The Amazing Spiderman / Marmara Çizgi

Başlatan ilke, 20 Mayıs, 2011, 11:46:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Bunda da kağıt tipine 2. hamur yazmışlar. Kuşeydi halbuki. Satış sitelerinde mi sorun var, yoksa yayıncılar mı hatalı gönderiyor bilgileri bilmiyorum ama acilen bu durumun düzeltilmesi lazım. YKY 'den sonra Marmara 'da da başımıza gelmeye başladı hatalı kitap özelliği bilgisi. Olur da burayı okuyacak bir yayınevi sorumlusu varsa bu duruma el atsın, kuşe kağıda basılı bazı yayınları hep 2. hamur görünüyor. Sırf bu özelliklere göre yayın eleyecek okur çeşidi var, ciddi bir sabotajdır bu hatalı bilgi girişi. Ben okur halimle artık satış sitelerine mesajlar yazıp pek çok hatalı yazımı düzelttirmekten bıktım, bir zahmet yayıncılar da takip etsin.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Nomad

Dün akşam itibariyle 14. cildi bitirdim.
Bilka döneminden beri hiç bu kadar uzun soluklu bir Spidey okuması yapmamıştım.
1 ayı aşkın süredir iş ve ev koşturmacasından artan vakitlerimde Spidey okuyorum.
Normalde, uzun soluklu okumalarda hep bir "tekrara düşme" hissi oluşur bende.
Bu seriye başlarken de korkum oydu.
Kolay değil. 1962 doğum tarihi desek Spidey in, 58 sene olmuş.
Evet geniş bir villain kataloğu var spidi nin. (samimi oldum bir anda :)
Bilimum renklerde ve nesillerde Cin tayfası, dr. Ahtapot, Akbaba, Sandman, Kraven, Puma, Elektro, Rhino, Misterio, Kingpin ilk aklıma gelenler. Tabiki Jonah Jameson u da atlamamak lazım :)
Ama 58 yılda hangisiyle kaç kere çarpıştırırsan çarpıştır spidi yi tekrara düşersin.
Bilka dönemi serilerin hemen hepsini okumuş, eski arkabahçe dönemini de üzerine eklemiş biri olarak (İç savaş dönemini pas geçtim. Kötüydü. Detaylandırmaya çalışacağım aşağıda. ) "bana yeni ne anlatabilirler ki" demedim değil.
Anlattılar.
Bayağı da keyifli bir şekilde anlattılar.

Bilmeyenler için belirteyim, bu seri nasıl desem "Limited Fresh Start" diye tanımlayabileceğim bir başlangıç yapıyor.
Öncesini yok sayıyor ama tam da yok saymıyor.
"Ne diyor lan bu değişik" diyenler için Civil War ( bir Civil War bir İç Savaş diyorum zira bizde her iki adla da yayınlandı bu dönem) dönemine bir özet geçmek lazım.
Zira spidi severleri kızdıracak ne olduysa bu dönemde oldu.
Bir şekilde bu pisliği halı altına sürpürmeleri gerekiyordu.
Yaptılar.
Çok uzun ve çetrefilli bir dönem. Bizi ilgilendiren kısımları bütünlüğü bozmadan özetlemeye çalışacağım. Önemli kısımları da bold yaptım.
Özette bolca alıntı kullandım. Yazı sonunda unutmazsam kaynakları vereceğim :)

