Basında Çizgi Roman

Başlatan pizagor, 13 Ocak, 2010, 20:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

Alıntı yapılan: designer73 - 17 Ağustos, 2015, 17:54:09
Benim çizimi kullanmışlar ya la :o İnsan bir haber verir :P

A siz çizer miydiniz designer73?

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: nicholaihel - 17 Ağustos, 2015, 20:18:59

Çizer demeyelim de, kendi halimde eğleniyorum :)

hanac

Alıntı yapılan: nicholaihel - 17 Ağustos, 2015, 20:18:59

E-Dergimizi inceleyin Sn. Nicholaihel.  bkz. http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,5006.0.html

5. sayıda başlayan "Kan Yaşamdır" macerası, bu ay çıkacak 7. sayıda devam edecek.

Yazarı forum üyemiz Kadri Kerem ve çizeri de Designer73.

nicholaihel

Yok yahu o çizim sizin ise mütevazilik yapıyorsunuz, elinize sağlık.

Dergiyi de ilk fırsatta inceleyeceğim. İlk fırsatta dedim, çünkü özenerek detaylıca okumak isterim.

köstebek

Bu arada o Yeni Şafak yazısında Levent Cantek'in ne demek istediğini anlayanınız var mı?

Derginin attığı ana başlık "Çizgi Romanın Muhteşem Dönüşü", daha sonra da "Çizgi Roman rüzgarı yeniden esiyor" demişler... Yazıyı yazan hanımfendinin (Merve'nin bir kadın ismi olduğunu düşünerek) bizim gibi "düz çizgi romancı" olmadığını, edebiyat uyarlamalarının peşinden mevzuyla ilgilendiğini zaten okuyunca anlıyoruz. Yazıya "muhteşem dönüş" diye başlıyor, "altınçağa dönüş zor" deyip bitiriyor. Kafası epey karışık, bahsettiği "altın çağ" da nedir onu anlayamadım; MM'de zaman zaman geçen okuma yazmanın keşfedilmesinden önceki dönemden bahsediyorsa işi epey zor demektir... Geçiniz...

YKY GYY'nin dedikleri çok daha makul. Efendim, biz Marcel Proust gibi ünlü ve ağır edebiyatçıların eserlerini basıyoruz, ama gençler belki onları okumakta zorlanırsa, işin kolayından başlasınlar diye bir de onların ÇR uyarlamalarına eğiliyoruz. Tamamdır.

Ama Levent Cantek'in ne dediğini, daha doğrusu 20 yıldır, belki daha uzun süredir söylenip çizilen, artık hepimizin ezbere bildiği karanlık ve kötümser tablonun dışında ne söylediğini anlayamadım. Şöyle zor, böyle zor, para dönmüyor vs. Onun yazısına "Bu modanın arkası gelmez" diye  bir de başlık atılmış. Anlayamadım ki? Çizgi romana destek yazısı mı "bu işlerde para yok, hacı" uyarısı mı? Basmayalım mı, okumayalım mı?

Hiç anlamadım... Yazı nasıl başlıyor, nasıl bitiyor... Ne biçim muhteşem dönüş bu ...

Anlatacak biri varsa dinlemeye hazırım...

hanac

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 17 Ağustos, 2015, 22:42:50
Anlatacak biri varsa dinlemeye hazırım...

Anlamsız bir yazıdır diye okumamıştım zaten  :)

Sen öyle deyince Çetin Abi bir bakayım dedim.

Olayı edebiyat uyarlamalarından almışlar sadece, doğru düzgün bir analiz yok.

köstebek

Sorma, sevgili adminim,

Bir de PiZagor bey, Örümcek'in bilmem ne sagası basılsın, fasikül formatına yüklenilsin, şöyle olsun, böyle olsun diye kampanyalar düzenliyor.
Basınımızın büyükleri nerede, Özgür Bey nerede? Büyük bir uyumsuzluk var; makineye yeniden bir format mı atmak lazım, ne lazım?

hanac

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 17 Ağustos, 2015, 23:05:25
Basınımızın büyükleri nerede, Özgür Bey nerede?

