Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kinowa59

Tex serilerinin telif haklarını elinde tutup ne yayınlayan, ne de başka yayıncıların yayınlamasına fırsat vermeyen şahsı, profesyonel cimriliğinden ötürü, Basımevi sahibi, evrensel pinti rahmetli Halil Lütfü dördüncünün tahtına aday gördüğümü tüm forum dostlarımıza saygılarımla arz ediyorum. Ve bu Tex telif haklarını " yemem de, yedirmem de" diyen şahsa ismini ve soyadını değiştirerek Halil Lütfü beşinci yapmasını bir tex sever olarak rica ediyorum... Şimdi biraz da 1940, 50, 60 ve 70 yıllarının cimriliğiyle meşhur, Sirkeci de bulunan H. Lütfü dördüncü işhanının sahibi rahmetli h.lütfü dördüncüden bahsedelim. Milyoner H. Lütfü para gitmesin diye sürekli olarak vapur ve tren yolculuklarında en ucuz dördüncü mevkide yolculuk edermiş. 1934 yılında soyadı kanunu çıktığında kendine " dördüncü" soyadını almış. Neden beşinci değilde dördüncü diye soranlara da " beşinci mevki vardıdamı almadım" dermiş. Kahveden gelen çayların şekerlerini " şeker sağlığa zararlı" deyip önce ikiden bire, bir süre sonrada, bir den yarıma indirmiş ama şekerleri biriktirip ( o vakitler şeker darlığı olduğundan,) eşe dosta özel günlerde hediye olarak getirirmiş ve böylelikle hediye parasından da tasarruf edermiş. Şimdi, değerli dostlar. Doğruluğu meçhul ve böyle yüzlerce hikayeyle süslenen rahmetli H. Lütfü dördüncü ile bu değerli yayıncı dostumuzu niçin birbirine benzettim. İkisi de sempatik, ikisi de yayıncı ve ikisi de ne yerim ne yediririm diyen, teki rahmet i Rahman'a kavuşmuş, diğerine de Tanrı dan uzun ömürler dilediğim yayıncılarımızı birde bu yönleriyle anmak istedim.

teks55

Teks'in gençlik maceraları (Tex Willer serisi)

42. sayı İtalya'da 20 Nisan'da yayınlanacak.

Tex Willer Sayı: 42 - Jim Callahan için Tuzak

Sayfa: 64
Konu ve Senaryo: Boselli
Çizimler: Brindisi
Kapak: Dotti
Maceranın geçtiği yıl: 1859 Yılı (Tex 20/21 yaşındadır)

Konu: Juan Cortina'dan kendisini neden çağırdığını öğrenen Tex, Ranger olan arkadaşı Jim Callahan'a karşı karanlık bir entrika olduğunu öğrenir. Ardından Pedro'nun yardımıyla, Meksika sınırında at sırtında giderek esrarengiz toplumu araştırmaya başlar. Bu toplum; Beyaz köle tacirlerinin ve beyaz üstünlükçülerin yeni bağımsız devletidir..."

[Juan Cortina(1824-1894) gerçekten tarihte yaşamış bir şahıstır. 1824 yılında doğmuş, 1894 yılında ölmüştür. Tex Willer serisi 1858-1861 yılları arasında geçtiğine göre, bu hikaye, tarihte gerçekten yaşanan Birinci Cortina Savaşı (13 Temmuz-27 Aralık 1859)'a bir atıftır. Yani bu sayılarda 1859 yılındayız ve Tex 20/21 yaşlarındadır. Bu da demek oluyor ki artık Montales'in olduğu hikayelere ve Mefisto olaylarına çok yakınız demektir. (Bilindiği gibi 1860'da Tex ile Montales ile karşılaşıyor)

hanac

Alıntı yapılan: bayram - 04 Nisan, 2022, 18:20:00
Tex serilerinin telif haklarını elinde tutup ne yayınlayan, ne de başka yayıncıların yayınlamasına fırsat vermeyen

Bayram abi buradaki başka yayıncılara fırsat vermeyen kısmından emin değilim.

Gerçekten Teks yayınlamak isteyen başka bir yayıncı var mı ? Bu ekonomik şartlarda kim girer bu işe ?

Kinowa59

Sayın hanac. Ben eminim, neden eminim hemen açıklayayım. Ben, hem İlker bey'e hem de babasına "neden uzun süredir Tex ve Zagor yayınlamadıklarını sorduğumda, bana kağıt yokluğu ve dövizdeki artış nedeniyle bir süre Zagor ve Tex yayınını ertelediklerini söylediler. Oysa ki, (forumdaki başka dostlarında belirttiği gibi) başka çizgi romanlara kağıt bulabiliyorlar. Sonuç: Bir yalan on doğruyu şüpheli kılar. Lal kitap en azından Tex ve Zagor un yan serilerini yayınlar.

