Teks Sohbet Odası

Başlatan hanac, 07 Eylül, 2010, 21:16:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Buna üzüldüm o zaman bir iki sene tex okuyamayacağım çünkü yeni seri elimde var ona yetişene kadar belki böyle klasik seriye başlarım :( Birde sıfırdan tekrar başlamak bence biraz Tex için risk değil mi? Bugüne kadar 160 sayı gibi iki seriden de basılmış. Tex aylık takip eden almış, Tex genç nesil çok okuyanı yoktur diye düşünüyorum daha çok 30 ve üzerine hitap ediyor. Oğlak elindekileri çıkarmak için kampanya düzenleyip uygun fiyata verecek. Bence bu riske girmeden kaldığı yerden gitmesi daha mantıklı değil mi? Brendon daha yolun başınd aidi ama Tex bayağı yol aldı. Benim gibi yeni seriyi takip eden bir veya iki sene kitap almayacak bu yayın evi için kayıp değil mi?
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

köstebek

Alıntı yapılan: hennessy - 25 Nisan, 2014, 08:44:52
Buna üzüldüm o zaman bir iki sene tex okuyamayacağım çünkü yeni seri elimde var ona yetişene kadar belki böyle klasik seriye başlarım :( Birde sıfırdan tekrar başlamak bence biraz Tex için risk değil mi? Bugüne kadar 160 sayı gibi iki seriden de basılmış. Tex aylık takip eden almış, Tex genç nesil çok okuyanı yoktur diye düşünüyorum daha çok 30 ve üzerine hitap ediyor. Oğlak elindekileri çıkarmak için kampanya düzenleyip uygun fiyata verecek. Bence bu riske girmeden kaldığı yerden gitmesi daha mantıklı değil mi? Brendon daha yolun başınd aidi ama Tex bayağı yol aldı. Benim gibi yeni seriyi takip eden bir veya iki sene kitap almayacak bu yayın evi için kayıp değil mi?

Evet, kayıp; o yüzden de öyle yapılmıyor zaten. Kısaca özetlersem: Mayıs ayı içinde çıkacak Tex klasik Seri 1. (orijinal 169-170; yani Altın seri Oğlaktan devam) ve Tex 1 (orijinal 605-606; yani oğlak kaldığı yerden devam)

hennessy

Tama şimdi anladım bu sevindirici haber :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

caretta

Elimde Brendon cilt 13 var.Sağ alt köşede "Çizgili Düşler" ibaresi var ve bu sert bir kapak.İçte aynı kapak var.Her iki kapağın iç sayfaları boş.96
sayfada biten macerada arka kapak yok.Ciltteki her üç maceranın da arka kapakları yok.Bir de "Julia" reklamlı arka kapak var.Şimdi Teks'in
yeni formatı bu mu?Tabii 2 sayılı.Altın Teks'i İnci Aslıer,Dizi Teks'i Ay Barka çeviriyordu.Siz bir isimden bahsettiniz.Yani o bize göre meçhul kişi her
iki seriyi de mi çevirecek?
        Altın Tekskartpostallarına gelince:İnternette 197+17=214 kart var.Oğlak epeyce süredir eski kartlara yeni numaralar vererek,aynı kartları
ikinci kez veriyordu.Sizde ne olacak? Oğlak her yıl aralık ayında Teks'e stop eder,marta kadar yayın yapmazdı.Sizde böyle sorun olacak mı?
      Teks haziran ayında çıkacak diyorsunuz.Aralık ayına kadar 7+7=14 ikili cilt mi çıkacak.Teks olmadan geçen 5 ayın telafisi olmayacak demek ki.
Zaten 4'lü cildi çevirmen kabul etmedi ve bu kadarının telifi çok pahalı diye yazdınız.Demek ki 2014 için toplam 14 ikili cilt için telif aldınız.
      Kapakların içlerinde hiçbir editoryal yazı,eski maceralara atıf,tarihçe v.s olmayacak herhalde.Yeni Teks'i alıp okuduğumuzda Oğlak Yayıncılığı
arayacağımız tek şey tekli edisyonu olur umarım.

