Nadir Kitap

Başlatan memospinoz, 16 Ocak, 2021, 00:41:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Stokta kalmayan, baskısı uzun süre önce biten kitaplar için kullandığımız bu sitede malumunuz birçok satıcı bulunuyor. Bunların çoğu sıkıntı çıkarmasa da arada problem olabilecek davranışlarda bulunan satıcılar da olabiliyor maalesef. Mesela kondisyonu hatalı girmek, kargoyu geciktirmek, hasarlı kitabı yeni kitap veya "yeni gibi" kondisyonlu kitap diye göndermek gibi.
Bu başlık altında memnun kaldığımız satıcıları ve uzak durulması gereken satıcıları paylaşarak bir nevi veri tabanı oluşturabilir ve birbirimize yardımcı olabiliriz diye düşündüm.

Kinowa59

Nadir kitapla çalışan kitantik ve gamlı baykuş tan Ken Parker 59 luk seriden ve özel seriden eksiklerimi tamamladım. 2003_ 2004 yıllarında yayınlanan kitaplar bile çok temiz, pırıl pırıl geldi. Kargo paketleride gayet korunaklı. Kendilerine buradan da teşekkür ediyorum.

KenParker

Nadirkitap'tan onlarca alışveriş yaptım. Bunların tamamı da piyasada bulunmayan çizgi romanlarla ilgiliydi. Çizgi olmayan romanlarda :) böyle bir sorunla karşılaşmazsınız. Baskısı bitince anında yenisi basılır. Ancak çizgi romanlarda böyle değildir.  Baskı bilerek geciktirilir veya hiç yapılmaz. Yolunacak kaz kelimesini kullanacağım cümleleri es geçiyorum, Burası ayrı konudur, geçelim.

Şimdiye kadar aldığım çizgi romanların yarısından fazlası, tekrar ediyorum yarısından fazlası söylenenden bir tık aşağıda kondisyonlu geldi. İkinci el alıyorum, tamam. Ama ''yeni'' denen çizgi romanın sayfaları sararmış solmuştu. Kıvrılmış sayfalı, hatta eksik sayfalıydı. Hatta üstüne yazı yazılmış, kopuk sayfalı vs olanlara da rastladım.

Şimdiye kadar çizgi romana piyasa fiyatından daha yukarı fiyat vermediğim için sineye çektim. Yani ben çizgi romanda kusursuzluk aramam. Sararmış, köşesi kıvrılmış olabilir. Ben okuyup zevk aldığım hikayeye çizgiye bakarım. Ancak asla piyasa fiyatının üstünde alışveriş yapmam. Burada demek istediğimi sık alışveriş yapanlar anlamıştır. Yani bulunmayan X çizgi romanına X artık 1 fiyat isteniyorsa onu asla almayın. Kazıkçılığın şahiksını yaşarsınız. Üstelik yediğiniz kazığın yanında ücretini karşıladığınız berbat bir kargolamayla yüzleşirsiniz. Şimdiye kadar Nadirkitap'tan aldığım kargoların çoğu berbattı.

Özet:
Nadirkitap'tan çizgi roman alacaksanız piyasa fiyatının üstünde uçuk rakamlarla asla almayın.
Nadirkitap'tan alınan kitapların tamamına yakını berbat kargolama şekliyle gönderilir, bilin.

Kinowa59

Galiba nadir kitabı yeterince araştırmadan yorumlamışim. Teşekkür etmişim. En çok sevdiğim ve değer verdiğim çizgi roman
Ken parkeri rumuz olarak alan dost a kusuruma bakmayın diyorum.

ferzan

Ben dört senedir Nadir 'den pek çok alışveriş yaptım. Anlaşmalı kargoya geçilene kadar bazı sıkıntılar yaşadığım oldu. Mesela 2017 yılında 8 liraya aldığım bir kitap için 18 lira kargo parası ödediğim olmuştu. Neyse ki anlaşmalı kargo zaman içerisinde yaygınlaştı da böyle kapıda ödemeli kargo fiyatı sürprizlerinden kurtulmuş olduk. Bunun haricinde Nadir 'den gelen kargolarda öyle aklımda kalacak denli büyük sorunlar yaşamadım. Genellikle sağlam ulaştı. Bu bazen şansıma, bazen de satıcının titizliği sayesinde böyle oldu. Elbette kondisyon tutarsızlıkları benim de başıma geldi. Sıfır diye aldığım bir kitabın imzalı ithaflı ikinci el çıktığı bile oldu ama bu tarz kötü tecrübeleri az yaşamışımdır.

Genel olarak sorunsuz ve güvenerek alışverişlerimi yaptım ama bazı satıcılar vardı ki ekstra mutlu ettiler. Aldıklarım atla deve olmasa bile sadece ayraç değil, Yeşilçam film magnetleri, kartpostallar, eski usul tebrik kartları, yerel şairlere ait ıslak imzalı fanzin kopyaları ya da çam sakızı çoban armağanı tadında kitap ya da dergilerle siparişime ufak tefek hediyeler ilave eden satıcılar beni çok mutlu etti geçmişte. Düşünsenize, incecik bir albüm sipariş etmişsiniz ama içinden gıcır gıcır bir eski Atlas dergisi sayısı çıkıyor. Hele benim gibi Atlas koleksiyonu yapıyorsanız böyle bir tesadüf günü nasıl güzelleştiriyor anlatamam. Ya da yeni baskısı olmayan bir romanın aradığınız eski edisyonunu çok ucuza aldığınızda içeriğine uygun olarak nostaljik bir kartpostal çıktığını düşünün. Bir mizah albümü aldığımda da yine Kemal Sunal filmlerinden sahne içeren çok hoş bir magnet çıkabiliyor. Sahaflık faktörünün yanında efemera olayının da tadına vardırıyorlar ama malum, şimdilerde kimsenin pek tadı tuzu yok. O yüzden epeydir rastlamadığım gibi bir daha ne zaman rastlarım bu tarz şeylere hiçbir fikrim de yok. Birkaç sene önce çok sık başıma geliyordu ama.

