''Yoksul'' Filminde ''Karaoğlan'' Detayı

Başlatan ferzan, 28 Mart, 2018, 10:56:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

1986 yapımı ''Yoksul'' filminden bir detay...Yaman Okay 'ın tuttuğu gazetede, bize dönük olan sayfanın üst sütununda bir altyazılı tefrika var...Düşük çözünürlükle izlediğim dönemlerde görür görmez bunun Sabah Gazetesi ve alt yazılı son Karaoğlan sagasının ilk bölümü olduğunu anlamıştım da, bir türlü karşılaştırmalı tarihleme yapmak nasip olamamıştı...Resimde gördüğünüz restorasyonlu Youtube versiyonunda isim ve detaylar daha da belli oluyor...Rahmetli Haluk Yücesoy, geçtiğimiz yaz tüm bu alt yazılı Karaoğlan 'ları tek tek bulup taramış, pek çok Karaoğlan macera orijinalleri elinde olmayan Suat Yalaz ustanın da övgü ve desteklerini alarak çizgi roman severlerle paylaşmıştı...Ben de bu sayede karşılaştırma yapabildim...

1986-1988 yılları arasında, Karaoğlan 'ın 1960 'lı yıllardaki ilk maceralarını güncellenmiş ve romansı üslupla yazılıp yeniden çizilmiş olarak Sabah Gazetesi 'nde alt yazılı olarak hazırlayan Suat Yalaz, bu son ''remake'' sagayı üç bölümde işlemişti...''Ötügen 'in Üç Atlısı'', ilk bölümdü...Onu ''Baybora 'nın Oğlu'' ile ''Semerkand Casusu'' takip edecekti...

İlk bölüm, 14 Mayıs 1986 günü başlamış...Yukarıdaki bant 224 numaralı...Üşenmedim, saydım ay-gün hesabıyla...Bu bandın yayınlandığı gün 18 Aralık 1986 oluyor...Yani yukarıdaki sahne de 18 Aralık haftası çekilmiş, belki 19 ya da 20 Aralık, şayet gazete aynı günün gazetesi değilse...Yok, o günün gazetesiyse yukarıdaki çekim de 18 Aralık 1986 'ya ait...

Aralarda birkaç filmde daha karşılaşmıştım bu tarz gazete tefrikası detayları ile...Denk geldikçe paylaşmaya devam edeceğim...Aktif üretilen son gazete tefrikaları da 2010 'ları göremediğinden (Ersin Burak 'ın 2012 'de Ramazan ayı için yaptığı ''Kutsal Güzellik'' ile 2013 'te hazırladığı kısacık ''Devrim Şehidi Kubilay'' hariç), bu dönemin sonuna yetişmiş biri olarak ekstra ilgim olduğundan, bu gereksiz gibi görünen tespitlerle avutacağım kendimi...

Gazete tefrikası demişken, meraklısına ve halen görmemiş olanlara link de verelim;

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/board,364.0.html

''Yoksul'' filmine gelirsek...

Toplumsal yanı ve ince görüşleri üst düzeyde olan, ''Çöpçüler Kralı'' ile birlikte en sevdiğim Kemal Sunal filmlerinden diyebilirim...Filmin en önemli özelliği, açılış sahnesindeki İstanbul manzaraları haricinde tamamen tek mekanda, bir iş hanında geçmesi...Yoksul da o hanın çaycısı...Sunal 'ın 70 'li yıllarını mumla aratan bir çok filmi var 80 'lerde çektiği...Çoğu da birbirinin varyasyonu, alışıldık ve yer yer ezber pekiştiren popüler filmler...Ne var ki ''Yoksul'' gibi filmlerin sadece Sunal 'ın kariyeri için değil, sinemamız için de önemli olduğunu düşünüyorum...Çünkü geçtiği dönemi bu kadar doğrudan ve bu kadar çıplak olarak yansıtabilen, adeta belgesel olarak ele alınabilecek çok fazla film yok...Oyuncu kadrosundan müziklerine, mekan seçiminden konusuna, diyaloglarından dönemin arka planına muazzam bir film...Ayrıca o dönem, filmin dört yönetmen asistanından biri olan Zeki Demirkubuz 'un da ufak bir rolü var...

Filmin geçtiği mekan için bknz:

https://www.google.com.tr/search?source=hp&ei=Ike7Wo7UEcKH6ATg-Ke4CA&q=b%C3%BCy%C3%BCk+abud+efendi+han%C4%B1&oq=B%C3%BCy%C3%BCk&gs_l=psy-ab.3.0.35i39k1j0i131k1l3j0l5j0i131k1.578.1265.0.2770.6.5.0.0.0.0.156.613.0j5.5.0....0...1c.1.64.psy-ab..1.5.613.0...0.9ZqF8204OZ4

Film detayları ve oyuncu kadrosu için bknz:

http://www.sinematurk.com/film/6856-yoksul/

İki ayrı türdeki çok sevdiğim iki eserin kesişim kümesi olan bu sahneyi ve detayını paylaşmak istedim...Bu bahaneyle Karaoğlan hakkında da, Yoksul hakkında da üç beş kelam etme fırsatı bulmuş oldum...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

Harika bir detay ferzan, tesekkurler.

Yoksul'u cok severim ama daha cok sevdigim Kapicilar Kralinin sanki baska mekanda-tarihte tekraridir benim icin (ikisinin de senaristi Umur Bugay galiba...)