Çizgi Film Serileri Genel

Başlatan V, 20 Temmuz, 2010, 22:49:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

DC'nin bir baska kahramani Jonah Hex ise filminden hemen sonra tv'lerde animasyon dizisi Jonah Hex: Motion Comics ile tam gaz yoluna devam ediyor. "Motion Comics" teknigiyle gerçek çizgi roman kareleri haraketli animasyonlara dönüstürülüyor.Watchmen'in Motion Comics teknigiyle yapilmis animasyon serisini oldukça basarili bulmustum..

Gelen tepkilere bakarsak Jonah Hex:Motion Comics animasyon serisi,filminden daha çok begenilmis gibi.. :)

Traileri izlemek için:

http://www.newsarama.com/common/media/video/player.php?aid=34889

"İstemem,eksik olsun.."

tommikser

Her daim korkarak izlerdim.Nasil bir ruh haliye yaptilarsa bu çizgi filmi.Gerçekten çok korkunçtu ama izlemeden de yapamazdim.Bu çizgifilmi hatirlayan varsa duygularini merak ediyorum.Sanirim bizim kusakta biraz travma yapmistir.Bu çizgi film hakkinda biraz açiklama yapayim.Güzel bir röportaji ekliyorum
Clémentine Üzerine Bruno Huchez'le Söylesi
Rui Pascoal ve Matthieu Pinon
Çeviri:Çagdas Kaya
bir diziyi, o dizi filmin prodüktörü ve yaraticisindan daha iyi kim anlatabilir? Bruno Huchez, Clementine ile ilgili olarak kafasinda iki sapka birden tasiyor. On sekiz yil sonra ayni heyecan ve tutkuyla kendisini bu diziyi yapmaya yönelten etkiler hakkinda konustuk.

Anime Land (AL) : Clementine'in ön hazirlik çalismalarindan bahsedebilir misiniz bize?
BH: Harika bir hazirlik çalismasiydi.Havacilikla ilgili onlarca eleman. Onlari bu rüyayla ugrasmaya iten sebepler... Biraz gençsiniz siz, ama Gagarine ilk uzay yürüyüsünü yaptiginda ben 20 yasindaydim. Çocukken Mermoz benim için Adler ve Bright kardesler'in oldugu gibi büyük bir adamdi. Ikarus efsanesinin yeniden canlanmasi hep aklimizdaydi. Bu hayaller kendimizi kötü hissettigimizde bizi baska yerlere uçuruyordu. Herhangi bir yere uçmaktan çok, tarihe dogru yapilan bir yolculuktu bu.

AL: Sakatliktan bahsedilmesi çocuklar cephesinde sorun yaratti mi?
BH: Çocuklarim diziyi çok sevdiler ve beni tekerlekli sandalyede görmüs olsalardi bile bu diziyle paralellik kurmazlardi. O koltukta otururken ortak olan tek nokta hayalgücü. Gelecek hayatla ilgili bir yasam umudu.

AL: Hemera ismi rastgele seçilmedi degil mi?
BH: Hemera bir peri. Topraktan meydana gelmis, Clementine'in korkulariyla basa çikmasina yardim eden, gerçek hayatta ve hayal aleminde yasamanin yollarini gösteren bir peri Hemera. Tekerlekli sandalyeye mahkum kisiler için gündelik hayat hiç de kolay degildir.
Bilmem fark ettiniz mi ama, çizer Pascale MOREAUX ile ayni yüz hatlarina sahip. Buna paralel olarak sakat çocuklara biraz yardim edebilmek için Hemera vakfini kurdum.

AL: Peki neden Clementine ismini seçtiniz?
BH: Sempatik, hos bir isim oldugu için, o zamanlar pek moda degildi bu isim. Benim de çok sevdigim orijinal bir isim.Hem Clementine'in de çekirdekleri var. (gülüsmeler)

AL: Malmoth fikri nasil geldi akliniza?
BH: Kötülükte üstat bir karakter yaratmak istiyordum. Malmoth'u Massard ve Taurand buldu. Onlardan dünyanin merkezinden gelen ve zavalli Clementine'i sürekli rahatsiz eden kötü bir yaratik tasarlamalarini istemistim. Sonra bulduklari fikri sevdim.

