Gypsy

Başlatan kharon, 12 Haziran, 2021, 12:42:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

https://paneller.blogspot.com/2021/06/gypsy.html

Gypsy

Gypsy, Marini'nin Scorpion'dan da, Roma Kartal'ından da önce yarattığı en erken donem çalışmalarından biri. 90'ların başında yaratılan karakterin aralıklarla devam eden 6 macerası var. Bunların bazıları Heavy Metal dergilerinde İngilizce olarak basıldı, bazılarının ise müstakil kitapları oldu ama sonunda 6 macera bazı ek sketchlerle birlikte harika bir omnibus cildiyle toplandı.

Gypsy'nin hikayesi yakın gelecekte çevre felaketleri yüzünden hava ve deniz taşımacılığının durduğu, bu yüzden tüm dünyanın taşımacılığının dünyayı saran devasa otoyollarda büyük tırlarla yapıldığı yakın bir gelecekte geçmekte. Bazı ekonomilerin ve devletlerin çöktüğü bu dünyada C3C ismiyle anılan bu otoyol adi organize suç çetelerinin, kadim gizli occult örgütlerin ve devasa şirketlerin mücadele ettiği bir sahne haline gelmiş durumda.

Tırıyla bu yollarda taşımacılık yapan Gypsy'nin kendisi ise yaratıldığı 90'ların ruhunu taşımakta. Ağzı kalabalık, çok düşünmeden hemen harekete geçen, belayı adeta çeken karakterimiz o yüzden Tango ile Cash'in Cash'ini yahut yine o yilların Mel Gibson veya Bruce Willis karakterlerini andırmakta. Maceralarda kendisine kimi zaman kazandığı paralarla yatılı okullarda büyüttüğü kız kardeşi, kimi zaman geçmişinden gelen kimi dostları veya 'büyücü' gibi esrarengiz karakter eşlik etmekte.

Çok ahım şahım bir hikaye olmasa da (örneğin büyücünün 'revoke' ettiği - çağırdığı cin isimlerinin bazı tarikat kurucuları olması hikayenin kaleme alınmasındaki yüzeyselliği gösterse de) Marini'nin harika çizgileri ve renklendirmesi, hikayelerin sürekli devinimi, mizah ve aksiyon dengesi hikayeleri rahatlıkla okutuyor. Daha pek çok macera yaşayabilecek bir mini-evrene ve zengin karakterlere sahip Gypsy'nin devamı gelir mi bilinmez ama hikayelerin ucunun açık bırakıldığı ortada.

rumar80

Güzel yazı için teşekkürler. Karakter biraz Rambo, biraz Conan tadında olmuş.

ZGeralt

Eline sağlık kharon.
Karakter bana da Rambo'yu anımsattı :)

hanac

Güzel bir tanıtım olmuş.

Emeğine sağlık.

kharon

cok tesekkurler herkese,

karakter olarak olmasa da gorunus olarak kesinlikle rambo ; bicagindan bandanasina  :D