıklığına uğrarım ;) tabi birde Vision'dan alınacak.

Yine benim şahsi fikrim Avengers: Infinity War filminin Thanos'un taşları toplayıp Infinity Gauntlet'ı oluşturması ile tamamlanacağı yönünde. 4. filmde Infinity Gauntlet ile Thanos'un yarattığı yeni evren düzenini görebiliriz. Onun kendi distopyası tarzı olabilir. Bununla birlikte Cosmic Entities görebilirz. Adam Warlock'un öncülük ettiği bir ayaklanma görebiliriz. Bence iki film arasındaki en temel fark. Ki bu yüzden isimleri ayrıldı. İlk film Dünya tabanlı, ikinci filminse tamamen cosmic bir film olacak olması. Hakeza Civil War sonrası ayrılan ekibin tekrar bir araya gelme sürecide işlenmesi lazım tabi. O da ilk filmde işlenecektir.

Ama ben yinede Thanos'ın Avengers: Infinity War öncesi en azından bir tane Infinity Stone'u alacağına inanıyorum. Çünkü Infinity War öncesi Thanos'un ne derece büyük bir yıkım gücüne sahip olduğunu bence göstermeleri lazım. Böylece Infinity War'a kadar evrenin neden Thanos'dan korkması gerektiğini göstermiş olurlar. Seyirci içinde büyük bir beklenti oluşur. Böyle bir şey yapacaklarsa bu film Thor: Ragnarok. Filmin sonunda yada after credits'de yıkılan Asgard'da Loki ya da Hela tarafından Tesseract'in Thanos'a sunulduğu bir sahne görürsem kesinlikle şaşırmam.

rumar80

Hickman'ın Avengers serisindeki gibi Thanos'un yanında emir erleri olabilir.
Bunlar evrenin her yerinde taşları ayrı ayrı arayıp toplayabilir ve Thanos'a getirebilir.
Böylece daha kalabalık bir avengers için saha kalabalık ve denk bir düşman grubu karşımıza çıkabilir

Mrtekin

O zaman şunu da mı anlamalıyız, Umar Abi?

Guardian of the Galaxy 2'nin; "Orb" (Infinity Stone)" ile bir ilgisi olmayacak? Taş; 1. Filmde; Nova Corps'a teslim edildi ve oradan Thanos tarafından bir şekilde alınacak?
They drew first blood...

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 21 Kasım, 2016, 18:21:59
Hickman'ın Avengers serisindeki gibi Thanos'un yanında emir erleri olabilir.
Bunlar evrenin her yerinde taşları ayrı ayrı arayıp toplayabilir ve Thanos'a getirebilir.
Böylece daha kalabalık bir avengers için saha kalabalık ve denk bir düşman grubu karşımıza çıkabilir

Zaten Kevin Feige ilk kez Russo kardeşler ve filmin yazarları Stephen McFeely ve Christopher Markus ile toplantı yaptığında masalarının üzerinde Hickman'ın Infinity cilti varmış. Ben Black Order'ın çıkmasın kesin gözüyle bakıyorum.

Nightrain

Avengers ekibi önce bunlarla dövüşür, sonra da Thanos ile.

rumar80

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Kasım, 2016, 18:29:21
O zaman şunu da mı anlamalıyız, Umar Abi?

Guardian of the Galaxy 2'nin; "Orb" (Infinity Stone)" ile bir ilgisi olmayacak? Taş; 1. Filmde; Nova Corps'a teslim edildi ve oradan Thanos tarafından bir şekilde alınacak?

Şahsi fikrimdi bu Mehmet net bir şey yok

Mrtekin

Biraz araştırdım; Gog 2 aynen Peter Quill'in "köklerini keşfetmesi" üzerine kurulu olacakmış.

They drew first blood...

dean

Kevin Feige, Fox ile Sony gibi çalışmalarının imkansız olduğunu söyledi.

Nightrain

dean

Geçen sene bu bölümde MCU villainları ile ilgili bir yazı yazmıştım. Yazının ikinci part'ında ise film film villainlarla ilgili düşüncelerimi yazacaktım. Fazla sayıda film ve film sayısından fazla da villain olduğu için part II dediğim kısmı üç veya dört ileti olarak atacağım. Filmlerin vizyon tarihine göre villainlar sıralanmıştır.