s.b

Benim en büyük beklentilerimden bir tanesi Sayın Zeynep Akkuş'un o güzelim doyurucu Tex yazılarına tekrar kavuşabilmek. Her kitabın içinde onun bilgilendirme yazıları kitaba ayrı bir değer katacaktır.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

caretta

Sami Bey satırarasında yeni çevirmen Zeynep Akkuş olacak gibi algıladım.Öyle mi? Öyleyse çok iyi.Zeynep Hanım Teks'i yerinden okuyan birisidir.

Deadman

Yayıncı kararını vermiş... Bu saatten sonra söylenecek her söz boş... Ama bir-iki boş şey söylemek istiyorum...

Yayınların 1. sayıdan başlaması makul ama her ne kadar kitapçı satışları neden olarak gösterilse de Tex'lerin iki sayılık ciltler olarak yayınlanması değerini düşürecektir... En azından benim nazarımda düşürecektir...Her şeye rağmen tek sayılık yayınlanması tekrar gözden geçirilmeli...

Evet Oğlak her Tex alan kişiye 1.5 -  2 katı fiyatına Teks satarak açığı finanse etmeye çalıştı ama acaba ben zamanında kitapçıdan Tex alabilseydim, siz kitapçıdan Tex alabilseydiniz, Tex bu hallere düşer miydi diye düşünmeden de edemiyorum...

Bu açıdan bakıldığında Tex'in yeni fiyat politikası da önemli... Gönül uygun fiyatla okuyucuya ulaşması gereken Teks'in 2 sayılık ciltlerinin etiket fiyatlarının 20 TL olması gerekiyor diyor... Ama yayıncı tarafından bakacak olursak sanırım 25 tl olacak gibi duruyor... ki buna da yarım forma ve Tex'in telifi neden gösterilecek... Okuyucu olarak bizlerde mecbur yiyeceğiz... Bu ülkede iki tane ayrıcalıklı yayn var... Tex ve Ken...

Yalnız şunu açıkça söylemek istiyorum... Şu durumda ben yayıncı olsam... Tex'i sayı sayı 10 Tl' ye satar, tüm eski Tex okurlarına ulaşmaya çalışırdım...

Tabi bunlar sadece temenni, kimseye akıl vermek gibi bir niyetim yok...  Haddim de değil...

köstebek

Alıntı yapılan: caretta - 25 Nisan, 2014, 20:58:17
Elimde Brendon cilt 13 var.Sağ alt köşede "Çizgili Düşler" ibaresi var ve bu sert bir kapak.İçte aynı kapak var.Her iki kapağın iç sayfaları boş.96
sayfada biten macerada arka kapak yok.Ciltteki her üç maceranın da arka kapakları yok.Bir de "Julia" reklamlı arka kapak var.Şimdi Teks'in
yeni formatı bu mu?Tabii 2 sayılı.Altın Teks'i İnci Aslıer,Dizi Teks'i Ay Barka çeviriyordu.Siz bir isimden bahsettiniz.Yani o bize göre meçhul kişi her
iki seriyi de mi çevirecek?
        Altın Tekskartpostallarına gelince:İnternette 197+17=214 kart var.Oğlak epeyce süredir eski kartlara yeni numaralar vererek,aynı kartları
ikinci kez veriyordu.Sizde ne olacak? Oğlak her yıl aralık ayında Teks'e stop eder,marta kadar yayın yapmazdı.Sizde böyle sorun olacak mı?
      Teks haziran ayında çıkacak diyorsunuz.Aralık ayına kadar 7+7=14 ikili cilt mi çıkacak.Teks olmadan geçen 5 ayın telafisi olmayacak demek ki.
Zaten 4'lü cildi çevirmen kabul etmedi ve bu kadarının telifi çok pahalı diye yazdınız.Demek ki 2014 için toplam 14 ikili cilt için telif aldınız.
      Kapakların içlerinde hiçbir editoryal yazı,eski maceralara atıf,tarihçe v.s olmayacak herhalde.Yeni Teks'i alıp okuduğumuzda Oğlak Yayıncılığı
arayacağımız tek şey tekli edisyonu olur umarım.

