Teks Aylık Seri - Mylos Kitap

Başlatan Zeljko, 03 Aralık, 2022, 19:16:46

« önceki - sonraki »

kırkambar ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

YzbVolkan

Sagol üstat. Bizden başka da Texi umursayan kalmadı zaten galiba. Bir de Caretta üstat var. Texi seven tek yayıncı Raşit beydi. Sonrası yalan. Şu ara Maceraperest Texleri yeniden okuyorum. Güzel zamanlarmış. 
Cizgi romanlar gūnûnūzū aydınlatsın.

YzbVolkan

Alooo Mylos ses ver. Tex okumaya unuttuk.  8) Ne zaman basacaksınız şu sayıyı.

gargaris

Alıntı yapılan: YzbVolkan - 06 Mayıs, 2024, 14:31:24Alooo Mylos ses ver. Tex okumaya unuttuk.  8) Ne zaman basacaksınız şu sayıyı.

Edisyon kalitesi nedeniyle ben de çok destekledim ama bu şekilde olmaz... Julia olur ama Tex olmaz... Keşke Lal'e devretselerde Zagor gibi her ay Tex okuyabilsek.

xmenac

Mylos'tan evvel, yakın denilebilecek dönemde Oğlak ve Çizgi Düşler ile Tex uzun bir müddet okurlarla buluştu. Yine bu süreçte 1001 Roman ve Lal ile de çeşitli Tex edisyonları raflarda yerini aldı. Bu uzun sürecin ardından, tirajlar eğer beklentiyi karşılasaydı sanıyorum ki Tex klasikten diğer alternatif serilere kadar tüm sayılarıyla halen daha farklı yayınevlerinin portföyünde olurdu.

Mylos'tan evvel başka yayınevleri Tex için Bonelli'ye teklif götürdü mü bilmiyorum. Keza aynı şekilde Bonelli'nin burada kriteri nedir onu da bilmiyorum. Eğer yüksek baskı adedi gibi bir öncelik varsa günümüzün fumetti piyasasında bu iş öyle pek de kolay değil. Ne kadar mümkün bilmiyorum ama aylık sayılardan ziyade macera özelinde toplu albüm formatı bu saatten sonra farklı bir alternatif olabilir bence. En azından okurlar maceranın sonuna hızlıca ulaşır, yayınevi açısından da planlama daha kolay olur diye düşünüyorum.

ninjagamer

Alıntı yapılan: xmenac - 06 Mayıs, 2024, 22:50:29Mylos'tan evvel, yakın denilebilecek dönemde Oğlak ve Çizgi Düşler ile Tex uzun bir müddet okurlarla buluştu. Yine bu süreçte 1001 Roman ve Lal ile de çeşitli Tex edisyonları raflarda yerini aldı. Bu uzun sürecin ardından, tirajlar eğer beklentiyi karşılasaydı sanıyorum ki Tex klasikten diğer alternatif serilere kadar tüm sayılarıyla halen daha farklı yayınevlerinin portföyünde olurdu.

Mylos'tan evvel başka yayınevleri Tex için Bonelli'ye teklif götürdü mü bilmiyorum. Keza aynı şekilde Bonelli'nin burada kriteri nedir onu da bilmiyorum. Eğer yüksek baskı adedi gibi bir öncelik varsa günümüzün fumetti piyasasında bu iş öyle pek de kolay değil. Ne kadar mümkün bilmiyorum ama aylık sayılardan ziyade macera özelinde toplu albüm formatı bu saatten sonra farklı bir alternatif olabilir bence. En azından okurlar maceranın sonuna hızlıca ulaşır, yayınevi açısından da planlama daha kolay olur diye düşünüyorum.

Üzülerek belirtmek isterim ki piyasanın şu koşullarında kimse kolay kolay Fumetti basmak istemez. Türk lirası sürekli değer kaybederken her ay bir kitap için misal 50 bin lira ve epey bir emek harcayıp sonra da tahsilat için aylarca beklemek istemez. Ancak bu işin çok içinde olan Lal ve Çizgi Düşler gibi firmalar için bu bir olasılıktır. Çünkü bu işe aşinalar, ona uygun personel ve tesisleri var. Ama onlarında depoları bu ürünlerin eski sayıları ile dolu olduğundan şu an sıcak bakmazlar. Ülkede Tex ve Zagor okuyanların sayısı 10 bin civarındadır sanırım. Düzenli okuyanlar da 2-3 bini geçmez. Bu kitapları alanların sayısı ise 500-1000 arasında. Nathan Never durdurulduğunda 300 zor satıyordu. Ha keza denenen yeni serilerin hemen hiç biri satmadı. Bu matematikle bu iş olmaz maalesef. Belki ülke ekonomisi tekrardan stabil duruma gelirse insanlar da o riski alırlar. Çizgi roman yayıncılarının çoğu zaten içimizden insanlar. Yani çizgi romana gönül vermiş kişiler. Fumetti de şu tabloda ancak manevi hareket ederek basılabilecek bir tür. Ama maddi zarara döndüğü anda maneviyat da sıkıntıya giriyor. Sanırım bir süre sabırlı olmalıyız.

