Basında Çizgi Roman

Başlatan pizagor, 13 Ocak, 2010, 20:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Bu hikaye bana yıllar yıllar önce Gırgır'da yayınlanan maç skorlarını gösteren fotoğraf makinası öyküsünü hatırlattı...

kalidor

Şehrin en eski fotoğraf ustası Baba Behçet'te Konya'da Türkiye'nin ilk fotoğrafçısı gibi iddialı bir tabelası olan foto Behçet'i hatırlattı. İlk fotoğrafçı olmasa da fotoğraf stüdyosu açan ilk müslüman fotoğrafçı.

http://www.konajans.com/news/627/Tarihi-fotograflar-tozlu-rafta.html
Crom! Ölüleri Say...

taarruz

Milliyet Gazetesinin arşivlerinden çizgi roman reklamları;

[IMG]http://i48.tinypic.com/91gr44.jpg[/img]

[IMG]http://i50.tinypic.com/2w3xisg.jpg[/img]

[IMG]http://i45.tinypic.com/2004fte.jpg[/img]

Çizgili günler
Fatih

hanac

Atilla abi (caretta) yolladı, 25 Ağustos Hürriyet Gazetesi

caretta

3 Eylül Hürriyet Seyahat Eki.
  Helsinki'nin Lasipalatsi Meydanı bu hafta üç gün boyunca çizgi roman kahramanlarının ve meraklılarının buluşma yeri olacak.
27.çizgi roman festivali 7 Eylül'de başlıyor.Festivalde sergiler düzenlenecek,söyleşiler yapılacak,ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.En öenmlisi de koleksiyoncular için açık pazar kurulacak.27.Festival'in teması:''Sanat Biçimi Olarak Çizgiroman''
(sarjakufestivaalit.fi)

tommikser

'Türk düşmanı' Tenten raflardan kaldırılıyor

Çizgi-roman kahramanı Tenten'in kitapları, Afrikalılara, Araplara ve Türklere karşı ırkçı ve önyargılı içerikler sunduğu gerekçesiyle, İsveç'in en büyük kütüphanelerinden başkent Stockholm'deki kütüphanede raflardan kaldırılıyor.

İsveç'in en yüksek tirajlı gazetesi Dengens Nyheter'in haberine göre, Stockholm'deki kütüphanenin Sanat Yönetmeni Behrang Miri'nin, gençlik ve çocuk kitapları bölümünde görevli personel ile yaptığı toplantı sonucunda alınan karar uyarınca, kütüphanedeki Tenten kitaplarının raflardan kaldırılmasına karar verildi.

Miri, Tenten kitapları raftan kaldırma kararının doğru olduğunu savunurken, kitaplar Afrika ülkeleri, Araplar ve Türkler ile ilgili gerçeği yansıtmayan birçok resim ve bilgi bulunduğunu, bunların çocuklar ve gençler arasında asılsız korku ve fobi oluşturacak nitelikte olduğunu bildirdi.

Tenten kitaplarında Afrika ve Arap ülkeleri ile ilgili bilgilerin "tam olarak sömürgeci ülkelerin gözüyle" verilmeye çalışıldığını kaydeden Miri, şunları kaydetti:

"Afrikalılar aptal birer topluluk olarak tanıtılırken, Araplar uçan halılar üstünde gösteriliyor. Türkler ise sadece nargile içen bir millet olarak tanıtılıyor. Yani kitaplar bu bölge topluluklarını doğru bir şekilde tanıtmıyor. İsveçli gençlere, çocuklara doğru örnekler sunmuyor. Asılsız bir şekilde, bu bölge insanları için korku ve fobi oluşmasına neden oluyor. Ayrıca bu kitaplar ırkçı ve önyargılar ile dolu bilgiler içeriyor."

Miri, İsveç'te Afrika'nın birçok ülkesinden gelen ve burada yaşayan topluluk bulunduğuna da dikkat çekerek, "Bizler onların gerçek kültürleri hakkındaki gerçekleri çok az biliyoruz" diye konuştu

alan ford

Çok yerinde bir karar olmuş. Her ne kadar Herge ırkçılık iddiaları reddetse ve sonradan değişiklikler yapsa da , zamanında Nazi gazetelerinde çizmekten de beis görmemiştir. Büyük konuşmayayım ama benim kitaplığıma da kolay kolay giremez Tenten
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

tommikser

İlk dönem çizgileri faşist içerik taşısada sonraki maceralarda bu görülmez.Ben aldım memnunum ;D

