Southern Bastards - Marmara Çizgi

Başlatan Nightrain, 02 Mayıs, 2017, 16:04:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Güzel haber aralıksız okumaları seviyorum...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

nicholaihel

İlk iki cildi kombine okudum. Devamı sabırsızlıkla bekliyorum.

hennessy

İkinci cildi bitirdim. Sağlam bir hikaye var. Futbol takımı için yapamayacağı olmayan bir oyuncunun hikayesi.  Kör adam favorimdi :)

Karakterler sağlam ..... 7/10
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

frodo

Umarım 3.cilt en yakın zamanda çıkar.
İlk cilt Game of Thrones ilk sezonu gibi sürpriz bitti. İkinci cilt geçmişi anlatan bir ciltti. Sanırım ilk ciltte başlayan hikaye üçüncü ciltle devam edecek beklenti tavanda.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

naturlich

Hikayesi gerçekten güzel ve merak uyandırıyor. Okuduktan sonra hemen diğer ciltlere geçmek istiyorsunuz.

Sanırım diğer ciltlerde elimde olsaydı aynı gün okunup biterdi bu seri.  3 ve 4. ciltleri merakla bekliyorum.

ferzan

Harika bir eser, harika bir öykü, harika detaylandırılmış ve ilmek ilmek işlenmiş karakterler. Türkçe çıkacağının bilgisi yokken orijinal ciltlerini edinmiştim. Hatta son cildi de geçen yaz sonu temin etmiştim. Dört sene önce açtığım ve spoiler içerebileceği için bu başlıkla birleştirilmesini istemediğim eski başlığın linkini bırakayım evvela. Dediğim gibi, spoiler içerebilir, dikkatli okunmasında ya da hiç okunmamasında fayda olabilir; http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,11019.0.html

O sebeple uzun uzun bu güzel eseri övmeyeceğim, halihazırda övülmüşünü yukarıda link olarak paylaştım. Türkçemize kazandırılması, hem de layığıyla kazandırılması açısından aşırı derecede memnunum. Yalnız başka detaylar için hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek zorundayım.

Böyle şahsına münhasır bir Image Comics serisi, neden 2. hamur kağıda basılır anlayamıyorum. Saga kuşeye basılıyor, Chew kuşeye basılıyor, Monstress kuşeye basılıyor, daha niceleri kuşeye basılıyor ama Southern Bastards, ismiyle müsemma olarak "piç" mi de 2. hamura basılıyor?

2. hamur ile alıp veremediğim nedir, biraz açayım. Güzel ülkemizde Arka Bahçe 'nin son dönem kuşeden 2. hamura geçmesiyle comicslerde bir kez daha baş başa kaldığımız bu kağıt, güncel renklendirme için risk unsuru dostlar. Nispeten daha eski yayınlar için, atıyorum Klasik X-Men için, Klasik Örümcek için, Gizli Savaşlar ve saireler için okuruna çok hoş hisler verir ama Southern Bastards gibi şahsına münhasır bir tarza ve renk anlayışına sahip eserlerde değer kaybından başka bir şeye yol açmaz. Bazı eserlerin renk paletleri çok özeldir. Kara Bilim mesela, yahut Saga, vehayut da bambaşka bir tanesi... Bu tarz eserler kuşe kağıtta tüm canlılığı ve karakteriyle okurun içini açar, tüm görsel değerleri yerli yerinde olur, dijitalinden farksızdır bir noktaya kadar. Şükürler olsun ki bu eserleri hep kuşe kağıtta gördük. Ha, Kara Bilim devam etseydi muhtemelen Arka Bahçe onu da 2. hamura geçirtirdi. O sebeple diyorum ki, Kara Bilim 'in Türkiye macerasının onurlu bir ölümle son bulması çok isabetli olmuş. Ya Daredevil gibi, Green Lantern gibi devam etseydi de bu bedbaht gözler Kara Bilim 'in kendine özgü renk paletinin nasıl yerle bir olduğuna tanık olsaydı? YKY de yaptı bir benzerini, Başka Düşler de fena göz kırpıyor bu kağıda. Ben sevmiyorum, sevemiyorum, eserin görselinin gölgelendiğini düşünüyorum, değer kaybına uğradığını düşünüyorum.

Southern Bastards 'ın orijinal ciltleriyle karşılaştırdığımda kağıt ve görsel değer farkı iyice gözüme battı. Yanlış anlaşılmasın, kötü bir basımdan söz etmiyorum Marmara edisyonunda ama orijinal cilt ile yan yana koyunca oluşan %15 'lik canlılık farkı dolayısıyla "Bu kaliteden mahrum kalmaya gerek var mıydı?" diye demeden edemedim. Okudum ama buruk buruk okudum. Aksi gibi Türkçeleştirme ve görsel uygulama da o kadar güzel ki... Marmara Çizgi 'nin üçün beşin hesabına girmediğini, fiyatı düşük tutmak uğruna malzemeyi aşağıya çekmeyeceklerini; hatta öyle aman aman satmayacak bazı yayınları sırf kendileri için ve kalite uğruna çıkardıklarını bilen biri olarak Southern Bastards gibi yeri çok başka bir eserde niçin bu kağıt seçimine gittiklerini gerçekten çok merak ediyorum.