AL: Peki sirk fikri?
BH: Kahramanlarin bulusup istediklerini yapabilecekleri bir mekan gerekiyordu.Ayni zamanda onca kötülük içinde bir siginak, panzehir olabilecek bir mekan bulmak gerekiyordu. Hayvanlar harika yaratiklar. Kedi Helice gibi ya da Gontran ve piresi Ginette gibi rahatlama saglayan elemanlar. Helice konusma kabiliyeti ile Clementine'in gerçek dünyasiyla rüya alemi arasinda bir ayrim yapmaya da yariyordu.

AL: Hikayeler ve ülkeleri seçerken nelere dikkat ettiniz?
BH: Ülkelerin siralamasi için bir kuzeye bir güneye gidiyorduk Mümkün olabildigince birbirinden uzak ve degisik noktalar tespit etmeye çalistik. Biraz, "Simdi Ingiltere'deyiz, haydi hop Japonya'ya gidelim. Sonra Misir'a gideriz" seklindeydi seçimler. Hikayeleri seçerken özellikle ders programlarinda olmayanlari kullanmaya dikkat ettik. Kültürel tarihin hafizasinda olmayan az bilinen hikayeler.

AL: Sondaj ya da projeksiyon çalismalari yaptiniz mi?
BH: Çocuklarimin çok arkadasi oldugu için sansliydim. Yirmi küsur çocugu bir araya getirip onlarla Malmoth'dan konusuyorduk, uçaklardan, diziyle ilgili her seyden. Çizimleri masaya dizip hakkinda konusuyorduk, hikayeleri anlatiyorduk. Ayni zamanda uygulamali psikoloji merkezinden de yardim aldik.

AL: Pekiyi, diziyle ilgili olarak çikarilan; mektup kagitlari, Malmoth bebekleri bunlar baslangiçta tasarlanmis miydi yoksa Clementine'in basarisi sonrasinda mi piyasaya sürüldü?
BH: Dizinin basari kazanmasindan sonra buna karar verildi. Fransiz yapimi bir çizgi film yapiyorduk, sonuçta Mattel gibi sponsorlarimiz yoktu, GI Joe ya da Transformers gibi...

AL: Antenne2 mi teklif etti yoksa sizin özel tercihiniz miydi bu kanal?
BH: Pek karisik degil, TF1'de Izard vardi Izard ve Izard, FR3'da da Chalopin, Chalopin ve Chalopin. Bana ne kaliyordu: Antenne2. Bu isi yapabilecegim tek kanal.

AL: Siz de Clementine'de Izard'in birçok yapimi gibi kitaba adapte etmeyi düsündünüz mü?
BH: Hayir, bu imkansiz. Çok rüya sahnesi var. Herkesin aradigi bir seyleri bulabilecegi bir diziydi Clementine. Canli bir dizi ya da filmde yönetmen, bir çizerin veremeyecegi, daha olgunlastirilmis bir bölüm isleyebilir.

AL: Diziyi yurtdisina da sattiniz. Dizinin geçtigi ülkeler yayinlamak için özel sartlar öne sürdüler mi?
BH: Hayir. Özel bir problem olmadi. Yo, oldu. Afrika ülkeleri Afrika'da geçen bölümleri reddettiler. Ben de uzun bir dönem oralarda yasamistim, ama demek ki benimkisi deforme bir bakis açisiymis. Bu hikayenin konseptini iki senariste teslim etmistim.

AL: Bölümlerden birinde bir Afrikalinin vücudunun üst kismi çiplak gözüküyor. Misir'daki bölümde de Clementine'in gögsü açikta. Sansürle ilgili problemleriniz oldu mu?
BH: Jacqueline Joubert'den biraz azar isittim, ama 85 yilindaydik o zaman, üstüne 60 yil... Isveç'te Hansel ve Gratel bölümü yüzünden diziyi reddettiler. ABD de bu "çiplak" bölümü reddetmisti. Isveç, diziyi o bölümler olmadan satin almak istedi kabul etmedim. Bir bütün bu sonuçta. Ikinci sefer aldilar. Dizi dünyada 87 ülkeye satildi.

AL: Bu ülkelerde nasil bir etki yaratti dizi?
BH: Çin'de olaganüstü bir basari elde etti. Kanton ve Mandarin dilinde dublaji yapildigi için olsa gerek. Diziyi Bayan Gorbatchev'e hediye etmistim. Rusya'da da büyük basari kazandi.

