Bir Garip Bencileyin - Suat Yalaz Sergisi

Başlatan ferzan, 03 Aralık, 2018, 14:00:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

1999 yılının Aralık ayında 40. sanat yılı için Arslan Eroğlu 'nun küratörlüğünü üstlendiği ilk kapsamlı sergisinden bu yana büyük ustanın 2000'li yıllardaki ikinci sergisi olacak sanırım...İstanbul 'da olup da Suat Yalaz hayranı olan dostların kaçırmamasında fayda var...Sergi tam bir ay açık olacakmış...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

ferzan

Alıntı yapılan: hanac - 03 Aralık, 2018, 16:17:27
Bir Garip Bencileyin ne demek ?

''Benim gibi bir garip...'' anlamında sanırım...''Bencileyin'' kelimesine daha önce bir yerde daha rastlamıştım, ''benim gibi'' anlamına geliyormuş...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

kharon

Yunus Emre siirlerinde gecer tamlama, ama ne Suat Yalaz'la ne de sergiyle bir baglantisni kuramadim  :)

Gabby

Biraz tevazu ve alçak gönüllülük göndermeli sergi adı gibi geldi bana ama röportajlarında
'benden önce çizgiroman yoktu' benzeri söylemlerini düşününce pek de emin olamadım doğrusu... :)

Hayırlı olsun.

kharon

Alıntı yapılan: Gabby - 03 Aralık, 2018, 18:31:57
Biraz tevazu ve alçak gönüllülük göndermeli sergi adı gibi geldi bana ama röportajlarında
'benden önce çizgiroman yoktu' benzeri söylemlerini düşününce pek de emin olamadım doğrusu... :)

Hayırlı olsun.

:D :D

ferzan

Sergiye gidip gören abilerden, dostlardan bir durum değerlendirmesi alsak mı acaba?.. :)

Ben açılış günü sergiye çok uzak olmamama rağmen başka önceliklerimden ötürü gitmedim...Giden abilerim ertesi günkü toplantıya benim için serginin basılı kataloğunu getirdiler...Kısıtlı zamanda da sergiden laf açamadık hiç...Şimdi bu başlık vesilesiyle izlenimlerini yazsalar fena olmaz diye düşünüyorum... 8)

Orijinal çizimler ya da sayfalar var mıydı, bir sergi olarak doyurucu muydu, ozalitçiden çıkış alınma genel geçer bir nostalji havasından mı ibaretti, yoksa Yalaz ustanın o büyülü fırça darbelerinin yer aldığı yarım asırlık çizgi roman sayfalarından da var mıydı?..İlgi nasıldı, rahat diyaloğa girilebildi mi, Suat Yalaz nasıldı ve saire gibi cevaplanmasını arzuladığım sorularım var... ::)

Katalog epey kapsamlı bir röportaj da içeriyor ve bir nevi Suat Yalaz belgeseli tadında...Bu kez kitap gibi okunacak bol yazılı ve resimli bir basım yapmış Karikatür Evi...Yıllardır Suat Yalaz 'ın kaleminden okuduğum ve neredeyse hepsini bildiğim anılar, eski röportajlar, ''Biz Bize'' yazıları ve güncel yazılar da yer alıyor...Katalogtaki görsellerden benim izlenimim şu oldu; Yalaz her şeyi hayranı olan kişilere bırakmış ve onlar bir vefa sergisi düzenlemiş...Yurtiçi ve yurtdışı nadir eserlerinin basımları haricinde çok fazla orijinal çalışmasının sergide yer almadığı, genelinin kaliteli çıktılardan ibaret olduğu hissine kapıldım ama bir de gidenlerden öğrenelim serginin detaylarını... :)

hanac

sultanhisar

hanac

Alıntı yapılan: sultanhisar - 11 Aralık, 2018, 19:27:42
Kitap satma durumu olucak mı ??? Acaba...

Hangi kitabı satma durumu, tam anlayamadım.

hanac

hanac

hanac

Alperen

Merhaba arkadaşlar,
Ben sergiye geç vardım. Önce Hanac'ı aradım. Odalarda dolaşmak ve çizimlere bakma yerine bir miktar Suat Yalaz'ı dinledim. Suat Yalaz'ın almanca çizgiroman çizdiğini bimiyordum. Bu sergi sayesinde öğrendim. Dört Halife çizgiromanlarını zamanında belki 30 sene önce Güneş gazetesi alıp toplamıştım. Yalaz'ın bakış açısından olayları dinlemek güzel oldu. Güneş gazetesinin satışını 2 katına çıkardığını bilmiyordum. Hikmet Yamansavaşçıları yüz yüze görmüş oldum. Mutlu oldum. Karikatürevinden Suat Yalaz için basılan kitabı alınca çok mutlu oldum. Arkadaş diğer aktivitelerin de kitabı olduğunu çıkınca söyledi, onları alamadığım için üzüldüm. Aklınızda bulunsun, yolunuz Kadıköy Belediyesi Karikatürevine düştüğünde isteyin. Belki verirler.
Yalaz'ı daha fazla dinlemek isterdim ama bu hafta sonu altınmadalyoncuları görmek beni daha mutlu etti.

sultanhisar

Topal Osman Ağa vs.kitapları bulabilecek miyiz...onu demek istedim...