Kinowa59'dan Büyülü Rüzgar Okumaları

Başlatan Kinowa59, 15 Ocak, 2024, 12:27:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kinowa59

Büyülü rüzgar okumalarım da 41 sayı " Kopya " cildini da okumuş bulunuyorum. Şu ana kadarki okuduğum 41 sayı için söylenecek tek bir sözcük var. 41 kere maşallah.

Kinowa59

Darkwood çizgi roman evinden uygun bir fiyatla satın aldığım büyülü rüzgar serisinin 100 sayısı biraz hasarlı olarak gelmişti, sağolsun Umut bey hemen yenisini gönderdi. Darkwood çizgi roman evine ve sahibi Umut bey'e bu güzel külliyatı bana çok uzuz bir fiyatla sağladığı için çok teşekkür ediyorum.

Kinowa59

Birkaç gündür ara verdiğim Büyülü rüzgar okumalarıma 61 sayı " kesişen intikamlar" macerasıyla tekrar başladım. Bu saklı hazine serisine yeni sahip olduğum için maceraları okumadan önce sayın Ferzan bey'in altyapı bilgi olarak bayağı işime yarayan tanıtıcı yazılarını okuyorum. 61 sayı ile benim çok çok ilgi duyduğum 1876 little big horn savaşına yaklaştığımızı görüyorum. West point mezunu pek çok generallerde gördüğümüz kibir ve üstünlük duygusunun nasıl bir faciaya sebep olduğunu en gerçekçi şekliyle bizlere gösteren little big horn savaşı , aynı zamanda birleşik kızılderili kuvvetlerinin ABD ordusu karşısında kazandıkları büyük çaplı son zaferdir.

Kinowa59

Bu sahah müthiş bir büyülü rüzgar daha okudum. No 73 Aynalar dağı. Kışı geçirmek için buzulların çevrelediği saklı bir vadiye göçen
 yerli kabilesinin zorlu göç koşullarına dayanamayacakları düşüncesiyle geride bıraktıkları dört yaşlı yerlinin kendilerini kanıtlamak için çıktıkları zorlu yol hikayesini anlatan ve harika çizimleriyle okuyucuya sinema filmi izliyor izlenimini uyandıran bu güzel macerayı büyülü rüzgar tutkunlarının mutlaka okumaları ve kütüphanelerinde bulundurmaları gerektiğine inanıyorum.

Kinowa59

Benim gibi fumetti tutkunu dostlar, halâ büyülü rüzgar okumayanlarınız varmı. Eğer, varsa biliniz ki çizgi roman dünyasında çok şey ıskalıyorsunuz. Bu sahah, No 75  " meşale insanları " macerasını hatmettim. Zagor' un unuttuğum bir sayısında okuduğum  "Nev Salem " macerasını anımsatan ve gerek çizim gerekse senaryo olarak çok güzel olan bu sayı final sayfasıyla da beni mest etti. 1970 yıllarında yayınlanan büyük boy korku serisindeki kara büyü, cadı, gibi hikâyelerin daha geniş olarak senaryolastırılıp çizgiye dökülen bu sayısi da serinin güzelliğine farklı bir tat katmıştır.
Okuyunuz, dostlarınıza tavsiye ediniz.

Vassago007

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 16 Mart, 2024, 13:40:10Benim gibi fumetti tutkunu dostlar, halâ büyülü rüzgar okumayanlarınız varmı. Eğer, varsa biliniz ki çizgi roman dünyasında çok şey ıskalıyorsunuz. Bu sahah, No 75
" meşale insanları " macerasını hatmettim. Zagor' un unuttuğum bir sayısında okuduğum  "Nev Salem " macerasını anımsatan ve gerek çizim gerekse senaryo olarak çok güzel olan bu sayı final sayfasıyla da beni mest etti. 1970 yıllarında yayınlanan büyük boy korku serisindeki kara büyü, cadı, gibi hikâyelerin daha geniş olarak senaryolastırılıp çizgiye dökülen bu sayısi da serinin güzelliğine farklı bir tat katmıştır. Okuyunuz, dostlarınıza tavsiye ediniz.