Kinowa59

Sercio bonelli etidore sitesinde aylık yayınlanan Tex 763 ve 764 sayıların 3- 4 sayfalık özet görsellerine baktım. Arkadaşlar, allah inandırsın sizleri, ben bu yaşa geldim, Tex serilerinde  böylesine etkileyici , böylesine canlı ve güzel çizimler görmedim.  Tex , çizgi romandan çok daha ileri , güzel sanatlar dalının en değerli eseri.

YzbVolkan

Biz bunlari okuyamayiz Bayram bey.

caretta

Bayram Beyin sözünü ettiği macerada Kit Carson'un eski gözağrısı Mamie Smith de var. Oğlak Aylık Seri
66-69 sayılarda Ticci çizimi çok güzel bir macerada karşımıza çıkıyordu.Carson'un gece Mamie'yi "ziyareti"
de çok ilginçti!Bir başka atıf da "Rainer Dağı".Bu macera da Nicolo'nun çizdiği ama ölümü ile yarım kalan
ve Monti tarafından tamamlanan bir macerada geçiyordu.Çizgi Düşler'in Klasik Teks Serisi'nin son yayınları
olan 57-58 ciltlerde yayınlanmıştı.Aylık Teks Serisi derken de Mylos Kitap'a sevgi ve saygımı gönderiyorum.

YzbVolkan

Bence Mylos Texi birakacak. Tex en cok korsan olan  fumetti. Cizgi dusler bitirdiler. Mylosu da bitirmisletdir.

Altin seri Texin arada kalan maceralari bile cevirip basmis bir grup. Biz bosuna cizgi dùşlere kızmisız. Face de Ismail Can diye bir Adam var . Bir Tex grubu kurmus. Bir suru uyesi var. Daha dun daha yayinlanmsmis Tex Willer maceralarinin cevirisini koymus. 500 kisi burden okuyor Bunlar Lal i de bitirirler.

Mrtekin

Alıntı yapılan: YzbVolkan - Dün, 10:53:51Bence Mylos Texi birakacak. Tex en cok korsan olan  fumetti. Cizgi dusler bitirdiler. Mylosu da bitirmisletdir.

Altin seri Texin arada kalan maceralari bile cevirip basmis bir grup. Biz bosuna cizgi dùşlere kızmisız. Face de Ismail Can diye bir Adam var . Bir Tex grubu kurmus. Bir suru uyesi var. Daha dun daha yayinlanmsmis Tex Willer maceralarinin cevirisini koymus. 500 kisi burden okuyor Bunlar Lal i de bitirirler.

Canınızı sıkmayın Sayın Yüzbaşım. Türk çizgi roman piyasası toptan batsa, Lal'e yine birşey olmaz. Lal'in ortağı; "Bahadır Zaimoğlu" piyasanın kurdu.

Mylos bence en geç bu seneki telifi bittkten sonra bırakacak. Tex'in telifinin Lal'e geçeceğini düşünüyorum. Lal'in Tex Willer'daki performansı gayet iyi.

They drew first blood...