Obadiah Stane/Iron Monger

MCU'nun en iyi villainlarından biri bence Stane. Özellikle evren işinin dallanıp budaklanmadığı bir dönemde yani MCU'nun ilk filminde baya baya motivasyonu belli, filmdeki neredeyse her karakter ile teması olan, Tony Stark'ı hem Iron Man olmadan önce hem sonra çokça etkilemiş, önce dost olması ardından ipleri elinde tutan bir villain olduğu ortaya çıkması ile katman kazanmış eli yüzü düzgün başarılı yazılmış bir karakter diyebiliriz Obadiah Stane için. Iron Man filmleri içerisinde bence en iyi villain'dı. Üstelik Jeff Bridges gibi bir oyuncu tarafından oldukça başarılı bir şekilde canlandırılmıştı. Mirror villain olayını genelde insanlar pek sevmiyor. Iron Monger'da bir mirror villain. Üstelik hem süper gücü hemde özel hayatı açısından. Lakin ilk filmlerde ki özellikle origin filmlerinden bahsediyorsak bence mirror olayı mantıklı. Şöyle ki bir karakterin dönüşümünü anlatıyorsunuz ve o karakteri bir ortama sokuyorsunuz. O karakter dönüşüm yaşarken zıt kutbunu o ortamdan bulması bana yanlış değil aksine mantıklı geliyor. Üstelik karakterin originini anlatırken tamamen bambaşka özelliklere sahip bir villainı tanıtmak ile zaman kaybetmeyip origine daha fazla zaman ayırabiliyorsunuz. Mirror villainların bir özelliğide hero ile aynı mekaniğe sahip olmaları heromuzu tanırken villain'ın çalışma prensibinide tanımış oluyoruz.

General 'Thunderbolt' Ross

Çizgi romanlarda ve çizgi roman uyarlaması filmlerde bir kişinin beyin bir diğer kişininde kas olduğu ortaklıkları çok görürüz. MCU'nun ilk beyin ve kas ortaklığı Ross ve Abomination arasında oldu. Öncelikle şunu belirteyim ben Hulk'ın en büyük düşmanının orta yaşın üzerinde hiçbir özel gücü olamayan bir insan olması fikrini seviyorum. Üstelik kişisel bağlantıları da ikili arasındaki dinamiğin son derece başarılı olmasını sağlıyor. Bu filmde de bunu gördüğümüzü söyleyebilirim. Ross ile ilgili en büyük sıkıntı bence onu MCU'da az görmemiz. Hulk filmi dışında onu görmek için Civil War'a kadar beklememiz gerekti. Edward Nortan ile olan sıkıntı olmasa ve Hulk filmleri devam etseydi büyük ihtimalle Ross, Loki ile birlikte en sevilen kötü karakterlerden biri olurdu.

Emil Blonsky/Abomination

Geldik işin kas ayağına. Abomination'dan çok filmde Emil Blonsky'i gördüğümüzü söylemek lazım. Ki bence bir karar oldu film için. Zaten film aynı zamanda ciddi bir Abomination origin filmi. Filmde Emil Blonsky'i bize güzel anlattıklarını düşünüyorum. Onun Abomination'a dönüşümü açık, net ve inandırıcı şekilde bize verildi. Onun gibi hırslı ama gençliğini kaybetmiş bir askerin süper asker serumunu görünce bu kararı alması, Hulk ile mücadelesinden sonra daha güçlenmek için gözünü karartması film içinde işleyen ve çizilen karakter profiline uyan bir konsept yarattı. Origininin uzun anlatılması ve ölmemesi muhtemelen gelecek filmler düşünülerek yapılmış bi'şeydi ama olmadı.

Justin Hammer

Iron Man 2 filminde de bir karakterin kas, diğer karakterin beyin olması ile karşılaşıyoruz. Ama The Incredible Hulk filmine kıyasla işin hem kas hem de beyin kısmı son derece zayıf kalmış. Justin Hammer'a bakarsak kağıt üzerinde Tony Stark'ın şeytani ikizi kıvamında olması gereken bir karakter. Yalnız Sam Rockwell iyi bir performans çıkarsa da karakterin iyi yazıldığını söyleyemeyiz. Öncelikle karakterizasyonu çok yetersiz. "Ya bi'de Justin Hammer diye biri var çizgi romanlarda onu da ekleyelim ne olacak" kıvamında basit bir karakter imajı çiziyor film boyunca. Tony Stark gibi olmaya çalışıyor ama bunun nedenlerinin altı dolmuyor. Kurumsal villain tipi olması için filme eklendiği belli. Iron Man'in değil daha çok Tony Stark'ın mirror villain'ı gibi duruyor. Ama onu Obadiah Stane önceki filmde zaten yaptığı için Hammer'ın hiçbir etkileyiciliği kalmıyor.

