Deadwood Dick - Felix

Başlatan hanac, 05 Temmuz, 2022, 08:57:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Aşağıdaki "Pek Yakında" duyuruları olan başlığı terk etmenin zamanı geldi.

http://altinmadalyon.com/altin/deadwood-dick/deadwood-dick-cok-yakinda-felix-farkiyla/

Baskılar eline ulaşan arkadaşların yorumlarını artık bu başlık üzerinden devam etmesi daha uygun olur.

Bakalım Deadwood Dick baskısı ilk kimin eline ulaşacak ?  ;D

hanac

Alıntı yapılan: hanac - 05 Temmuz, 2022, 08:57:29
Bakalım Deadwood Dick baskısı ilk kimin eline ulaşacak ?  ;D

Alttaki mesajı dikkatli okuyunca, gunes21'e ulaştığını gördüm. Tebrikler.

http://altinmadalyon.com/altin/deadwood-dick/deadwood-dick-cok-yakinda-felix-farkiyla/msg236868/#msg236868

Zeljko

Şu Gotham'ın önü bir uzun alan
Bir tek seni sevdim Christopher Nolan

Kinowa59

Benim üçlü set, bugün bana ulaşacak. Kargodan mesaj geldi. Maxi Zagor 23 ve klasik Tex 56 bugün itibariyle İlyas Erkul da satışa çıkmış.

Kinowa59

Merhaba değerli çizgi roman tutkunu dostlar. Deadwood Dick üçlü setim bugün itibariyle geldi. Önce kargolamadan bahsedeyim. Kitaplar, öncelikle İnce ve içini göstermeyen kargo poşetiyle sarılmış. Bunun üzerine ( adını bilmediğim) sıktıkca patlayan gözenekleri hava dolu bir koruyucu ile sarılmış.Sonrada bu şekilde karton kutuya yerleştirilmiş. En sonunda da alıcının adı ve adresi belirtilen kargo poşetiyle, paket haline getirilmiş. Değerli dostlar kitapları henüz okuyamadım. Ama kargo paketini açtığımda, kitapların kapaklarından tutunuz dikişli ciltleme ve kitapların en küçük eziklik, burusma vs gibi eksiği olduğunu görmedim. Zaten antik bir eser gibi sarıp sarmalanmasi Bahadır bey ' in bu işe nasıl ciddi anlamda eğildiğini gösteriyor. Sertifika no' suda kitabın sahibini belirtiyor. Değerli dostlar. Sayın Atilla bey gibi Western ' in duayeni varken, ve forumdaki birbirinden güzel bilgilendirici yazılarını okurken, Deadwood Dick ile ilgili yazısını da merakla bekliyorum . Kalınız sağlıcakla .

caretta

Bayram Bey övgülü sözlerinize teşekkürler. Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum. Deadwood Dick'i dostum İlyas Erkul'a ayırttım.
Ptt kargo veya başka bir kargo yolu ile gönderilmesini istemedim. Kısmetse ay sonu çocuklarım İstanbul'a gelecekler ve kitapları elden alacaklar. Kitaplar ağustos ayında elime geçebilecekler.

