Şu anda hangi çizgi romanları okuyorsunuz?

Başlatan hanac, 01 Kasım, 2009, 18:36:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Bir yanda yeni fasiküllerim, diğer yanda Hickman Avengers macerası (bitirmek üzereyim), öteki yanda bir daha Brubaker'dan Criminal serisi.
 Hepsi birbirinden iyi hikayeler. Belki bir gün bu ülke Criminal'i de okur.

pizagor

Bir arkadaşımın oğlu set olarak satıyordu Ajin'i, seti satıp borsaya yatıracakmış. Borsa falan dediğime bakmayın, çocuk daha lise öğrencisi. Çizgiroman merakımı bilen bu arkadaşım, çevremden almak isteyen olur mu diye bana sordu; etrafa haber ettim, olumlu bir dönüş olmayınca da 'bir borsa milyarderinin yükselişi'ne mani olmamak için talep ettiğinden biraz daha fazlasını vererek 'bari ben alayım' dedim bu ilk 15 sayılık seti. Serinin eksik son 2 sayısını da tamamladıktan sonra Ajin'e başladım. İlk 2 sayıyı okumuştum, sonrasında yer yokluğundan vs. bir sebeple devamını getirmeyince de elimden çıkarmıştım. Oysa beğenmiştim de. Şimdi de ilk 3 sayı itibariyle ilgiyle devam ediyorum...

Bir yandan da hayret ediyorum ne günlere kaldık diye! Ben hatunlarla yemek için satardım çizgiromanları, şimdiki gençlik atmış o at gözlüklerini, hayata bambaşka bakıyor :)
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kedidiro

Münch Hausen 'i okudum. Yıllar önce Don Kişot uyarlamasını çok sevdiğim Flix'in bu kitabını da çok sevdim. Hikaye çok güzel bir kere. Vicdan azabından kurtulmak için kendini bir hayal dünyasına hapsetmiş, bunu kendi gerçekliğine dönüştürmüş yaşlı bir adamın hikâyesi. Ya da akıl almaz bir gerçek hikaye. Hangisine inanmak isterseniz. Freud bile tereddütte kaldı neticede.

ferzan

Ken Parker serisine üçüncü kez baştan başladım. Bazı maceraları ise belki dördüncü, belki beşinci kez okumuş olacağım. Bir iki tanesinin tekrar okuma sayısı yedi ya da sekiz bile olabilir. Velhasıl, Ken Parker gibi bir eserin kalitesini hatırlamak için beş-altı senede bir baştan okuma gibi bir adetim var.

Dün bir çırpıda 10 sayıyı geride bıraktım. Bugün bu rakamın yarısına razıyım, henüz başlayamadım ama birazdan başlayacağım. Ken Parker ayrı bir doğa olayıdır benim için.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

trooper

Fumetti olarak Zagor aylık seri, Dylan Dog ve Büyülü Rüzgar okumaları yapıyorum. Mangada Kingdom ve One Piece'de günceldeyim, Jojo's Bizarre Adventures'da part 3 bitti sayılır. Comics dersek geçen sene Dark Horse'dan çıkan Conan serisini ve Star Wars Republic'i okumuştum, o zamandan bu zamana okuduğum tek Amerikan işi çizgiroman Crossed: Wish You Were Here oldu.

Kinowa59

Büyülü rüzgar No 89 Sahipsiz topraklar hikâyesini okuyorum. Forumda yazılan büyülü rüzgar iletilerini okuduğum da, okuyucuların genellikle ilk 20_ 30 sayıyı beğendiklerini, sayılar ilerledikçe hikâyelerin vasatlaştığını ifade eden düşünceler görüyorum. Ben ise ilk dönem, yani çok eski ve tutucu bir fumetti okuru olduğum için olsa gerek ki Western de fantastik maceraları pek de tutkuyla okuyamıyorum. Yalnızca bu konuda Tex'i ayrı bir yere koyuyorum , nedeni ise çok çok ender olarak fantastik ve paranormal hikayeleri konu edinmesi. Büyülü rüzgar da sayılar ilerledikçe bu tür hikayelerin azaldığını görüyorum, bu da benim daha çok ilgimi çekiyor, büyülü rüzgar serisini daha da tutkuyla okumamı sağlıyor. ABD tarihinin vahşi batı dönemini böylesine geniş ve gerçekten yaşamış karakterleriyle, olaylarıyla bizlere yansıttığı için büyülü rüzgar serisine daha bir sevgiyle sarılmama neden oluyor.