Rossi

Lal kitap yayınlamak istiyor. Ama cizgi düşler telifi birakmadan yayınlamak istemiyorlar.  Kırgınlık olmasını istemiyorlar. Ayşe ve Bahadır bu konuda hassaslar. 

Kinowa59

İşte dostlar, Rossi'nin iletisinde de görüyoruz. Böyle bir bencillik, hatta biz okuyuculara böyle bir saygısızlık olabilir mi?
Sen politikacımızın be kardeşim. Kaptığın koltuğu, pardon Zagor ve Tex'i ya benim olur ya da başka yayınevlerine yar etmem diye düşünüyorsun. Dedemi'de, babamı'da ben mezara indirdim. Özellikle baktım, öte tarafa birşeyler götürüyorlar mı diye. Yok, sıfıra sıfır. Ölen dımdızlak, Sinop' lu Diyojen gibi gidiyor ATA'larının yanına. Vallahi çok beddua alıyor. Tanrı göstermesin ama bir gün imam'ın kayığına bindiğinde ve hoca " mevta'yı Nasıl bilirdiniz" dediğinde," Tex ve Zagor teliflerini ele geçirip ne kendi yayınladı, ne de başkalarına yayınlattı. Zebani' ye rica ettim, ateşten ve kömürden tasarruf etme" diye. Beni yaşama bağlayan üç kuruşluk keyfime limon sıkarsa, ben de böyle Demokratik yoldan duygularımı ifade ederim. Nokta.

hanac

Alıntı yapılan: Rossi - 05 Nisan, 2022, 21:39:10
Lal kitap yayınlamak istiyor.

O zaman durum değişir, bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak. Yakın takipte kalalım.  :)

Paladin

Ellerindeki 1 (bir) çizgi romanı düzgün periyotla yayınlayamayıp başka yayınevlerine karşı milleti kışkırtmak ve bu kışkırtmanın sonunda cenaze namazı kıldıran imama Teks - Zagor anlatmak falan güzel fanteziymiş.

İmamdan gelecek YILLARDIR TOMMİKS BASILMIYOR atağını bekliyorum.

Kinowa59

Sayın paladin. Ben İmam' a Tex ve Zagor şikayetimi anlatırken, amacım mizahi bir dille Tex ve Zagor teliflerini elinde bulunduran arkadaşa " birazda bizlerin sevdiği, Tex ve Zagor yayınla, ölmezsinya" demekti. " Fantazi" deyimiyle neyi kastettiniz, hakikaten anlamadım. Büyük harflerle, " İmam, Tommiks' e de el atsın" derken, ne kastettiniz onu da anlamadım. Farklı düşünenlerle tartışma veya hakaret boyutuna varacak atışmaları yaşamım boyunca sevmedim. Yaşam İlkem, farklı düşünenlerle dostluklar kurmak, yaşamı zenginlestirir düsturu üzerine kuruludur. Gene yaşam İlkem, Hz.Ali' nin, " cahil insanlarla değil tartışmak, sohbet bile etmeyiniz; cahili gördüğünüz yerden, Arslan'dan kaçar gibi kaçınız." Söylemleri üzerine kuruludur... Selâmlarimla.

Paladin

Alıntı yapılan: bayram - 06 Nisan, 2022, 14:26:11
Sayın paladin. Ben İmam' a Tex ve Zagor şikayetimi anlatırken, amacım mizahi bir dille Tex ve Zagor teliflerini elinde bulunduran arkadaşa " birazda bizlerin sevdiği, Tex ve Zagor yayınla, ölmezsinya" demekti. " Fantazi" deyimiyle neyi kastettiniz, hakikaten anlamadım. Büyük harflerle, " İmam, Tommiks' e de el atsın" derken, ne kastettiniz onu da anlamadım. Farklı düşünenlerle tartışma veya hakaret boyutuna varacak atışmaları yaşamım boyunca sevmedim. Yaşam İlkem, farklı düşünenlerle dostluklar kurmak, yaşamı zenginlestirir düsturu üzerine kuruludur. Gene yaşam İlkem, Hz.Ali' nin, " cahil insanlarla değil tartışmak, sohbet bile etmeyiniz; cahili gördüğünüz yerden, Arslan'dan kaçar gibi kaçınız." Söylemleri üzerine kuruludur... Selâmlarimla.

Sayın bayram, anlattığınız bir fantezi idi, olanı söyledim. Bunun karşılığında beni cahillikle itham etmeniz sebebiyle selamınızı almadan iade etmeyi kendime saygımdan ötürü bir borç bilirim.

