Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Alıntı yapılan: bayram - 25 Eylül, 2022, 22:24:25
Merhaba arkadaşlar. Tex'in  Düzensiz yayını nedeniyle çizgi düşler'i " büyük" elestiren bir okuyucu olarak, Tex'in yayın haklarını alan Mylos kitapla ilgili bu günden önyargılı olmamak gerektiğini düşünüyorum. Mylos kitap'in benimde severek okuduğum ve koleksiyonuma kattığım Julia yayını konusunda güven vermemesi Tex'de de aynı olacağı anlamına gelmez. Çünkü Tex'in Türk ve başka ülkeler okuyucusu nezdinde tarihsel bir ağırlığı vardır. Okuyucu sayısı olarakta Julia' dan çok daha fazla olduğunu zannediyorum. Durum böyleyken genede Julia da yaptığı gibi, Tex'de de gayrı ciddi yayın politikası uygularsa ( kendi adıma belirteyim) çizgi düşler'den daha ağır eleştiri hakkımı da şimdiden cüzdanımın bir gözünde saklayayım.

Bayram Bey, bir konuda size katılamıyorum. Eğer belirttiğiniz üzere; Teks'in Türk okuyucusu üzerinde tarihsel bir ağırlığı olsaydı, Çizgi Düşler zaten telifini bırakmaz, çatır çatır basılmaya devam ederdi. Şu ekonomik konjonktürde ise, hayırlısı demekten başka elimizden birşey gelmiyor...

Mylos, mainstream Tex de, Çizgi Düşlerin yaptığı gibi "2 li format" yerine, Julia'da yaptığı gibi "aylık" "tek fasikül" formatında devam etsin ve fakat Tex Willer'daki ve diğer yan serilerdeki "ikili formatı" tutmasını isterim.

Tabi Mylos tüm serileri aldı ise; ciddi bir Tex yayıncısı haline dönüşecek demektir çünkü ara baya açıldı İtalya ile...
They drew first blood...

caretta

Teks'in Türkiye'de en popüler serileri Aylık Teks ve Teks Willer.Bence,piyasaya bu
iki yayın ile girsinler.Satışları tatminkar olursa seyrek aralıklarla da öteki serileri
de yayınlasınlar.Klasik Seri satış durumu ne idi bilmiyorum ama o seri de tamamlanmadan
birçok konu eksik kalacak.Teks special(dev albüm)ler de keşke orijinal formatı ile yayınlansa.

Kinowa59

Merhaba sayın Dampyr. Lütfen peşinen Mylos kitap'i yargılamayalim. Yöneticilerin bilgisizliği,  beceriksizliği sonucunda yıkıcı bir hâle gelen ve günden güne derinleşip genişleyen ekonomik krizin yediden yetmişe herkesi ezdiği bu günlerde Mylos kitaba tıpkı insanlar gibi bir şans daha verilmesini savunuyorum. Unutmayalım ki iyimserlik kediyi öldürür ( yoksa merakmıydı) insanı ise bilgelestirir.

Kinowa59

Merhaba sayın Mrtekin. Katılmadığınız düşüncelerim için size elbette saygı duyuyorum. Ancak ben Tex'in Türkiye ve yurtdışında tarihsel ağırlığının ve Western alanında ki başyapıt oluşu düşüncelerim konusunda ısrarcıyım. Çizgi düşler'in Tex telifinden vazgeçmesi ( Bence) satmama ve kâr etmeme değil, Manga, marvel ws. kadar kolay kazandırmamasıdır.  Tex elbette satıyor ve satan yayınevine kazandırıyor. Ancak maalesef okuyucu kitlesi çoğunlukla orta yaş ve üstünde olduğu için pek göze çarpmıyor. Son olarakta değerli dostlara bir itirafta bulunmak istiyorum. Her sonbahar geldiğinde doğa, baharda yeniden canlanmak üzere ölürken " işte diyorum, yaşlı, hasta, zayıf insanların ölüm mevsimi geldi, bu sonbahar ve kış aylarında en az yedi ( 7 ) Tex okuru daha manitu'nun gökyüzü çayırlarında at koşturur, bizon avlar " diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalınız.

