Chernobyl (2019)

Başlatan Mrtekin, 24 Mayıs, 2019, 21:29:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

https://m.imdb.com/title/tt7366338/?ref_=m_vi_tr_mp_l_15

Bir Hbo dizisi olarak son günlerde kendisinden çok bahsettiriyor. Puanı da çok iyi.
They drew first blood...

Phyron

İlk 4 bölümü izledim bence çok ama çok iyi

Gabby

HBO'nun mini dizisi Çernobil bayramın ikinci günü yayınlanan 5. bölümüyle sona erdi. Dünya tarihinin bu en boktan nükleer kazasının psikolojik etkilerini seksenli yıllarda yetişkin bir birey olarak iliklerime kadar hissettiğim o günleri çağrıştıran duygu durumlarıyla seyrettim.

Dizi boyunca beni en çok şaşırtan olay, nükleer üstünlüğü ile iki kutuplu dünya düzeninin güçlü ülkesi SSCB vatandaşlarının trajikomik radyasyon cahilliği oldu. Oysa teknoloji fakiri olarak bizler o yıllarda elimizden pek bi' şey gelmese de yediğimiz-içtiğimiz her şeyden kıllanır olmuş, çoğumuz Türk çayını bırakıp Seylan çayına yönelmiştik.

Soundtrack içine yedirilen radyasyonölçer dozimetrenin yükselip alçalan cızırtıları eşliğinde daha ilk bölümüyle izleyiciyi sarıp sarmalayan bir yapım. Soruşturma ve mahkeme ağırlıklı final bölümü Nuremberg Mahkemesi ve Bülbülü Öldürmek filmlerine nazire yapar cinsten, nefes kesici.

"...biz söylediğimiz her yalanla gerçeğe biraz daha borçlanırız ve eninde-sonunda o borç ödenir. Bir RBMK reaktörünün çekirdeği bu şekilde patlar: Yalanlarla..." (Diziden bir replik)

V

Farklı bir ortamda tartışmasını yapıyorduk dizinin. Etimizi, kemiğimizi ışıktan hîzlı bir şekilde geçebilen ve bizi ölümcül bir dönüşüme uğratabilen böylesine bir gücü ne kadar kontrol edebiliriz ki sonuçta?
Ders niteliģinde, okullarda eğitim amaçlı izletilmesi gereken bir dizi olmuş..
"İstemem,eksik olsun.."

frodo

İzleyin izlettirin nokta  :)
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

hanac

Listeye aldım izleyeceğim.

ghostrider

Son bölüm kaldı,şu ana kadar efsane bir dizi olmuş.İnşallah aynı olaylar bizim ülkede olmaz.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Pulluk

Bu diziyi izleyen aklı başında her insan ülkemizde nükleer santral yapımına sonuna kadar karşı çıkmalıdır...
Hayallerine giden yol kutuplardan bile geçse vazgeçme!

V

Alıntı yapılan: BulentT - 08 Haziran, 2019, 21:26:02
Bu diziyi izleyen aklı başında her insan ülkemizde nükleer santral yapımına sonuna kadar karşı çıkmalıdır...
Bizdeki santrallerde muhtemelen Homer Simpson ayarında çalışanlar olacağını hesaplarsak haklısın..
"İstemem,eksik olsun.."

ZGeralt

Çıktığı gibi izledim. Birkaç noktayı biraz "yanlı" bulsam da çok başarılı bir dizi. Uzun yıllardır bu kadar iyi bir dizi izlememiştim, belki de Breaking Bad'dan bu yana izlediğim en iyi dizi.

Kesinlikle tavsiye.

ghostrider

Bir diziden daha fazlası ve hayatta kibir oluşumunun zararlarını anlatıyor.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Gabby

Alıntı yapılan: V - 08 Haziran, 2019, 21:36:34
Bizdeki santrallerde muhtemelen Homer Simpson ayarında çalışanlar olacağını hesaplarsak haklısın..

"Akkuyu Nükleer Santrali'nde çalışan mühendislerden uyarı: Apartman inşaatı bile daha ciddi yürütülür.." Dün basına yansıyan böyle bir haber vardı. Umarım doğru değildir.