Kinowa59

Bu, İsmail Can denilen Canı batasıca şebeke başı mahlukat nasıl oluyor da telifi ödenmiş Tex'leri basabiliyor. Bakınız arkadaşlar. Hukukun üstünlüğünün olmadığı toplumlarda eşkıya yasası yürürlüğe girer. Haklı olmanın bir anlamı olmaz. Güçlü olmak , haklı olmanın ölçüsü olur. Kim ne derse desin, ben bu güzel ülkemizde " halâ " hukukun üstünlüğüne inananlardan biriyim. Hukuk, bazen yavaş işlese de mutlaka " adalet " yumruğunu indirir. 65 yıllık yaşam süremde ben buna defalarca şahit oldum. Devlet, ( benim inancım da, devlet hukuktur, adalettir ) hiçbir şeyi unutmaz. Mutlaka bir yerlere kaydeder, ve günü geldiğinde, koşullar, ortam değiştiğinde, dünün dokunulmaz sanılan ali kıran, baş kesenleri kendilerini kapana tutulmuş sıçan gibi adaletin karşısında bulurlar. Bu , ne demek oluyor. Yayıncı bir sürü masraf ederek kitapların yayın hakkını,telifini alsın; bir takım kahpe dölleri, korsan yamakları, haydut bozuntuları , son idealist yayıncıların hakkını çalsın. Yok öyle yağma. Bunu ne Tanrı kabul ader ne de vicdan.

Rossi

Merhaba dostlar. Bazı şeyler kesinlesince "çok yakında" Tex ile ilgili bir açıklama yapacağım.

Yuzbasim yaraya parmak basmış.  Yazdıklarının hepsi doğru. Korsan çevirisi en fazla yapılan fumetti Tex. Malesef bunu yapan  insanlar bir iki sahafla da isbirli  icinde. Hem yayınınevinin hem de işini düzgün yapan sahaf arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynuyorlar.

Bizim hesaplarımıza göre bu korsan çeviriler Texin satışını ýuzde 50 oranında düşürüyor. Bu korkunç bir rakam. Çünkü maliyetler inanılmaz arttı.

Sizden ricam bunlara prim vermemeniz. Sanılanın aksine Lal de çok zorlaniyor. Bu korsan işi surerse Lal i de kaybederiz. Kimse de fumetti basmaz. Çünkü ekonomik durum korkunç durumda. Buna kimse dayanamaz. Lal i de kaybetmeyelim.

Sevgilerimle.

YzbVolkan

Alıntı yapılan: Rossi - Dün, 11:48:42Merhaba dostlar. Bazı şeyler kesinlesince "çok yakında" Tex ile ilgili bir açıklama yapacağım.

Yuzbasim yaraya parmak basmış.  Yazdıklarının hepsi doğru. Korsan çevirisi en fazla yapılan fumetti Tex. Malesef bunu yapan  insanlar bir iki sahafla da isbirli  icinde. Hem yayınınevinin hem de işini düzgün yapan sahaf arkadaşlarımızın ekmeğiyle oynuyorlar.

Bizim hesaplarımıza göre bu korsan çeviriler Texin satışını ýuzde 50 oranında düşürüyor. Bu korkunç bir rakam. Çünkü maliyetler inanılmaz arttı.

Sizden ricam bunlara prim vermemeniz. Sanılanın aksine Lal de çok zorlaniyor. Bu korsan işi surerse Lal i de kaybederiz. Kimse de fumetti basmaz. Çünkü ekonomik durum korkunç durumda. Buna kimse dayanamaz. Lal i de kaybetmeyelim.

Sevgilerimle.
Lutfen bu aciklamayi bir an once yapįn ustadim. Bizi merakta birakmayın.

Rossi

Yapacağım yüzbaşım.  Merak etmeyin.

Mrtekin

Batuhan Abi; selamlar.

Daha yakınlarda farklı bir kapsamda operasyon yapan bir sahafı afişe etmiştik zaten; kimse bu "online korsan" işi ile içli dışlı olan sahaflar, bence bilelim; ona göre tavır geliştirelim.

Özellikle Tex'de bu online-korsan işi son yıllarda almış yürümüş durumda benim anladığım. Son yıllar dediysem de; son birkaç yıl. Daha önce bu kadar kapsamlı değildi sanki işin bu kısmı. Tex'in arada kalan kısımları, yan ürünleri falan derken iş acayip bir noktaya gelmiş.

Hal böyleyken, Tex'e gönül veren bir Tex fanı; bu sitelerden bastırıp kendi koleksiyonunu da tamamlamıştır ya da tamamlayacaktır. İşin garip tarafı da: yaşı benim gibi 45 üstü olanların çok da "online" sevmemesi ve "basılı" ürün tercih etmesi, özellikle fümettici üst jenerasyonda bu daha da belirgin. Bu durumda; korsan işine bu kadar prim verilmesi gayet sıradışı. İşin içinde, gizli bir gündem altında, telifçi yayınevlerini baltalamaya kadar giden bir plan da olabilir dediğiniz gibi.
They drew first blood...