3. kez baştan okuyorum neredeyse başa baş gidiyoruz :)

Kinowa59

Büyülü rüzgar, rüzgar gibi esiyor. ABD tarihinin iç savaş dönemi Tex' de pek çok seride ve macerada gösterilse de; büyülü rüzgar' da daha geniş senaryolarla anlatılması benim gibi 19 yüzyıl ABD tarihine ilgi duyan western tutkunlarını bu güzel seriye daha bir tutkuyla bağlanmalarını sağlamıştır. Büyülü rüzgar No 79 " beş altın mermi " İ. Milazzo'nun Ken Parker hatırlatan çizgileriyle hayat bulan macera, iç savaş kuzeyli generali Sheridan ve güneyli general, general Lee arasındaki çatışmaları ( her iki tarafın asker kaybı toplam 750.000, bunun yanında iki milyona yakın yaralı, sakat ve kayıp ) güneylilerin teslim olmasıyla oluşan kaos ortamındaki karşılıklı terör, soygun, sivil insanların katledilmesini birazda kurgu ekleyerek biz okuyuculara sunan  bu güzel macerayı da büyük bir ilgiyle okudum.

Kinowa59

Bir harika macera daha. Büyülü rüzgar No 80 " katiller kasabası " iç savaş bitiminde işsiz kalan askerlerin kanun koyucular tarafından kiralanarak çeteleşmiş haydut gruplarını yok etmelerini, çeteler temizlendikten sonra ise parayı verenlerin yasadışı öldürme işlerini yapan, kendilerine " çöpçüler " adı verilen eski askerlerin hikayesi anlatılıyor. Tam bir Western şaheseri. İnfaz, soygun, cinayet, darağacı, kirli dolarlar ne ararsan var. Yalnızca hikayenin sonu olmamış. Kan ve terörün böylesine ön planda olduğu macera eski türk filmleri tarzında yumuşak bir biçimde bitmemeliydi .

Kinowa59

Bir efsane daha. Büyülü rüzgar No 81 "mavi kan" . En beğendiğim Tex çizerlerinden Jose Ortiz, korku edebiyatına yakışan karanlık atmosferli çizgileriyle büyülü rüzgar No 81 mavi kan macerasıyla bir ölümsüz eser daha yaratmış. İç savaşın hemen sonunda gerçek hayatta yaşanılması ( o yıllarda ) imkansız olan toprak ağası kızıyla eski bir köle ve asker olan kara derilinin aşkını hikayeleştiren Poe, gerçekle kurgunun harmanlandığı ve Tom amca'nın kulübesine de atıfta bulunduğu güzel hikayeyi yazıyor ve bunu gazetesi Omaha morning te tefrika halinde okuyucuya sunmaya hazırlanıyor. Değerli büyülü rüzgar tutkunu dostlar büyük çizer Jose Ortiz bu senaryoyu resimleyerek ölümsüz kılmış. Toprağı bol olsun. Mekânı cennet olsun.

Kinowa59

Tex' de ve Ken Parker da okuduğumuz little big horn savaşına adım adım yaklaşıyoruz. Günümüzde her yıl Haziran ay'ı geldiğinde törenlerle anılan little big horn savaşı aradan 150 yıla yakın süre geçmesine rağmen siou kızılderilileri tarafından zafer günü olarak günümüzde de kutlanmaktadır. Senaristinin mükemmel bir şekilde kurguladığı ve bir tarihçi titizliğiyle kaleme aldığı little big horn savaşı öncesi gelişmeler, beyaz adamın tıpkı günümüzde olduğu gibi ne verdiği söze, ne de yaptığı antlaşmalara sadık kalmaması, yöneticilerin altın ve para hırsıyla _ böyle açgözlü yöneticileri bir yerlerden hatırlıyorum amma... _ dağların, ormanların, kıyıların , göllerin, derelerin, taşın, toprağın yağmalanmasına, yok edilmesine göz yummaları ve izin vermeleri en ince ayrıntılarına kadar biz okuyuculara anlatılmış, tarihin tekerrür den ibaret olduğunu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Bunun yanında, ABD tarihinin iç savaş dönemi yöneticileri de, başta başkan Grant, general Custer, general crook, güneyli general Lee , işbirlikçi senatörler mükemmel kurgularla okuyucuya tanıtılmışlardır. Değerli dostlar, büyülü rüzgar serisi, yalnızca bir western çizgi roman değildir. Büyülü rüzgar aynı zamanda, ABD tarihinin kıyım, yıkım, katliam, terörlerle dolu olduğunu ve farklı ulusların yok edilmesi gerçeği üzerine kurulduğunu bizlere gösteren tarihi bir belgedir.