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 19 Ocak, 2024, 12:43:08Bir arkadaşımın oğlu set olarak satıyordu Ajin'i, seti satıp borsaya yatıracakmış. Borsa falan dediğime bakmayın, çocuk daha lise öğrencisi. Çizgiroman merakımı bilen bu arkadaşım, çevremden almak isteyen olur mu diye bana sordu; etrafa haber ettim, olumlu bir dönüş olmayınca da 'bir borsa milyarderinin yükselişi'ne mani olmamak için talep ettiğinden biraz daha fazlasını vererek 'bari ben alayım' dedim bu ilk 15 sayılık seti. Serinin eksik son 2 sayısını da tamamladıktan sonra Ajin'e başladım. İlk 2 sayıyı okumuştum, sonrasında yer yokluğundan vs. bir sebeple devamını getirmeyince de elimden çıkarmıştım. Oysa beğenmiştim de. Şimdi de ilk 3 sayı itibariyle ilgiyle devam ediyorum...

Bu yazdıklarımın üzerinden iki aydan fazla zaman geçmiş, üzerine hepi topu 7 Ajin cildi eklemişim. Belli ki kopmuşum, ilgim dağılmış, bir noktadan sonra sarmamış. Gerçi araya Fantastik Dörtlü Omnibus'u falan girdi ama bu bahane olmamalı.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ferzan

Ken Parker tekrar okumalarımda 40 sayı geride kaldı. Her okuyuşumda aynı tatmini, aynı kaliteyi vermeye devam ediyor. Unuttuklarımı hatırlatıyor, yarım yamalak hatırladıklarımı daha da kanıksatıyor. Benim için çizgi romanda edebiyata eş değer çok nadir eserlerden biri. Vaktim ve isteğim olsa, tıpkı Büyülü Rüzgar'a yaptığım gibi forumda sayı sayı Ken Parker irdelemeyi çok isterdim ama şu an için mümkün görünmüyor.

Kaldı 19 sayı. Ana seri için tabi. Sonrasında bir 19 sayı da özel seri. Onun da son 6 sayısını okumamıştım. En baştan başlamak güzel olacak. Zaten ana seriye de baştan başlama sebebim, özel seriye baştan başlamak istememden ötürüydü. Malum, özel seri de ana serinin devamı çünkü.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

rumar80

Avengers omnibus Kurt Busiek & George Perez cilt 1 okuyorum. Onslaught sonrası geri dönen kahramanların uyum çabaları ve yeni düşmanlar. Güzel bir dönem.

Kinowa59

Allah Allah, hayırdır inşallah. Renkli Mr No, dördüncü sayıyı okurken içim geçmiş, uyuya kalmışım. Bir pınarın kıyısında, yaban gülleriyle süslenmiş, asırlık çınar ağaçları tarafından gölgelenmiş bir vadi de buldum kendimi. Çınarlar, köknarlar, çam ağaçları ve Akbelen ormanları dile gelmişler. Tilkiler, kurtlar, çakallar ve kaplumbağalar, yaban domuzları, kimisi üzerime yatmış, kimisi yanıma uzanmış.  " Ağaç konuşurmu, dereler sevinçle, coşkuyla dile gelirmi " diye düşünmeyin lütfen. Ben bunları gördüm, yaşadım. Ağaçlar bana, " sen bunca kalıcı rahatsızlıkların olduğu halde, Akbelen de, Milas ta, Bergama da, ve doğu Karadeniz de bizlerin katledilmemizi, engellemek için nasıl çabaladığını gördük " diye teşekkür ediyorlardı. Yaban domuzları, kurtlar, çakallar, börtü böcekler ve kuşlar, hepsi birden dile gelmişti. Ve bana, bizler; ormanlar, ağaçlar, kuşlar, dereler, sahiller, milyonlarca yıldır yaşadığımız gibi, 22 yıllık esaretten sonra sizlerin sayeninzde atalarımız gibi özgürce, kardeşçe yaşayacağız " dediler. Uyandım. Elimdeki çizgi roman yere düşmüş. Önce şaşırdım, " Allah Allah" dedim, bu nasıl bir rüya, hiç ağaç konuşurmu, hiç kurt, çakal, porsuk, kaplumbağa dile gelirmi , bu nasıl bir rüya " diye kendi kendime söylendim. Değerli dostlar, ister inanın, ister inanmayın, ben gördüklerimi yazdım...

connyapku

Gotham Central 3. cilde geçtim. The Incredible Hulk epic 7. cilt bitmek üzere. Hulk epic 8. cilde geçmek için sabırsızlanıyorum. Indiana jones omnibus 1. cilt hazırda bekliyor. Karışık okuyorum.

rumar80

connyapku

Alıntı yapılan: rumar80 - 02 Nisan, 2024, 07:05:48Indiana Jones Marvel dönemi mi?
Evet Dark Horse'un zamanında yayinladigi omnibus ciltler.

