Negan Lives!

Başlatan ferzan, 16 Temmuz, 2020, 17:21:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

The Walking Dead serisi tam bir yıl önce bu ay, 193. sayısıyla önceden biteceğini haber vermeden sürpriz bir şekilde sona ermişti. Tıpkı başladığı gibi aniden bitmiş, 70 küsur sayfalık final sayısı ve yaptığı sağlam zaman atlamasıyla hikaye örgüsü tamamlanmıştı. İşte bu finalden bir yıl sonra Robert Kirkman ile Charlie Adlard ikilisi seriye tamamen veda etmeye razı gelmemiş olsa gerek, Negan karakterinin The Walking Dead serisinde son göründüğü 174. sayıda kalmış olduğu yerden itibaren solo hikayesini ele almaya karar vermişler. Tabi okuduklarımı yanlış anlamadıysam.

Seri mi, mini seri mi, yoksa one-shot mı emin değilim. Dijitalden iç sayfaları inceleme fırsatım oldu, son sayfası itibariyle devam edeceği kesin gibi bir his veriyor ama Image 'in sitesinde kaç sayı olacağı belirtilmemiş. Yani 1 of 5 ya da 1 of 6 denmemiş sayı bilgisinde ki pek çok mini seride belirtilir. Bu noktada ayrı bir seri olarak gittiği yere kadar gidebilecekmiş gibi bir hisse kapıldım. Negan zaten aşırı iyi kurgulanmış bir karakterdi, şahsen solo serüvenlerini izlemekten keyif alabilirim. Şayet one-shot ise hevesim kursağımda kalacak. Gelecek aylarda belli olur işin rengi.

Yeni haberleri buradan paylaşmaya devam edeceğim.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

berkuralcan

Ben de biraz katkıda bulunabilirim, kendi içinde çok enteresan bir olay bu sayı çünkü.

Alıntı Yapİşte bu finalden bir yıl sonra Robert Kirkman ile Charlie Adlard ikilisi seriye tamamen veda etmeye razı gelmemiş olsa gerek, Negan karakterinin The Walking Dead serisinde son göründüğü 174. sayıda kalmış olduğu yerden itibaren solo hikayesini ele almaya karar vermişler.

Negan Lives'in arka planında aslında oldukça iyi niyetli bir düşünce yatıyor. Malum Covid-19 salgını ile birlikte çizgi roman dükkanları çok ağır bir darbe almış durumda - bu nedenle sürecin başından beri yayınevlerinin dükkanlara destek olmak için yaptığı ve yapmayı düşündüğü pek çok şey oluyor. Negan Lives sayısı da bunlardan bir tanesi. Robert Kirkman ve Charlie Adlard böyle özel bir sayı ile aslında çizgi roman dükkanlarına destek olmayı amaçlıyor. Böyle bir sayı fikrinin çıkmasının temeli buna dayanıyor:

When this pandemic hit, there was a lot of talk behind-the-scenes about how we could help comic shops by driving people back into stores. Independently-owned retail stores are getting hit pretty hard these days. During these talks, there was a lot of "Well, maybe you could bring back The Walking Dead." I was very reluctant because Charlie (Adlard, Walking Dead artist) and I are very happy with how we capped off that series and it has only been a year. But they put a bug in my ear, and Negan is still there in my head, he's still waiting for an opportunity to come out and shine. Once the thought was put into my head, then Negan kind of took over. I was able to talk Charlie into doing a brief Negan story that we're pretty happy with and hope people will enjoy and we're sending that out to stores for free. The stores will charge for it but all the revenue generated by the book will go to the stores.

Bu yazacağım detayı mesaja eklememeyi düşündüm ferzan üstadın mesajından dolayı, ama yine de bilgi eksik kalmaması için eklemek istiyorum. Biliyorsunuz normal şartlarda artık Marvel - DC - Image - Dark Horse vs. tüm şirketlerin çizgi romanları hem dijital, hem basılı olarak çıkıyor. Negan Lives ise sadece ve sadece çizgi roman dükkanlarına destek olmak için yayımlandığı için dijital olarak okuyuculara sunulmadı, sadece çizgi roman dükkanlarından alınabilecek şekilde piyasaya sürüldü.

Alıntı YapSeri mi, mini seri mi, yoksa one-shot mı emin değilim. Dijitalden iç sayfaları inceleme fırsatım oldu, son sayfası itibariyle devam edeceği kesin gibi bir his veriyor ama Image 'in sitesinde kaç sayı olacağı belirtilmemiş. Yani 1 of 5 ya da 1 of 6 denmemiş sayı bilgisinde ki pek çok mini seride belirtilir. Bu noktada ayrı bir seri olarak gittiği yere kadar gidebilecekmiş gibi bir hisse kapıldım. Negan zaten aşırı iyi kurgulanmış bir karakterdi, şahsen solo serüvenlerini izlemekten keyif alabilirim. Şayet one-shot ise hevesim kursağımda kalacak.

Şu anda bildiğimiz kadarıyla Negan Lives bir one-shot, yani düzenli bir seri veya mini-seri olarak devamı gelmeyecek. Robert Kirkman'ın da açıklamaları bu yönde:

It was kind of fun getting the band back together and doing a sendoff for Negan in a way that we weren't able to do in the final issue because at that point we weren't really focusing on Negan. He'd already been kind of capped off. It's a fun thing to come back to, but it's definitely a very special one-off story and we're not planning on doing anything else with it after this.

Bununla birlikte şunu da söylemekte fayda var: Robert Kirkman çizgi roman dünyasında bu tarz "ters köşeleri" en çok yapan yazarlardan bir tanesi. Hatırlarsınız Walking Dead'in sonu da bir sürpriz olmuştu, hatta Previewlarda 194. 195. sayının paylaşımları yapılmıştı. O yüzden Kirkman'ın dediği hiçbir şeye yüzde yüz inanmamak lazım.

ferzan

O zaman oldukça anlamlı bir sayı olmuş diyebiliriz. Ben fasikül numarası olarak #1 yazmasına kandım sanırım. Bazı mini serilerin cilt edisyonları için de cilt numarası koyuyorlar Vol.1 olarak ama aslında devamı gelmiyor, tekli ciltlere de 1 ibaresini ekliyorlar sadece. Bu fasikülde de aynı durum söz konusu olsa gerek. Yine de mini seri olsa hiç fena olmazmış.  :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

Negan Lives az önce elime ulaştı. Yanında da "Image Firsts" silsilesinden ikinci basım Lazarus #1 'i ilave ettim hazır denk gelmişken ki bayıldığım bir seriydi, ondan da bir numunem olsun istedim. Geceye Negan 'ı okuyacağım bir aksilik olmazsa.