Kinowa59

Bayram da büyülü rüzgar okumalarıma 95 - 105 sayılarla devam ettim. Sayıların büyük bölümünde maceralar bir kitapta bitse de, ken parker i andırı biçimde her yeni sayı , bir önceki sayıda yaşanan hikayeyi takip ediyor . Sabırsızlıkla bekledığim halde  Sıranın bozulmaması adına  97 sayıda başlayan little big horn savaşını ( veya black hills savası ) yeni okudum. Senarist G. Manfredi vahşi batı tarihine olan donanımıyla ABD'nin bugün olduğu gibi geçmişte de mazlum halkların bir numaralı kıyıcısı olduğunu  gözlerimizin içine kadar sokmuş.  ABD derin devlet omurgasını West Point çıkışlı generaller olduğunu , birleşik devletlerin genel politikalarını belirleyen  temel gücün ABD Ordu'sunun olduğunu bir akademisyen araştırmacılığla bizlere göstermiş büyük senarist Manfredi usta . Ben,  bu hikayenin ana tema ve temel kurgu olarak tamamen gerçeklere dayandığına inanıyorum. Politik entrikalar ve çekişmeler  , kızılderililere karşı bir taraftan daha Şahin , saldırgan olunmasını savunan general custer  gibi kibirli ve sıfat düşkünü askerlerin politikacılar tarafından kullanışlı hale getirirken , hem ileride kendilerine rakip olacak bir Başkan adayını elemiş oluyorlar, Hemde  general Custer in ölümüyle kızılderili sorununu " mutlak imha " olarak gören savaş yanlılarına haklılık kazandırmış oluyorlardı. Tıpkı günümüzde birleşik Filistin'i bölmek için  tamamen Mossad, CiA desteğiyle kurdurulan Hamas gibi örgütlerin saldırılarını, katliamlarını gerekçe göstererek topyekün mazlum Filistin halkının katledilmesi gibi. 

hanac

Sevgili Kinowa59 her seferinde okumalarını farklı bir başlığa yazdığı için, hepsini bir araya toplamaya karar verdim.  :)

"Kinowa59'dan Büyülü Rüzgar Okumaları" hayırlı olsun.

Kinowa59

Günaydın değerli dostlar.  " Kinowa59 dan büyülü rüzgar okumaları " adıyla , sayın hanac tarafından yeni bir sayfa açılmasını ; 2024 Altınmadalyon Nobel ödülünün şahsıma layık görülmesi olarak kabul ediyorum.  Kendi kendimi en içten, en samimi duygularımla kutluyorum. 2024 Altınmadalyon Nobel ödülümün vatana, millete ve gelecekteki çizgi roman meraklısı nesillere hayırlı olmasını diliyorum.

Kinowa59

Western filmlerinin ilkelerinden olan Tyrone pover ( Jesse James ) ve Henry Fonda'nın ( Frank James ) müthiş oyunculuklarıyla klasik Western filmleri tarihinde ölümsüz bir yer edinen 1939 tarihli Jesse James filminin çizgi romanı olarak gördüğüm, büyülü rüzgar'ın " Jesse James'i öldüreceğim " cildine adım adım yaklaşıyorum. Gerçek hayatta 1882 yılında en yakın çete arkadaşı tarafından kalleşçe öldürülen Jesse James'in, büyülü rüzgar cildinde nasıl hikayelestirildiğini merakla okuyacağım.

Kinowa59

Arkadaşlar,  siz değerli büyülü rüzgar severler için çok büyük fedakarlıklarda bulundum. Ne bayram yaptım, ne dinlendim, ne de uyku uyudum. Sizler için gece gündüz çaliştım , ter döktüm .  Herkes  24 saat ileti göndersin diye , "  Kinowa59' dan büyülü rüzgar okumaları " ismiyle efsanevi bir sayfa açtım . Sizlerde anlayın artık lütfen . Bu kadar çalışmama karşılık , sayfama bir kişi bile ileti göndermiyor .  600 haneli köyde , Muhtarlık seçiminde tek bir oy alan muhtar adayına döndüm.