Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

caretta

Alıntı yapılan: Mrtekin - 28 Mayıs, 2022, 18:45:48
Bir kaynaktan (çizgi roman satıcısı güvenilir bir kaynak), haftaya Çizgi Düşler'den Tex çıkacağına dair bir duyum aldım.

Hayırlısı.
Aynı duyumu çok önce ben de almıştım.Aylık Teks ve Teks Willer çıkacak.

gevheri

Bir kaynaktan (çizgi roman satıcısı güvenilir bir kaynak), haftaya Çizgi Düşler'den Tex çıkacağına dair bir duyum aldım.

Hayırlısı.
Böyle belli belirsiz basmaya devam edeceklerse bence hiç etmesinler. Başka bir yayınevi düzgün bir şekilde basar belki. Ayrıca Tex Willer serisinin dördüncü cildi çıkmış ama ben bulamadım hiçbir yerde. İlk üç sayı rahat bir şekilde bulunurken dördüncü sayı hiçbir internet sitesinde yok ikinci el bile satılmıyor.

Kinowa59

Ley de Fuga." Kaçış yasası " Genellikle askeri rejimlerde ve polis devletlerinde uygulanan bir yoketme yöntemidir. Amerikan destekli darbe yapılan bütün ülkelerde uygulanmıştır. Muhalifler ( öğrenci, öğretmen, aydınlar, sendikacılar, gençler, küçük bir şüphe bile olsa gözaltına alınır. Sonra ( özellikle gece ) ıssız bir yerde " hadi koş git, uzaklaş" diye salınır. Garibim muhalif " oh kurtuldum" diye sevinip koşarken, ardından kursunlanir. Ertesi gün medyada " bilmem kaç kişinin katili azılı terörist polisle girdiği çatışmada öldürüldü" diye haberler çıkar. Ölenin ailesi ise değil hak hukuk aramak, linç korkusuyla sesini bile çıkaramaz. Şili de Pinochet dönemi ve Arjantin 1975_ 83 yılları. Yunanistan 1967_ 73 gibi. ( Başka var mıydı acaba )

teks55

Bilindiği gibi (Mauro Boselli de belirtmişti) Tex'in gençliğine ait maceraları konu alan Tex Willer serisi 1857-1861 yılları arasında geçiyor.

Şuanki 42,43 ve 44. sayılar,  Ekim veya Kasım 1859'da geçiyor. (Tex 21 yaşında)

Yani (Tex Willer Special Sayı: 1 - Noel Hayaletleri)'nden bu yana neredeyse (hikaye olarak) 1 sene geçti. Şimdi ise Montales'e (1860'ta Tex ile karşılaşıyor) ve Mefisto'ya çok yakınız demektir. Yani şimdiye kadar 43-44 (Tex Willer kitabında hikaye zamanı olarak) yaklaşık 12-18 aylık bir zaman geçmiştir.

42. sayıda geçen Juan Cortina gerçekte tarihte yaşayan bir şahıstır. Sınır bölgelerinde ,  Cortina savaşlarında yarı askeri Meksikalı Milislere liderlik etmesiyle tanınır.
Cortina ve Brownsville yetkilileri arasındaki gerilim 13 Temmuz 1859'da şiddete dönüştü ve Birinci Cortina Savaşı savaşı başladı. Bu savaş 27 Aralık 1859'a kadar sürdü.

Yani 42. sayı (1859 yılının Temmuz ayı ile Aralık ayı arasındaki bir zaman diliminde geçiyor)

43. sayıdaki Altın Çember Şövalyeleri'de tarihte gerçekten yaşamış bir oluşum ve yapılanmadır. Bu gizli teşkilat 1854 yılında kurulmuştu.
Altın Çember Şövalyeleri: Köleliğin olduğu eyalet ve ülkeleri tek bir devlet haline getirmek isteyen bir gizli topluluktur. 100 bin üyeye sahip örgüt kendi anayasasına, tüzük ve ritüellere sahipti.
Bu gizli oluşumun üyeleri 1859 yılında giderek artmaya başladı ve ulusal bir ün kazandı. (42/44. sayılarımız bu kısımda geçiyor: 1859 yılı - İç Savaştan 2 sene önce)

Ayrıca bu gizli cemiyetin girişimleri aynı zamanda İç Savaşın (1861 yılının) ilk zamanlarında da gerçekleşmiştir.
Amaçları Lincoln'ün başkan seçilmesini geçersiz kılmak ve James Buchanan'ın yardımcısı John Breckenridge'i Beyaz Saray'daki yerine getirmek için komplo kurmaktı.
Yapılanma, İç Savaştan (1865 yılından) sonra etkili bir şekilde ortadan kaybolur ve yerini Ku Klux klanı alır.