CIVIL WAR OKUMAYANLAR İÇİ SPOILER BÖLGESİ BAŞLADI

[spoiler]Event, The New Warriors" adlı süper grubun tv şovuyla başlar. Süper kötülerle canlı yayında kapışmaları sırasında Nitro isimli süper kötü gerçekleştirdiği patlamayla yerel bir ilkokulun havaya uçmasına neden olur. Çoğu çocuk 600 e yakın insan ölür.
Olaylar toplum içerisinde süper kahramanlara olan temkinli bakışı hızla olumsuz yöne çevirmektedir. Tepkiler kalabalık bir grubun "Human Torch"a saldırmasıyla eyleme dökülür.
Trajedinin şokunun geçmesiyle Birleşik Devletler hükümeti süperlerin sicil kayıt yasasını tasarlar.
Bu yasaya göre artık süper kahramanlar bir gizli kimliğe sahip olamayacaklardır ve bir nevi devlet için çalışan personel sayılacaklardır. Amerikan Hükümeti her eyalete bir süper kahraman atayacaktır.
S.H.I.E.L.D başkanı Maria Hill, Kaptan Amerika'ya yasanın yaptırımlarının uygulayıcısı olması direktifini verir. Bunun özel haklara yapılan bir tecavüz olduğunu söyleyen Kaptan Amerika Görevi reddeder ve kendisi gibi düşünen süper kahramanlarla birlikte ortalıktan kaybolur.
Kanun teklifi senatodan geçer ve yasalaşır. Bu arada ülkedeki süper kahramanlar da taraflarını seçer.
Captain Amerika, Luke Cage, Falcon, Danny Rand gibi tasarıya karşı olan karakterler yeraltına inip "Secret Avengers" ı kurarlar.
Öte yandan Fantastik Dörtlü, Dişi Hulk ve Henry Pym tasarıyı destekleyen tarafa geçerler.
Dr. Strange, tasarıya karşı olduğunu şiddetle belirttikten sonra Demir Adam'a ve Reed Richards'a bir daha kendisini asla aramamalarını söyler.
Başkent Washington'daki bir basın açıklamasında geçmişini değerlendiren Örümcek Adam, basın mensuplarının karşısında maskesini çıkarır ve gizli kimliğini açıklar. 
İlerleyen zamanlarda taraflar karşı karşıya gelir.
Thor'un Demir Adam'ın yanında yer alıp Kaptan Amerika'ya saldırmasıyla olaylar bir savaşa dönüşür. Daha ilk çatışma sırasında gerçek olmadığı aslında Bay Fantastik tarafından yapılan bir robot olduğu belli olan Thor, Kaptan Amerika'nın tarafındakilerden Bill Foster'ı (Goliath) öldürür.
Kocasının ne tür bir canavar yarattığını görüp, Kaptan'ın mücadelesinin daha onurlu olduğuna karar veren Sue Richards (Görünmez Kadın) ve Human Torch (Johnny Storm) Kaptan'ın tarafına geçerler.
Demir Adam, Kaptan ve ekibini yakalamak için eski süper kötüleri de işe almaya başlar.
Bu arada Demir Adam ve Bay Fantastik, yakaladıkları tasarı karşıtı süper kahramanları "42" adı verilen ve  Negatif Bölge'de bulunan boyutlar arası bir hapishaneye göndermektedirler.
Örümcek Adam, bu hapishaneyi (Marvel'in Guantanamo'su) görünce yanlış tarafta olduğunu anlar ve Kaptan'ın tarafına geçmek ister ama Demir Adam tarafından farkedilir.
Örümcek Adam fikrini değiştirmeyince Demir Adam'ın işe aldığı eski suçlulardan Jester ve Jack O'lantern tarafından yakalanır ve öldüresiye dövülür.

Punisher son anda ortaya çıkıp iki kötüyü öldürdükten sonra Örümcek Adam'ı Secret Avengers'ın gizli üssüne götürür. Kaptan Amerika istemeden de olsa Punisher'ın katılma isteğini kabul eder.
Punisher, "42"nin planlarını ele geçirmek için Baxter Binasına (Fantastik Dörtlünün New York'taki karargahı) sızarken, Sue Richards'ta Namor'dan yardım istemek üzere Atlantis'e gider.
Namor savaşa katılmayı reddederken, Kaptan'ın tarafına geçmek isteyen eski suçlular Goldbug ve Plunderer Secret Avengers üssüne gelirler. Punisherda aynı anda üsse döner ve ikisini saldırmaya geldiklerini sandığı için öldürür. Kaptan Puni ye sert yapar, grup çatırdar.
Ve beklenen son çarpışma New York'ta gerçekleşir.
Namor'un önderliğindeki Atlantisliler Secret Avengers'ın tarafına geçerken, Kaptan Marvel, The Order (diğer adlarıyla "The Champions") ve Thor'un kopyası olan robot Demir Adam'ın tarafına geçerler.
Demir Adam ile Kaptan Amerika teke tek bir düelloya girişirler. Uzun kapışmanın sonunda Cap büyük bir öfkeyle Demir Adam ı öldürmek üzereyken birkaç polis memuru, itfaiyeci ve sağlık teknisyeni onu engeller.
Kaptan Amerika, kendi kişisel haklarını ve özgürlüklerini korurken,  korumaya yemin ettikleri insanlara zarar verdiklerini söyleyerek teslim olur ve arkadaşlarına savaşı bırakmalarını emreder. Luke Cage ve diğerlerinin ısrarlarına rağmen, Kaptan maskesini çıkarır ve Steve Rogers olarak teslim olur.
Olaylardan sonra Spidi nin gizli kimliğini herkes gibi öğrenen Kingpin bir suikastçi kiralar.
Parker'a düzenlenen suikastte, Peter yerine yanlışlıkla May Hala vurulur. May Hala hastanede ölüm kalım savaşı verirken Peter vicdan azabı ile halasını kurtarmak için kapı kapı iyi-kötü kim varsa dolaşır ve yardım arar, ama bulamaz.
Akabinde sahneye Mephisto çıkar.
4 sayı süren One More Day adlı macerada Mephisto Peter'a bir anlaşma önerir: Buna göre Mephisto gerçekliği Peter örümcek adam olduğunu kamuoyuna hiçbir zaman açıklamamış ve dolayısıyla May Hala asla vurulmamış gibi değiştirecektir.
May Hala hayata geri dönecek ve Parker'ın süper kahraman kimliğini kimse hatırlamayacaktır. Ancak bunun bedeli de Peter ve MJ aşkıdır.

