Tarkan ve Karaoğlan maceraları

Başlatan drfuhrer, 24 Ekim, 2011, 16:06:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Alıntı yapılan: memospinoz - 02 Ocak, 2020, 09:16:06
Ayrıntılı açıklama için çok teşekkürler Dorukhan.  :-*
Bende 57'lik Lal takım olarak vardı önceden. Şimdi Leman ve Tay'ları da almam gerekiyor. Tay serisi tüm Güneş serisini yani 158 sayıyı birden kapsıyor mu peki?

Kapsıyor, oradaki tüm maceralar küçük boy ve siyah beyaz olarak Tay edisyonunda yer alıyor...Tabi, büyük boy ve renklinin yerini tutmasa da onun bulunamayacağı ortamda derde derman oluyor en azından...Şöyle bir olumsuz yanı var, 96 sayfalık fasiküllerin her biri bitip de yeni fasikül başlayacağı zaman bir panel çıkartılıp yerine eski fumettilerdeki gibi bir özet yazılı ve köşesinde Karaoğlan 'ın bir pozu yahut portresi olan panel giriyor...Bu müdahale orijinalde olan bir şey değil, Tay edisyonu okurunun fumettilerden kalma ezberini bozmak istememiş...Lal de yaptı bunu ama tamamen panel iptal etmeden kaydırarak yapmıştı...

Bu ve başka maceralar için bir ara özelden yazışalım...Söyleyeceğim başka şeyler de olacak...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

YERDENİZ

Bir anektod: Lal yayınlarından önce tek sayıda kalan bir Karaoğlan macerası var, bilirsiniz, ciltin arka kapagında fasiküllerin kapakları da mevcuttur.        Bu sayının devam etmeyişinin sebebi ve bazı hüzünlü gelişiminde; sırf, Suat Yalaz'ın kağıdı beğenmeyişi (birinci hamur-beyaz kağıt) ve biraz da dağıtım problemlerinden ötürü binlerce 1'inci sayı Nevzat Mermer abinin evinde terkeylendi. Lal yayınları künyesinde görülen bu kişi, aslen Lal basımları takip etmesinde, basıma hazırlamasında ve belge kaynağı (eksik sayfa vs.) sağlanmasında önemli rol oynamakta idi.
Bir anı: Lal yayınına kaynak olsun diye onlarca Karaoğlan cildimi heba etmiştim Nevzat Mermer abimizle birlikte. Bir yandan belge-kaynak toparlarken, bir yandan da kendimize özel Tam Maceralı Albüm serisi şeklinde Karaoğlan külliyatı oluşturmaya girişmiştik. Öncelikle; ilk 9 sayılık Kaan sonrasında Karaoğlan olarak, aynı basım şekli ile 30 sayı kadar yapmıştık vakti-zamanında...

ferzan

Alıntı yapılan: YERDENİZ - 03 Ocak, 2020, 09:23:22
Bir anektod: Lal yayınlarından önce tek sayıda kalan bir Karaoğlan macerası var, bilirsiniz, ciltin arka kapagında fasiküllerin kapakları da mevcuttur.        Bu sayının devam etmeyişinin sebebi ve bazı hüzünlü gelişiminde; sırf, Suat Yalaz'ın kağıdı beğenmeyişi (birinci hamur-beyaz kağıt) ve biraz da dağıtım problemlerinden ötürü binlerce 1'inci sayı Nevzat Mermer abinin evinde terkeylendi. Lal yayınları künyesinde görülen bu kişi, aslen Lal basımları takip etmesinde, basıma hazırlamasında ve belge kaynağı (eksik sayfa vs.) sağlanmasında önemli rol oynamakta idi.
Bir anı: Lal yayınına kaynak olsun diye onlarca Karaoğlan cildimi heba etmiştim Nevzat Mermer abimizle birlikte. Bir yandan belge-kaynak toparlarken, bir yandan da kendimize özel Tam Maceralı Albüm serisi şeklinde Karaoğlan külliyatı oluşturmaya girişmiştik. Öncelikle; ilk 9 sayılık Kaan sonrasında Karaoğlan olarak, aynı basım şekli ile 30 sayı kadar yapmıştık vakti-zamanında...

Bahsettiğiniz kitap buydu değil mi?..1999 tarihli ve künyesinde Nevzat Mermer 'in adı geçen, arka kapağında da dediğiniz gibi maceranın ilk basım fasikül kapaklarının yer aldığı edisyon...Kitap bende mevcut ama foto çekip yüklemeye üşendiğim için internetten başka bir görselini buldum aynı cildin...

3 sene önce Nadirkitap üzerinden temin etmiştim, bu 20 senelik gıcır gıcır albümün devamının gelmemesine çok şaşırmıştım...Suat Yalaz bu baskının nesini beğenmedi acaba?..Siyah beyaz için olabilecek en kaliteli ve göz alıcı kağıt bile olabilir...Senelerce saman kağıtlara basılmıştı Karaoğlan, bu albümdeki kağıt türü Karaoğlan 'ın ilk düzgün kağıdı bile olabilecekken, Yalaz ustanın neden böyle bir düşünceye kapıldığını anlamak mümkün değil...Dağıtım problemi ise çok kötü olmuş, çok yazık olmuş bu güzelim edisyona...

