Son Gece - The Final Night

Başlatan Nemo, 13 Ağustos, 2023, 12:00:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

1996 yilinda, Karl Kesel tarafindan yazilan, Stuart Immonen tarafindan cizilen, The Final Night, 4 ana fasikule sahip. Cesitli kahramanlarin fasikullerine de yayilan hikayenin okuma sirasini diger mesaja ekleyecegim.

SPOILER

Dusk isimli bir uzayli, Dunya'ya ulasir. Sun-Eater isimli bir varligin, Dunya'ya yaklastigini ve Gunes'in enerjisini emecegini soyler. Bunun uzerine kahramanlar toplasir. Onu durdurmak icin cesitli hamleler yaparlar. Ilk hamlede, Mister Miracle bir 'boom-tube' yaratip onu baska bir boyuta gondermeyi dener. Ikincisinde, Superman ve Firestorm gibi karakterler ikinci bir Gunes yaratip, Sun-Eater'i aldatmayi denerler. Ama her iki hamle de yararsiz olur.

Sun-Eater, Gunes'i karartir ve Dunya isi ve isiksiz kalir. Superman'in, Gunesten aldigi enerji de olmadigi icin, gucu giderek azalmaktadir. Luthor, Dunya'yi kurtarmak icin devreye girer. Calismalarina baslar.

Bu sirada, Kyle, artik Parallax haline gelmis olan Hal Jordan'i bulmak icin yola cikar. Onu, evrenimiz ile 'diger tarafin' sinirini olusturan THE WALL'da bulur. Dunyanin karsilastigi tehlikeyi ona anlatir. Hal Jordan, gucunu kullanarak, dostlari ve eski sevgilisi Carol Ferris ile vedalasir.

Luthor, Sun-Eater'i yok edecek bir alet icat eder. Flash'in yardimiyla onlari cogaltir ve Gunes'in cevresine yerlestirir. Bir kisinin kendisini feda edip, aletleri aktif hale getirmesi gereklidir. Superman bu isi ustlense de, Ferro isimli genc bir kahraman herkesten habersiz Gunes'e dogru yola cikar. Fakat, Hal Jordan onu kurtarip, kendini feda eder.

Boylece, Gunesi ve Dunyayi kurtarmis olur.

''En aydınlık günde. En karanlık gecede.

Hiçbir kötülük kaçamayacak görüşümden.

Kötülüğün gücüne inananlar.

Gücümden sakının YEŞİL FENER'in ışığından.''

SPOILER SONU

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Final Night okuma sirasi:

The Final Night Preview

The Final Night #1
The Power of Shazam! #20
Sovereign Seven #16
Superman (vol. 2) #117

The Final Night #2
The Adventures of Superman #540
Batman #536
Green Arrow (vol. 2) #114
Supergirl (vol. 2) #3

The Final Night #3
Action Comics #727
Aquaman (vol. 4) #26
Detective Comics #703
Superboy (vol. 3) #33

Parallax: Emerald Night #1
The Flash (vol. 2) #119
Hitman #8
Legion of Super-Heroes (vol. 4) #86
Robin (vol. 4) #35
The Spectre (vol. 3) #47
Superman: The Man of Steel #62
Takion #6

The Final Night #4
Green Lantern (vol. 3) #81

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Hal Jordan, Emerald Twilight ve Zero Hour: Crisis in Time maceralarında, Parallax' a donusup, evreni yeniden baslatmayi kafasina koymustu. Fakat, Green Arrow onu durdurmayi basarmisti.

Hal, Parallax olarak cok eziyet cektiriyor digerlerine ama Son Gece'de yaptigi fedakarlikla kendini bir sekilde affettirmeyi basariyor. Bir kisi haric: Gicik Batman. Ta ki, cenaze merasimine kadar, Hal Jordan'a hep mesafeli yaklasan Batman, Hal'in cenazesinin anlatildigi Green Lantern sayi 81'in son karesinde: Huzur icinde yat Hal Jordan deyip onu affetmeyi basariyor.

Jordan'in, kendinin feda etmeden evvelki vedalasma sahneleri bence cok duygusal. Ozellikle Carol ile vedalasmasi.

Spectre'den de yardim istense de, Yaraticinin Dunya icin belirledigi kader bu ise yardim edemem deyip reddetmesi tartismaya acik.

Cizimler bana gore orta. Superman'in uzun sacli cizilmesine hicbir zaman alisamayacagim. (90lar)

Bu gibi serilerin, ulkemizde yayinlanmasini umut ediyorum. Tipki Kimlik Buhrani gibi.
Özel Alfa Ajanı

rumar80

Superman "ölümünden" sonra uzunca bir süre uzun saçlı oldu. Ne "tesadüf" ki Clark ta aynı zamanda saçını uzatıp at kuyruk yaptı ama kimse anlamadı.
     Bu macera sonrası bir süre Superman'i güçsüz olarak okuduk. Hatta evlendikleri sırada bu haldeydi.
     Green Lantern konusu ise benim yazdığım bir başlıkta var.