Görünmez Krallık - KaraKarga

Başlatan hanac, 26 Temmuz, 2022, 13:02:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Görünmez Krallık 1 - O Yolda Yürümek

Uzak bir galakside, iki kadın, yaşadıkları güneş sisteminin en baskın dini örgütü ve en güçlü şirketi arasında dönen müthiş bir komployu açığa çıkarıyor. Bir anda, kendilerini yıldızlar arası bir kedi-fare oyununun içinde buluyorlar ve hayati bir karar vermek zorunda kalıyorlar: Ya gerçeği açığa çıkaracaklar ya da yaşadıkları dünyaları anarşiye sürükleyecekler.

"G Willow Wilson ve Christian Ward, modern çizgi romanın en vizyoner yaratıcılarından ikisi ve birlikte yazıp çizdikleri GÖRÜNMEZ KRALLIK ile güçlerinin zirvesine çıkıp, baş döndürücü bir hikâyeyi çılgın bir bilgelik ve akıl almaz görsellerle anlatıyorlar. Şiddetle tavsiye ederim."
Saladin Ahmed (Ms. Marvel, Black Bolt)

"GÖRÜNMEZ KRALLIK, başlarda tereddüt edip sonrasında elimden bırakamadığım bir çizgi roman. Hem gözlere hem zihne bir vitamin takviyesi. Harika fikirlerle dolu. İki usta yaratıcı, uçağın rotasını atmosferin dışına çevirmişler. Bu kitabı okumak istersiniz."
Gail Simone (Birds of Prey, Batgirl)

"GÖRÜNMEZ KRALLIK, sadece bilimkurgu hayranları için değil, aynı zamanda sınırları zorlayan hızlı anlatımları seven okurlar için de güzel bir kitap. Aynı anda hem çok yakınınızda, hem gözün göremeyeceği kadar uzakta. Tam seveceğim tarzda bir uzay operası."
Nnedi Okorafor (LaGuardia, The Binti Trilogy, Who Fears Death)

"Zeki, eğlenceli ve tam anlamıyla nefes kesici. Wilson ve Ward'un Görünmez Krallık'ı, asla terk etmek istemeyeceğiniz bir dünya gibi."
Kelly Sue DeConnick (Pretty Deadly, Captain Marvel)

Yazar: Christian Ward
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 136
Ebat: 15,5 x 24
Fiyat: 120 ₺

battlehammer

2020 best new series Eisner kazananıymış. Gerçi Eisner son yıllarda woke çöplüğü boktan bir liberal oyuncağı oldu ama yine de bir şey.
Şurada örnek sayfaları da var: https://www.archonia.com/fr-be/produit/344973/invisible-kingdom-vol-01-mr-trade-paperback
Benim ilgimi çekti, pişman olur muyuz, okuyup göreceğiz.

Abysmal

Çok dikkatimi çekti, harika haber  :)

pizagor

Goodreads puanı 3,6.

Vasat izlenimi uyandırdı. Bilemedim...

Forumdaşlarımın yorumlarına göre ilerlerim artık...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

battlehammer

Türkçesini almadım ama orijinalini okudum ve bir review yazdım. Baskı kalitesi, çeviri kalitesi gibi konularda hiç fikrim yok haliyle. Ama review'i buraya da ekliyorum. Bu arada Eisner'dir ödüldür vs.nin de ne kadar yalan dolan işler olduğunun bir örneği oldu bana.

"Daha önce Ms. Marvel reboot'uyla tanıdığımız G. Willow Wilson tarafından yazılmış, çizimlerini ise yeni tanıştığım bir çizer olan Christian Ward'ın yaptığı bilim-kurgu hikayesi.

Yozlaşma dolu bir dünyada Lux adlı devasa bir şirket için, gezegenler arası nakliye gemisi pilotluğu yapan Grix ile, the Renunciation'ın manastırına rahibe olarak katılmış Vess'in yollarının kesişme hikayesi.

Hikayenin geçtiği evren, tüm siyasi nüfuzun bir çeşit gezegenler arası Amazon olan Lux ile, Katolik Kilisesi'nin, siyasal islam ile bütünleşmiş haline benzeyen ve mottosu "Görünmez Krallığa uzanan yol" olan the Renunciation (tr: feragat) arasında paylaşıldığı, diz boyu yozlaşmaya batmış, geleneksel bir siyasi otoritenin ancak teoride yönetimde olduğu bir güneş sistemi, distopik bir high-fantasy bilim kurgu diyarı.

Karakterler ise bu tip hikayelerde genelde karşılaştığımız tipte. Firefly, SW Rebels, Futurama, Cowboy Bebop ve daha nicelerinde sıklıkla gördüğümüz serseri, geçimsiz, derme çatma bir tayfaya komuta eden, asi ama kendine göre bir onu kodu mevcut, elini kirletmekten çekinmeyen, macera kokan Grix'in (biri lezbiyen Han Solo yazmış hatta, LOL) yanına denge unsuru olarak eklenmiş, inançları için halkının adetlerine ve hayati ihtiyaçlarına sırt çevirmiş, güya adanmış, teknik olarak yetenekli, Amerikalı vasat bir konformist yazarın gözünden bakınca pek sorunlu, aman pek yazık ona -ay uzatamayacağım- yavan bir "acı çeken liseli, zeki, uzay muhafazakarı kız" işte olan Vess.

