Filin Yolculuğu - Kırmızı Kedi Yayıncılık

Başlatan nicholaihel, 07 Ekim, 2015, 23:53:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

Yeni çıkan kitaplara (internette) göz atarken tesadüfen rastladım. Önce çizgi roman olduğunu da anlamamıştım. Joao Amaral, Jose Saramago'nun aynı adlı kitabından çizgi romana uyarlanmış. 09.10.2015 ön sipariş tarihi belirtilmiş. Kırmızı Kedi'nin ilk çizgi roman yayını olacak sanırım.

"Bir yolculuğun sonu, sadece bir diğerinin başlangıcıdır. Yolculuğa yeniden başlamak gerekir. Daima."
-José Saramago-

"José Saramago, fil Salomon'un, neredeyse dünyevi çığlıklarıyla, yazma yolculuğunu bitirmesi için yola koyulmasını sağladığını söyler ama ardından bilgece ekler: sözde bir cennet olan fakat aslında unutuluşun ve ölümün beklediği Viyana'ya sürüklenen vaatler ve özlemler arasında hırpalanıp duran biz insanların başına da sık sık geldiği gibi Salomon adındaki heybetli alter egonun maceralarını anlatması için kendisini harekete geçiren, aslında okurlardır."
-Pılar Del Río-
(Tanıtım Bülteninden)
"

Animvader

Ben de bugün gördüm İdefix'i kontrol ederken.Çok yanlış bir kapak tasarımı olmuş.Çizgi roman olduğunu belirtir ne bir yazı ne de bir çizim var.Tiyatroya mı uyarlanmış, şiire mi uyarlanmış, belli değil.

nikopol

Fnac'in Portekiz sitesinden birkac ic sayfa cizimine ulasmak mumkun:
http://multimedia.fnac.pt/multimedia/PT/pdf/9789720047090.pdf

Cizer João Amaral da Saramago gibi Portekizliymis. Anladigim kadariyla, Turkiye bu eserin Portekiz ve Brezilya'dan sonra yayimlandigi ilk ulke oluyor.

Ingilizce olarak esere dair birkac bilgiye suradan ulasilabiliyor: http://www.mertin-litag.de/authors_htm/AmaralSara-J.htm

maeglin

Baskısı benim hoşuma gitmişti, farklı geldi, ama okuyan olursa bir fikrini almak isterim, almadan önce.

Chuck

Önceden çizgi romanda benim için en önemli olayın senaryo ve konunun işlenişi olduğunu sanırdım. Çizimleri pek önemsemezdim. Güzel olursa tabii ki hakkını verir fakat kötüyse de kafama takmazdım. Fakat Filin Yolculuğu bu konuda ki miladım oldu. İlk defa çizimler yüzünden bir çizgi romanı yarım bırakmayı düşündüm. D&R' da kitabı karıştırırken yakın plandan çizim yapılan sayfaya denk gelmemiştim. Fil bakıcısı ile Portekiz'li komutanın başbaşa konuşmalarında ki diyaloglar çok hoşuma gitti. Ama çizimler sayfaları daha hızlı çevirmeme sebep oldu. Keşke yazar Joao Amaral çizerliğe soyunmasaymış. Hakkını yemeyeyim çizim olarak Hint mitolojisi bölümü hoşuma gitti.

Çizime yeteri kadar kinimi döktüğüme göre konuya ve işleyişine geleyim. Kitabı okumadım o yüzden sadece çizgi roman üzerinden konuşuyorum. Portekiz Kralı, kuzeni Kutsal Roma-Germen İmparatoru II. Maximilian'a hediye olarak fil Salomon'u göndermek ister. Fil, bakıcısı,ırgatlar ve askerler Viyana'ya doğru yola çıkarlar. Çizgi romanda da yol boyu olanlar anlatılıyor. İşleyiş biraz sığ geldi bana. Hikayede pek bir derinlik bulamadım. (Ufak bir iki bölüm dışında.)

Ben çizimlerini hiç beğenmedim fakat seveni de çıkacaktır. Yine de sayfaları doğru düzgün karıştırmadan almayın.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

OZAN BALIM

Çizgi roman ile çizgili roman karışımı bir kitap. Bugün kargodan aldım ama henüz etraflıca inceleme şansım olmadı. Bağımsız Avrupa yayınlarına şans veriyorum, bunu da o yüzden aldım. Umarım hayal kırıklığı yaşamam.