Basında Çizgi Roman

Başlatan pizagor, 13 Ocak, 2010, 20:18:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Alıntı yapılan: KIZILMASKE - 14 Temmuz, 2013, 14:26:06
Ben bu kahramanı hiç duymamıştım.Ama yıl bakımından haklısın galiba... ::) :D :)

Fantoma Pierre Souvestre ve Marcel Allain'in 1912-1914 yılları arasında birlikte yazdığı, 43 ciltlik kitap serisidir.

Fantoma bir anti-kahramandır.Macera türünün pek çok temel öğesi Fantoma dizisinden çıkmadır. Bu çizgi roman, roman ve sinema sanatı için de geçerlidir. Örneğin vücuda yapışan lateks kostümü ilk defa Fantoma giymiştir. Kızıl maske olarak bildiğimiz "Fantom" adını ve giysisini açıkça Fantoma'dan almıştır. Kostüm olarak Superman, Batman, Kaptan Amerika ve arkalarından gelen binlerce taklidi, Diabolik, Kriminal, Satanik vs. de hep Fantoma türevleridir. Sadece kostüm değil karakterler ve olay örgüleri de sık sık kullanılmıştır. Tommiks'deki Binbir surat, Teksas'daki Yarasa, Tenten'deki Rastapopulos aslında aynen Fantoma'dan alıntıdır.

Fantoma'nın en büyük düşmanı olan komser Juve, Fantoma'nın öz kardeşidir. Fakat ikisi de birbiriyle kardeş olduklarını bilmeden ölümüne savaşmaktadırlar. Fantoma'nın kızının aşık olduğu gazeteci Fandor'da Fantoma'nın oğludur. Bu iki örnek bile sinemada yüzlerce kez tekrar edilmiştir. Çizgi roman Büyülü Rüzgar veya Star Wars filmindeki kötü adamın aslında kahramanın babası çıkması da bir Fantoma klişesidir. Charlie Chaplin'in Lime Light filminin konusu tamamen Fantoma'nın yedinci cildinden birebir almadır. Teksas ve Tommiks'in ilk on yıllık dönemindeki esprilerin neredeyse % 80'i de Fantoma'dandır. Tenten'deki iki saf hafiye, Dupont ve Dupond'da Fantoma'daki Nalorni ile Perusen'den başkası değildir.

Pierre Souvestre'nin Avrupa'nın üçte birini yok eden İspanyol Gribinden ölmesi üzerine Allain, tek başına yazmaya devam etti. Son 11 cildi Marcel Allain'e aittir. Türkçeye 23'ü çevrildi.

Vikipedi alıntı
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

kedidiro

Son günlerin güzel adamlarından Ali İhsan Varol'la Ot dergisinin son sayısında muhabbet var. Daha doğrusu cümleye başlamışlar İhsan Varol tamamlamış. Özellikle biri çok hoş:
Hak ettiği değeri göremediğine inandığım biri varsa o da; Uzun tüfek Ken Parker'dır ( Alaska)
Doğru söz...

devrimk

Seyfettin Efendi bugün Radikal kitap ekinde.
Yalın Alpay'ın incelemesiyle birlikte.

devrimk

Level Dergisindeki "Roleplaying Günlükleri" sayfasında Seyfettin Efendi röportajı yayınlandı. (Kasım 2013)

alan ford

basında değil ama sanal alemde  çocuk kitapları hakkında şahane bir site var.  www.birdolapkitap.com adresinde ikamet eden Banu ve Yıldıray çifti çocuk kitapları ve bazen çizgi roman hakkında yazıyorlar ve pazar günleri dünyanın tüm renklerine, seslerine ve titreşimlerine açık radyoda program yapıyorlar ;)  Bu siteyi tüm anne ,babalar ve çocuk kitapları sevenlere ısrarla tavsiye edip Yıldıray Bey'in çizgi romanla ilgili yazısını paylaşayım.

http://www.birdolapkitap.com/2013/11/14/cizgi-roman-iyidir-zihin-acar/] [url]http://www.birdolapkitap.com/2013/11/14/cizgi-roman-iyidir-zihin-acar/ [/url]

Meraklısı için yalınayak Gen'i konuştukları radyo programının podcast'i de aha burada

http://www.birdolapkitap.com/2011/08/07/yalinayak-gen-ve-siradan-bir-okul-gunu/
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Mister NO

Superman'e açık artırmada 112 bin dolar

1963 yılında basılan ve kapağında Clark Kent'in Devlet Başkanı John F. Kennedy olarak betimlendiği çizgi roman açık artırmada 112 bin dolara satıldı.

ABD'de 50 yıl önce yayımlanan bir çizgi roman, açık artırmada 112 bin dolara satıldı.

Hake's Americana and Collectibles Müzayede Evi tarafından açık artırmaya çıkarılan 1963 tarihli çizgi romanı adının açıklanmasını istemeyen bir koleksiyoncunun aldığı öğrenildi.

Action Comics serisinin 309 numaralı dergisi olarak basılan çizgi romanın kapağında Superman'in kendini saklamak için kullandığı Clark Kent karakteri, Devlet Başkanı John F. Kennedy olarak betimlenmiş.

Curt Swan'in çizdiği kapakta el sıkışan Superman ile Clark Kent'in üzerinde "Asıl gizemli karakter kim?" ifadesi yer alıyor.

Hake's Americana and Collectibles Genel Müdürü Alex Winter, derginin tesadüfen Kennedy'nin 22 Kasım 1963'te suikasta kurban gitmesinden sadece birkaç gün sonra yayımlandığını belirtti.

Winter, tesadüf nedeniyle çizgi romanın efsane haline geldiğini, açık artırmanın da özellikle Kennedy'nin ölümünün 50. yıl dönümünde yapıldığını sözlerine ekledi.

DAMPYR

Vay dönen paralara bak.Ben o paralarla piyasadaki tüm çizgi romanları satın alırım.Adamlar gerçek Kolleksiyoner helal olsun... 8) :D :)

devrimk

Bugün Seyfettin Efendi Sabah kitap ekinde.

devrimk

emre ozdamarlar

Cok guzel hocam! Helal olsun diyorum, basarilarinin devamini diliyorum.

devrimk

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 21 Aralık, 2013, 14:59:02
Cok guzel hocam! Helal olsun diyorum, basarilarinin devamini diliyorum.

Teşekkürler, sağol.

Louis Gara

Alıntı yapılan: devrimk - 21 Aralık, 2013, 11:11:57
Seyfettin Efendi'nin Kadıköy ziyareti...

http://www.gazetekadikoy.com.tr/haberDetay.aspx?haberID=4946

Üstad açılışa gelemesem de , mutlaka uğrayacağım bitmeden sergiye, çizgilerinizi ve eserlerinizi çok beğenerek takip ediyorum, çok çok başarılı... 

You've got to ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?

devrimk

Alıntı yapılan: Louis Gara - 22 Aralık, 2013, 13:51:09
Üstad açılışa gelemesem de , mutlaka uğrayacağım bitmeden sergiye, çizgilerinizi ve eserlerinizi çok beğenerek takip ediyorum, çok çok başarılı...

Teşekkürler.

Mister NO

Cumhuriyet Gazetesi'nin bugün yayınlanan Kitap Eki'nde Güngezgini ve Y: Son Erkek çizgi romanlarının tanıtımları yer alıyor Yılmaz ÖZER imzasıyla.