Kililana Şarkısı - Dokuzuncu Sanat

Başlatan Nightrain, 23 Şubat, 2017, 23:22:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gizmoo

Merhaba,
Olimpiyat Rüyası ve Kililana Şarkısı aynı yazarın mıdır?
Teşekkürler.

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: gizmoo - 08 Mayıs, 2019, 18:36:29
Merhaba,
Olimpiyat Rüyası ve Kililana Şarkısı aynı yazarın mıdır?
Teşekkürler.
Hayır, değil. Olimpiyat Rüyası Reinhard Kleist'in; Kililana Şarkısı ise Benjamin Flao.

KenParker

hanac

Alıntı yapılan: hercai - 08 Mayıs, 2019, 12:15:04
"Olimpiyat Rüyası"ında anlatmaya çalıştığım bu kıyıların kendi insanı için kavuruculuğuna, bir kez daha şahit olacağız. Olimpiyat Rüyası ve Kililana Şarkısı, damaklarımızda kekremsi bir tat bırakmaya devam edecek...

Hercai yine çok güzel bir yazı olmuş, kaleminize sağlık.

Hercai'nin bahsettiği "Olimpiyat Rüyası" yazısı için bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,13041.msg202896.html#msg202896

Not: Yazıya az sonra anasayfadan da link vereceğim.

Nemo

Sevgili Hercai, Jambo :)
Yazınız yine çok güzel, elinize sağlık. Yine yazınızın etkisiyle alacağım kitaplara bunu da ekledim. Hatta iki tane alıp, birini Kenya'da yaşamış ve oraları çok seven bir ablama hediye edeceğim:) sevgiler.
Özel Alfa Ajanı

hercai

Sevgili hanac;
Kitap analizimi başlığa taşımanız beni çok mutlu etti. İnanın bir yazıyı foruma gönderirken sorumluluk duyuyorum. Bu en başta yazara, ardından okurlara yani hepimize karşı. Tüm katkılarınız için teşekkür ediyorum ve yorumlarıyla da beni yazmaya teşvik eden, zamanını ayırıp yazıları okuyan tüm forum arkadaşlarına da nezdinizde selamlar...hercai

KenParker

Kililana Şarkısı'nı henüz okudum. Böylesine güzel bir öyküyle karşılaşacağımı hiç ummuyordum. Henüz dumanı üstünde tüterken bir iki cümle karalayayım dedim.  Geçtim bilgisayarın başına. Kitabın yazarı, aynı zamanda çizeri olan Benjmin Flao uzun yıllar Doğu Afrika'da yaşamış. O coğrafyada yaşadıklarını, görüp ettiklerini kurgunun imkanlarını da katarak harika şekilde dile getirmiş. O kadar hoşuma gitti ki çizerin bu çizgi romanından sonra başka çizgi romanlarını da radarıma almak farz oldu.

Dokuzuncu Sanat çizgi romana verilmiş adlandırmalardan biri. Aynı adla kurulmuş Dokuzuncu Sanat yayınevinin varlığını şimdiye kadar bilmiyordum. zira pek fazla yayına rastlamamıştım. Her çizgi romana sanat denir mi tatışılır, ancak bu grafik romandan sonra sanat haline gelmiş yapıtlardan biriyle karşılaştığımı rahatlıkla söyleyebilirm.

Kitapta yaşananları hem küçük bir çocuk olan Naim'in gözünden hem de yazarın gözünden eş zamanlı şekilde okuyoruz. Sadece Naim yok bu hikayede, onunla beraber bir çok kişi hem kendi hayatlarını yaşıyorlar hem de Kililana Şarkısı öyküsünde ana hikaye çerçevesinin içine  farklı öyküler katıyorlar. Anlatım o kadar akıcı ki okuyucuyu içine alıveriyor. Bazen gülümsüyorsun bazen de içini burukluk kaplıyor. Fransızca aslı nasıl bilmiyorum ama çevirisi gayet iyi yapılmış. Hiç çeviri kokmuyor. Bütün bunlarla beraber Kenya'da balıkçı kasabasının sokaklarına dalıyorsun. Karakterlerle beraber kah Naim gibi abinden kaçıyorsun kah Gunter gibi barda içkini zıkkımlanıyorsun. İstersen de atla tekneye balık tutmaya çık. Sana kalmış.

Kitapmış gibi bahsettim ama bu bir grafik roman ve çizginin gücü bu grafik romanda hikayesinden çok daha iyi. Tanıtımına bakmıştım lakin oradaki resimlerden bu kadar nefis çizimlerle karşılaşacağımı beklemiyordum. O kadar özenli çizilmiş ki insanı hayrete düşürecek sahnelerle karşılaşıyorsun. Çizerin kamerası her yerde dolanıyor. Bazen yüzde duygulara odaklanıyor, bazen de göküyündeki kameradan aşağıdaki yelkenliyi seyrediyorsun. Kamera her nerede olursa olsun şurası kesin; hiç bir panelde gelişigüzelliğe kaçılmamış. ta sona kadar özenle resmedilmişler. Çizerin asıl yeteneğinden henüz bahsetmedim. Bu adam sulu boyayı, guaj da var sanırım, grafik romanda sanat duyarlılığıyla işlemiş. Renkler coğrayadan insanların üstündeki elbiseye, gökyüzünün mavisinden kelebeğin kanadına kadar özenle boyanmış. Abartısız söylüyorum okurken bazı sayfalarda ''acaba şurayı kopartıp çerçeveltsem mi'' dediğim yerler oldu.  Kareler ard arda güzelce akınca insanın aklına böyle şeyler geliyor. Yine de bu bir çizgi roman, resim değil dedim kendi kendime. Her tür kendi içinde güzel.

Grafik roman okurları kıymetini bilip şimdiye kadar almışlardır zaten. Benim gibi henüz okumayanlaraysa hiç kaçırmadan almalarını öneririm. Kililana Şarkısı hem gözlerinizi  hem de hislerinizi şaşırtacak.