XIII - Marmara Çizgi

Başlatan ercoktay, 13 Mart, 2013, 17:07:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Marmara çizginin hak etmediği kadar sert bir eleştiri olmuş hatta eleştiri dozunu fazlasıyla aşmış.

Evet çizgi düşler çok kitap basabilirler ama kimse kusura bakmasın ama çizgi romanın geleceği adına da hiç risk aldıklarını düşünüyorum.

Biraz vertigo lar ile risk aldılar o kadar. 500 adet basan bir yayınevi ile satması zor bir yayın için 2000 adet renki baskı yapan bir yayınevini kimse bir tutmasın kusura bakmasın.

Marmara hatalar yapabilir ama çizgi roman için risk alan bir yayınevidir. Çizgi düşler gibi içine kapanık satarsa satar satmazsa  koyduğum fiyatlarla satmayanı süspanse ederim diyen bir yayınevi.

Batman in fiyatına bakın Nathan'ın fiyatına kimse bana çizgi düşler mükemmel diyemez tutup da marmara ile de mukayese edemez.

Mrtekin

Ağır olabilir, ya da algılanabilir, yapıcı eleştiri yaptığıma inanıyorum. Söylediklerimin de arkasındayım...

Ticari mülâhazalarla deneysel girişimler ile herşeye rağmen inandığı seriyi tamamlayan yayıncılık anlayışı arasında, benim nezdimde dağlar kadar fark var.

Çizgi düşlere de haksızlık yapılmıyor mu? Kapalı devre yayıncılık ne demek? Biz, neci oluyoruz? Fumetti ile comics satış bantları zaten belli. Ama tex gibi Türkiye'de satan, efsane bir comics var mı?

O zaman, Marmara Çizgi, neyin riskini aldı, diye sorarlar adama? 

Iki yayınevinin, yayın periyotları ve bastığı kitapları da karşılaştırın, başka bir fark daha ortaya çıkar...

Güzel olan şeyleri istemek, hakkımız değil mi?

Güzel şeyler yapan yayıncının da arkasında durur, alkışlarız...
They drew first blood...

abselemon

Bence her iki yayınevini kıyaslamak yanlış. Nedenlerine gelince;

1- Marmara riskli yayınları yüklenmeye çalışıyor. Çizgi Düşler ise zaten ülkemizde yayınlanan serileri sundu. He Dragonnero yeni yayın ama geneli bildiğimiz çizgiromanlar Tolga, Tex gibi.
2- Marmara manga da çıkarıyor hem de efsane bir seriyi Lone Wolf. 24 ciltlik bir mangayı hele ki ülkemizde hiç bilinmiyrdu, basmaya çalışmak büyük cesaret işidir. Çizgi düşler öncelik olarak ülkemizde bilinen ama yarım kalan şeylere yöneldi.

Bu sıralama daha da uzatılabilir. Bizim için önemli olan yayınevlerinin olması ve de bizim için çizgiroman basmasıdır.

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: caretta - 30 Temmuz, 2014, 22:27:55
Ben bile aldım Sami Bey.Birinci cildi de severek okudum.Sonra Teks ağır bastı.

Bu cümleler aslında her şeyi özetliyor. İnsanlar Tex okumayı tercih ediyor... Halbuki Tex bugüne kadar yüzlerce sayı basıldı ama xIII sadece 2 cilt...

HacıGeraltEmmi

Çizgi düşlerden feyz alırlarsa yanarız, Conan'ın etiket fiyatı olur 35 tl. :D
Fiyat konusunda feyz alacaklarsa Presstij'den feyz alsınlar, ona gıkımı çıkarmam. ;D :D :)

Mrtekin

Bence her yayınevinin kendine göre iyi
Tarafları ve kötü tarafları var. Kötü
Tarafların düzelmesini istiyorsak, yapıcı eleştiri de yapmak zorundayız.
Ben eleştirimi, bir yayınevinin başarısını inandığı yayının sonuna kadar arkasında durması ile ölçtüm.  Kimine göre bir kriter olmayabilir, bana göre böyle.