Pizagor aka Özgür nev-i şahsına münhasır bir arkadaş.

Bu aralar aramız iyi değil zaten  :)

köstebek

Bir "format atma" toplantısı atalım o zaman admin bey,
Belki özgür beyi de çağırırsınız?

hanac

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 17 Ağustos, 2015, 23:14:43
Bir "format atma" toplantısı atalım o zaman admin bey,
Belki özgür beyi de çağırırsınız?

Tamam abi toplanalım, biraz piyasa dedikodusu yaparız.

HacıGeraltEmmi

Alıntı yapılan: nicholaihel - 17 Ağustos, 2015, 21:31:09
Yok yahu o çizim sizin ise mütevazilik yapıyorsunuz, elinize sağlık.

Dergiyi de ilk fırsatta inceleyeceğim. İlk fırsatta dedim, çünkü özenerek detaylıca okumak isterim.

Teşekkürler.
Keyifli okumalar. Okuduğunuz zaman yorumlarınızı bekleriz.

köstebek

Bu arada yanlış anlaşılmasın,

Edebiyat uyarlamalarını ÇR'nın seçkin örneklerinden sayan basının karşısında ve PiZagor'un fikirlerinin ve isteklerinin tamamen yanındayım.

nikopol

Derginin kapagindaki "Cizgi romanin muhtesem donusu" basligini dergi editoru ya da yazi isleri atmistir muhtemelen, yaziyi yazan arkadas degil. Onlar da ilgi cekici bir kapakla ve mansetle cikmak istemislerdir. Yazinin icerigiyle alakasiz bir baslik attiklari gercegi degismiyor tabii.

Levent Cantek soz Turkiye'de cr'nin durumundan acildiginda genelde karamsar yaziyor. Beklentileri yuksek herhalde. Evet, Fransa'yi, Japonya'yi, ABD'yi baz alirsak Turkiye'de cizgi romanin durumu cok kotu ve asla da "iyi" olmayacak.

Siz bosverin bunlari, yayimlamayi bitirdiginiz her Vertigo serisi yanimiza kar kaliyor. Turun klasiklesmis ornekleri Turkceye cevrilsin, guncel eserlerden ses getiren calismalar bizde de bulunabilsin... Arada yerli calismalar da yayinlanabilsin... Baslanan eserlerin devami getirilsin... Bu kadari Turkiye gibi orta gelir ve egitim duzeyindeki bir ulke icin kafi.

köstebek

Nikopol,

Türkiye'deki Vertigo serileri, hatta tüm ÇR piyasası süperkahramanların saldırısı altında, dostlarımız diye bildiğimiz pelerinliler bizi Morloklar gibi yeraltında yaşamaya itiyor, ama direniyoruz, yapacak başka bir şey de yok zaten...

Geçenlerde patronlara "Humanoidler de pek güzel bassak mı birkaç tane" gazlaması yapmaya kalkıştım, bana "dost musun, düşman mısın Lex Luthor" bakışı attılar, cevap bile vermediler.

Bunun üstüne bir de edebiyat uyarlamaları üzerine güzellemeler okuyunca biraz sinirleniyorum, hepsi bu...

pearl jam

Nikopol un beklentiler konusundaki tespitine katiliyorum. Enseyj karartmayalim, cizgi roman piyasasi bir kac senedir gayet iyi gidiyor. Cizgi romanin Yeni safak in kitap ekinin kapaginde yer almasi bile gelismeyi gosteriyor aslinda  ;D

Sanirim turkiyenin tarihinde bu kadar cesitli cizgi romanin basildigi baska bir donem yoktur. Ntv nin ne amacla olursa olsun bu isi yeniden ateslendirdigi bir gercek. Bence bu ilginin de devami geldi ve cevremden de rahatlikla gozlemleyebiliyorum ki bu ilgi (levent cantek in hayallerindeki kadar olamasa da :) ) artarak devam edecek. Ileride bugunden daha kotuye gidecegimizi kesinlikle dusunmuyorum.