The Silent Sea (2021, 8 Bölüm)

Başlatan hanac, 27 Aralık, 2021, 08:52:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

https://www.imdb.com/title/tt11570202/?ref_=nm_flmg_act_1

The Silent Sea, Ay'daki 24 saatlik tehlikeli bir görev sırasında gizli sırlarla dolu terk edilmiş bir araştırma tesisinden örnekler almaya çalışan uzay kaşiflerinin hikayesini konu ediyor. Yakın gelecekte, Dünya'nın tüm doğal kaynakları tükendi. İnsanlık açlıkla karşı karşıya kalırken, Koreli bir uzay ekibi, dünyayı yok olmaktan kurtarmaya çalışmak için aya gönderilir.

İlk 2 bölümü izledim, beğendiğimi söylemeliyim.

Kingdom ile iyice tanınan Bae Doona başrolde.

hanac

5. Bölüm bitti.

Çok iyi gidiyor.

hanac

7. Bölüm de bitti. Bu akşam son bölümü izleyeceğim.

Bakalım finali nasıl yapacaklar.

memospinoz

-SPOILER OLABILIR-
Su sıkıntısı yaşanan ve insanların su hakkı için sınıflara ayrıldığı karamsar bir gelecek portresi çiziyor bu bilimkurgu dizisi ilk açılışında. Yalnız bazı durumlar havada kalmış, mesela diğer ülkeler ne durumda, buzullar da eridi mi, denizden veya diğer kaynaklardan arıtılarak su elde etmek çok mu zor, onca su atmosfere karıştıysa nasıl tekrar yağmur olarak yeryüzüne inmedi vs vs.
Neyse birtakım kişiler bir bilim kadını ve bir doktor, çokça da askerden oluşan bir birlik kuruyorlar ve bunları aydaki araştırma üssüne yollayıp oradan çok önemli bir maddeyi alıp gelin diyorlar, başka da bir açıklama yapmıyorlar.
Olayların akışı gayet hızlı oluyor başlarda, ortalara doğru tempo yavaşlasa da son iki bölümde tekrar artan tempo diziyi sıkmadan izlememizi sağlıyor.
Kurguya gelirsek bazı yerlerde aksamalar olsa da yine de iyi diyebilirim. Bilimkurgu olmasına rağmen sıradan izleyiciyi sıkacak onlarca bilimsel teori ve teorik laf salatasından uzak durması, olayları basitçe ele alması ve anlatması ile takdirimi kazandı. Hatta saf bilimkurgudan çok drama dizisi dersek hata etmiş olmayız herhalde.
Ara bölümlerde akıllara durgunluk veren bu adamlar, kadınlar niye böyle davranıyor dedirten ve saç baş yoldurtan saçmalıklar olmasaydı harika bir dizi olabilirdi. Hele hele finalin son 10 dakikasında "Bu ne bilimsizliktir! Oha! Çüş!" nidalarıyla bitti. Ki devamı gelir mi bilmiyorum, böyle biterse de çerezlik bir dizi olarak dizi izleme tarihimde yerini alacak. Eğer ki 2. sezon olursa bakalım açıkta kalan sorulara nasıl yanıtlar verecekler.

Sonuç olarak oyuncu kadrosu ve oyunculuk açısından iyi, yer yer baysa da akışı gayet iyi, izlerken sıkmayan, bilimsellikten yer yer uzaklaşsa da eh işte dedirten ve Ay'da geçen kore drama dizisi olarak 10 üzerinden 7 veriyorum kendilerine.

hanac

Alıntı yapılan: justanordinarygeek - 09 Ocak, 2022, 20:29:48
Hele hele finalin son 10 dakikasında "Bu ne bilimsizliktir! Oha! Çüş!" nidalarıyla bitti.

Yorumlarının tamamına katılıyorum Jaog veya Joag.

Son 10 dakika hariç sıkılmadan izlettirdi.

V

Eee o son 10 dakika "69'da Ay'a aslinda hiç gidilmedi, hepsi stüdyoda çekildi" geyigine saygı duruşuydu anlayana..
"İstemem,eksik olsun.."

memospinoz

[spoiler]Yahu o oksijensiz ortamda, üstelik o kadar sıcaklık farkı varken, hatta basınç yokken sen nasıl yaratık kıza uzay kıyafetini çıkarttırıp yaldır yaldır koşturtursun oralarda?  ;D İzlerken sinirden saçımı, başımı yoldum.  ;D ::) Üstelik yerçekimsiz ortamlardaki çekimler felaket ötesi olmuş, en azından bir Gravity falan izleselerdi bari çekmeden önce.  :P[/spoiler]