Full Metal Alchemist ten hatırlayacağınız eşit takas prensibi devreye giriyor burada.
"İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez,
Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın"[/spoiler]

SPOILER BİTTİ  SPOILER BİTTİ  SPOILER BİTTİ  SPOILER BİTTİ  SPOILER BİTTİ

İç Savaş dönemi özetle böyle.
Bu dönemde Peter Parker kimliği arka plana atılıp ön plana Spider Man kimliği çıkartılmıştı.
Bence olmadı.
Birçoklarına göre de olmadı.
Maceralar Peter olmayınca yavan oldu, Bir şekilde öze dönmeleri gerekiyordu.
Döndüler ama biraz fazla döndüler.
MJ piyasadan çekilince okurlar gene kızdı.

Neyse uzatmadan İç Savaş ta neler oldu, bir özet okuyun. Yazdım yukarıda, yeterli olur o.
Haricen ihtiyaç duyulan detayları da her cildin başında sevgili İlke cildin içerdiği fasiküller ve öncesinde bilmeniz gerekenler şeklinde özetlemiş.
Sözün özü bu seriye bu yazıyı okuduktan sonra direk girebilirsiniz. Öncesi, sonrası, bilmem gerekenler falan diye düşünmenize gerek yok.

Serinin mottosu Peter Parker Örümcek Adam dır.
Önceki serilerde düşülen Örümcek Adam Peter Parker dır hatası yapılmamış.
Seri, işlemek için Peter ın en sevdiğim dönemini seçmiş.
Üniversiteyle işi bitmiş, hayata atılmış, part time fotoğrafçılık işi ile geçim mücadelesi veriyor.
Cep delik, cepken delik.
Arapsaçına dönmüş bir özel hayat.
Ve tabiki olmazsa olmaz "Parker Şansı". Lanet in bir tık ötesi. Murhy kanunları lab faresi modu.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen tavizsiz yaşanmaya çalışılan "büyük güç büyük sorumluluk getirir" hayat felsefesi.
Süper bir dönem seçimi yapılmış, gayet de güzel işlenmiş.

Yukarıda bir yerlerde tekrara düşmek falan demiştim.
Bildiğimiz bütün spidi villain leri seride mevcut. Hepsi yeni bakış açılarıyla işlenmiş ve güçleri, sebepleri, kararları, sonuçları, motivasyonları hikayeye yedirilmiş.
Aynı başarıyı Peter in sosyal hayatını işlerken de göstermişler.
İş hayatı, aşk hayatı, gizli hayatı derken onun yaşadığı karmaşayı ve zorlukları siz de yaşıyorsunuz.
Hele ki eskilerde pek işlenmeyen Peter ın aşk hayatı şukela. Kim kime, dum duma.
Bunda Harry Osborn etkisi de gayet büyük. Eski sinik Harry yi unutun. Bu seride okuduklarınızla niçin Peter ın en kıymetli arkadaşı olduğunu çok iyi anlayacaksınız.

Seri ilerledikçe açılan ve güzelleşen bir yapıya sahip. Birkaç ana hikaye ve birsürü yan hikaye işleniyor. Yavaş yavaş hikayeler birbirine bağlanıyor, örgüler sıkılaşıyor, açıklar kapanıyor, sorular cevaplanıyor. Gizemler sırasıyla çözülüyor. Bu nedenle sıralı okuma önemli. Cilt atlamayın.

Seride her fasikülü ayrı bir yazar çizmiş neredeyse.
Çizimler ortalamanın üstünde her daim.