Sizinle aynı çizgide yapılan tom miks esprisini tamamen atlamanız, yaptığınızın belki de espri olmadığını düşünmemi sağladı. Kendi kurgunuza yapılan eke böyle bir tepki... enteresan. Üstelik hadi okuduğunuzu anlamadınız, bari azıcık yukarı çekip tekrar baksaydınız. Ben el atsın demedim. Lütfen mizah görünümlü asabi fantezilerinizi brnim üstümden yürütmeye çalışmayın. Bu şartlarda da yine kendi söyleminiz olan dostluk temalı cümlelerin de başka bir fanteziniz, yani gerçek olmayan kurgunuz olduğunu düşünüyorum.

Hz. Ali atfınızla bana ima ettiğiniz cahilliği de selamınızın yanında saklayın lütfen. Başkalarına lazım olur.

Önce kendi dediklerinizi uygulamanız dileğiyle.

Kinowa59

Evet değerli dostlar. Attık, tuttuk. Verdik, veriştirdik. Sonuç ne ? Bakınız dostlar. Biz TEX tutkunlarının tek bir derdimiz var. O' da şu . Tex teliflerini ( bazı Zagor serilerini de) elinde bulunduran ve birtakım bahaneler nedeniyle bu yayınları bir türlü basmayan, başka yayıncılara da telifleri devretmeyen şahıs ne yapmayı düşünüyor. Lafı eğip başka alanlara çekmenin anlamı yok. Kardeşim, Tex ve Zagor serilerini biran evvel yayınla. Yada bu işi hakkınla yapacak gözbebeğimiz yayınevine devret. Ben 63 yaşındayım. Bu Dünyaya bir daha gelmeyeceğim. Nokta.

pizagor

Geçenlerde bir sokak röportajında genç bir kızımız söylemişti şunu: Olmayana takılıp, olanı da kaybetmek istemedim.

Konu tamamen farklıydı, hatta neydi şu anda hatırlamıyorum ama bu cümlesi çok kuvvetli bir ifade olarak aklıma takılıp kaldı.

Mevzu ileri yaşa, ölmeden önce o çok sevdiğimiz kahramanların henüz arşive katamadığımız hikayelerini okuma isteğine gelince aramızdan ayrılan yüzbinlerce çizgiroman okuru geliyor aklıma, bir de onlardan sonra da hayatın ve kahramanın öyküsünün aynı hızla devam ettiği.

Tam da bu noktada, hiçbir zaman tüm hikayeyi bilemeyecek faniler olarak belki de okuyamadıklarımıza hayıflandığımız kadar biriktirdiklerimizin de hakkını yeniden versek daha mutlu olmaz mıyız?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kinowa59

Dikkat Dikkat. Bu bir manifesto'dur. Değerli dostlar, Tex Zagor ve Ken Parker telif haklarını ellerine geçirmiş olan bazı yayıncılar biz okurların taleplerimize duyarsız kalarak aylardır bu yayınları ne kendileri yayınlamakta ne de başka yayıncılara izin vermemektedirler.                 

Değerli dostlar. Bizler, Tex, Zagor ve Ken Parker tutkunlarının Demokratik tepki göstereceğimiz bir tek yol kalmıştır. O'da şudur. Taleplerimize duyarsız kalan bu yayıncıları Bonelli'nin sahibesi, Davide Bonelli'ye şikayet ederek telif haklarını söke söke iptal ettirip bu işi hakkıyla yapacak olan yayınevlerine verdirmektir. Bunun tek yolu Demokratik tepkidir. Bütün, Tex, Zagor ve Ken Parker tutkunlarını bu haklı ve meşru davamız da yanımızda bekliyorum. Burası dağ başı değil. Herkesi, bu saygısız yayıncıları Bonelli'ye şikayet etmeye davet ediyorum. Hiç kimse ben yaptım oldu diyemez. Hodri meydan. Selâm olsun Tex severlere. Selâm olsun Zagor ve Ken Parker severlere.

Mrtekin

Piyasayı az çok gözlemleyen biri olarak; Bonelli'nin ya da diğer yayıncıların; Türkiye "pazarını" çok da umursadıklarını zannetmiyorum.
They drew first blood...

Kinowa59

Tek başıma da olsam, vallahi de billahi ben bu işi yapacağım. Önce forumda İtalyanca bilen dostlar varsa ve bana İtalyanca bir şikayet dilekçesi ( o yayıncıların ismini de vererek) yazarlarsa o yazıyı Bonelli'ye göndereceğim. Yoksa İtalyanca bilen bir tercüme bürosuna idam fermanı gibi  şikayet dilekçesi yazdırıp ( tabiki isimleride verip, altlarını da kırmızı kalemle çizerek) bizzat kendim taahhütlü olarak posta yoluyla Bonelli etidore ye, Davide Bonelli'ye göndereceğim. Takibini de bizzat kendim yapacağım.