YzbVolkan

Bu hafta kesin cikiyor mu. Insallah aylik yeni seridir.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

Kinowa59

Arkadaşlar, bu hafta Tex çıkacak diye bir duyum vardı, gelişmeler ne durumda bilen var mı?

YzbVolkan

Hayırlısı.
Texten haber mı Mrtekin?  Selamlar

Mrtekin

Matbaada olduğu söylendi. Aylık Teks'i bırakalı çok olduğu için sadece Tex Willer ile ilgileniyorum açıkcası.
They drew first blood...

YzbVolkan

Tesekkurler. Matbada ise haftaya cikar ancak. Ben genç Tex e ısınamadım. Normal seriyi seviyorum.

Zeljko

İtalya'da tam anlamıyla Mephisto şöleni yaşanıyor. Aylık seride Mephisto'nun dönüşü işleniyorken Tex Willer serisinde de Steve Dickard'a ayrılmış speciale sayısı çıkıyor. Aralarında zagor vs teks kitabının da olduğu bu ay 4. Sayısı çıkan tw speaciale serisini çizgi düşler neden düşünmüyor anlamadım. Yani fanların yıllardır hayalini kurduğu iki kahramanın ortak macerasının 3. baskıyı bile görebileceğini düşünüyorken bu kadar pasif kalınmasini mantıklı bulmuyorum.
Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Saki

Bu kacinci karsilasma olacak, sanirim son karsilasma, Mephisto nun vicuda sahip oldugu, lily ve esi ile gecen maceraydi, ama kimbilir kac yil evvel, ondan evvel Froridadaki kalede Mephistoyu farelerin yedigi macera, ondan evvel hatirliyorum Tiger Jack in Mephistoyu vurdugu macera, o ho...

YzbVolkan

Alıntı yapılan: Zeljko - 19 Haziran, 2022, 22:04:50
İtalya'da tam anlamıyla Mephisto şöleni yaşanıyor. Aylık seride Mephisto'nun dönüşü işleniyorken Tex Willer serisinde de Steve Dickard'a ayrılmış speciale sayısı çıkıyor. Aralarında zagor vs teks kitabının da olduğu bu ay 4. Sayısı çıkan tw speaciale serisini çizgi düşler neden düşünmüyor anlamadım. Yani fanların yıllardır hayalini kurduğu iki kahramanın ortak macerasının 3. baskıyı bile görebileceğini düşünüyorken bu kadar pasif kalınmasini mantıklı bulmuyorum.
Mesele biz bunlari ne zeman.okiyacagiz ùstadim. 10 yil sonra mi hic bir zaman mi. Iste butun mesele bu.

caretta

İtalya'da yayınlanan macera Mefisto'nun 6.gelişi. Bu defa Teks de ilk kez elin düşüyor. Daha önceki karşılaşmalarda Teks'i hep en sona bırakıyordu. Hocası, üstadı Padma da işe karışınca sanırım bu defa Mefisto temelli olarak gidici.
Zaten adam Araf'ta sıkışmış kalmış. Cehennemdeki şeytanlar dörtgözle oraya avdetini bekliyorlar. Bu arada yeni yayınlanan Maestro macerasını kaçırmayın. Aldığım sağla bir duyuma göre Temmuz ayında bir Maksi Zagor ve Teks Willer çıkacakmış. Ağustos ayında da Aylık Teks. Aylık Tekste İtalya'dan 44 sayı gerideyiz.740-696=44.
22 adet Çizgili Düşler Teksine tekabül ediyor. Yılda 3 sayı çıkarsa 7 yıl ediyor. Benim yaşım 68.
Allahtan iyilik ve ömür diliyorum.

DAMPYR

Alıntı yapılan: Zeljko - 19 Haziran, 2022, 22:04:50

Adamlar zorla yeni bir sayı çıkardılar gelecek sayı ne zaman çıkar o bile belli değil bu kafa değişmediği müddetçe bu sayıları 10 sene sonra bile görmeniz çok zor

Kinowa59

Tex Willer 5 "Pinkerton Lady". Bu ne muhteşem senaryo. Mefisto'nun kız kardeşi Lily gençliğinde ne kadar da güzelmiş. Ve de Mae West 'e benziyormus. Yaşlanınca hem kararmış, hem de çirkinlesmis. Tex willer, silah kullanmadaki ustalığını poker masasında da sergiliyor. Tex tutkunu bütün dostların kitaplığında bulunması gereken bir seri.