Superman

Başlatan dean, 20 Aralık, 2022, 17:13:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

James Gunn'ın yeni DC evreninde yapacağı ilk işlerden biri Superman olacak. Gunn şu anda Superman filmi senaryosu yazıyor. Superman'in kariyerinin başlarına odaklanacağız. Smallville'den ayrılmış ve Metropolis'e gitmiş. Daily Planet'te çalışmaya yeni başlamış bir Superman.

2013 yılında Man of Steel'i izlediğimde çok büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Orada DCEU benim için yarısını kaybetmişti zaten. Zack Snyder'in müthiş vizyonsuzluğu uyarlarken hata yapılmaması gereken en önemli karakter olan Superman'i mahvetmişti. BvS'den sonra zaten benim için defter kapanmıştı.

Marvel adına Captain America, DC adına da Superman çok özel yere sahip karakterler. Bu karakterler örnek kahramanı temsil ediyorlar. Bu iki karakter uyarlanırken nasıl uyarlandıkları evrenin de ne kadar sağlam olacağı ile doğrudan ilişkili aslında. Temsil ettikleri değerler evrensel ve zamansız değerler. O yüzden Özünü ve değerlerini kaybetmiş bir Superman DCEU'nun da ölü doğumuna sebep olmuştu.

Yeni DC evreni büyük ihtimalle yeni Superman ile başlayacak. Uzun zaman sonra Man of Steel'i izlediğim ve büyük hayal kırıklığı yaşadığım 2013 yılından sonra ilk defa DC film evreni için heyecanlıyım. İlk defa gerçekten güzel, hakkında konuşmaya ve düşünmeye değer filmler göreceğimize inancım var.

Nightrain

Gunn'ın söylediğine göre bu bir orijin filmi olmayacak. 2 kez izledik orijinini. Yeterli.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Filmin resmi ismi Superman: Legacy olarak açıklandı. Film 11 Temmuz 2025'te vizyona girecek.

dean

Filmin yönetmeni belli oldu. Beklenildiği üzere James Gunn filmin başına geçti. Kuracağı DC evreninin ilk filmini kendisinin çekmesi evrenin tonunu belirleme anlamında çok mantıklı.

dean

Filmin çekimlerinin Ocak ayında başlaması bekleniyor. Şu anda yoğun bir şekilde casting süreci başladı. Gelen ilk bilgilere bir bakalım.

- Superman rolü için Tom Brittney, Andrew Richardson ve Jacob Elordi gibi isimler gündeme gelmiş olsa da ipi göğüslemeye en yakın isim David Corenswet.

- Lois Lane rolünde ise kulağımıza gelen isimler Emma Mackey, Phoebe Dynevor, Samara Weaving ve Rachel Brosnahan.

- Lex Luthor içinde adı geçen tek isim Nicholas Hoult.

cyclops

Alıntı yapılan: dean - 20 Aralık, 2022, 17:13:43James Gunn'ın yeni DC evreninde yapacağı ilk işlerden biri Superman olacak. Gunn şu anda Superman filmi senaryosu yazıyor. Superman'in kariyerinin başlarına odaklanacağız. Smallville'den ayrılmış ve Metropolis'e gitmiş. Daily Planet'te çalışmaya yeni başlamış bir Superman.

2013 yılında Man of Steel'i izlediğimde çok büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Orada DCEU benim için yarısını kaybetmişti zaten. Zack Snyder'in müthiş vizyonsuzluğu uyarlarken hata yapılmaması gereken en önemli karakter olan Superman'i mahvetmişti. BvS'den sonra zaten benim için defter kapanmıştı.

Marvel adına Captain America, DC adına da Superman çok özel yere sahip karakterler. Bu karakterler örnek kahramanı temsil ediyorlar. Bu iki karakter uyarlanırken nasıl uyarlandıkları evrenin de ne kadar sağlam olacağı ile doğrudan ilişkili aslında. Temsil ettikleri değerler evrensel ve zamansız değerler. O yüzden Özünü ve değerlerini kaybetmiş bir Superman DCEU'nun da ölü doğumuna sebep olmuştu.

Yeni DC evreni büyük ihtimalle yeni Superman ile başlayacak. Uzun zaman sonra Man of Steel'i izlediğim ve büyük hayal kırıklığı yaşadığım 2013 yılından sonra ilk defa DC film evreni için heyecanlıyım. İlk defa gerçekten güzel, hakkında konuşmaya ve düşünmeye değer filmler göreceğimize inancım var.

