Renkli Tex - Çizgi Düşler

Başlatan hennessy, 11 Mayıs, 2014, 00:58:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Alıntı yapılan: caretta - 20 Şubat, 2020, 23:19:52
Renkli Teks 16.sayı 21.11.2019'da İtalya'da yayınlandı. 5 kısa öyküden oluşuyor.
Renkli Teks 7.sayı "Serenity Yolu"da geçtiğimiz günlerde Çizgi Düşler tarafından yayınlandı.
Roberto Recchionni-Pasquale Del Vecchhio üretimi 160 sayfalık tam macera. Macera hakkında birşey yazmıyorum.
Ön kapağın iç sayfasında bir türlü çıkamayan Renkli Zagor 4.sayı "Albay Perry'nin Sırrı"nın reklamı var.

Ben yazayım o zaman:
   Eski ranger/şimdilerde yargıç olan dostlarının Serenity kasabasında organize suç ile savaşına çekilir dostlarımız. İlginç olan arkadaşları tarafından değil, kasabanın çete lideri tarafından. Adamının idamının ertelenmesini sağlasınlar diye kahramanlarımızı harekete geçirir. Hem de nasıl: Çiftçilik yapan bir aileyi katledip çocuklarını kaçırıp rehin olarak kullanarak. Sen koskoca bir çete liderisin, Serenity kasabasında ve civarında terör estiriyorsun, e doğal olarak Tex Willer kim biliyorsun ve ona şantaj yapıyorsun, o zaman başına gelecekleri misli olarak hak ediyorsun demektir.
   Gördüğünüz gibi kurulumu hatalı bir macera. Aksiyonu bol ama çok ta okunası değil bence.

seastar1000

Ben renkli Tex'lere bir türlü ısınamadım, hem senaryo hem de çizimler bana yakın durmuyor.
Serenity yolu da eh işte okuduk bitti.
Alınmaz mı alınır, okunmaz mı okundu, ama akılda kalacak mı zannetmiyorum.

caretta

Rumar 80 ve seastar 1000 yazdılar ve ilk taşı attılar. Ben de bu macerayı hiç beğenmedim.
Hiyerarşik düzeyde sıralanmış üç haydut, sağa sola posta koyan bir yargıçtan ibaret olan çok yetersiz bir senaryo.
Asıl garibime giden de Serenity kasabasında şerif yok! Çizgi Düşler'e naçizane tavsiyem bu "Renkli Teks"serisine fazla itibar etmesin. Teks Willer Serisi'ne bir an evvel başlasın; aylardır ihmal ettiği Klasik Seri'yi gündeme alsın, Aylık Teks Serisi'ne hız versin.

memospinoz

Vahşi Batı'nın sıradan günlerinden biri yaşanıyor:

Ama o günün sonunda yanılgıya düşenler, kahramanımız Tex Willer ve dostlarının şantaja boyun eğebileceğini sananlar olacaktı.

Serenity yolu...

İki küçük kız ve anneleri kendilerini hiç beklemedikleri birtakım çarkların içinde bularak bir Apaçi çetesinin eline tutsak düşerler... Çok kısa bir süre içinde Tex ve Tiger onları kaçak Apaçilerin elinden kurtarmaya çalışırken, Carson ve Kit Willer da olayların ikinci kısmını, kötü niyetli insanların ellerine geçirmek için uğraş verdiği Serenity kasabasındaki sorunları çözmeye çalışacaklardır. İki ayrı yolda ilerleyip güçlenen fırtına, dört
arkadaş bir araya geldiğinde ne hal alacaktır bir düşünün ....

Klasik western türünün en güzel hikâyeleri sizinle....

160 sayfa

s.b

TEX RENKLİ: 7 - SERENITY YOLU - Baskı tarihi: ARALIK 2019

YAZAN: ROBERTO RECCHİONİ       ÇİZEN: PASGUALE DEL VECCHİO     KAPAK: CLAUDİO VİLLA

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

memospinoz

Vahşi Batı'nın en sevdiğimiz kahramanlarından olan

Tex Willer ve dostlarının yaşadığı birbirinden heyecanlı dört kısa hikaye.

...

KARANLIKTAKİ TEHDİT (Boselli,  Franzella): El Morisco, gölgelerin arasında gezinen bir iblisi ortadan kaldırmak için kahramanlarıma yardım ediyor...

ESKİ MİSYONDA HESAPLAŞMA (Ruju, Tisselli): İsyankâr bir Komançi reisi ile kaçırdığı beyaz kadın arasında yaşananlar kahramanlarımızı şaşırtıyor.

HOGAN ÇETESİ (yazan ve çizen Gigi Simeoni):  Tehlikeli bir kanun kaçağını şerifin elinden kurtarmak isteyen çete arkadaşları karşılarında Teks'i bulur.