kedidiro

Deadwood Dick bitti. Ben de çizgi romana fumettiler ile başlamış bir kuşağın mensubuyum malum. Hatta o dönemler bizim için bu kitapların adı teksas-tommiks idi biliyorsunuz. Başta bu kahramanlarımızın naifliğini sevsem de yaş ilerledikçe bir gerçeklik ihtiyacı da belirginleşti ve böylece ilk kahramanım Mister No'yu keşfettim. Ken Parker'a ulaşmamsa çok daha sonradır. Çizgi romanda ayağı yere basan kahramanlar görmek isterim ben. Bunun yanında bir western ise söz konusu olan silahlı çatışma, bar kavgası, kızılderililer de olsun tabii. Deadwood Dick bana tüm bu istediklerimi tek seferde sunan bir çizgi roman oldu. Uzun zamandır böyle soluk soluğa bir çizgi roman okumamıştım. Özenli kargodan, ciltlerin kusursuzluğundan falan bahsedildi zaten oralara girmiyorum. Ama mutlaka değinilmesi gereken birşey daha var: Cilt sonu röportaj, yazı ve görselleri. Ilk hangi yayıncı eklettiyse bir dönem almanaklarda yazı kısımları iptal edilip sadece çizgi romanın verildiğini de gördü bu gözler. Biz çizgi roman okurlarının bölüm yazılarını okumayacağımıza inanılıyor demek ki. Kendi adıma yanıldıklarını söyleyebilirim. DD cilt sonu eklerini en az çizgi roman kadar keyifle okudum, bilmediğim şeyler öğrendim ve en önemlisi o yazılarla çizgi roman arasındaki bağlantıları görmekten büyük keyif aldım. Gelelim beni hem en mutlu eden hem de en çok kızdıran kısma. Bu dev boyuttaki sayfalardaki tablo güzelliğindeki panelleri gördükçe yıllardır kandırıldığımız duygusu yakamı bırakmadı. Elin Italyanının çizgi romandan aldığı keyfin nasıl olabileceğini deneyimledik bu baskı sayesinde. Sadece bir örnekle derdimi anlatmaya çalışayım. Son dönemde en beğendiğim westernlerden biri de bouncer idi ve onun da orjinal boyutunun bize sunulan olmadığının gayet farkındayım. Şimdi DD'yi okuyunca Bouncer'a ne kadar yazık edildiğini birkez daha anladım. Evet orjinal boyut maliyeti arttırırdı,  alıcıyı kaçırırdı hepsine eyvallah. Ama o zaman başka bir çözüm aranmalı güzelim kitapları ziyan etmek dışında. Basmak zorunda değilsiniz örneğin. Uzun lafın kısası DD bende Karaköy Güllüoğlu etkisi yaptı. Yıllardır Manisa'da şerbetli tatlı alıp yemiyorum. Bundan sonra bu kalitede fumettiyi de nerede bulur okuruz meçhul artık. Başta Ömer Bey emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum.

Zeljko

Gece kadar siyah, kan kadar kırmızı

SENARYO
Michele Masiero
ÇİZİM
Corrado Mastantuono
KAPAK
Corrado Mastantuono

Amerikan İç Savaşı sona erdi, kölelik kaldırıldı... Beyazlar tarafından linç edilmekten kaçan, Deadwood Dick adlı becerikli ve esprili genç bir Afro-Amerikalı, yalnızca siyahlardan oluşan efsanevi Buffalo askerlerinin kalesinde bir süre saklanmak istiyor. Ancak askeri yaşam, sadece nöbet tutup kışla salonunda içki içmeyi değil, aynı zamanda vahşi Apaçilerin topraklarındaki tehlikeli görevleri de içeriyor. Ve ölümüne bir savaşı...

Deadwood Dick - sansürsüz Spagetti western

Birkaç yıldır Bonelli yayınevinin 21. yüzyıla adım attığı söylenebilir; büyük yayınevlerinin pazarlama ve yayın stratejilerini takip etmek, daha genç takipçiler için özel sürümler, artan renkli sürümler yüzdesi, limitli seriler, serilerin daha geniş bir kitleye ulaşması için yeniden başlatılması, birden fazla kapak ve yetişkin içerikli yetişkin  kitleye yönelik sürümler. Yetişkinlere yönelik içerikten bahsederken, onlarca yıldır var olduğu için yalnızca şiddet veya cinsellikten bahsetmiyorum, daha önce spagetti-Bonelli çizgi romanlarında tabu olan sinkaflı dilden bahsediyorum. Bonelli'nin bunca yıllık stratejisinin hep aynı olduğunu ve çizgi romanların altın yıllarında büyümüş olan bizlerin aşağı yukarı aynı repliklere aşina olduğumuzdan bu dil biraz "farklı" ama cezbedici geliyor açıkçası.