Buna göre Marmara'nın yarım bıraktığı diziler: 1-13, 2-lejyon, 3-bouncer, 4-bone, 5- Berlin, 6- red sonja, 7-enki Bilal, 8-conan.

Çizgi düşler: 0

Devam eden serilerin yayın periyotları arasında en fazla boşluk bulunan yayınevi ise yine marmara çizgi.

Tamam, marmara çizgiyi de seviyoruz ama madem durum bu, çeşitlilik yerine jbc gibi az ve
öz yayınlayıp, sağlam gitsinler.  Yoksa tadımız da kaçıyor, gerek var mı, böyle deneysel girişimlere? Zaten ticari açıdan, amiral gemisi olarak, spidey
Ve x- meni ana eksen olarak konumlandırmaya uğraşıyorlar, umarım başarılı da olurlar.

Hal böyleyken, Seçici olmak da, sadece yayınevlerine has birşey değil, asıl anlatmak istediğim de bu.
They drew first blood...

OZAN BALIM

XIII'ü çıkar çıkmaz aldım ve bir çırpıda okudum. Devamını bekliyorum okuyan ve seven diğer okurlar gibi. 2000 baskı bence Türkiye için çok fazla. 1000 ideal gibi geliyor bana. Şu da var ki, internet ve fuar satışlarında neredeyse %50 indirime rağmen 500'lerde satış olması garip. Ki, iadeler de olursa belki 500'ün altına bile inebilirmiş. Türkiye'de çr yayıncılığı delilikle eşdeğer, hepimiz az çok bunun farkındayız. Marmara kalite ve fiyat olarak okur dostu işler yapıyor. Yarım kaldı denilen serilerde de fumetti mantığı ile düşünmeyelim, Berlin'de 1, Bone'da 2-3, Saga, Lejyon vs. daha yeni yayınlar, birer cilt çıktı... Çizgi Düşler'in garanti işlere el attığına da katılmıyorum. Bugüne kadar satmayan ve başka yayınevi yayınlasa satamayacağı dizleri belli periyod ve satış grafiğine oturtmak kolay iş değil. Fiyatlar ise her zaman yayınevinin kar mantığı ile belirlenmiyor. İtalya'nın 2-2,5 katı fiyatına fumetti okuyoruz, çünkü maliyeti bu! Bu kadar... Düzenli periyod için düzenli satışlar gerekiyor. Fiyat yüksek olunca fuar ve internet indirimleri bekleniyor, bu da periyoda düzensiz olarak yansıyor. Kısır döngü... Olumsuz ve kırıcı eleştiriye kaçmadan, yapıcı ve yön verici eleştirilerle yayınevlerini destekleyelim. Yayınevi sahiplerinin önce çr okuru olduğunu unutmayalım. Bu iş sevmeden, para için yapılacak bir iş değil...

ilke

burada yazılan yorumlara herhangi bir şey eklemiyorum. sonuçta herkes istediği yorumu yapabilir. herkes istediği çizgi romanı istediği dilde istediği yayınevinden alabilir. sadece birkaç yanlış bilgiyi düzeltmek istiyorum çünkü yapıcı eleştiri sanılıp da gerçeği yansıtmayan birçok yorum olabiliyor. beni rahatsız eden sadece onlar.