DAMPYR

Alıntı yapılan: bayram - 26 Eylül, 2022, 19:04:43
Merhaba sayın Dampyr. Lütfen peşinen Mylos kitap'i yargılamayalim. Yöneticilerin bilgisizliği,  beceriksizliği sonucunda yıkıcı bir hâle gelen ve günden güne derinleşip genişleyen ekonomik krizin yediden yetmişe herkesi ezdiği bu günlerde Mylos kitaba tıpkı insanlar gibi bir şans daha verilmesini savunuyorum. Unutmayalım ki iyimserlik kediyi öldürür ( yoksa merakmıydı) insanı ise bilgelestirir.

Ben sizin gibi düşünmüyorum Teksin'de karı azalınca onun da sonu Julia'ya benzeyecektir. Görünen yol kılavuz istemez Bugünün şartlarıyla Fumetti basmak Lal Kitap Dışında bi yayınevi için sıkıntı olacaktır. Ayrıca Teksin Nekadar sattığını zamanında Çizgi Düşler Söylemişti. Bi Artma olacağını sanmıyorum...

orhan şafak

Lal neden bir el atmadı bu teks olayına anlamadım gitti.

aa

Evet ya, LAL alsaydı sorun çözülürdü..
Esse Gesse Hayranı...

Mrtekin

Alıntı yapılan: bayram - 26 Eylül, 2022, 19:53:15
Merhaba sayın Mrtekin. Katılmadığınız düşüncelerim için size elbette saygı duyuyorum. Ancak ben Tex'in Türkiye ve yurtdışında tarihsel ağırlığının ve Western alanında ki başyapıt oluşu düşüncelerim konusunda ısrarcıyım. Çizgi düşler'in Tex telifinden vazgeçmesi ( Bence) satmama ve kâr etmeme değil, Manga, marvel ws. kadar kolay kazandırmamasıdır.  Tex elbette satıyor ve satan yayınevine kazandırıyor. Ancak maalesef okuyucu kitlesi çoğunlukla orta yaş ve üstünde olduğu için pek göze çarpmıyor. Son olarakta değerli dostlara bir itirafta bulunmak istiyorum. Her sonbahar geldiğinde doğa, baharda yeniden canlanmak üzere ölürken " işte diyorum, yaşlı, hasta, zayıf insanların ölüm mevsimi geldi, bu sonbahar ve kış aylarında en az yedi ( 7 ) Tex okuru daha manitu'nun gökyüzü çayırlarında at koşturur, bizon avlar " diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalınız.

Yeniden merhaba,

Yanlış anlamayın ama piyasayı takip eden biri olarak; Tex'in sattığına ve sahibine kazandırdığına inanmıyorum. Bunu yayınevi de kendi itiraf etmişti zaten. 1500 bandındaki Tex, önce 750 sonra da 500 adete düşmüş, masraflarını anca çıkartıyordu. Son hali nedir bilmiyorum tabi ama Çizgi Düşler'in telifi bırakmasının, düpedüz satmaması ile direkt bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Neyse, Mylos'a hayırlı olsun. Dilerim daha düzgün bir periyot işleri iyileştirir..
They drew first blood...

YzbVolkan

Ben telifi CD in birakmak istemedigini ama Mylos in daha iyi telif verdigi icin aldigini duydum.
Belki Lal de bu yuzden alamamistir.

Rossi (Batuhan bey) niye hic yorum yapmiyor.
Milosu birakti herhalde. Ya da umrunda degil bilgi vermek.