Adamın adı bile sıkıntılı Deadwood Dick

Hikaye, ana karakterin anlatımı aracılığıyla başlıyor.Deadwood Dick aslında Nat Love, Amerikan İç Savaşı'ndan sonra serbest bırakılan siyah kölelerin soyundan geliyor. Savaşın yaraları hala taze olduğundan ve ayrıca ırkçılık asla gerçekten ortadan kaldırılamadığından, Dick, beyaz sahiplerden birinin kızkardeşini lekelediği iddia edilerek (gerçek asla böyle değildir) öldürülmeye çalışılır. İnsan avından kaçmak için, Buffalo askerleri olarak bilinen bir müfreze olan 9. Süvari'ye ev sahipliği yapan McKavett Kalesi'nde saklanır. Kale neredeyse tamamen siyahlardan oluşuyor ve bizon yelesine benzeyen siyah saçlarının şeklinden dolayı bu isimle adlandırılıyor. Bu arada Dick ile beraber güneyli bir lordun eski uşağı olan yeni arkadaşı Cullen de orduya katılır. (Cullen bir nevi çiko-carson arası bir karakter)

Kitaptaki sonsözden öğrendiğimiz kadarıyla gerçekte de yaşamış ve deadwood dick karakterinin yaratılmasına vesile olan Nat Love

Fort McCavett

Askeri hayat Dick'e oldukça yarıyor, çünkü o siyahlarla, eski kölelerle birlikte ve komutanları beyaz tenli makul bir kişi. Ancak askeri kariyerlerindeki dönüm noktası, Kızılderililer için yapılan yolculuk oluyor ve keşif görevi bir kan gölüne dönüştüğünde, Dick ve ekibi, savaşçı Kızılderililerden kurtulmak için tüm hünerlerini -merhamet etmeden- göstermek zorunda kalıyorlar...  Bütün bunlar, kısaca Black as Night ve Red as Blood adlı iki bölüm boyunca gerçekleşiyor. Yazar Massiero, bu katı ama neşeli insanların kara, ham ve kaba hayatlarını anlatırken bir an olsun okuyucuyu sıkmıyor. Kuşkusuz  savaşçı Kızılderililer oldukça karikatürize bir şekilde tasvir edilse de, vahşetin kokusunu dahi hissedebilecek sahnelerle yazar okuyucuyu kitaba adeta çiviliyor.

Kitabın ilk hikayesi; harika  çizimler, iyi bir hikaye, çizgi roman formatında bir film gibiydi. Bu arada küçük bir not; ilk hikayenin son sayfasında Zagor'u(!) görürseniz şaşırmayın  :D

BAHADIR

[spoiler]Yok canım... Zagor'u görmüyoruz ama Zagor gömleği giyen bir kızılderili gördüğümüze göre ya Zagor'un anısını yaşatmak için giyiyor... Ya da Zagor'u harcamış ve gömleğini alıp etrafta caka satıyor... :o[/spoiler]

Mrtekin

Emsal fiyat tartışmasında daha önce de değinmiştim.

Çizgi Düşler Tex Willer 3,4'ü (Pinkerton Lady macerası hariç) birleştirip, bez ciltle koleksiyon edition (yani boyut aynı, tek fark bez cilt) olarak çıkarttı. Deri cilt yok. Birinci edisyonda deri cilt formatı da vardı.

Fiyat:300

Bu doğrultuda, 700 tl 3 adet DD cildi mükemmel bir fiyat bence.
They drew first blood...

caretta

Alıntı yapılan: Mrtekin - 08 Temmuz, 2022, 09:44:19
Emsal fiyat tartışmasında daha önce de değinmiştim.

Çizgi Düşler Tex Willer 3,4'ü (Pinkerton Lady macerası hariç) birleştirip, bez ciltle koleksiyon edition (yani boyut aynı, tek fark bez cilt) olarak çıkarttı. Deri cilt yok. Birinci edisyonda deri cilt formatı da vardı.

Fiyat:300

Bu doğrultuda, 700 tl 3 adet DD cildi mükemmel bir fiyat bence.

Mehmet Bey bende ilk 4 sayıyı içeren Teks Willer özel sert kapaklı edisyon var.
Siz yeni bir edisyondan mı söz ediyorsunuz? Hangi sayıları içeriyor? 5-8 sayılar mı? 300 lira mı?