Ivan Vanko

Ivan Vanko, ders gibi bir karakter. Bundan sonraki bütün çizgi roman uyarlamalarına işte bir villain böyle uyarlanmaz diye gösterilebilir. Aslen karakterin çıkış noktası bence mantıklı. Lakin film başlayana kadar. Daha ilk sahneden Ivan Vanko'nun filmde işlemeyeceği belli oluyor. Vanko, amalgam bir karakter. Whiplash ve Crimson Dynamo'nun garip bir birleşimi. Yalnız Justin Hammer için dediğim karakterizasyon yetersizliği Vanko için yetersiz bile kalır. Ortada karakter diye bi'şey yok. Üstelik sağlam bir karakterizasyonu olmasının istenmediği o kadar belli ki Vanko İngilizce bile bilmiyor. Bu sebeple karşısında durduğu kişi ile bile anlaşamıyor. Filmdeki diğer karakterlerle bile konuşamayan birinden zaten etkileyici olması beklenmez. Halbuki Stark ve Vanko ailelerinin geçmişleri düşünülürse çok daha iyi bir Tony Stark, Ivan Vanko dinamiği yakalanabilirdi.

Iron Man 2 filminin en büyük sıkıntısı Batman v Superman: Dawn of Justice ile aynı. Bu da daha büyük bir evren oluştururken kendilerini unutması. Gelecek için harika bir temel olan Black Widow karakteri bence bu filmde işlemiyor. Nick Fury'nin çıkışı ve filmin ayarlarıyla oynaması gerçeği de var. Bunların çıkışı gelecek için temel olsada maalesef Iron Man 2'yi aşağılara çekiyor.

Loki

Birçokları için Marvel Cinematic Universe'ün en iyi villain'ı. Bende öyle düşünüyorum. Marvel, tek filmde kullanacağı karakterlerin çok üzerine düşmüyor genelde. Diğer villainların aksine Loki'yi üç kere gördük. Daha da görmeye devam edeceğiz. Bu yüzden Loki diğer villainlara göre daha iyi yazılmış, karakterizasyonu daha güçlü ve karakter gelişimlerine açık bir villain. Loki çoğu villainın aksine yapabildiği için kötülük yapan bir karakter değil. Derinliğinde kıskançlık, kendisini ispat etme vb. duygulara sahip. Bu da seyircinin karakterle empatik kurmasını kolaylaştıran bir etmen. Tom Hiddleston'ın performansını da es geçmemek lazım. Başka biri Loki'yi oynasaydı bu kadar sevemeyebilirdik.

Red Skull

Red Skull maalesef Marvel'ın hunharca harcadığı kaliteli villainlardan biri. Red Skull'ın Whiplash'den ya da Hammer'dan daha fazla acıtmasının sebebi özünde Red Skull'ın harica bir villain olması. Rahatla bir Phase'in düşmanı olacak bir karakteri tek filmde ve son derece silik şekilde kullandılar. Çizgi romanlardaki zeki, planlı ve karizmatik karakterden filmde eser yoktu. Red Skull'ın en büyük eksiklerinden biri ise hal ve hareketlerinin çok karikatürize olmasıydı benim açımdan. Red Skull yerine bir Red Skull parodisi izliyormuş havasındaydım. Bu beni çok rahatsız etmişti.

Red Skull ölmedi. Bir yerde bir zamanda karşımıza çıkabilir. Ama aynı sene vizyona giren Thor filminde Loki'nin üzerine düşülmüşken Red Skull'ın üzerine düşülmemesi Red Skull için Marvel'ın büyük planlarının olmadığını gösteriyor. En azından o dönem için. Belki daha sonra Red Skull'ı daha efektif kullanmak isteyebilirler ama o dönem için Red Skull pek önemsenmemiş görünüyor.

Arnim Zola

Arnim Zola'nın Red Skull'dan çok daha iyi bir villain olduğunu düşünüyorum. Captain America: The First Avenger'daki etkisi bir yana Marvel Cinematic Universe'ün gelecek filmlerine olan etkiside Arnim Zola'yı göümde Red Skull'dan daha iyi bir villain yapıyor. Benim açımdan Arnim Zola'nın tek eksiği klasik görüntüsünde filmlerde hiç görünmemesi. Keşke Ant-Man filminin kullanılmayan concept art'larında gördüğümüz gibi filmlerde bir kez karşımıza çıksaydı.

galeme

İzlediğim bütün filmlere oy verdim.

Iron Man
The Incredible Hulk
The Avengers
Guardians of the Galaxy

dean

Sony ve Spider-Man ile alakalı bazı ilginç gelişmeler var. Görünüşe göre Sony'nin sinema departmanı geçtiğimiz yıl zarar etmiş. Bu yılda ekonomik olarak sıkıntıya girebilecekleri konuşuluyor kulislerde. Bu da bizi Sony'nin sinema departmanını kapaması dedikodusuna götürüyor. Eğer böyle bi'şey olursa Sony, Spider-Man'in haklarını Marvel'a satmayı düşünebilir.