1001 Roman soruyor

Başlatan tommikser, 05 Ocak, 2011, 10:33:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Arkadaşlar şimdi Fuat beyle konuştum. Çıkacak olan Almanaklar orjinali gibi olacakmış  yalnız bir sıkıntısı var bizden yardımcı olabilecek arkadaşların irtibata geçmesini istedi.

Sıkıntı tercümeden kaynaklanmıyor yani tam olarak. İtalyanca tercüman bulmak sıkıntı olmuyormuş. Sıkıntı çizgi roman kültürüne sahip bir çevirmen bulmak.

Eğer aramızda bu duruma uyan arkadaşlar varsa Fuat bey rica etti. Temasa geçip konuşmak istiyormuş. Bekleyen onlarca çr var dedi.

Julia almanak gerçekten çok zormuş. Yazılarda orjinal film isimleri varmış mesala onların türkçe isimleri-afiş isimlerini bulmak bile çok sıkıntıymış. Varın gerisini siz düşünün.

rumar80

valla İtalyancam hiç yoktur, ama filmlerin türkçe adları konusunda yardımcı olmaya çalışırım, ama bu konuda da Hakan daha başarılı olabilir yine de filmlerin adlarını foruma yazarlarsa bildiklerimizi hemen ekleriz

BAHADIR

Bu işi kıvırsa kıvırsa Leto kıvırır ama o da vakit ayırabilir mi onu bilmiyorum...Hem İtalyancası var, hem çizgiromancı...Benden duymuş olmayın ama... ;)

alan ford

Kozan Demircan'ın adını duymuyorum uzun zamandır. Ama Nathan'da iyi iş çıkartıyordu.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tommikser

Abi Letoyla bir temsa geçsinler o zaman nasıl ulaşılabilir sence?

hacibabs

Merhaba,arkadaşlar gördüğünüz gibi bizim arzularımız değil gerçekler piyasayı şekillendiriyor.İlk almanağı satmakta ne kadar zorlandıysam 3 ü bir arada sadece macera içeren yeni cildi satmak tam tersi oldu.Müşterilerimden aldığım izlenim hep bu kitabın yarısı yazı istemem şeklinde olmuştu.Bence Fuat bey doğruyu bulup noktayı koydu.Sağlıcakla kalın.Tayfun Alemdağ.

hanac

Tayfun Bey haklı.

Teks Almanak'ın yeni hali çok iyi oldu.

3 tam macaera + 1 tane de editoryal yazı.

Denge sağlandı. Çizim hep daha fazla olmalı.  :)

V

Alıntı yapılan: hanac - 06 Temmuz, 2011, 14:23:25
Tayfun Bey haklı.

Teks Almanak'ın yeni hali çok iyi oldu.

3 tam macaera + 1 tane de editoryal yazı.

Denge sağlandı. Çizim hep daha fazla olmalı.  :)
Oy kullananların %95'i ne istediğini bilmiyormuydu yani?

Ben halen doğru-düzgün çevirileriyle almanakların orjinal haliyle yayınlanması taraftarıyım.

???
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Alıntı yapılan: JuDaS2099 - 06 Temmuz, 2011, 15:04:23
Oy kullananların %95'i ne istediğini bilmiyormuydu yani ?

Ama orada bize sunulan altertaniflerde bu 3'lü versiyon yoktu.

Tek sayı, editoryal yazılı veya yazısız.

alan ford

Bende belgeselden yanayım. İlk Almanak'ı görünce çok sevinmiştim bu yüzden. Ama belgesel kısmının çevirisi tek kelimeyle berbattı. Sonrasında Fuat Aktüre'de çevirmen bulmanın güçlüklerinden bahsetti zaten. Kitabı eline alıp iki cümle okuyan vazgeçmiştir haliyle. Olan Julia'nın güzelim polisye dosyalarına oldu. yanarım yanarım ona yanarım.

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Alıntı yapılan: alan ford - 06 Temmuz, 2011, 15:19:17
Olan Julia'nın güzelim polisye dosyalarına oldu. yanarım yanarım ona yanarım.