Milos bu isi beceremez. Senede 4 julia zor cikardilar. Polisiye disinda bir sey beceremezler. Tex de senede 3 kez ciksa iyi.
Yazik oldu biz fumetticilere.
Bundan sonra sadece manga cikar.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

YzbVolkan

Alıntı yapılan: DAMPYR - 26 Eylül, 2022, 17:27:48
Mylos telifi aldıysa ayvayı yediniz artık 6 ayda 1sayı çıkar insanıda fıtık ederler .
Bence de.
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

Kinowa59

Ben Tex'in Mylos kitap'a hareket getireceği inancındayım. Değişim ( olumlu yönde olmak koşuluyla) yaşamın her alanında, yaşama yenilik ve zenginlik katar. Zagor nasıl ki Lal kitap'in amiral gemisiyse ( aklıma bir zamanların Hürriyet'i geldi) Tex'de Mylos kitap'in motoru olacak, Julia' yı da peşinden çekecektir. ( Sayın Dampyr dostumuzun, "ammada salladın bayram kardeş" dediğini duyar gibiyim.) Ben, Mylos kitap'in antik ismininde ( Gümüşlük- Muğla) bu yayınevinin kalıcılığına katkı yapacağına ve biz Tex tutkunlarına uzun yıllar Western' in başyapıtıni okutacağına inanıyorum. Unutmayalım ki iyimserlik kalp'i genç ve zinde tutar.( Kalp doktorum söyledi) Son olarakta şunu söylemek istiyorum. Yıkık kemençe gibi dangul dungul çiziktirmelerin çizgi roman olarak kabul görmesi satıyorsa, Tex gibi bir çizgi roman ilahi neden satmasın.

can amca

Bırakın hayalleri arkadaşlar. Tex öldü. Ağlayın arkasından.

caretta

Alıntı yapılan: can amca - 29 Eylül, 2022, 14:10:10
Benim gibi Teks tutkunlarının başı sağolsun.

Kinowa59

Anlatacağım olay benim yaşadığım bir hikayedir. Hiçbir abartma veya ekleme yoktur. 25 yıl kadar evvel hafta sonu sabah  evde kahvaltı ediyorum. Cami' den bir anons geldi. Önce anlayamadım. Anons tekrar edilince," Allah Allah dedim, bizim mahallede benim adımı ve soyadımı taşıyan başkası da varmış, adam ölmüş, Allah günahlarını affetsin" diye evdekilere söyledim. Aradan iki dakika geçmeden ev telefonu ( o vakit cep telefonum yok) ard arda çalmaya başladı. Tlf' u her açtığımda" Bayram, senmi öldün". Diyorlar. Bu arada akrabalarım eve dolustu. Her gelene ve TLF edene" ben ölmedim" diyorum. Sonra aklıma geldi camiye gidip imamla konuştum. Sonunda gerçek anlaşıldı. Kadri Doğan isminde Cok muzip, akşamcı bir arkadaşım bana bu eşek şakasını yapmış. Sonradan bana takılıyordu." Bayram ne kadar sevenin varmış" diye. Aradan birkaç ay geçti gene bir pazar sabahı camiden anons, " mahallemiz balıkçısı Kadri Doğan vefat etmiştir" Bir akşam önce Zil zurna kaza da gitmiş sevgili dostum, balıkçı Kadri. Yukarıdaki, sayın Can amca' nın tex'in ölümüyle ilgili iletisini okuyunca Kadri aklıma geldi. Ben dahil sevdiği pek çok arkadaşını öldü diye anons ettirirken kendi gitti garibim. Sayın Can amca bu yaşanmış hikayeyi size sunuyorum." Tex öldü ağlayalım" derken birde bakmışız Can amcamız sizlere ömür.

gargaris

Alıntı yapılan: can amca - 29 Eylül, 2022, 14:10:10

Konu yayıncılıksa Tex zaten bitkisel hayatta değil miydi? Altı ayda bir albümle nereye kadar devam edebilirdi... Mylos'la en azından yeni bir soluk ve kalite gelir, o da olmadı Lal Kitap var. Fumettinin amiral gemisine birşey olmaz merak etmeyin. Tex bu ülkede Çizgidüşler'le var olmadı...