Mrtekin

Evet abi aynen, o edisyonun devamı işte. 5. sayıdan Sierra Madre macerasını da koyup, tam macera formatında bir edisyon yapmışlar.

Bordo kapaklı olan bez hc ciltte var. Yani 2,3 tane renk skalası var edisyonlarda. 300 tl.
They drew first blood...

labirent

Ben Tex Willer serisinin ilk 2 macerasını içeren kahverengi versiyonunu almıştım. Bildiğim kadarıyla 3-4 no.lu ciltllerin bez cildi ya da ilk 4 ciltlik olanı çıkmamıştı.

Mrtekin

Alıntı yapılan: labirent - 08 Temmuz, 2022, 11:26:02
Ben Tex Willer serisinin ilk 2 macerasını içeren kahverengi versiyonunu almıştım. Bildiğim kadarıyla 3-4 no.lu ciltllerin bez cildi ya da ilk 4 ciltlik olanı çıkmamıştı.

Çıktı. Sayı: 3,4 ve 5.'den Sierra Madeni'ni de ekleyip, o özel edisyonun ikinci cildini çıkarttılar. Ve de fiyatı 300.-tl.

Yani demek ki neymiş, bu formata da ilgi varmış ki alınıyormuş ;D Tex Willer'ı ben de takip ediyorum ama bu edisyonu hayatta almam.
They drew first blood...

Zeljko

Teksas ve Cehennem Arasında

SENARYO
Maurizio Colombo
ÇİZİM
Pasquale Frisenda
KAPAK
Corrado Mastantuono

Ölmekte olan bir adama verilen söz, Deadwood Dick'i, siyahları eğlence için öldüren eski Konfederasyon askerleri ve Çinlileri köpek gibi kullanan başkaldıranları da öldüren ırkçı sakinlerle dolu Hide and Horns köyünde sıcak kurşun ve cesetlerden oluşan bir girdaba sokar.

Öncelikle hikaye için çok kısa bir yorum yapayım; Vay vay vay vay vay vay...

****spoiler var ama çok az okusanız da pek bir şey değişmez ben olsam okurum,okuyun  :)****

Harika, komik, eğlenceli, acımasız, kanlı Dick zincirlerinden kurtuluyor. Aklınıza hemen Django unchained gelebilir, gelmeli de... Hikaye çok eğlenceli, adrenalin ve testosteron dolu. Colombo Kelsoya tek kurşun kitabında (zagor tarihinin en sert hikayelerindendir) içinde kalıp da kağıda dökemediği her şeyi Frisenda'nın olağanüstü çizgileriyle buraya yansıtmış.

Frisenda zannımca Patagonya'daki çizgilerini aşıyor burada. Orada daha kesin, daha güzel çizmiş olabilir ama çizgileri daha temizdi. Deadwood Dick'i ise daha kirli çizmiş. Frisenda, Milazzo atölyesinde yetişmiş ancak ayrıntılar ve mizahı daha keskin. Bu kitapta da Magnus'un Alan Ford'unu anımsatan arka planda ayrıntılarla dolu sahneler var - fareler, çürüyen mobilyalar, eski aletler, her türlü grotesk ayrıntı mevcut. Aksiyon sahneleri çarpık perspektifler ve dinamikler ile kurgulanmış. Tam bir görsel şölene hazır olun.

Politik doğruluğu unutun, bu mini dizide Amerika'nın tarihi çıplak, kanlı ve çiğ olarak aktarılıyor ve Frisenda'nın Çin gettosu tasviri o kadar canlı ki, her sayfadan çürüme, pis koku, sefalet sızıyor. Gerçekçi ve grotesk çizimin karışımı bu aksiyon, seks ve ölüm dolu hikaye tek kelime ile mü-kem-mel!

*****spoiler gibi olmayan spoiler bitti****

Not: Bu hikayenin temelini oluşturan Lansdale'in "Hide and Horns" adlı kısa öyküsünü aşağıya tıklayarak okuyabilirsiniz .

https://subterraneanpress.com/magazine/spring_2009/fiction_hide_and_horns_by_joe_r._lansdale

Vay Vay Vay demiş miydim?
Vay!