CHINDI (Mignacco, Vannini): Haksızlığa uğrayan bir Hopi'nin hayaleti Tiger Jack'ten intikam için yardım isterse...

hennessy

KARANLIKTAKİ TEHDİT şimdi bitirdim. El Morisco olan hikayeleri seviyorum. Kısa tam leziz bir hikaye olmuş. Durmadan bir kasabada birini döven Tex'den farklı gizemli gölgeler iblisler olunca bir solukta keyifle okunuyor. Keşke böyle maceralar daha çok olsa... Renklendirme harika idi.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ferzan

Sanırım şu ana kadar okuduğum en iyi renkli Tex albümüydü. Hikayeler hakkında da yorum yapacağım ama ilk kez adetim olmadığı üzere salt görsel ağırlıklı bir övgü bombardımanına tutacağım.

KARANLIKTAKİ TEHDİT (Boselli,  Franzella): El Morisco, gölgelerin arasında gezinen bir iblisi ortadan kaldırmak için kahramanlarıma yardım ediyor...

İşte benim Tex 'te görmek istediğim yegane renklendirme örneklerinden biri. 6. sayıda da çok hoşuma giden renk yaklaşımlarına şahit olmuştum. Aslında Ticci gibi su bazlı renklendirmelerin hastasıyım ama otomatiğe bağlanıp bir standart yakalanacaksa ortalama sınır kesinlikle bu tarz olmalı diye düşünüyorum. Ortanın üstü, iyinin belki bir tık altı ya da tam üzeri. Öyle daha önceki bazı renkli Tex 'lerde ya da Zagor 'larda gördüğümüz gibi dümdüz ve çiğ renk atma değil. Kararında ve geçişli sade bir renk tercihi, tek ton griyle iki boyutlu hacim hissinin pekişmesi ve klasik çizgi film renklendirmesi hissini birkaç gömlek yukarı taşıyıp realist bir westerne idealize etmesi. En kötü renklendirme üslubu bu olmalı bence, bugüne kadar Tex ve Zagor 'da ağırlıklı olarak gördüğümüz gibi fotoşopta seçili alana bucket ile renk dökme değil.

Hikayeye gelirsek; Tex 'te nadiren rastladığımız konulardan birini 32 sayfalık bir kısa öykü olarak işlemiş. Sayfa adedinin azizliği olarak kaçınılmaz bir şekilde çabuk başlayıp ilerliyor, çabuk tırmanıp çabuk sonuca bağlanıyor ama insanın canı Tex okumak isteyip de ayak üstü uzun bir maceraya girmek istemiyorsa tam yemek öncesi atıştırmalık tadı veriyor. Ayrıca kendinden bıktırmadan her seferinde okurların karşısına çıkan Morisco gibi bir karakterin varlığı da artı puan katıyor.

------------------------------------

ESKİ MİSYONDA HESAPLAŞMA (Ruju, Tisselli): İsyankâr bir Komançi reisi ile kaçırdığı beyaz kadın arasında yaşananlar kahramanlarımızı şaşırtıyor.

Birkaç sene önce bu hikayeye ait görselleri internette gördüğümü hatırlıyorum. Sanırım Tex 'e şu ana kadar yapılmış en farklı sanatsal dokunuşlardan biri. İçine suluboya canavarı kaçmış sağlam bir Milazzo ardılı var. Tabi çizgi olarak da farkını koyunca çok daha enteresan ve özgün bir görünüm ortaya çıkmış. Açıkçası her zaman değil ama aralarda bu görsellere sahip Tex 'ler okumak isterim. Eskiden olsa daha çok ayılıp bayılırdım ama zaman içerisinde bu suluboya ustalığına olan hayranlığım azaldı, biraz fazla doydu gözlerim ama her daim kabulümdür. Hem de seve seve...

Hikayeye gelirsek, dört hikaye arasından en beğendiklerimden biri oldu. Yine 32 sayfa ama kendine ayrılan yeri ne yavaş, ne hızlı; tam olması gerektiği gibi dolduran bir anlatı söz konusuydu. Ziyadesiyle doyurdu, finale doğru güzel hisler yaşattı, yer yer de şaşırttı. Çizgi roman okumaktan gereğinden fazla keyif aldığım anlardan biriydi.

HOGAN ÇETESİ (yazan ve çizen Gigi Simeoni):  Tehlikeli bir kanun kaçağını şerifin elinden kurtarmak isteyen çete arkadaşları karşılarında Teks'i bulur.

Bu bölümdeki renk yaklaşımı da ilk hikayedekini andırıyordu, yani tam görmek istediğime yakın idealize ve ortalama bir renk yaklaşımı söz konusuydu ama Tex 'in portrelerindeki tutarsızlık rahatsız etti. Tex gibi aşırı karakteristik ve okurların zihninde çok net belirgin bir tipi çiziyorsanız tek kare bile olsun şişirme ya da benzetememe şansınız olmamalı. Editörlerin iyi saatine denk gelmiş olsa gerek. Aslında çok sevdiğim çizerlerden biridir ama işte Tex kriterleri bambaşka bir olay.