Zaten uzun zamandan beri Suat Yalaz 'ın basılan işlerinin orijinallerden değil de eski yayınların ya da gazete nüshalarının taranmasından olduğunun farkındaydım...Lal dönemi ise neredeyse tamamen bu yolla basılmıştı sanıyorum...Demek siz de arşiv açan o isimsiz emektarlardan biriydiniz...Tutkulu fakat üreticisine gayet kırgın bir Karaoğlan okuyucusu olarak hazır yakalamışken size teşekkür ederim emekleriniz için...

Karaoğlan ve Suat Yalaz 'a dair basım-yayım süreçleriyle ilgili başka anılar ve anektodlar varsa onları da müsait bir vaktinizde paylaşmanızı dilerim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

YERDENİZ

Tabiki; Karaoğlan için herzaman muhabbet etmeyi severim. Aklıma geldikçe de, not düşerim.
Bu edisyonla birlikte; Balaban, Baybora, Bayırgülü ve  Karaoğlan'ın kartları verilmiştir.

Lal dönemi tam bir karmaşa zaten, hatırladığım kadarı ile, bir yayını devam ederken, devam sayısını bulamadıklarından, başka sayıdan başlamışlardı.   
Sanırım yukarıda bahsi geçmişti.

memospinoz

O kartlar şimdi ayrı satılıyor tanesi 20₺'den.

karayel2018

karaoğlan lal'ın basmadığı maceralar hangileri bilen var mı ?

labirent

Çizgi düşler ne zaman Karaoğlan yayınladı ki haberimiz olmadı.

labirent

Bilgi için teşekkür ederim Sn. Kinowa59. Sizi ve yazılarınızı zevkle takip ediyorum. Darkwood Dick 'ten sizin sayenizde haberdar oldum. Karaoğlan 'ı da ilk kez duydum ve üzüldüm. Çünkü çizgi roman sepetinden çok kitap aldım,çok telefonla konuştum. Karaoğlanlardan hiç bahsetmediler.

pizagor

Bahsi geçen ciltler korsan çoğaltılmış kitaplar oldukları için forum kuralları gereği ilgili iletileri Bayram Bey silmiştir. Biz kendisini zaten korsan düşmanı olarak biliyoruz :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kinowa59

Çok teşekkür ediyorum değerli Pizagor dost. Ne söyleyeyim, ne yapayım. Söyleyeceğim tek sözcük antik dönem bir Yunanlı düşünürün sözleri olsun . İnsanları tanıdım, insanlardan tiksindim...

pizagor

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 21 Eylül, 2023, 09:49:12Çok teşekkür ediyorum değerli Pizagor dost. Ne söyleyeyim, ne yapayım. Söyleyeceğim tek sözcük antik dönem bir Yunanlı düşünürün sözleri olsun . İnsanları tanıdım, insanlardan tiksindim...

İnsanlardan 'artık' tiksinenler için sokak hayvanlarını adres gösteriyorum bir süredir; her biri muhtaç, kedisiyle köpeğiyle her biri en ufak iyiliğin karşılığında sevgisini göstermeye hazır.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

V

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 21 Eylül, 2023, 09:49:12Çok teşekkür ediyorum değerli Pizagor dost. Ne söyleyeyim, ne yapayım. Söyleyeceğim tek sözcük antik dönem bir Yunanlı düşünürün sözleri olsun . İnsanları tanıdım, insanlardan tiksindim...

"Kendi isteğim olmadan dünyaya geldim, hayretler içerisinde yaşadım, tiksinerek ölüyorum"
"İstemem,eksik olsun.."

Kinowa59

Karaoğlan, benim ilk göz ağrım çizgi romandır. 1963_ 64 yıllarında babamın getirdiği akşam gazetesi günlük Karaoğlan tefrikalarını benden 7 yaş büyük ağabeyimin kesip saklaması benim de ilgimi çekiyordu. Daha 4_ 5 yaşlarımdayken bende her gün Karaoğlan maceralarını takip ediyor, okuyamasam da kılıç, kavga sahneleri bayağı bir heyecan duymamı sağlıyordu. Aradan tam 60 yıl geçmiş olmasına rağmen bu sabah belki onuncu kez okuduğum _ Asya'yı titreten korku _ macerası o yılları anımsamama ve birkaç saniye olsa da o günleri yaşamama neden oldu. Sonra bir süre düşündüm, acaba dedim, o yıllar mıydı güzel olan yoksa çocukluğum mu.

Kinowa59

Günaydın değerli dostlar. Bugün pazar günü. Günümün güzel başlaması için " Karaoğlan, Bizanslı güzel vasilisya" macerasını okuyarak güne başlıyorum. İlk kez,  okumayı yeni öğrenmeye çalıştığım 1966_ 67 yıllarında haftalık dergilerde gördüğüm bu güzel macera güne nostaljik bir tatla başlamamı sağladı. Büyük usta rahmetli Suat Yalaz 'ı birkez daha rahmetle, saygıyla anıyorum.

Kinowa59

Bugünkü Karaoğlan okumalarimda Türkler'in, o dönem bilinen dünya' ya ( Asya, Avrupa ) yayıldıkları yurt olarak kabul gören efsanevi Ergenekon macerasını yıllar sonra bir kez daha okudum. Karaoğlanı diğer tarihi Türk çizgi romanlarından ayıran en güzel farkın kullanılan dil olduğunu gördüm. Bu efsanevi macerada " canını albızlar alasıca, tamu' yu yurt edinesice " Moğolların, Türkler'i yurtlarından sürgün edişlerini okuyoruz. Çizgilerin zerafeti ve hikâyenin kurgusu Suat Yalaz ustayı birkez daha rahmetle yad etmemi sağladı.