1) JBC'nin matbaası ile Marmara'nın matbaası aynıdır. Ertan'a orayı ben tavsiye ettim. sadece son 3 kitabımız oradan basılmadı.
2) Lejyon yarıda kalmadı. Devamı olmayan ve şimdilik tek cilt çıkan bir çizgi romanı oturup burada kendi kafamıza göre yazıp çizecek değiliz.
3) Aynısı Berlin için de geçerli. En iyi ihtimalle bir dahaki senenin ortasında çıkacak 3. kitap Almanya'da.
4) Bone 4 baskıya girdi. Devamı da gelecek. Ama uzun ve gereksiz bir ara verdiğimiz doğru. Bu arada 3. kitabın satış rakamı 349.
5) Red Sonja satışları 300 civarında. Devamının gelme ihtimali yok gibi. Renkli Conan da keza aynı şekilde.
6) Conan'ı ortada bırakmadık. 9-10 aynı anda hazırlanıyor. Devamı da bizde. Ama yavaş gidiyor. Şikayet eden herkes haklı.
8) Hangi Enki Bilal'i ortada bıraktığımızı bilemedim? Borgia var yarım kalan. Ama 3. sayının çizimleri Heavy Metal dergisinde bile sansürlü yayınlandı. 3. Sayıyı çıkarıp da başımızdaki bu hükümetten bir ceza yiyip bütün yayınevini kapatmak gibi bir emelimiz yok.
7) Deneysel olmuşuz garantici olmuşuz gibi de bir kaygımız yok. Satacağınızı düşündüğümüz ya da umut ettiğimiz ve beğendiğimiz serileri basıyoruz. Türk okuru şunu da okusa güzel olur diye düşünüyoruz. Ama kar amacı gütmediğimiz için bizim için tek kriter serinin zarar etmemesi. Zarar edeceği kesin olan durumlarda ya seriyi çok yavaşlatıyoruz ya da bırakıyoruz. O yüzden Saga ve Chew için şu an herhangi bir yorum yapmaya gerek yok.

Mrtekin

Ilke bey, açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Bazı hususları da bu vesile ile öğrenmiş olduk, çok faydalı oldu.

Ben açıklamalarınızdan, 13.ûn ve bouncer'ın devamının gelmeyeceğini anlıyorum. Bu seriler ile ilgili durumu da, açıklığa kavuşturabilirseniz sevinirim.

They drew first blood...

rumar80

Sevgili İlke'ye doğar ve net açıklaması için teşekkürler. Bone 349 adet inanılmaz....

altay1944

Marmara çizgi konusunda fazla bir yazı veya eleştiride bulunmak istemiyorum.Yayınlarından conan 1-10 sayı,bouncer,tapınak,nuh ve xııı aldım .Veya devam ederse alacağım.Diğer kostümlü serileri benim ilgimi çekmiyor ...İstiyorum ki xııı devam etsin.Az satmasına gelince denilecek söz yok ben aldım gerisini bilmem...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

ilke

Nuh'un 2. ve son cildinin telifini ödedik. çeviri de hazır. 1-2 ay içinde çıkarıp seriyi bitireceğiz. Zaten toplam 4 fasiküllük bir çizg iroman.
tapınak  one shot bir macera. devamı yok onun.
XIII'ü inanın ben de çok seviyorum. Yayınevinin maddi durumuna göre bir tam macera daha yayınlama planımız var ama zaman veremiyorum. 2. tam macera 6 fasikül sürüyor. yani 3'er fasiküllük 2 sayı daha olacak. Erdem abiyle bir konuşayım bakalım ne durumdayız :)
Bouncer konusu... hmmm... bakmak lazım çünkü ilk cildi gerçekten çok kötü bastık. Boyut olarak alınmasını negatif doğrudan etkileyen tek fransızımızın o olduğunu düşünüyorum. şimdilik bir yorum yapmayayım çünkü yine Erdem abiyle konuşmak lazım :)

Mrtekin

Çok sevindim, teşekkür ederim.

Tapınak bence en iyi işlerinizden biri.

Chew i de dün alıp okudum, çok başarılı bir tercih olmuş, devamını bekliyoruz, özellikle çevirisi çok başarılı idi, sizi tebrik ederim.
They drew first blood...

ilke

çeviriyi beğendiğinize sevindim. Çok özene bezene yaptım :)

Mrtekin

Belli oluyor, ellerinize, emeklerinize sağlık.
They drew first blood...