Bende  ise tam tersi oldu.  Superman zaten öteden beri en sevdiğim 3 kahramandan biriydi. 2013 yılında izlediğimiz filmde  ilk kez  çizgi roman sayfalarında  okumaya alışkın olduğumuz ama  beyaz perdede görmediğimiz  o yıkım sahnelerini ve  etkileyiciliği (hans  zimmer'in müzikleriyle beraber ) gördük  yoksa superman hala ağaçtan kedi  kurtarıyordu. Maalesef her şey o son boyun kırma sahnesine  indirgendi (ben de  olmaması gerektiğini biliyorum) ve film acımasızca eleştirildi.
Man of steel 2'yi yapıp  alt yapıyı kurduktan sonra adalet birliği yapılması gerekirken  DC'nin aman geri kalmayalım nedeniyle zorlamasıyla BvS yapıldı ki director cut versiyonunu izlemenizi öneririm.
Evet Synder'ın  Supermani  klasik acion comics/superman  comics deki  1000 sayıdır okuduğumuz klasik Superman değil. Synder Superman'i daha  çok Superman'in aslında top 10 listelerinin çoğunu  oluşturan  what if hikayelerinden (Kingdom Come, Superman  tüm mevsimler, Kızıl evlat, all star superman...) alınma. Biraz  daha  karanlık, biraz daha hüzünlü ( Bu kısım da ayrı bir ironi. Umudun aydınlığın sembolü denilen  Superman'in en sevilen hikayelerinin ana seriden olmayıp onun aslında daha karanlık olduğu what if hikayelerinden çıkması. Bu durumu Batman'de,  X men'de veya Spiderman'de  göremezsiniz.) Henry Cavill  zaten bu rol için doğmuş gibiydi.  Fakat eyyamcı ve beceriksiz DC yönetimi bu seriyi ve castı bir şekilde yedi.
Benim yeni gelen seriyle ilgili  pek bir umudum yok. Komedi sosuna  bulanmış politik doğrucu popcorn filmler izleyeceğiz. Yanılmayı çok isterim.

dean

Zack Snyder'in temel noktada Superman karakterini anladığını düşünmüyorum. Synder, Ayn Rand'ın Objektivizm felsefesi üzerinden bir Superman okuması yapmaya çalıştı filmlerinde. Yalnız objektivizm ile Superman taban tabana zıt bir kavram ve karakter.

Bazı örneklerle bakmak lazım. Man of Steel'de küçük Clark arkadaşlarını kurtarır Jonathan Kent ona kızar. Clark sorar "what was i supposed to do ? Just let them die ? Jonathan ise o korkunç cevabı verir "Maybe" Superman'i şekillendiren düşünce yapısı bu olmaması lazım. Aynı filmin devamında Jonathan ölürken Clark da onu kurtarmaz. Çizgi romanlarda Jonathan Kent'in kalp krizinden ölmesinin bir anlamı vardır. Fiziksel olarak her şeyle mücadele edebilen bir karakterin ne kadar uğraşsa da değiştiremeyeceği bazı şeyler olduğunu gösterir. Bu da Superman'in kişiliğine bir olgunluk, bir metanet katar. Kaderi yenemeyeceğini gösterir. (Ki bu konuda 1978 Superman'de hata yapar.) Ama kurtarmasan da olurdu diyen bir babayı Clark'ın kurtarmaması son derece normal.

BvS'ye geçelim. Martha Kent oğluna şunu diyor "Be their hero, Clark. Be their angel, be their monument, be anything they need you to be... or be none of it. You don't owe this world a thing. You never did." Benim hayatımda gördüğüm bir süper kahramana söylenecek en kötü sözler bunlar. Hele ki Superman'e söylenecek. Süper kahramanın sorumlulukları üzerinden en güçlü çıkarımları yapabileceğiz Superman'e annesi tarafından böyle bir söz söylenmesini kabul edemiyorum.

Ve elbette annesi ve babası tarafından böyle yetiştirilen Superman, mahkemedeki patlamadan sonra yaralı insanlarla ilgilenmeden çekip gidiyor.

Böyle bir anne ve babanın üzerine Zack Snyder'in tamamen hatalı bir şekilde Superman üzerinde uygulamaya kalktığı objektivizm sonucu olarak kahraman olmaktan çok uzak bir Superman görüyoruz. Kedi kurtarmak aslında önemli. Şu yüzden önemli. Ağaçtan kedi kurtaracak bir yüreği olduğunu göstermek için önemli. Başka insanları kurtardığı göstermek önemli. Superman'in en çok masumların hayatını düşündüğü göstermek için önemli. Öncelikle yapılması gereken karakterizasyonun bu kahraman temelleri üzerine oturtmak ve onun üzerinden karakteri inşa etmek. Böyle bir karakteri yarattıktan sonra onu büyük zorlukların içerisinde mücadele ettiğini göstermek.