AL: Peki Fransa'nin "yüksek çevrelerinde" ?
BH: (Gülerek) Yakama bir madalya yapistirdilar. Çalismalarimin geneli için. Eglenceli bir sey çünkü imzalayan Lang'di, sekiz gün sonra görevden alindi ve Leottard ödülü verdi bana. CNC'deki adamlar Malmoth hakkinda birkaç elestiri getirmislerdi. Bu detayin disinda takdir etmislerdi. Özelikle beni bu diziyi yapmaya iten sebepleri dikkate almislardi herhalde.

AL: Clementine ile karsilasan kötü tiplerden herbirinin karakteristik bir defosunun olmasina ne diyorsunuz, kahraman üzerine biraz fazla düsmüyorlar mi sizce de?
BH: Bu simdi beni de rahatsiz ediyor. Ama o zamanlar seri halinde üreten kim vardi ki; Wolmark "Les Mondes Englouti"yi yapiyordu Chalopin "Ulyssee 31"i, bir de ben. Christophe Izard'in etkisinden çikiliyordu. Çocuklar Adasi'ndaki tipler mesela, sekerleme, marshmallow gibiydi. Insanlarin bunu kötücül bulmalarini anlayabiliyorum, fakat TV izleyenlerinin kötü karakterleri sevmemesi gerekiyor. Bunun için de onlari olabildigince kötü yapmak gerekiyor. Sonuçta, çocuklar korkmayi sever.

AL: Biraz da ikinci sezondan konusalim. Ilkine göre belirgin bir kalite kaybi görülüyor.
BH: Biraz Jean Cubaud ile ilgili. Rene Borg'un gidisinden sonra o devam etti. Diziyi ortaya çikaran Borg'du. Bunu inkar edemem, Cubaud bu görevi devraldi. Evet bir kalite düsüklügü oldugunu kabul ediyorum.

AL: Peki siz, ilk sezondaki kadar isin içinde misiniz?
BH: Hayir. Ekibe açik kart verdim. Prodüktörlük görevlerimle ilgilenmem gerekiyordu çünkü... Yani diziyi tüm dünyaya satmak. Dizinin devami hazirdi zaten. Yüz dört bölüm kartonlarda bekliyor. Bu yeni on üç bölümden sonra Joubert devami olan yirmi alti bölümü almak istemedi.Yine de iyi geçindim onunla, çünkü benim tek müsterimdi. Ama itiraf edeyim beni epey zor duruma soktu bu.

AL: Malmoth karakteri ile ilgili olarak, sizce de bunca kötülük tasiyan bir canavarin esi olmasi tuhaf degil mi. Onun için sefkat beslemesi?
BH: Mitoloji dogal olana karsit olaylarla dolu. Kral Minos örnegin. Zitlar birbirini hep çekmistir, su ile ates, yin ve yang...

AL: Dizi hiç olmasaydi, bugün yine ayni diziyi yapar miydiniz?
BH: Tabii ki yapardim.

AL: Neleri degistirmek isterdiniz?
BH: Daha fazla tarih koyardim içine. Joubert'e yirmi alti bölüm daha teklif etmistim ama kabul etmedi. Dünyada o kadar güzel hikayeler var ki. Tabi Tom Sawyer gibi sürükleyici hikayeler de var, ama Momato mesela, kim daha önce duydu? Pinokyo'yu herkes biliyor, peki ya Leonardo da Vinci'nin "Le coup de Glace"i? Bu diziyi yapmaktan büyük gurur duymustum.
Daha çok dramatik yogunluk eklerdim diye düsünüyorum simdi. Günümüz çocuklari çok daha yogun bir sekilde egitiliyor, iletisim kanallari daha çok. Okullarda yabanci edebiyatlarla ilgili fazla ders yok. Dokuz yasinda bir çocuk dünya hikayelerini bilmiyor. Dickens'i ya da Grimm Masallarini, Mark Twain'i okuyan pek kalmadi. Besinci ya da altinci sinifta mitoloji ögretilmiyor. Oysa kültürün temeli mitoloji. Ulises'nin atini tanimak için on yasini beklemezdik biz. Simdiki çocuklar ne yazik ki bunlardan habersiz. Onlara okuma ve kesfetme zevkini yeniden kazandirmak gerekiyor.

V

Clamentine'nin title parçasi unutulmaz müziklerden birisidir.(Sözlerin Türkçesini anlayamasamda,dostluk,kardeslik,

"gelin canlar sevgi çemberi olusturalim" gibisinden görüntüler esliginde akan bir giris müzigii vardir :D..)

