Bad Weekend

Başlatan ferzan, 13 Mart, 2023, 21:15:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Yazar Ed Brubaker ile çizer Sean Philips 'in Image Comics etiketiyle yayınlanan Criminal serisinin 2. ve 3. sayılarında yer alan bir hikayeye yine kendi üreticileri tarafından eklemeler yapılarak 72 sayfalık bağımsız ve tekil olarak okunabilecek bir albüm haline getirilmişti. Ben de geçen seneden itibaren öteden beri aklımı meşgul eden ve arşivime katmak için yanıp tutuştuğum Brubaker bağımsız üretimlerini toplamaya başlayınca okuma önceliğini bu tarz teklilere vermiştim. Geçen yaz ki notlarımdan derlediğim bu kısa tanıtım gecikmeli de olsa forumda yerini alsın.

60 yaşlarında eski bir çizgi roman sanatçısı olan Hal Crane (kapaktaki karakter), bir Comic-Con vesilesiyle eski asistanı Jacob ile karşılaşıyor ve hemen kendi işlerine alet ediyor. Vaktiyle Hal 'ın asistanlığını yapmış ama Hal 'ın devamlı olarak "Çizgi roman artık ölüyor" demesi üzerine aklı bulanarak çizmeyi bırakıp aile şirketine yoğunlaşmış olan Jacob da ister istemez Hal 'ın icraatlarına ortak olmak durumunda kalıyor. Hal, Comic-Con 'da konuşma yapacağı panele katılmıyor, imza standına çok geç gidiyor, eski arkadaşları ve çağdaşı olan bazı usta kalemleri de sallamıyor. Çizgi roman da okurlar da gram umurunda değil. Onun derdi bambaşka. Comic-Con 'a çok uzak olmayan bir otel odasında tekinsiz tiplerle buluşup belki 30 sene önce çalıştığı bir çizgi film projesine ait orijinal sekans çizimlerini satın almaya çalışıyor. Hatta o sanat hırsızlarıyla ilk buluşması da değil. Yalnız Hal 'ın maksadı bundan da başka. Bir hastalık zamanında evinden uçup giden eski bir çizgi romanının orijinal sayfalarının peşinde ve hesap soracağı kimseler var. Jacob, eski ustası Hal 'ın şoförlüğünü yapacağı o hafta sonunda türlü türlü ilginçliğe şahit olacaktır ama Hal 'ın belindeki dolu silahtan habersizdir.

Sektör üzerine, çizgi roman üzerine, koleksiyonculuk üzerine, geçmişten bunalmış ama geleceği de sallamayan bir ihtiyar çizerin etrafında şekillenen sessiz sakin bir öykü olmuş. Çok yükseldiğimi söyleyemem ama sıkıldım da diyemem. İleride ikinci kez okur muyum, sanırım okurum. Brubaker & Philips ikilisinin çıkardığı işleri okumak ve seyretmek bende hiçbir zaman pişmanlığa yol açmıyor.

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com