Kadfest Çizgi ve Sahaf Günleri / 22 Ağustos - 27 Ağustos

Başlatan haysat, 16 Ağustos, 2019, 19:31:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

Kadfest Çizgi ve Sahaf Günleri
Kadıköy Teknik ve Anadolu Meslek Lisesi Caferağa, Cem Sk. No:99, 3471

Festival boyunca söyleşilerimiz olacak, konu ve konuklarıyla söyleşilerin listesi de şöyle:
- 22 AĞUSTOS 2019 PERŞEMBE SAAT: 19.00 KARTPOSTALLARLA KADIKÖY:
Uzun yıllardır Fransa'da yaşayan koleksiyoner Sarkis Karamanik konuğumuz. Duayen sahaf ve Karamanik'in arkadaşı Emin Nedret İşli'nin moderatörlüğünde yapılacak söyleşide koleksiyoner kimdir, koleksiyonerliğe nasıl başlanır, kartpostal koleksiyonerliğinin püf noktaları nelerdir, kartpostallar şehir tarihi hakkında bize neler anlatır ve bir tarihi kartpostal nasıl okunur gibi soruların cevapları aranacak, kartpostallar üzerinden Kadıköy'ün yüz elli yıllık geçmişine bir yolculuk yapılacak. Ayrıca, Karamanik Koleksiyonundaki tarihi Kadıköy kartpostalları sergi alanında kitapseverleri ilgisine sunulacak.

-23 AĞUSTOS 2019 CUMA SAAT: 20.30 BULAK BASKISI OSMANLI TÜRKÇESİ KİTAPLAR
Bu söyleşimizin konuğu ise Mısır'dan, Mısırlı sahaf Aly Abdelwahab El Sayed konuğumuz olacak. Kendisiyle hem Mısır kitapçılık/sahaflık tarihini ve kitap kültürünü hem de Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki önemli birkaç basım merkezinden biri olan Kahire/Bulak baskısı kitapların hikâyesini konuşacağız.

-24 AĞUSTOS 2019 CUMARTESİ SAAT: 19.00 IŞIN BERİL TETİK, DEMOKAN ATASOY, GALİP DURSUN (GERİSİ HİKÂYE KORKU KONUŞMALARI PODCAST EKİBİ):
BOSTANCI'DA DOĞAN KORKU: KERİME NADİR VE DEHŞET GECESİ
Edebiyatımızın en bilinen yazarlarından Kerime Nadir söyleşi konumuz. Romanlarının çoğu filme de çekilen Nadir'i başka bir yönüyle tanıyacağız. Cumhuriyet dönemi edebiyatımızın ilk korku romanlarından Dehşet Gecesi'ni Gerisi Hikâye Ekibi anlatacak. Bostancı'daki köşkte yazılan; Kadıköy menşeili bu roman üzerinden Türkiye'de korku ve fantastik edebiyat söyleşimizin ana başlıklarını oluşturacak.

-24 AĞUSTOS 2019 CUMARTESİ SAAT: 20.30- KOLEKSİYONCULUĞUN FANTASTİK TARİHİ
İki "sıkı" sahaf müdavimi ve iki müzik insanı olan Güven Erkin Erkal-Bilge Kösebalaban konuğumuz olacak. Batıda daha çok "Geek" diye tabir edilen geniş bir sosyal yapıdan bahsedecekler. Fantastiğin, bilim-kurgunun, alt kültürün dâhil olduğu kocaman bir sosyal dünyanın kapılarını aralayacaklar, anlatacaklar. Söyleşi sonrası Bilge Kösebalaban'dan müzik dinletimiz var.

-26 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ SAAT: 19.00
ETHEM AKAR: KADIKÖY ÇARŞISI'NIN ELLİ YILI:
Kadıköy'ün tarihini iki eski Kadıköylü'den dinleyeceğiz. Uzun yıllardır Kadıköy'de balıkçılık yapan Ethem Akar , "Balıkçı Ethem" ve kırk yıldır Kadıköy sokaklarında sahaflık yapan Lütfü Seymen Kadıköy Çarşısı'nı, eski hâlini, yaşadığı değişimi ve bugününü bize aktaracaklar.

-26 AĞUSTOS 2019 PAZARTESİ SAAT: 20.30 BİR YAZAR KADIKÖY SAHAFLARINDA NE ARAR, NE BULUR? Konuğumuz yazar- şair Pelin Batu. Kadıköy sahaflarının en bilinen müdavimlerinden olan Batu, yazarlığını besleyen kitaplara ulaşma macerasını, bu macerada kendisine yoldaş olan sahaflarla olan hikâyelerini anlatacak. Sahaf kültürünü ve sahaflardaki ilginç kitaplara ulaşmanın ipuçlarını verecek güzel bir söyleşi bizleri bekliyor.

27 AĞUSTOS 2019 SALI SAAT: 19.00 MODA'DAN GEÇEN BİR YAZAR: YUSUF ATILGAN
Kadıköy edebiyat ve sanat dünyamızın pek çok kıymetli ismine ev sahipliği yapmış bir ilçe. Edebiyatımızın en özgün isimlerinden Yusuf Atılgan da bu isimlerden biri. İstanbul'a döndükten sonraki yaşantısını Moda'da geçiren yazarı, edebiyat serüvenini, yazdıklarını-yazamadıklarını yazar-çevirmen Fuat Sevimay'dan dinleyeceğiz. Söyleşinin moderatörlüğünü sahaf Ümit Nar yapacak
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

haysat

Festival başlamasına az bir zaman kala, katılımcı sahafların listesi ve yerleşim şemaları da şöyle:

hennessy

Yan sokağımda olunca geçen haberini alınca gidip teftiş etmek farz oldu...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

haysat

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen Çizgi ve Sahaf Günleri'nde, 22-27 Ağustos 2019 tarihlerinde, saat 13.00-23.00 arası Kadıköy Lisesi'ndeyiz, herkesi stantımıza bekliyoruz!

tenten

Yanlış anlamadıysam sahaflar ve çizgi romancılar iki ayrı mekânda toplanacaklar. Kadıköy Teknik ve Anadolu Lisesi'nde yer alacak sahafların listesinde Özer Sahaf dışında sadece çizgi roman satan kimse yok gibi. Çizgi romancıların yer alacağı Kadıköy Lisesi'nde yaklaşık kaç stand açılacak, çizgi roman satıcılarının listesini de paylaşabilir misiniz?