Tek tek cevaplayayım.
Tex'ler ikili olacak. Yani ilk sayının kapağı önde ikinci sayının kapağı arkada (İkili basılacağı için artık içerileri kapak koymayacağız.)
Sırt beyaz olacak ve üstte 1 yazacak ve altında orjinal sayı numaraları olacak). Yani Tex Klasik 1 (169-170) ve diğerindeyse Tex 1 (605-606; çünkü oğlak tex orijinal 401'den başladığı ve 204 sayı çıkardığı için). Yakışıklı grafikerimizi ikna edersek sırta macera isimleri de yazılabilir (aslında ben de yazılmasından yanayım).
Çevirmenimiz Zeynep Akkuş. Oğlak'ın ilk Tex çevirmenlerinden biri. Tamamen kişisel görüşüm ama bence: James Bond Sean connery'dir ve Tex çevirmeni de Zeynep Akkuş'tur.  Zeynep hanım bize ayda 4 Tex çevirecek. yaklaşık 500 sayfa ve altından da kalkacaktır. Arada fırsat bulduğunda da Tex'in diğer yan serileriyle ilgilenecek.
Kart meselesini sonradan ayrıca konuşuruz.

oğlak'ın ocakta stop etmesi Bonelli ile bir yıllık anlaşma yapması ve yeni anlaşmalar yapılırken zaman kaybedilmesi yüzünden olmalı (çünkü yeni anlaşma yaptığında yazışmalar, belgelerin İtalya'yla gidip gelmesi ve paraların yatırılması gibi garip aşamalar var.
biz şimdilik o stop noktalarına varmadan önlemler alabileceğimizi düşünüyoruz; ama gerçek hayatta ne kadarını başarırız, hep birlikte göreceğiz.
Tex'leri mayıs ayında çıkarmayı düşünüyoruz. Ayın kaçı olur bilemeyiz, ama mümkün olduğunca çabuk olacağız. Evet, o beş aylık gecikmenin bir telafisi olmayacak; ama belki yıl içinde tex'in yan serilerini oğlak'a göre daha hızlı basabilirsek belki sizin için bir telafi olur.

köstebek

Alıntı yapılan: Deadman - 25 Nisan, 2014, 22:59:21
Yayıncı kararını vermiş... Bu saatten sonra söylenecek her söz boş... Ama bir-iki boş şey söylemek istiyorum...

Yayınların 1. sayıdan başlaması makul ama her ne kadar kitapçı satışları neden olarak gösterilse de Tex'lerin iki sayılık ciltler olarak yayınlanması değerini düşürecektir... En azından benim nazarımda düşürecektir...Her şeye rağmen tek sayılık yayınlanması tekrar gözden geçirilmeli...

Evet Oğlak her Tex alan kişiye 1.5 -  2 katı fiyatına Teks satarak açığı finanse etmeye çalıştı ama acaba ben zamanında kitapçıdan Tex alabilseydim, siz kitapçıdan Tex alabilseydiniz, Tex bu hallere düşer miydi diye düşünmeden de edemiyorum...

Bu açıdan bakıldığında Tex'in yeni fiyat politikası da önemli... Gönül uygun fiyatla okuyucuya ulaşması gereken Teks'in 2 sayılık ciltlerinin etiket fiyatlarının 20 TL olması gerekiyor diyor... Ama yayıncı tarafından bakacak olursak sanırım 25 tl olacak gibi duruyor... ki buna da yarım forma ve Tex'in telifi neden gösterilecek... Okuyucu olarak bizlerde mecbur yiyeceğiz... Bu ülkede iki tane ayrıcalıklı yayn var... Tex ve Ken...