Grix'in listelerde gözükmeyen yüklü bir para transferi keşfetmesi ve Vess'in, Scriptorian (Bir Türkçe karşılığı varsa ben bilmiyorum. Manastırlarda eski belgeleri el yazmalarını vs. düzenleyen adamların yaptığı iş bu. Vikings'te Athelstan'ın kaçırılmadan önceki işi) olarak çalışmaya başladığı manastırda, baş rahibeye ait yüklü hesapları bulması ile yolları kesişir. Ve doğru düzgün bir motivasyonları olmamasına rağmen, tüm hayatlarını çöpe atıp buna karşı savaşmaya ka... Ay yazarken sıkıldım yemin ediyorum, bu neymiş ya, dibine kadar klişe işte.

Yüzlerce kez tanık olduğumuz dinamiklere kendini dayandıran kitap, maalesef mekanik açıdan da tatmin edici olmaktan hayli uzak. Hikayenin Grix tarafı çok kötü olmamakla birlikte, Vess tarafı oldukça aceleye gelmiş ve inandırıcılıktan uzak görünüyor. Vess o kadar hızlı bir şeylere inanıp o kadar hızlı inancını kaybediyor ki okurken hep geride kalıyorsunuz. Yazar, panellerle zamanı belirleyen kendisi olmasına, hikayenin ritmi üzerinde mutlak kontrol sahibi olmasına rağmen, daima önden koşturup gidiyor. Yakalamak için de anlatamadığı şeyleri anlatabilmiş gibi yapmamız gerekiyor. E zorunda mıyım? (bkz: eserin adı zorunda mıyım) Ortaya çıkan sonuç okura, "e iki gün içinde ne oldu da böyle oldu şimdi?" diye düşündürüyor sıklıkla. Sonuç itibariyle tüm hikaye inandırıcılıktan uzaklaşıyor, karakterlerin motivasyonları anlamsızlaşıyor, kurdukları ilişkileri içselleştirmek de aldıkları kararları ciddiye almak da imkansızlaşıyor. Zaten tahmin edilebilirlik sınırlarından bir türlü uzaklaşamaması bir sorunken, daha önce Ms. Marvel ile de kanıtlamış olduğu kurgusal yeteneksizliği (ki bu noktada hatırlayalım; bu hanım kızımızın daha önce yazdığı Ms. Marvel reboot'u, "ayy kahverengi insanlardan süper kahraman yazmışlaar, bu ortadoğu fareleri ne kadar da şirin yaaa" içerikli övgüler toplamıştı. Ancak hemen her yönden hakiki bir bok festivaliydi.) eklenince can sıkıcı seviyelere ulaşıyor.

Okurken bir diğer rahatsızlığım da fizik kurallarından aşırı bihaberlik oldu. Eh buna mı takıldın diyebilirsiniz, takıldım evet. Yani, tabii burada bir hard science-fiction okuyor değiliz, gemilerin hızlanma vektörlerini hesaplayıp tablolar çizen bir manyak da değilim (olmaya yakınım ama değilim diyelim). Ama ben bir şeyi okurken, e bu hareketi yaparlarsa bütün mürettabat oluşan G ile zaten anlık olarak ölür'ü düşündürmüyor olman lazım. Söz gelimi Star Wars izlerken hiç birimiz (veya bağcıyı dövmek konusunda tatlı bir telaş içinde kavranan Trekkieler hariç hiç birimiz) "Eh Tie-Fighter'lar uzayda, havanın olmadığı yerde nasıl ses çıkarıyor?" diye sormuyoruz. E, biz de biliyoruz lan uzayda ses transferinin mümkün olmadığını ama işte bu evrenin en erotik sesi diye ağzımızdan salya saça saça izliyoruz (tabii son üç filmi izlemiyoruz, Episode 7-8-9 seven fetöcüdür!). Çünkü içine girdiğimiz atmosfer, tüm bunları unutturuyor ve dünyamızın fizik kurallarının dışına çıkıldığında değil, ancak o anlatının koyduğu kuralların dışına çıkıldığında irkiliyoruz (tıpkı ep7-8-9'da olduğu gibi, ulan Disney!) Eh burada da gemi, tüm mürettebatı anlık olarak öldürebilecek hamleler yaptıktan sonra, eh diye göz devirip geçebilecekken, sen bir de bunun mürettebat tarafından fark edildiği ama arkadaşların sadece hafifçe rahatsız olduğuna dair bir panel koyduğunda, ben doğal olarak senin ecdadına sövüyorum.