Onun yerine sevgili Murat (hennessy) yazı hazırlıyordu.

Murat, yazını hazırlayıp Fuat Bey'e gönderdin mi ?

V

Anketin amacı araştırma  yazısı istenip-istenmediğiydi zaten.Martin Mystere Dev albümlere bakın,keza Dylan Dog,Tex ve Nathan Never Dev albümlere macera içerikleriyle ilgili harika dökümanter yazılar var.
Tayfun Bey'in söyleminden şöyle birşey çıkıyor:Çizgi roman okuru(burada Tex oluyor) çizgi roman almak istediğinde,sadece çizgi roman okumak istiyor.Çizgi romanın içerisinde metin bazlı birşeyler istemiyor.
"İstemem,eksik olsun.."

pearl jam

Almanaklarda yazı istemeyenleri anlayamıyorum. Hele bunlar Tex okuruysa hiç anlamıyorum. Herhalde Türkiye' de sevdiği kahramanın bu kadar çok çizgi romanı çıkan başka bir kitle yoktur. Her ay düzenli olarak 4 sayı tex yayımlanıyor sanırım, bir de ara sıra almanaktır süper cilttir onlar yayımlanıyor. İnsan bu kadar sevdiği bir kahramanla ilgili 2 satır yazı okumak istemez mi? Üretim süreci ile ilgili bilgi almak istemez mi? Bu editoryal yazılar olmadıktan sonra yayımlanan şeye almanak demenin ne esprisi kalıyor bilmiyorum.

Şunu da belirteyim ki bu 1001 romana yapılmış bir eleştiri değildir, şartlar bu yazıların yayımlanmamasını gerektiriyor olabilir ( Tayfun beyin söylediğine göre yayımlamamaları kendileri açısından daha doğru zaten ) başka sebepler olabilir. Benim lafım yazı istemiyorum diyenlere...

hacibabs

Tekrar merhaba,almanağın bu şekilde basılması benim arzum değil.Söylemek istediğim 1000 adetlik bir tirajı yayınevi sonunda repetelerle bitirip tüketmek amacıyla basıyor.Forumlarda bir avuç insan ve dükkanlarda da bir avuç müşteri var kriter bizler değil geriye kalanlar,onlarda sadece okuyucu bu insanlar yarısı vestern bilgi içeren kitaba ilgi duymuyorlar.Ayrıca şimdi 3 almanak için ödediğ para indirimli 20.-tl diğer türlü 48.-tl.seçeneklere bu gözle bakmak lazım diyorum.Sağlıcakla kalın.Tayfun Alemdağ.

sefik

Alıntı yapılan: pearljam - 06 Temmuz, 2011, 17:03:03
Almanaklarda yazı istemeyenleri anlayamıyorum. Hele bunlar Tex okuruysa hiç anlamıyorum. Herhalde Türkiye' de sevdiği kahramanın bu kadar çok çizgi romanı çıkan başka bir kitle yoktur. Her ay düzenli olarak 4 sayı tex yayımlanıyor sanırım, bir de ara sıra almanaktır süper cilttir onlar yayımlanıyor. İnsan bu kadar sevdiği bir kahramanla ilgili 2 satır yazı okumak istemez mi? Üretim süreci ile ilgili bilgi almak istemez mi? Bu editoryal yazılar olmadıktan sonra yayımlanan şeye almanak demenin ne esprisi kalıyor bilmiyorum.

Şunu da belirteyim ki bu 1001 romana yapılmış bir eleştiri değildir, şartlar bu yazıların yayımlanmamasını gerektiriyor olabilir ( Tayfun beyin söylediğine göre yayımlamamaları kendileri açısından daha doğru zaten ) başka sebepler olabilir. Benim lafım yazı istemiyorum diyenlere...
sevdigi kahramanla ilgili 2 satir yazi okumak ister ama sevdigi kahramanla ilgili olmayan 20 sayfa yazi okumak istemeyebilir!