Yalnız şunu açıkça söylemek istiyorum... Şu durumda ben yayıncı olsam... Tex'i sayı sayı 10 Tl' ye satar, tüm eski Tex okurlarına ulaşmaya çalışırdım...

Tabi bunlar sadece temenni, kimseye akıl vermek gibi bir niyetim yok...  Haddim de değil...

Evet, biz de tek tek basmak isterdik, ama bazı şeyler çok istense de olmuyor. Ama görüntüdeki tek fark sırtın biraz kalınlaşması olacak, o kadar. Bir de logolar değişecek. Bonelli bey yeni logolar gönderdi, artık bunlar kullanılacak diye.
Ayrıca yine evet, fiyat 25 tl olacak. (OĞlak da 16x20= 32 TL idi.) Ayrıca kadıköy'de ve diğer internet kitapçılarında yine kendi indirimleri olacaktır; yani büyük olasılıkla gönlünüzdeki gibi 20 liraya ve daha azına okuyabileceksiniz.

Ayrıca çok daha önemli bir bilgi vereyim: Haftaya Renkli Tex çıkıyor. Bonelli'nin yeni başladığı bir seri... bkz. http://www.sergiobonelli.it/scheda/9111/E-venne-il-giorno.html

Ve rahat olun ... Patronlar Zeynep Akkuş çevirdiği ölçüde sizi (bizi) Tex maceralarına boğma sözü verdi. Kulaklarımla duydum...   

s.b

Verdiğiniz bilgiler neticesinde anlaşılıyor ki siz bu işi iyi biliyorsunuz. Ben inanıyorum ki Tex sizin elinizde çok daha kaliteli bir şekilde yayınlanacak. Özellikle Zeynep Hanımın katkısı çok büyük olacaktır.
Ayrıca bizi bilgilendirmek için sürekli klavyenin başında olmanızdan dolayıda çok teşekkür ederim.

köstebek

Alıntı yapılan: s.b - 26 Nisan, 2014, 00:31:03
Verdiğiniz bilgiler neticesinde anlaşılıyor ki siz bu işi iyi biliyorsunuz. Ben inanıyorum ki Tex sizin elinizde çok daha kaliteli bir şekilde yayınlanacak. Özellikle Zeynep Hanımın katkısı çok büyük olacaktır.
Ayrıca bizi bilgilendirmek için sürekli klavyenin başında olmanızdan dolayıda çok teşekkür ederim.

Teşekkürler, ama zaten klavye başında işimi yapıyorum. Arada bir dönüp sizin foruma bakıyorum, hep çizgi roman okumak zor...

s.b

Size hayırlı geceler dilerim Sayın Köstebek. Bana müsaade.

köstebek

Alıntı yapılan: s.b - 26 Nisan, 2014, 00:38:21
Size hayırlı geceler dilerim Sayın Köstebek. Bana müsaade.

iyi geceler

caretta

Zeynep Akkuş'un Oğlak Yayıncılık'ın ilk dönemlerindeki çevirileri mükemmeldi.Bir söyleşisinde Teks okumak için İtalyancayı öğrendiğini ve İtalya'ya
gittiğinde valiz dolusu Teks getirdiğini söylemişti.Yazdıklarınız beni bayağı keyiflendirdi sayın çizgiköstebeği.Dev albüm Teks,maksi,almanak,klasik
derken Teks'e garkolacağız demek ki.Heyecanla ve de helecanla bekliyorum.

tommikser

Bu olay caretta abimin bütçesini parça pinçik edecek ama sen sevindin diye ben çok sevindim.Senin Tex sevdan beni de Tex sevmeye  itti.Tex forever :D :D :D