Superman : Secret Identitiy

Başlatan ZGeralt, 21 Kasım, 2018, 17:19:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZGeralt

Hafta sonu bitirdim, taze taze yorum yapmak istedim.

Kurt Busiek'in yazdığı, Stuart İmmonen'in çizdiği, 2004 yılında yayınlanan bir "mini seri" Secret Identity.

Kısaca hikayesinden bahsedecek olursak; hikayenin geçtiği evrende Superman bir çizgi roman karakteridir sadece. Picketsville /Kansas'lı Kent ailesi yeni doğan bebeklerine eğlenceli olacağını düşünerek "Clark" ismini verir. Clark Kent, özel güçleri olmayan sıradan bir çocuktur hatta isminden dolayı bütün doğum günlerinde  Superman çizgi romanları, oyuncakları vs. hediye edilmekte, okulun "zorbaları" tarafından alay konusu olmaktadır. Superman'dan nefret etmektedir. Bir gece ansızın bir şeyler oluverir ve bizim Picketsville' li Clark, Superman'ın güçlerine kavuşur. Hikaye buradan sonra gençliğinden, orta yaş döneminden ve yaşlılığından kesitler sunmaktadır.

Secret Identity aslında bir "what if" hikayesidir(alternatif gerçeklik  hikayesi – farzedelim hikayesi diyebiliriz Türkçe'ye çevirirken ama hangisi daha doğru olur bilemediğimden ben "what if" yazmaya devam edeceğim ). Superman dünyanın en çok bilinen  kahramanı olduğundan ve neler yapabildiği, neleri temsil ettiği az-çok herkes tarafından bilinen bir karakter olduğundan "what if" hikayelerine giriş yapması en kolay karakter bence. Çünkü hiç çizgi romanını okumamış birinin de Superman denilince aklında bir şeyler canlanıyor.

Alıştığımız bir Superman hikayesinden ziyade  odağını "insan" tarafına, güç ile gelen sorumluluklara veriyor, bunu yaparken yer yer " siyasete bulaşmayan" Superman'ın "bulaştığı olayları",  bunları kendince rasyonalize etmesini ve kaldığı ikilemleri irdeliyor. Oldukça insani bir hikayeyi, oldukça insani duygularla anlatıyor.
Hikayeyi açık edip keyif kaçırmamak adına bu kadar bahsetmek yeterli sanırım.

Kendi yorumuma gelirsek, aslında Superman pek sevdiğim bir kahraman değil . Tanrısal güçlere sahip olmasını ve  ideal bir iyiliği temsil etmesini hep sıkıcı bulmuşumdur. Superman'a sempati duymamı sağlayan eser  "Red Son" olmuştur ki okuduğum en iyi "what if" hikayesidir diyebilirim.
Secret Identity kesinlikle sempatimi artıran, bir oturuşta okunabilecek, kaliteli bir eser. Halihazırda bir çok listede en iyi Superman hikayelerinden biri olarak geçiyor. Ama günün sonunda bir "Red Son" değil  :)

Özellikle belirli bir yaşı geçmiş okurların daha fazla zevk alacağını düşünüyorum, çocuk sahibi okurları benden fazla etkileyebilir, bilemiyorum ama genç okurlara (22 yaş altı diyelim kabaca) pek hitap edeceğini sanmıyorum.

Türkçe'ye çevrilmesi pek olası bir hikaye değil, belki bir yayınevi prestij amaçlı bu işe soyunabilir ama bu ekonomik koşullarda ben ihtimal vermiyorum. Orijinal baskısı ise kabaca 105 TL ediyor ki bu da herkesin vermek isteyeceği veya verebileceği bir tutar değil. Yine de Superman severlere kesinlikle tavsiye edilebilecek bir eser.

peder clemente

Bu yorumu özellikle ben talep etmiştim. Samimi ve dürüst yorumunuz için çok teşekkür ederim sevgili ZGeralt. Yaratıcısının ve okurunun beyninde şimşekler çaktıran kaliteli "what if" eserleri okumayı seviyorum. Bu eser de Türkçe yayımlansa severek okuyacağımdan eminim. Belki bir gün ...

gamlıbaykuş

YKY ana seriler dışında sadece Red Son' ışık bastı.  Keşke bunlar da yayınlansa.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Nightrain

Keşke. 3 senedir Unchained'i basacaklar! Sinir oluyorum!
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

ZGeralt'a tanıtımı için teşekkürler, başka tanıtımlar da bekliyoruz.

TPB'nin kapağı

Fasikül kapakları

ZGeralt

Alıntı yapılan: peder clemente - 21 Kasım, 2018, 18:58:31
Bu yorumu özellikle ben talep etmiştim. Samimi ve dürüst yorumunuz için çok teşekkür ederim sevgili ZGeralt. Yaratıcısının ve okurunun beyninde şimşekler çaktıran kaliteli "what if" eserleri okumayı seviyorum. Bu eser de Türkçe yayımlansa severek okuyacağımdan eminim. Belki bir gün ...

Ben teşekkür ederim - hepinize - naçizane yorumlarıma çok nazik yaklaşıyorsunuz. Aslında forumun genelinde bu hava hakim; nezaket, bilgi ve paylaşım. Toplum olarak çok ama çok uzak kaldığımız konular.
Buna arkadaş çevremde çizgi romanla ilgilenen kimse olmamasını da ekleyince burası benim için çölde vaha gibi oldu :)

afu

Superman'in "Secret Origin" (yazar ve çizeri: Johns ve Frank) isimli bir kitabı var.
Bu iki kitabın benzerliği var mı acaba?

ZGeralt

Alıntı yapılan: afu - 22 Kasım, 2018, 11:53:05
Superman'in "Secret Origin" (yazar ve çizeri: Johns ve Frank) isimli bir kitabı var.
Bu iki kitabın benzerliği var mı acaba?

"Secret Origin" Superman'ın orijin hikayesi. Secret Identity ise bir "what if" hikayesi.

Nightrain

Bunlar Elseworld olarak geçiyor. Tıpkı; Kingdom Come, Superman Red Son ve Batman: Gotham'ın Gaz Lambaları gibi.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hanac

Anasayfa'dan buraya link verdim.  :)

kharon

Alıntı yapılan: ZGeralt - 21 Kasım, 2018, 17:19:33

Alıştığımız bir Superman hikayesinden ziyade  odağını "insan" tarafına, güç ile gelen sorumluluklara veriyor, bunu yaparken yer yer " siyasete bulaşmayan" Superman'ın "bulaştığı olayları",  bunları kendince rasyonalize etmesini ve kaldığı ikilemleri irdeliyor. Oldukça insani bir hikayeyi, oldukça insani duygularla anlatıyor.
Hikayeyi açık edip keyif kaçırmamak adına bu kadar bahsetmek yeterli sanırım.

Zaten tam bir Kurt Busiek hikayesine benziyor konu :)

Busiek yillardir bu tarz hikayeleri kendi evreni AstroCity'de yapiyordu,
demek Superman'de de boyle bir is cikarmis

Cok tesekkurler tanitim icin