Unutmadan BvS'de ölen Jimmy Olsen'ı da anmak istiyorum. Jimmy Olsen'ın Superman'in en iyi arkadaşı olmasının bir anlamı var. Jimmy son derece normal bir insan. Kalabalıkta asla dikkat çekmeyen hatta Bully'lenecek bir insan. Ama aslında bizi temsil ediyor. Superman ve Jimmy demek, Superman ve biz demek aslında. Bizim tanrısal bir varlık olsan Superman'le iletişimiz aslında. Onunda bizle. Snyder ise onu ilk filmde hiç denkleme sokmayarak ikincide de hemen öldürerek bizle Superman'in iletişimini tamamen kesiyor.

Zack Snyder'in inanılmaz derecede kötü uyarladığı Lex Luthor, Doomsday, Steppenwolf, Darkseid, The Flash ve Batman gibi karakterlere hiç değinmeden Superman mevzusunu toparlarsak Zack Snyder'i bir süper kahramanın başına gelebilecek en büyük doğal afet olarak görüyorum. Karakterleri anlamaması, beceriksiz hikaye anlatıcılığı karakterleri darmadağın etmemiş gibi sinematik evreni de on yıllığına çok kötü bir konuma soktu. Çektiği kötü filmleri "ben aslında modern mitoloji çektim ama siz anlamadınız" diyecek kadar burnu büyük tavrı ile pazarlamaya çalışması ise ayrı bir vaka. James Gunn'ı ayrı şekilde konuşuruz ama Rakun üzerinden sinemada insanları ağlatacak kadar başarılı senaryo yazan bir adam emin olabiliriz ki Superman'i de en güzel şekilde yazar.

Nightrain

Nicholas Hoult'tan iyi Lex Luthor olur.  Superman rolüne seçilecek oyuncuya şimdiden sabır diliyorum. Cavill fanları elemanı rahat bırakmayıp sürekli darlıyacaklar.

dean

Superman ve Lois belli oldu. David Corenswet ve Rachel Brosnahan filmin kadrosuna katıldı.

dean

Aslında bunlar eski haberler ama yazmamışım. Aylardır süren grevler yüzünden Hollywood haberleri kesildiği için bunu da atlamışım. Yine de dursun burada.

Superman: Legacy filminde kahramanımızın yanı sıra tonla DC süper kahramanı da çıkacak.

Nathan Fillion dünyalı Green Lantern'lerden Guy Gardner'a hayat verecek. Bu casting pek beğendiğim bir casting olmadı açıkçası. Gunn'ın eşi dostu her filmde oynatması ilham vericilikten çok uzak ve sıkıcı. Fillion genel anlamda Guy Gardner'ı canlandırması için düşünülecek son isimlerden biri bence.

Hawkgirl rolü için seçilen isimse Isabela Merced. Kendisi önümüzdeki dönemde sıkça karşımıza çıkacak bir isim. Fiziksel olarak role yakıştığını düşünüyorum. Karaktere gelirsek Thanagarians konsepti DC'nin ilginç bir şekilde kullanmadığı ama potansiyeli çok yüksek olan bir konsept. Umarım bu başlangıç olur.

Edi Gathegi ve Anthony Carrigan'da Mr. Terrific ve Metamorpho rolleriyle filmdeki yerlerini alacaklar.

rumar80

Ben Nathan Fillion'ı severim ama Guy olabilir mi? Bence de zor.
Bir de X-men evreninden Darwin katılmış cast'e hayırlı olsun.

dean

María Gabriela De Faría filmin kadrosuna The Authority'den The Engineer olarak katıldı. The Authority'nin filmde villain olması bekleniyor. Ki bu filmin ardından kendi solo filmleri gelecek.

dean

Veeee yeni Lex Luthor; Nicholas Hoult

Nightrain

Daha önce Batman rolü için adı geçiyordu, rolü Robert Pattinson'a kaptırdı. İyi ki kaptırmış. :)) Lex Luthor'a yakışacağını düşünüyorum. Bu filmi merakla bekliyorum bit yandan da endişeleniyorum çünkü filmin kadrosu kalabalık olmaya başladı.

David Corenswet iyi şişmiş. Sanılanın aksine tıfıl bir Superman değil Cavill gibi vücutlu bir Superman olacak.

rumar80

Beast Luthor olacak ha. O zaman yeni dönem Marvel planlarında yok demektir.