hennessy

Her daim ten ten in bende yeri ayrıdır.Irkçı dediler eşcinsel dediler kadın düşmanı dediler onu dediler bunu dediler.Türkiye'de nargile içiliyor bunun neresi yanlış.Bugün çizgi roman okuyorsam ten ten sayesindedir.Herge biraz bazı konularda sert olsada bu onun hayal dünyası Batman'e bile eşcinsel deniyor bu benim Batman sevgimi eksiltmez....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

emre ozdamarlar

Dun bu konuda Isvec sallandi, ilgili kurum ve kisiler geri adim attilar.
Yaptiklari bence tamamen sacmalikti. Bir cocuk Tenten okuyarak irkci oluyorsa o cocugun ailesi ve gittigi okullar bes para etmez demektir.
Benim de bugun cizgi romani sevmemin baslica sebeplerinden biri zamaninda Milliyet gazetesinin verdigi Tenten ve Red Kit ekleridir.

konnektör

Bilinç altına verilen mesajları her ne şekilde olursa olsun önemsemek gerekir, heleki bu mesajlar çocuk ve genç yaştaki kişilere yönelikse dahada etkili olabiliyor. Nesiller boyu bu izlenim devam edebiliyor.Bir bölümü istanbulda çekilen son James
Bond filminde günümüzde   bile Türklere fes giydiriliyor. Bu tür imajların müslümanlara karşı ön yargının yeni nesillerde de
korunması için bilerek oluşturuduğunu düşünüyorum.Irkçılık ne yazıkki batılı ulusların çoğunun genetiğinde var ve bu din
fanatizmi ile birleşince de tam bir tabu oluyor.
*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: konnektör - 26 Eylül, 2012, 12:50:28
Irkçılık ne yazıkki batılı ulusların çoğunun genetiğinde var
Cumlesi irkci ve tehlikeli bir cumledir mesela, coluk cocugu uzak tutmamiz gereken cinsten. Batili uluslarin DNA'si ile bizim veya Afrikali bir vatandasin veya herhangi bir Japon'un DNA'si arasindaki fark %0'dir.

konnektör

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 26 Eylül, 2012, 15:10:36
Cumlesi irkci ve tehlikeli bir cumledir mesela, coluk cocugu uzak tutmamiz gereken cinsten. Batili uluslarin DNA'si ile bizim veya Afrikali bir vatandasin veya herhangi bir Japon'un DNA'si arasindaki fark %0'dir.
Burada benim söz ettiğim genetik veya DNA mecazidir, fiziksel DNA kastedilmemiştir. Bizim toplum olarak tanzimattan beri en kötü alışkanlıklarımızdan birisi özellikle sosyal konularda meseleleri hafife almak, bazen yokmuş gibi davranmak, bazende gelişmelerin farkında olamamaktır. Avrupa topluluğu, FİFA, UEFA,Avrupa parlementosu gibi bir çok kurum avrupada yükselen ırkçılığa karşı önlemler almaya çalışırken ırkçılığın mağduru olan bizim gibi toplumlardan bazılarının
konuyu görmezden gelmeye çalışmasını, önemsememesini doğru bulmuyorum.

*Resmimi hayal ederim ve daha sonra hayalimi resmederim.
Vincent Van Gogh

kalidor

DNA'sı olmasa da batılıların bilinçaltında bir Türk veya müslüman önyargısı vardır.
Crom! Ölüleri Say...

emre ozdamarlar

Alıntı yapılan: kalidor - 26 Eylül, 2012, 18:45:29
DNA'sı olmasa da batılıların bilinçaltında bir Türk veya müslüman önyargısı vardır.
Cumlesi de batili toplumlara karsi bizim sahip oldugumuz bir önyargilardan biridir.

Nerdeyse 8-9 senedir yurtdisindayim, salak sorularla, önyargili insanlarla karsilastim mi, evet, bunlarin sayisi fazla miydi? Kesinlikle degildi, tanistigim insanlar arasinda cok cok azinlikta kalan tiplerdi. Ortalama bir batilinin turk/musluman hakkindaki önyargisi ortalama bir Turk'un arap/cinli/japon önyargisindan daha fazla degildir. (ermeni, kürt gibi tehlikeli noktalara dokunmuyorum bile)

Alıntı yapılan: konnektör - 26 Eylül, 2012, 15:30:02
  ırkçılığın mağduru olan bizim gibi toplumlar                   
Hic bir devletin/toplumun eli, tarihi temiz degildir. Igneyi kendimize cuvaldizi baskasina batirmaliyiz bu konularda.