Çizimlerine gelince; Açıkçası hikayenin kendisinden çok daha kaliteli gördüklerimiz. Christian Ward genel olarak güzel bir iş koymuş ortaya. Gemi tasarımları çok da değişik değil -Bana az süslü Warhammer 40k gemilerini hatırlattı- ama eğlenceli görünüyorlar. Uzay ise pek görkemli, haddini aşan sürelerde izlediğim paneller oldu. Parlak renkleri ve kontrastı kullanmayı pek seven bir çizer. Karakter çizimleri de bence atmosfere uygun. Ara sıra çok baştan savma bir iki panel sırıtabiliyor, genel ahengi bozabiliyor. Ancak ben bütünü itibariyle ortaya konulan görseller bütününü beğendim. Bazı yönlerden webisode'ları da andırıyor.

Hikayenin bu ilk cildini takip eden ve volume 2 ve 3 de hali hazırda mevcut ve puanlarının biraz daha yüksek olması, bir ihtimal işleri biraz toparlayabilmiş olmaları olasılığını akla getiriyor. Kuvvetle muhtemel bir noktada nasıl devam etti acaba merağına teslim olur, devamını da okurum. Ama eninde sonunda, özü itibariyle zaten bin kez sarf edilmiş bir retoriğin tekrarından ne kadar hayır gelir bilmiyorum. Yanlış anlaşılmasın, "ay öyle kötü, böyle kötü, içimiz kıyıldı" seviyesinde bir eser değil. Sadece vasatın bu derece yakınında gezen bir iş için, fazla klişe. Bunu okuyacağıma X okumalıyım önermesini tamamlayan o kadar fazla X var ki. Tüm dünyayı okumuş, kurutmuş, artık omo kutusunun ardında galaksiler arası çatışma arayacak kadar aç sci-fi'cılar varsa aramızda, kaçırmasın, yakalasın, ne diyeyim.

Son olarak kitap, geçtiğimiz günlerde "Görünmez Krallık" ismiyle Karakarga tarafından çevrildi ve şu anda raflarda olmalı. Orijinalini okuduğum için çevirisi ve tr versiyonunun baskı kalitesi hakkında yorum yapamayacağım. Ancak 31 Temmuz 2022 itibariyle 120TL etiketle satışa sunulan bir çizgi roman içi, fiyatının karşılığını verebileceğini kesinlikle düşünmüyorum. 5/10"

Review'in linki: https://www.goodreads.com/review/show/4876410588

hanac

Görünmez Krallık 3 - Başka Dünyalarda

Direnişin Yolu

Galaksinin en karanlık derinliklerine kaçan Grix, Vess ve Sundog mürettebatın geri kalanı yeni ortaya çıkan bir Hiç kolu tarafından alıkonuldular ve şimdi, Dönüşü Olmayan Nokta ile yüzleşmek zorundalar.

Kaçış imkânsız olduğunda ise tek seçenek, devrim olur.

Ama devrim ağları ilmek ilmek örülürken, Yeniden Doğuş Kardeşliği'nin akla hayale gelmeyen planları ortaya çıktı.

Kime güvencekler?

Vess, yıkımı mı seçecek... aşkı mı?

Ve Grix, her şeye rağmen imkânsızı deneyecek mi?

Eisner ödüllü bilim kurgu efsanesinin sonu!

Yayın Tarihi: Ekim 2023
Yazar: G. Willow Wilson, Christian Ward
Sayfa Sayısı: 136
Ebat: 15,5 x 24 cm
Fiyat: 160 ₺

Görünmez Krallık 2 - Her Şeyin Kıyısında

Yörüngenin Dışında

Beğenilen bilim kurgu destanı devam ediyor! Vess ve Grix, şok edici bir keşifle birbirlerine bağlandılar: Sermayenin de imanın da yozlaşmış olduğu... ve birbirlerine komplo kurdukları. Şimdi, bu aldatmacayı ifşa ettikten sonra kahramanlarımız, uzayın en ölümcül noktalarından birinde mahsur kalır. Tek umutlarının Atık Halkası'nın en korkutucu korsan çetesi olduğunu anladıktan sonra Grix ve Vess, kendileri, mürettebatları ve bunların hepsinden daha da değerli bir şey için savaşmak zorunda kalır: Aşk.

"Zekice yazılmış pop-art ve feminist bir Star Wars hikâyesi gibi. Bilim kurgu sevenler, bittikten sonra daha fazlasını okumak isteyecekler."
Publishers Weekly

"Dinamik ve konu açısından zengin bir uzay draması. 2019'un en iyi 10 çizgi romanından biri."
SyFy Wire

"En iyi bilim kurgu serilerinin yapması gerekeni yapıyor: Bize tanıdık ve çağdaş gelen bir şeyi anlatmak için fantazyayı kullanıyor."
Bleeding Cool

"Baş döndürücü ve sürükleyici bir dünya."
Sequential Planet

Yayın Tarihi: Ekim 2022
Yazar: Christian Ward
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 15,5 x 24 cm
Fiyat: 120 ₺