Pervaneli uçak sevgisi yaratan bir çizgi film kesinlikle.Her seferinde Malmoth'un atesten eli Clementine'nin

bindigi uçagi yakalayacak diye stresten helak olurduk ama bir sekilde kurtulurdu kahramanimiz..

Spawn'da ki Marabolcia gibi bir karakter bu Malmoth..

Geçen yil elime geçen tüm bölümler Fransizca olan

orjinal dili nedeniyle izleme siramda bekliyor.Ya Fransizca ögrenecegim ya da biryerlerden

Ingilizce yada Türkçe alt yazi bulacagim..

"İstemem,eksik olsun.."

hacibabs

Merhaba,isminden anlaşılmasada bana göre bugüne kadar yapılmış en güzel senaryo ve çizgiye sahip bir Rapundzel hikayesi.Küçük büyük herkese tavsiye edilir.Rıza bey çocuğunuz çok sevecektir kaçırmayın.At karakterine bayılacaksınız.
Önemli ayrıntı olarak eğer Paladium'da seyrederseniz çocuk için küçük boy 3 boyutlu gözlük veriyorlar.
Sağlıcakla kalınız.Tayfun Alemdağ 

rumar80

Tayfun abi önerin için teşekkürler.
   İlk haftasonu kızımla hemen gittik. Çok şirindi. Hemen sonra oyuncakları da alındı.
   Hep söylüyorum. DISNEY BU İŞİ BİLİYOR

Tarkan Kurt

Bu filme ben de kızımla gitmiştim. Açıkçası ben de çok beğendim. Çok eğlenceli hoş bir filmdi.

tunaorhun

Benim çocuklar o kadar beğendiler ki bir kez daha gitmek istiyorlar.

V

Uzun yıllar yürüttüğü California valiliğini bu yılın başında bırakan Arnold Schwarzenegger çok yakında şov dünyasına dönüyor.

Fransa'nın Cannes kentindeki MIPTV ticari şovunda pazartesi ilan edilecek yeni proje kapsamında, Terminator filminin ünlü yıldızı eski vali Arnold Schwarzenegger, "The Governator" (Governor-Terminator) adlı dizi çizgi filmin kahramanını seslendirecek.

Projenin ortakları A Squared Entertainment ve çizgi roman efsanesi Stan Lee tarafından hazırlanan çizgi filmde, bir insan ve süper kahraman olarak çifte yaşam süren bir karakterin maceraları anlatılıyor.

"İstemem,eksik olsun.."

rumar80

Sadece yok artık diyorum. Hele isim: Governator. Stan Lee gibi bir ustanın ya yaratıcılığı dibe vurdu ya da gizlice Arnold'la dalga geçiyor.

V

Alıntı yapılan: rumar80 - 04 Nisan, 2011, 00:12:25
   Sadece yok artık diyorum. Hele isim: Governator. Stan Lee gibi bir ustanın ya yaratıcılığı dibe vurdu ya da gizlice Arnold'la dalga geçiyor.

İkinci ihtimal daha kuvvetli duruyor.  :) Tam bir bilgi yok ama komedi ağırlıklı bir çizgi film
projesine benziyor.Yaş kaç olursa olsun şov bitmiyor büyük yıldızlar için.. ::)
"İstemem,eksik olsun.."

nacho_grande

İkisinin de paraya ihtiyacı yok, haliyle geyik yapıp eğleniyorlar bence.

emre

Marvel'in Robert Rodi ve Esad Ribic imzalı çizgi romanı Thor & Loki: Blood Brothers'ı konu alan. Thor ve Loki arasında geçen olayları anlatan 4 bölümlük bir mini dizi animasyon olarak yayınlanmaya başlanmıştır.

hennessy

spolier içerir

bugün iki bölmünüde izledim dizi sanırım iki üvey kardeş thor ve loki arasındaki rekabeti anlatacak yapılan savaşta yenik düşen thor esirdir intikam ateşi ile yanan yeni kral loki herkezden intikam almak duygusu ile yanıyor seslendirmeler güzel olmuş hikaye ilerleyen bölümlerde daha iyi olacak sanırım bekleyip göreceğiz.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

HacıGeraltEmmi

Ücretsiz izlenebilen 12 bölümlük kısa animasyon serisi. Küfür ve şiddet içeriyor bilginize.

http://www.ninjai.com/chapters/