Marmara Çizgi fiyat dışında iyi iş çıkarmış diyebilrim. Fiyat yüksek, son zamlarla daha da yüksek.
Baskı kaitesi iyi, sadece baktığım tüm 13. ciltlerde (elimden 4 tane geçti) ayrılma var. Çıtır çıtır ayrılıyor. Bu ciltte birşeyler olmuş matbaada.
Seri uzun, aslında daha çok şey yazabilirim ama uzun yazıların okunmadığı gerçeği var.
Arşivinizde olması gereken bir seri deyip kapatayım yazıyı.

Ps. Bu yazı 40 saat civarı bir uykusuzluktan sonra yazılmıştır. Tipografik hatalar, düşük cümleler ve anlam kaymaları garanti dahilinde değildir.
Anlayamadığınız yerlerde alıcınızın ayarlarıyla oynamayın. Ben saçmalamışımdır  :)

pizagor

Denk gelmiş, ben de senelerdir beklettiğim bu seriyi geçenlerde okumaya başladım. Nomad dostumuz gibi gayet beğenerek devam ederken 'Meydan Okuma' ciltleriyle birlikte bir anda hikayeden koptum. İki - üç haftadır da geri dönemiyorum. Umuyorum ki sadece bu uzun 'Meydan Okuma' hikayesine özel bir durumdur.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

DEV SPOILER İÇERİR

O Harry şimdi neler yapıyor bir de.....

İdrava

Şu seri bitsede artık biriktirdiklerimi okumaya başlasam...

Nomad

Evvelsi hafta 21. cilt ile ilk sezonu noktaladım.
Birkaç aya yayılan keyifli bir okuma oldu bu seri.
Evet epik falan değil ama tatsız, tuzsuz yavan falan da asla değil.
5 cilt süren Meydan Okuma (the Gauntlet) ciltleri ilk başlarda "nooluyo lan" dedirtse de sonrasında işlediği temiz orijin hikayeleri, sonda hepsinin ana hikayeye bağlanıp bütünleşmesi, 19. ciltte gayet sağlam final yapması ile aferin aldı benden.
Kalan kısım için Marmara nın seriyi tamamlamasını bekleyeceğim.
Akabinde Superior a bağlarız.
Cidden merak ediyorum Superior serisini.
Dr Octopus un biraz derin işlenmesi ilgimi çekiyor.
Batman in Joker i tadında villain ler şart Spidi ye artık.
Zira kendi kötüleri fazla yüzeysel.
Bu seride bazı villain lere içsel dokunuşlar yapmışlar, güzel olmuş.
Kraven biraz derin işlendi Last Hunt da. Başyapıt oldu.
Darısı Octopus un başına.

V

Alıntı yapılan: Nomad - 01 Aralık, 2020, 14:24:14
Evvelsi hafta 21. cilt ile ilk sezonu noktaladım.
Birkaç aya yayılan keyifli bir okuma oldu bu seri.
Evet epik falan değil ama tatsız, tuzsuz yavan falan da asla değil.
5 cilt süren Meydan Okuma (the Gauntlet) ciltleri ilk başlarda "nooluyo lan" dedirtse de sonrasında işlediği temiz orijin hikayeleri, sonda hepsinin ana hikayeye bağlanıp bütünleşmesi, 19. ciltte gayet sağlam final yapması ile aferin aldı benden.
Kalan kısım için Marmara nın seriyi tamamlamasını bekleyeceğim.
Akabinde Superior a bağlarız.
Cidden merak ediyorum Superior serisini.
Dr Octopus un biraz derin işlenmesi ilgimi çekiyor.
Batman in Joker i tadında villain ler şart Spidi ye artık.
Zira kendi kötüleri fazla yüzeysel.
Bu seride bazı villain lere içsel dokunuşlar yapmışlar, güzel olmuş.
Kraven biraz derin işlendi Last Hunt da. Başyapıt oldu.
Darısı Octopus un başına.
Superior serisini daha çok beğeneceğini garanti ederim ..
"İstemem,eksik olsun.."

Kauss

Paralelevren'in sitesinde gezinirken bu serinin bazı baskısı olmayan ciltlerinin satışını gördüm.
Eğer eksiği olan arkadaşlar var ise, göz atabilir yalnız fiyatları haliyle normal fiyatın üzerinde.
Keşke Marmara tükenenleri tekrardan baskı yapsa ama zor :)

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 11 Kasım, 2020, 16:27:38
Denk gelmiş, ben de senelerdir beklettiğim bu seriyi geçenlerde okumaya başladım. Nomad dostumuz gibi gayet beğenerek devam ederken 'Meydan Okuma' ciltleriyle birlikte bir anda hikayeden koptum. İki - üç haftadır da geri dönemiyorum. Umuyorum ki sadece bu uzun 'Meydan Okuma' hikayesine özel bir durumdur.