KenParker

Alıntı yapılan: Kinowa59 - 01 Nisan, 2024, 14:44:59Allah Allah, hayırdır inşallah. Renkli Mr No, dördüncü sayıyı okurken içim geçmiş, uyuya kalmışım. Bir pınarın kıyısında, yaban gülleriyle süslenmiş, asırlık çınar ağaçları tarafından gölgelenmiş bir vadi de buldum kendimi. Çınarlar, köknarlar, çam ağaçları ve Akbelen ormanları dile gelmişler. Tilkiler, kurtlar, çakallar ve kaplumbağalar, yaban domuzları, kimisi üzerime yatmış, kimisi yanıma uzanmış.  " Ağaç konuşurmu, dereler sevinçle, coşkuyla dile gelirmi " diye düşünmeyin lütfen. Ben bunları gördüm, yaşadım. Ağaçlar bana, " sen bunca kalıcı rahatsızlıkların olduğu halde, Akbelen de, Milas ta, Bergama da, ve doğu Karadeniz de bizlerin katledilmemizi, engellemek için nasıl çabaladığını gördük " diye teşekkür ediyorlardı. Yaban domuzları, kurtlar, çakallar, börtü böcekler ve kuşlar, hepsi birden dile gelmişti. Ve bana, bizler; ormanlar, ağaçlar, kuşlar, dereler, sahiller, milyonlarca yıldır yaşadığımız gibi, 22 yıllık esaretten sonra sizlerin sayeninzde atalarımız gibi özgürce, kardeşçe yaşayacağız " dediler. Uyandım. Elimdeki çizgi roman yere düşmüş. Önce şaşırdım, " Allah Allah" dedim, bu nasıl bir rüya, hiç ağaç konuşurmu, hiç kurt, çakal, porsuk, kaplumbağa dile gelirmi , bu nasıl bir rüya " diye kendi kendime söylendim. Değerli dostlar, ister inanın, ister inanmayın, ben gördüklerimi yazdım...
Güzel rüyaymış. Ne doğa bizden, ne de biz doğadan ayrıyız. Birlikte var olduğumuzu unutuyoruz bazen.

ferzan

Bayramdan önce Ken Parker 59'luk serinin tekrar okumasını bitirdim. Sonrasında acele etmeden Özel Seri'nin tekrar okumasına başladım ki, zaten 59'luk seriyi hatırlamak isteme sebebim, son 7-8 sayısını okumadığım Özel Seri'ye tekrar başlamak içindi. Ne var ki amaç, araç oldu. İlk 8 sayı sonrası Özel Seri'ye ara vereceğim gibi görünüyor. Her şey çok güzel, Ken Parker çok güzel, 59'luk Seri çok güzel, onun devamı olan Özel Seri daha da güzel ama biraz ara vermem gerekiyor.

Bu arada, Özel Seri 5. kitaptan  itibaren gördük ve daha da göreceğiz ki, ileride önce Büyülü Rüzgar serisinde göz kamaştırıp sonrasında da Tex'e geçecek olan, benim açımdan yaşayan en iyi western fumetti sanatçıları da birer birer Ken Parker Magazine sayfalarında, Milazzo'nun rehberliğinde profesyonelliğe adım atmışlar. Özel Seri ilk 8 sayı itibariyle seriye dahil olan o dönemin yeni isimleri arasında Frisenda, Parlov ve Barbati de var ve ileride daha fazlası eklenecek. Yalnız Parlov, ustasının yanında fazla oyalanmamış, çizdiği (daha doğrusu ortak olarak çizdiği) tek Ken Parker sayısı, Zor Saatler ilk bölüm idi (Özel Seri no 6). Westerne dönüşü Tex Dev Albüm ile olacak, sonrasında Büyülü Rüzgar serisine geçecek ve İtalya jübilesini Volto Nascosto ilk sayı ile yapacaktı. Tabi westerne dönmeden önce epey bir süre Nick Raider çizecekti.

Her neyse, Özel Seri'ye mola vermişken Corto Maltese (Dost Kitabevi edisyonu) ya da Klasik X-Men (Arka Bahçe/Gerekli Şeyler) tekrar okuması niyetim var ama bakalım. Belki bambaşka bir başlıktan ya da okumadıklarımdan devam ederim. Zaman gösterecek.