Hikayenin çok abartılacak bir yanı yok. Gene tanıdık, gene bildik bir mevzunun bilmem kaçıncı anlatımı ama işin güzelliği şu noktada ki, gene sıkmıyor ve tekrar hissi uyandırmıyor. Bu noktada kendi adıma Tex evreni için çıtır çerezlik bir vakit öldürgeci diyebilirim bu 32 sayfa için. Reklam esnasında TV sesi kısılıp reklam bitesiye zaman geçirmelik. Asla kötü değil ama.

CHINDI (Mignacco, Vannini): Haksızlığa uğrayan bir Hopi'nin hayaleti Tiger Jack'ten intikam için yardım isterse...

Son hikayenin çizeri Luca Vannini 'nin içine bir parça Milazzo, bir parça Villa ve bir parça da Ticci kaçmış sanırım. Her üç ustanın da renkli işlerinde ilk anda kokusunu duyup tadını aldığım güzellikleri bir araya getirip konsantre etmiş ve kendi özgünlüğüyle sunmuş gibiydi. Oldukça başarılı bulduğum bir renkli sayfa ele alışı söz konusuydu. Bu abiye biraz ayrıcalık tanıyıp sadece iç sayfa değil, başka Tex çalışmalarından da görseller paylaştım. Umarım tüm Tex-severlerin hoşuna gider.

Hikayenin kendisi de çok güzeldi. Aslında çabuk akla gelecek klişe bir huzursuz ruh ve alınacak intikam kurgusuydu ama bu adamların ustalığına yakışan şekilde bir kez daha klişe farklı bir sosla ısıtılıp ayrı bir yemek olarak sunuldu ve damak bayram etti. Dünden kaldığını bilmesem, ilk kez tattığım bir tabak sanabilirdim. O derece güzeldi. Zaten ustalık her seferinde yeniyi bulmak değil, altı üstüne getirilip folloş edilmiş eskiden her seferinde yeni bir ses çıkarabilmektir kanımca. Finalin bağlanışı da ayrı güzeldi.

Genel itibariyle güzel bir sayıydı. Kısa hikaye anlatmak aslında daha zordur, hele ki Tex gibi bir konsept için çerezlikten daha fazlasını vaat etmeniz gerekir. Büyük ölçüde üstesinden gelinmiş ve kısıtlı yerlerine rağmen bir şekilde okuruna keyif vermeyi becerebilmiş 32 'şer sayfalık lezzet numuneleriydi. Ayrıca en alengirli gözüken renklendirme bile o ikinci hamur kağıtta hiç sırıtmamış, yapan öyle hesaplı yapmış, dijitale de öyle uygun aktartmış ki bize gelen malzemeyi bastığımızda öyle kuşeden vazgeçilip yarı yolda ikinci hamura basılan renkli comicsler gibi koyuluk açıklık değerleri asla patlamamış. Dylan Dog Renk Cümbüşü serisi içerisinde şu an numarasını hatırlayamadığım bir sayıdan beri tek karakter serisi odaklı olarak bu kadar keyif aldığım bir diğer renkli fumetti seçkisi oldu. Daha evvel Renkli Tex 6. sayıda benzer bir keyif yaşamıştım ki o sayıya ait birbirinden güzel sayfa örnekleri de önceki iletilerde mevcut. Bu akşam okuduğumun tadı uzun süre damağımdan silinmeyecek ve bu sayıdaki görselleri çıkaran sanatçıları bilhassa takibe devam edeceğim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Teks'te nadir görülecek güzellikte boyanmış. El emeği göz nuru. Eski Misyonda Hesaplaşma'nın görselleri gibi hikayesi de nefis.

caretta

Forumda birisi Çizgi Düşler telifi elinde olan son
Renkli Teks yayınlayacak diye yazmıştı.Yakınlarda
çıkması sözkonusu mu?Malum,Aralık ayını neredeyse
yarıladık.

sultanhisar

İlker beyle konuştum...benim o da şaşırdı... öyle birşey yok dedi   :o

Kinowa59

Bir, bir buçuk ay kadar önce Tex willer ciltlerini almak için İlker bey ile TLF konuşup " aylık yayınlarla ilgili bir plan varmı" diye sorduğumda bana, " bir adet renkli Tex kalmış, yılbaşına kadar onu basacağız " demişti. Belki de işlerinin yoğunluğu nedeniyle aklında o şekilde kalmıştır.

Vassago007

Bir adet Renkli Zagor var Teks yok.

caretta

sultanhisar

Maxi zagor var benim bildiğim... yılbaşına kadar çıkacak... matbaadaydı...