'Meydan Okuma'ların üzerine Amansız Av harika sonlandırdı bu hikayeyi. Koptuğum bu seriye dönme motivasyonum oldu  :)

pizagor

Ne güzel bir hikayeymiş bu da. Mephisto'nun geçmişten sildiği bir evliliğin, yerelleştirerek söyleyeyim, nikah masasına gitmeyen sadece birliktelikle ilerleyen alternatif hikayesini anlattı. Aklıma takılan soru şu; [spoiler]Bu yeni kurguda da Civil War'da kimligini açıklayan Peter Parker ve yine aynı sebeple tehdit altında olan ve ölümcül yaralanan May Yenge var. Yaşananlar 'takılamayan yüzükler' dışında kaba hatlarıyla ve Queseda'nın aktardığı temel kilometre taşlarıyla aynı noktaya gidiyor. Yine kimse May'i kurtarmak için birşey yapamıyor. Ancak bu sefer mucizevi bir şekilde ve doktorunun yorumuyla 'sevgi'nin gücüyle kurtuluyor. Çevresindekilerin karşı karşıya oldukları tehdit sebebiyle Peter bir kez daha Stephan Strange'in kapısını çalıyor ve ondan bu bilgiyi insanlığın hafızasından silmesini istiyor. Strange de Richards ve Stark ile uzlaşıp sadece Peter'ın olanları hatırlayacağı şekilde bir koruma alanında tutup Sentry meselesinde olduğu kitlesel bir hafıza silme büyüsü uyguluyor. Bu esnada MJ'in birlikteliklerini unutmasını istemediği için Peter küreden çıkıp baygın haldeki MJ'i de bu kürenin içine alıyor.[/spoiler] Aslında Peter'ın bu hamlesi çok önemli. 16-17 yaşındaki MJ'in tesadüfen de olsa Peter'ın Örümcek Adam olduğunu ilk öğrenen kişi olması nedeniyle, Peter Parker eşittir Örümcek Adam bilgisinin tüm insanlığın dağarcığından Strange eliyle siliniyor olması, bunu yaparken MJ'i hariç tutmayacak olması aslında MJ'i Örümcek Adam tarihinden iz bırakmayacak şekilde hiç var olmamış gibi siliyor. Strange sadece Örümcek Adam'ın maskesini çıkardığı o basın toplantısını silmiyor çünkü. Şimdi bu kadar lafı ettikten sonra sıra aklımı kurcalayım soruda; Mephisto evliliği yok edip alternatif bir geçmiş on yıl yaratırken bu kadar ayrıntılı düşünüp Strange'in devreye girerek sonuçlanacak on yıllık bir sürecin anılarını mı oluşturdu herkeste? Peki bu ikinci değişiklik ayrı bir gerçeklik daha yaratmadı mı?

Editoryal yazısında İlke bu hikayeyi zorlama bulduğunu yazmış. Açıkçası her MJ - Peter ayrılışı gibi bu da beni gönlümden vurdu. Sadece ve sadece MJ'in o son terk edişi güçlü karakterine, baş kaldıran ruhuna, her ne olursa olsun Peter'ın arkasında duran o kadına uymadı.

pizagor

İlke Temmuz 2017 tarihli 22. cilde yazdığı metinde Vol. 1'i 2019'un başlarında bitirmeyi planladıklarını yazmış. Hadi Marmara, şu seride (bir de Yürüyen Ölüler'de) artık gaza bassan da tamamlansa...

dayıcomics

Yanlış hatırlamıyorsam 10. seneye girdi seri. 10. senede bitirirler diye düşünüyorum.

İdrava

Tamam manga falan güzelde artık şu seri bitse fena olmayacak. Bu seri ile beraber walking dead manga modasına kaybolup gitti :(

İdrava

Şuraya öylesine bir şey yazayımda örümcek ağları bağlamasın...

someoneofgod

Alıntı yapılan: İdrava - 03 Ekim, 2021, 22:16:18
Şuraya öylesine bir şey yazayımda örümcek ağları bağlamasın...

Kalan 3 cildi ve yillardir gelmeyen eksik baskilari istiyoruz. Marmara'nin en büyük gücü Spidey ama gereken düzen istikrar özen pek gelmiyor.