Akılda kalan, göz aşinalığı yapan satıcılar oluyor. Arattığım bir kitabın onlarda olduğunu görünce tanıdığımı görmüş gibi oluyorum. Bu satıcıların bazısı İzmir 'de, bazısı Konya 'da, bazısı Sivas 'ta, bazısı Ankara 'da, bazısı Samsun 'da, bazısı Bursa 'da, çoğu da İstanbul 'da olabiliyor. Güzel diyaloglar kuruluyor, soru ve bilgi alma faslı sohbete dönüşebiliyor. Bu doğrultuda Bora Sahaf çok nazımı çekmiştir. Bilhassa eski gazete tefrikalarını nüsha ya da dijital olarak satışa çıkardıkları oluyor mevcut kitaplıkları haricinde. Orijinal çizim de yer alabiliyor arşivlerinde. Ben epey bir gazete tefrikası almıştım oradan desteler halinde. Bir sefer de dijital olarak tecrübe etme fırsatım oldu öyle kolayca arayıp bulamayacağım bir gazete tefrikasını. Ayrıca ellerinde olup da siteye koyamadıklarını dahi katalog katalog listeleyip paylaşmışlardı benimle.

Bir de çok dikkatimi çeken başka bir satıcı var. Sanıyorum ki Kadıköy 'de. İsmi "Değerini Bilen" Sahaf. Ben Kadıköy 'deki dükkanlara gelen dumanı üzerindeki çizgi romanların bile bizzat yayıncılarından önce Değerini Bilen Sahaf tarafından siteye eklenmesiyle haberdar oluyorum o gün hangi limitli fumetti çıkmış, hangi comics matbaadan gelmiş diye. Kendi yayıncısı bile aynı kitabı iki gün sonra girebiliyor. O bakımdan çok da hızlı bir araştırma ve temin etme durumu söz konusu. Değme çizgi roman dükkanı titizliğinde kargolama yapıyorlar ve ayraç bombardımanına tutuyorlar. Ne var ki fiyat konusunda inanılmaz ketumlar. Bütün kitapları etiket fiyatına satıyorlar, %5 bile olsun indirim yapmıyorlar. Hatta bazen etiket fiyatının üzerine 3-5 ilave ettikleri de oluyor ama özel basımlarda sanırım. Ben sırf bu sebepten ötürü kendilerinden alış veriş yapmıyorum ama birkaç sefer kondisyon probleminden ötürü gemileri yakıp indirim mindirim boş verip üst fiyattan bazı yeni kitaplarımı almıştım. Titiz tavırlarından çok memnun kalmıştım. En ufak bir hataya mahal vermedikleri gibi es kaza memnun olmayacak olursanız da hemen geri göndermenizi talep edip daha temiziyle değiştirmeyi öneriyorlardı ki ben daha yamuk kitap almadım onlardan. Paketleme de dediğim gibi son derece bilinçli yapılıyor. Ben o paketi dünya savaşı esnasında bile güvenle beklerim. Ama işte indirim kovaladığım için sık alışveriş yaptığım bir yer değil.

Ben genel olarak Nadir 'den memnunum. Gerçi epeydir alışveriş yapmadım ama arşivimdeki en önemli eksikleri Nadir ile tamamlayabildim. Yine olmasa eksik kalacağını düşündüğüm çok önemli keşiflerimi de Nadir üzerinden yaptım. Sadece çizgi roman değil, dergi, gazete, kitap, efemera, orijinal çizim ve saire konularında da tatmin oldum. Umarım hatırladığım ve bıraktığım gibidir. Belki sadece ben çok şanslı olmuş da olabilirim. Yine de adetim olduğu üzere her gün en az bir sefer yeni eklenen sayfasını tür olarak salt çizgi roman ile sınırlandırıp ne var ne yok kolaçan etmeye devam ediyorum. Günlük rutinim oldu artık.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

newman

Bu faideli başlığın daha önce açılmamış olması enteresan, koleksiyonunu tamamlamak isteyen pek çok arkadaşımızın yolu bu platforma düşüyordur kanaatindeyim.

Başlığı açan Mehmed Bey'e ve detaylı incelemesi için Ferzan Bey'e teşekkürler.

darbove

The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

Kauss

Alıntı yapılan: darbove - 01 Aralık, 2022, 12:16:54
https://twitter.com/Nadirkitap/status/1597990070501662720?t=CKUZHO_HL9lkmz2mzn30Aw&s=19

''Resmi bir kurumun yayınlamış olduğu bir kitabın satıştan kaldırılması yönünde alınan mahkeme kararı, ilgili ürün sayfalarına erişim engeli getirirken, sehven sitenin tümünü kapsayacak şekilde talep edilmiş ve uygulanmıştır.
Yapılan girişimler sonucunda mahkeme, kararı tashih ederek site geneline uygulanan erişim yasağını kaldırmıştır. Kısa süre içinde tüm servis sağlayıcılar üzerinden erişim mümkün olacaktır.''

Biraz önce bu açıklamayı yayınladılar. Yani ne desem boş. Yıl olmuş 2022, 2023'e giriyoruz yasaklı kitap muhabbetinden site kapanıyor.