Bu yorumumu okuyan dostlar olumsuz etkilenmesin. Edisyonda bir bozukluk yok. Her şey net, gün gibi ortada, gayet okunası ve seyredilesi. Eserin kendisi de kütür kütür zaten, bence okumayan için eksiklik sayılabilecek kalitede. Yalnız ben elimdeki orijinal ciltlerle kıyasladığım için bozum oldum. Bir de eserin kendisi, koyu ve kırmızı monokromuyla riskli bir renk paletine sahip olduğu için ekstra dert ettim kendime. Kağıt kaldırmış, hiçbir şey abartılacak kadar heba olmamış ama kuşe olsaydı çok daha farklı gözükeceği de bir gerçek. Ayrıca Southern Bastards gerçekten "piç" imiş ki aynı anadan olma diğer karındaşları mis gibi kuşeye basılırken o biraz kenara itilmiş. Sanıyorum başlığın ruhuna uygun olması için böylesi tercih edilmiş.

Southern Bastards 'ı Marmara 'nın basacağını öğrendiğimde "Daha iyisi olamazdı" diye düşünmüştüm. "İyi ki Marmara almış, hiçbir şekilde yere düşürmezler." demiştim kendi kendime. Yere düşmüş de değil çok şükür ama elbette beklediğim böyle bir şey de değildi. Çok güvendiği ve hep örnek verdiği efendi, zeki ve terbiyeli biricik öğrencisinin başka bir ortamda arkadaşlarının ensesine şaplak atıp küfürler ederkenki halini gören öğretmen hayal kırıklığı yaşadım. Almancı akraba çocuğunun, "Oğlum sizin yediğiniz Toblerone, bizim oradaki esas Toblerone 'la aynı değil ki." dediği memleket çocuğu gibi buruk kaldım.

Neyse, öyle ya da böyle 3 ve 4. ciltler de bu senenin kalan yarısında çıktığı takdirde 4 ciltlik tamamlanmış bir serimiz daha olacak. Yukarıda da belirttiğim gibi, okunmadığı takdirde bir nebze eksiklik sayılabilecek esaslı ve sert bir hikaye. Jason Aaron 'un Scalped ve The Goddamned ile birlikte hayal kırıklığına uğratmayan birbirinden ayrı üç özgün üretiminden kronolojik olarak ikincisi.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Southern Bastards Cilt 4

Koç Boss'un Craw County'de nüfuzlu olmasının tek sebebi var: futbol maçlarını kazanması. Ama kariyerinin en büyük ve en çirkin yenilgisinden sonra düşmanlarından bir adım önde kalmak için eskisinden bile fazla suç işlemesi gerekecek.

Bu düşmanların arasında ilçeye yanında bir makineli tüfek ve aklında babasının nasıl öldüğü hakkında ciddi sorularla gelen Roberta Tubb da var.

Yayın Tarihi: Mart 2023
Yazar: Jason Aaron
Çizer: Jason Latour
Sayfa Sayısı: 152
Kapak: Kuşe
Kağıt: Kitap Kağıdı
Boyut: 16 x 24 cm
Çevirmen: Nihan Alak
Fiyat: 180 ₺  Mart 2023 Fiyatı 140 ₺

Southern Bastards Cilt 3

Eve Dönüş haftası geldi çattı. Craw County Lisesi'nin futbol takımı Runnin' Rebs için yılın maçı bu hafta. Ama Koç Euless Boss'un aslında futbol sahasında çarpıştıklarından çok daha fazla düşmanı var. Mesela geçmişini bir türlü unutmayan şerif. Ormanda adaleti kendi tarzıyla dağıtan gizemli okçu. Komadaki garip oğlan. Akli dengesi bozuk asi. Belediye başkanının sinsi karısı. Vahşi köpekler.

Bir de Deniz Piyadesi Roberta Tubb var. Kendisi, Koç Boss'un soğukkanlılıkla öldürdüğü adamın kızı. Hepsi eve dönüyor. Suda kan kokusu almış köpekbalıkları gibi daireler çiziyorlar. Ama Koç Boss, kanının akmasından korkmuyor. Maçı kazanması için gerekiyorsa başkalarının kanlarına basarak yürümeye de hazır.

Yayın Tarihi: Mart 2023
Yazar: Jason Aaron
Çizer: Jason Latour
Sayfa Sayısı: 152
Kapak: Kuşe
Kağıt: Kitap Kağıdı
Boyut: 16 x 24 cm
Çevirmen: Nihan Alak
Fiyat: 180 ₺  Mart 2023 Fiyatı 140 ₺